Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2010, 14:01:21
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Asa este, ai dreptate. Este abstract lucrul acesta - Adevarul este o Persoana, este un CINE. Si nu are cum sa fie altfel. "Abstract" in sensul de "in afara limitelor ratiunii", nu in sensul de total inaccesibil.
Ca sa fie deplin intelesul acestui cuvant, nu e de ajuns doar sa mergi pe calea lui Hristos, ci sa mergi Cu Hristos, pe Calea lui Hristos, SPRE Hristos, pentru ca Hristos este in tot si in toate, iar altfel nu se poate.
Pai fix asta e, nu cred ca inseamna neaparat sa mergi cu Hristos, ci sa mergi ca Hristos.

Cat despre Adevar, Hristos e Adevarul si El poate fi prezent oriunde si sa dea viata la cine doreste.Asa cred eu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2010, 14:04:16
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Hristos e un raspuns simplu, ambiguu si abstract.Desigur ca e Hristos, insa "in ce fel".O explicatie mai profunda ar fi mai buna.

Eu m-am gandit si asa : Calea este viata lui Hristos, dupa cum si El a zis despre cei ce vor sa vina dupa El "Cine vrea sa vina dupa Mine sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie" este a pasi precum a pasit si Hristos, dupa El, pe acelasi drum.El a aratat drumul devenind om, aratandu-ne cum trebuie sa traiasca un om.Si cel care vrea sa fie unde este El, sa traiasca si el precum a trait Hristos.Tot aceasta este si calea Bisericii.

Adevarul iarasi este ceva ambiguu.Cel ce urmeaza calea, drumul, se descopera pe sine si cele ale adevarului, in primul rand virtutile si lucrurile adevarate si mai apoi de ce nu si invatatura adevarata.

Viata vine urmand calea dupa cum am inteles eu mai sus.Cel care merge dupa drumul aratat de Hristos ajunge acolo unde a ajuns si El, adica la viata vesnica si in Raiul desfatarii.

Fara Cale nu este Adevar si fara Adevar nu exista Viata.
Da, pt ca El ne-a aratat o cale simpla, care este iubirea de Dumnezeu si iubirea pentru aproapele nostru care este orice om, ne-a aratat ca Dumnezeu nu este departe, nu este separat de noi. Ne-a aratat ca cel mai mare adevar este dragostea si ca Dumnezeu este dragoste. Ne-a aratat un mod de viata care este viata vesnica, daca o implinim asa cum ne-a invatat. Atunci devenim un templu al lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2010, 14:11:05
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Pai fix asta e, nu cred ca inseamna neaparat sa mergi cu Hristos, ci sa mergi ca Hristos.

Cat despre Adevar, Hristos e Adevarul si El poate fi prezent oriunde si sa dea viata la cine doreste.Asa cred eu.

E destul de riscant sa mergi ca Hristos, fara sa mergi cu Hristos. Pana la urma, El a spus "Eu sunt Calea...", nu "Urmati Calea pe care si Eu am urmat-o", asta inseamna ca aceasta Cale ar fi in afara lui Hristos. Insa Hristos PE TOATE le are in El, nu a ramas nimic in afara, decat pacatul, care dupa cum stii - nu are existenta in sine.
O sa-ti dau un exemplu - Hristos a intrat in Templu si a daramat mesele celor care vindeau. Sa zicem ca te duci la o manastire si vezi pe cineva in curte care vinde... miere. Scoti biciu si te apuci sa dai, ca sa-l alugi, si ii rastorni saracului om mierea? O sa spui ca nu, dar de ce nu? Ca pana la urma, asa a facut si Hristos. De asta cred ca e nevoie sa mergi CU Hristos, pentru ca tot El iti spune (prin rugaciune sau prin povata duhovnicului) ce trebuie sa faci exact in fiecare clipa a vietii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2010, 14:21:01
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
E destul de riscant sa mergi ca Hristos, fara sa mergi cu Hristos. Pana la urma, El a spus "Eu sunt Calea...", nu "Urmati Calea pe care si Eu am urmat-o", asta inseamna ca aceasta Cale ar fi in afara lui Hristos. Insa Hristos PE TOATE le are in El, nu a ramas nimic in afara, decat pacatul, care dupa cum stii - nu are existenta in sine.
O sa-ti dau un exemplu - Hristos a intrat in Templu si a daramat mesele celor care vindeau. Sa zicem ca te duci la o manastire si vezi pe cineva in curte care vinde... miere. Scoti biciu si te apuci sa dai, ca sa-l alugi, si ii rastorni saracului om mierea? O sa spui ca nu, dar de ce nu? Ca pana la urma, asa a facut si Hristos. De asta cred ca e nevoie sa mergi CU Hristos, pentru ca tot El iti spune (prin rugaciune sau prin povata duhovnicului) ce trebuie sa faci exact in fiecare clipa a vietii.

