Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 05.02.2009, 12:08:21
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sfat

De altefel cred ca multi cunoasteti "problema" mea........am postat pe forum.
Scuze,si va doresc mult spor in toate cele bune si de folos!!!!
Reply With Quote
  #192  
Vechi 05.02.2009, 14:54:21
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nadejde in Dumnezeu

Draga Mirela, roaga-te Sf. Nectarie si te va ajuta. Nu cred ca Sfantul va tine cont de parerea noastra, precum ca unele boli se vindeca, altele nu. Totul e sa credem , caci la Dumnezeu toate sunt cu putinta.

Sa ne rugam cu toii pentru Mirela!

In ceea ce-l priveste pe sotul tau, cred ca lumea este f derutata, si nu mai stie ce e bine si ce e rau. Diavolul face ravagii si reuseste printre altele sa distruga familii. Si aici tot rugaciunea te va ajuta..si poate e cazul sa vorbesti cu preotul de care tine sau chiar cu episcopul. Totusi nu-ti pune nadejdea in oameni, ci in Dumnezeu. Si oamenii pot gresi, indiferent de functia pe care o au.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 06.02.2009, 00:13:29
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

[quote=Anca-Miha;113760]Arkash, in aceste clipe personajul cel mai important este copilul. El sa nu simta tensiunea si nici lipsa tatalui de langa el.

Stiu asta, dar el tocmai a implinit 10 ani si va fi obligatoriu chemat sa spuna cu cine doreste sa stea.Parca e prea mult pentru un copil care (banuiesc) isi iubeste parintii.Sau au intervenit anumite persoane si l-au indrumat ce anume sa aleaga?Oricum, Dumnezeu are grija de toti si ne va lumina mintea tuturor, faca-se voia Lui si binecuvantat fie Numele Lui in veci!!!
Reply With Quote
  #194  
Vechi 06.02.2009, 00:17:13
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Draga Mirela, roaga-te Sf. Nectarie si te va ajuta. Nu cred ca Sfantul va tine cont de parerea noastra, precum ca unele boli se vindeca, altele nu. Totul e sa credem , caci la Dumnezeu toate sunt cu putinta.

Sa ne rugam cu toii pentru Mirela!

In ceea ce-l priveste pe sotul tau, cred ca lumea este f derutata, si nu mai stie ce e bine si ce e rau. Diavolul face ravagii si reuseste printre altele sa distruga familii. Si aici tot rugaciunea te va ajuta..si poate e cazul sa vorbesti cu preotul de care tine sau chiar cu episcopul. Totusi nu-ti pune nadejdea in oameni, ci in Dumnezeu. Si oamenii pot gresi, indiferent de functia pe care o au.
Maicuta Domnului sa te ajute; este singura noastra scapare si catre Dansa ne indreptam pasii rugandu-ne cu lacrimi sa ne ocroteasca.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #195  
Vechi 06.02.2009, 01:16:51
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=arkash;113989]
Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Arkash, in aceste clipe personajul cel mai important este copilul. El sa nu simta tensiunea si nici lipsa tatalui de langa el.

Stiu asta, dar el tocmai a implinit 10 ani si va fi obligatoriu chemat sa spuna cu cine doreste sa stea.Parca e prea mult pentru un copil care (banuiesc) isi iubeste parintii.Sau au intervenit anumite persoane si l-au indrumat ce anume sa aleaga?Oricum, Dumnezeu are grija de toti si ne va lumina mintea tuturor, faca-se voia Lui si binecuvantat fie Numele Lui in veci!!!
Asigura-l ca , indiferent pe cine alege, tot il vei iubi si ii vei fi alaturi. Dar va trebui sa te tii de cuvant, caci copiii au o memorie fantastica.
Si apoi trebuie sa fii constient langa cine ii va fi mai bine; deci sa gandesti in favoarea copilului.
Dumnezeu sa te intareasc, arkash!
Reply With Quote
  #196  
Vechi 06.02.2009, 22:22:49
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

[quote=Anca-Miha;114005]
Citat:
În prealabil postat de arkash Vezi mesajul
Asigura-l ca , indiferent pe cine alege, tot il vei iubi si ii vei fi alaturi. Dar va trebui sa te tii de cuvant, caci copiii au o memorie fantastica.
Si apoi trebuie sa fii constient langa cine ii va fi mai bine; deci sa gandesti in favoarea copilului.
Dumnezeu sa te intareasc, arkash!
Dumnezeu va avea grija cu siguranta!
Nu-mi ramane decat sa-i iubesc pe amandoi si sa-i astept!
Toata nadejdea mea o pun catre Domnul!!!
Inima curata zideste intru mine si nu ma lepada de la fata Ta!Da-mi mie bucuria Mantuirii Tale si cu duh stapanitor ma intareste!
Reply With Quote
  #197  
Vechi 09.02.2009, 18:05:57
arkash arkash is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
totusi, eu nu inteleg de ce sotia ta vrea sa divorteze, si de ce tu esti de acord.

