Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 02.02.2010, 17:55:26
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Smile

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Cand ai un ciocan in mana toate obiectele din jur ti se par cuie!
Inclusiv si propriile degete ? he he
Reply With Quote
  #192  
Vechi 02.02.2010, 19:51:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Copilasi,
Va rog daca se poate sa va duce-ti in alta parte sa va jucati de-a baba-oarba! Imi stricati bunatate de topic cu schimbul asta de replici fara noima.
Merci!
Reply With Quote
  #193  
Vechi 16.08.2010, 23:55:01
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

“Avatar”, cel mai mare succes al francmasoneriei și satanismului

http://www.lovendal.net/wp52/avatar-...-satanismului/
Reply With Quote
  #194  
Vechi 17.08.2010, 00:21:33
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Pe mine nu ma intereseaza cine a facut filmul...ideea acestui film a fost geniala, am asemanat acea lume cu Raiul...asa mi-a placut mie sa cred si mi-as fi dorit sa fiu acolo, sa fie real, posibil.
Subiectul in sine a spus multe despre OMUL actual...si este fff real.

Dar sa va povestesc...
Eu sunt o fire mai putin sensibila, sunt mai realista, mai exigenta, privesc mai intai cu ochi critic...in fine. Din acest motiv am vazut acest film in doua etape: Prima data dupa primele imagini am inchis tv-ul considerand o alta idiotenie a cinematografiei moderne...dar la insistentele unor prieteni care au vazut tot filmul si mi-au povestit putin...am zis OK...si m-am uitat.

Credeti-ma ca m-am implicat atat de mult in acest film, incat efectiv am suferit fizic cand am vazut cum s-a distrus acea lume...
A fost minunat...
Repet: am fost impresionata de idee...nu de efectele speciale, de actori si de bla-bla-bla (acestea au participat doar la captarea intregii mele atentii in momentul vizionarii, in rest le-am uitat...ideea NU)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #195  
Vechi 17.08.2010, 01:15:45
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit



Acest film este cel mai straordinar care l-am vazut vreodata, Cameron a reusit sa faca o lume reala care nu exista, perfect credibila. Pandora este ceva dincolo de imaginatie, un orgasm de culori, lumini, senzatii, plante abnormale, animale de neconceput. Creature infricosatoare si frumoase in acelasi timp, toate monstruos credibile, datorita utilizarii de efecte speciale care niciodata nu a atins niveluri astfel de perfectiune.
Acest film trimite un mesaj tuturor: sa respectam natura cu toate vietuitoarele sale, orice particica de pamant. "Pe planeta nostra nu exista verde" cred ca va deveni realitate peste cativa ani.
Eu sfatuiesc celor care vad orice opera, fapt, arta, un lucru satanist, dracesc, francmasonic si nu mai stiu ce, sa vedeti dincolo de prejudecati, uitati-va cu ochii vostri, nu cu cei a celorlalti.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 17.08.2010, 01:26:10
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Lasa natura,sa-L respectam mai intai pe Dumnezeu si "toate celelalte se vor adauga". Filmul nu impresioneaza,e un simplu SF,cu multe faze penibile,ireal si nehranitor. Cu alte cuvinte de copii mici. Cum adica il bagau pe invalidu ala intr-un cosciug si aparea in alta lume,printre bastinasi. Doamne ce am mai ras cand trageau slbaticii aia cu arcu :)) Ca sa nu mai zic de "avioanele" lor,pasirile alea urate...
Filmul e la fel ca Stapanul inelelor,copiii de pana in 15-16 ani vor fi cei mai impresionati.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 17.08.2010, 01:51:44
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Mi-a placut filmul, adica, daca era asa de hazlie cum zici tu, nu cred ca mai ajungea la 2 miliarde de dollari, si publicul incantat nu era numai de 15-16 ani.

Oof, oof of beh oameni aia cu arcurile exista si in zilele de astazi, sunt indigeni si traiesc prin America, Africa, Australia, si casele lor, padurea lor ii distrusa pentru a costrui blocuri. Odata si noi traiam in paduri, si eu nu gasesc nimic de ras. Filmul arata spectatorului realitatea, poate intr-un mod diferit: distrugerea naturii pentru bani, bogatie. Nerespectul pentru plante si animale, tu fiind credincios, ai trebui sa iubesti si sa protejezi natura cu toate fortele tale, pentru ca este creatia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 17.08.2010, 02:49:49
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit despre FILMUL AVATAR

Nu inteleg ce treba are filmul asta cu acest site care e vb de religie
sincer cine e sef la acest site a dato in bara
nu se vb de filme pe acest site nu mi se pare normal
se cunoaste ca nu mai aveti credinta de inainte
voua ar treb sa va fi e rusine ca comentati acest film
Reply With Quote
  #199  
Vechi 17.08.2010, 02:55:10
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Mi-a placut filmul, adica, daca era asa de hazlie cum zici tu, nu cred ca mai ajungea la 2 miliarde de dollari, si publicul incantat nu era numai de 15-16 ani.

Oof, oof of beh oameni aia cu arcurile exista si in zilele de astazi, sunt indigeni si traiesc prin America, Africa, Australia, si casele lor, padurea lor ii distrusa pentru a costrui blocuri. Odata si noi traiam in paduri, si eu nu gasesc nimic de ras. Filmul arata spectatorului realitatea, poate intr-un mod diferit: distrugerea naturii pentru bani, bogatie. Nerespectul pentru plante si animale, tu fiind credincios, ai trebui sa iubesti si sa protejezi natura cu toate fortele tale, pentru ca este creatia lui Dumnezeu.
Eu am spus ca:
Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
sa-L respectam mai intai pe Dumnezeu si "toate celelalte se vor adauga".
Haideti totusi sa nu apreciem un film doar pentru cat de multa audienta are sau cati bani a incasat! Eu personal nu prefer SF-urile,mai ales cele de genul.

Se compara Avatar cu filmul "Viata Sfantului Ioan Colov" spre exemplu? Sau cu Ostrovul... etc. Dar stai,filmul despre viata acelui sfant este low budget si nu a avut o asemenea audienta. Deci clar,nu e bun. Cel mai rau e ca in zilele noastre tinerii sunt cei care sufera cel mai mult de necredinta si sunt atrasi foarte usor in plasa diavolului. Filme proaste la moda,discoteci si cluburi pline,tigari,alcool si sucuri in prostie etc. iar bisericile goale. Ce bine ne este,nu?

Last edited by Raoul; 17.08.2010 at 03:11:46.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 17.08.2010, 03:02:00
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
privirile, dialogurile personajelor lucrate in detaliu m-au impresionat foarte mult. Mie personal mi-a readus senzatiile de cadere libera, de zbor pe care le-am trait in vis si realitate, in trecut, cind ma aventuram prin paduri, munti, exploram delta si vorbeam cu oamenii interesanti de pe la tara, iar acum mai recent in explorarile mele ale recifului de corali si de calarie. Este ceva de neuitat!
Eu il consider unul dintre cele mai bune filme vazute vreodata!
si mie mi-a placut foarte mult, si impart aceeasi opinie cu tine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 16:14:30