Daca mergi cu Hristos, nu poti merge decat mergand ca El. Eu asa inteleg.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2010, 14:21:29
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Pai asta am incercat sa aflu, daca acea afirmatie ofera si un refugiu pentru cei ce sunt in afara Bisericii si a crestinismului,dupa cum credeam eu.Nu am zis ca ala e modelul desavarsit al afirmatiei "Eu sunt Calea,Adevarul si Viata" , ci mai degraba aceasta cale,adevar si viata ni s-a descoperit prin intruparea Cuvantului, si El, Cuvantul Intrupat este aceasta Cale,Adevar si Viata.Deci Calea este Hristos si Biserica, pentru ca in Hristos a trait deplinatatea Dumnezeirii, cea necuprinsa.In El a fost cuprinsa dumnezeirea in intregime.Insa dumnezeirea necuprinsa si nerelevata in totalitate ar putea exista si pe alocuri la altii.La asta m-am gandit eu cand am deschis topicul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2010, 14:32:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daanut7
Cand a zis "Eu sunt adevarul" nu s-a referit numai la cei care vor fi in Biserica sa,adica la ortodoxi,ci si la Pilat care intreaba 'ce este adevarul?'
El ,Hristos,este adevarul tuturora:atei,necredinciosi,chinezi ,islamisti si martieni,furnici si stele.Pentru ca daca veunul din intelptii lumii,ar cauta cu orice pret adevarul,ar ajunge sa recunoasca,logic sau dincolo de logica,ca adevarul nu este o for.mula m*c2 de exemplu,nu e o explicatie Bing bang de exemplu.Ci adevarul este dincolo de acestea,si consta in dragoste.
Dragostea lui Dumnezeu pentru lume,este singurul adevar,care e radacina tuturor explicatiilor
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.02.2010, 14:36:13
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Noi cei care am fost botezati in Biserica nu putem spune nimic despre mantuirea celor din afara Bisericii. Nici ca se mantuiesc, nici ca nu se mantuiesc. Insa nu exista un colt de adevar, o farama de adevar, exista doar Adevarul intreg sau minciuna. Nu scrie chiar in Noul Testament ca o farama daca vom schimba, totul am schimbat?
Una e sa vorbim de cum poate Dumnezeu sa-i mantuiasca pe musulmani, sa zicem, si alta e sa vorbim de religia musulmana. Cum poti spune ca o religie care il recunoaste pe Hristos ca profet, dar Ii neaga Dumnezeirea, te poate mantui???? Minciuna nu te poate mantui, dar Dumnezeu da, in marea Lui mila.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.02.2010, 14:46:35
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Noi cei care am fost botezati in Biserica nu putem spune nimic despre mantuirea celor din afara Bisericii. Nici ca se mantuiesc, nici ca nu se mantuiesc. Insa nu exista un colt de adevar, o farama de adevar, exista doar Adevarul intreg sau minciuna. Nu scrie chiar in Noul Testament ca o farama daca vom schimba, totul am schimbat?
Una e sa vorbim de cum poate Dumnezeu sa-i mantuiasca pe musulmani, sa zicem, si alta e sa vorbim de religia musulmana. Cum poti spune ca o religie care il recunoaste pe Hristos ca profet, dar Ii neaga Dumnezeirea, te poate mantui???? Minciuna nu te poate mantui, dar Dumnezeu da, in marea Lui mila.
Ce intelegi prin mantuire, Andrei? Cati suntem cu adevarat mantuiti? Nu ar trebui ca mantuirea sa fie in primul rand in aceasta viata? Cum este cu adevarat un om mantuit? Mai exista in el judecati inutile, lupte, teama, nelinisti? Sau este impacat, fericit si linistit in aceasta viata? Fiind perfect unit cu Dumnezeu este impacat cu tot, cred eu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.02.2010, 14:46:42
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cand zice lui Marta,sora lui Lazar,'Eu sunt invierea si viata' El arata ca este insusi viaata fiecarui om,bun sau rau.Nici Marta nu a crezut in El,nici Lazar caci murise. Ci El da viata cui vrea,si in primul rand celor ce cred in El. El e viata noastra spirituala,el este si viata noastra bilogica. El e Cel 'care lumineaza pe orice om care vine in lume'
El e 'implinirea a toate' .
Cine crede in El va avea totul:adevar si viata,si va gasi pe Dumnezeu.
Cine nu crede in El va cauta si va rataci pentru totdeauna ,caci e in afara singurului Adevar.
Eu indraznesc sa cred ca oricine crede in El,chiar protestant fiind,crede in Adevar.
Poate nu il urmeaza integral.Dar credinta in El este unica,caci Hritos a fost unul singur,care a zis "Eu sunt"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.02.2010, 14:48:54
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Noi cei care am fost botezati in Biserica nu putem spune nimic despre mantuirea celor din afara Bisericii. Nici ca se mantuiesc, nici ca nu se mantuiesc. Insa nu exista un colt de adevar, o farama de adevar, exista doar Adevarul intreg sau minciuna. Nu scrie chiar in Noul Testament ca o farama daca vom schimba, totul am schimbat?
Una e sa vorbim de cum poate Dumnezeu sa-i mantuiasca pe musulmani, sa zicem, si alta e sa vorbim de religia musulmana. Cum poti spune ca o religie care il recunoaste pe Hristos ca profet, dar Ii neaga Dumnezeirea, te poate mantui???? Minciuna nu te poate mantui, dar Dumnezeu da, in marea Lui mila.
De acord.Nici nu am zis ca celelalte religii ar fi adevarate, dar pot avea farmituri de adevar raspandite prin ele.Insa Dumnezeu se preocupa de Biserica Sa, adica de Adevar si mai mult de oameni.Omul care traieste in adevar si armonie cu sine, cu aproapele si cu Dumnezeu, eu cred ca se poate mantui.Insa aici nu ma refer la sectanti si la sectele crestine ca astea sunt perverse si inverseaza valorile si schimba virtutile cu non-virtutile, ci mai degraba in schimbul sectelor as pune pe musulmani, budisti si evrei (sau la acelasi nivel) care mie mi se pare ca au simtul valorilor poate mai bine dezvoltat decat sectantii.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adevarul, calea, viata



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ioan 21:19-24 Savonarola Din Noul Testament 7 22.09.2011 22:27:27
Ioan 21 Ioana-Andreea Din Noul Testament 5 25.07.2010 14:10:15
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
1 Ioan 5, 7 Florin-Ionut Din Noul Testament 1 19.03.2009 16:54:04