spune-ne si noua motivul pentru care ea nu mai vrea sa fiti o familie. "celalalt" nu e viabil, ca s-a intors la familia sa, nu-i asa?
Am primit deja citatia in care se mentioneaza de existenta unor certuri in familie (e drept, au mai fost) si in care se subliniaza ca vina este reciproca.
Declaratia reclamantei sustine ca ne intalnim numai sa discutam situatia copilului (in aproape 5 luni daca ne-am intalnit in total 1 ora); se mai mentioneaza ca discutiile degenereaza in certuri (nici nu aveau cand sa fie, mai ales ca intalnirile se petreceau in interiorul unei institutii si orice incercare de comunicare cu ea era imposibila intrucat nu era nici locul si nici momentul);
Credeti-ma, nu stiu de ce aceasta femeie (mama copilului meu) nu accepta crucea care i-a dat-o Bunul Dumnezeu; de ce oare spune ca Tatal Ceresc a ajutat-o in ultimele luni sa-si creasca copilul (singura?) si Ii intoarce spatele???????
Sunt doar niste nelinisti si intrebari ale mele si incerc sa caut un raspuns.
Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, va rog din suflet sa nu ezitati!!!
As vrea din tot sufletul ca povestea asta sa aiba o continuare fericita si sa nu sufere nimeni!
Doamne-ajuta!!!!!!!
Reply With Quote
  #198  
Vechi 09.02.2009, 18:25:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu pare a avea motive de divort. Dar am impresia ca esti prea pasiv. Tot astepti sa vina la tine si sa faca un pas, cand de fapt tu ar trebui sa faci pasi spre ea. Femeia trebuie cucerita! Oare e atat de greu de inteles?!? Mergi cu flori, cu atentii marunte, dar sa vada ca o vrei inapoi. Poti astepta pasiv pana la sfarsitul vietii; dar daca nu ii demonstrezi prin fapte ca se merita sa se intoarca acasa,... astepti degeaba! FAPTE NU VORBE!
Reply With Quote
  #199  
Vechi 09.02.2009, 21:00:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arkash Vezi mesajul
Sunt doar niste nelinisti si intrebari ale mele si incerc sa caut un raspuns.
Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, va rog din suflet sa nu ezitati!!!
Imi pare rau de situatia ta, dar cred ca numai bunul Dumnezeu te poate ajuta. E f. ciudat cum aceasta fiica de preot este atat de neascultatoare si fata de parinti, si fata de sot, si a ajuns sa ceara divortul. Se pare ca a si ajuns sa minta, in acte oficiale?!te doare capul!
Reply With Quote
  #200  
Vechi 09.02.2009, 21:48:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai da, dar noi nu stim decat o jumatate de poveste. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar de unde stim noi ca in realitate arkash e asa un miel de bland pe cat pare aici pe forum? Eu inca nu am vazut, nici nu am auzit de femeie sanatoasa la cap, dar si nesanatoasa la cap, sa vrea cu dinadinsul sa isi creasca singura copilul. In afara daca simte ca pur si simplu nu se mai poate trai cu sotul.

Poate daca am auzi si ce are ea de spus, altfel am vedea povestea.

Citat:
Credeti-ma, nu stiu de ce aceasta femeie (mama copilului meu) nu accepta crucea care i-a dat-o Bunul Dumnezeu; de ce oare spune ca Tatal Ceresc a ajutat-o in ultimele luni sa-si creasca copilul (singura?) si Ii intoarce spatele???????
Crede-ma, cand o femeie spune asta inseamna ca s-a simtit foarte ranita cat a fost cu sotul ei.

Mai bine ti-ai analiza atitudinea fata de ea. Nu cumva acele certuri de care pomenesti au fost de fapt scandaluri? Nu cumva aceste scandaluri s-au petrecut in fata copilului? Nu cumva la manie ai fost violent? Nu cumva ai terorizat-o psihic? Din simpla cearta nu se desparte nimeni.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 17:25:31
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 22:50:03
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
Comuniunea intre Bisericiile Ortodoxe oficiale konstantinos Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 12 14.04.2008 23:08:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13