Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 18.03.2010, 11:42:56
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Cand a aparut cultul pnticostal ?E o alternativa la reormati,baptistri e t c .
  #192  
Vechi 18.03.2010, 11:58:26
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit Pt Penticostlulmintuit

Pt a te convinge personal ca vorbirea in limbi nu vine de la Dumnezeu incearca sa spui aceasta mica rugacine in adunarea voastra :Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru , cel ce pentru a noastra inviere si pentru mantuirea noastra t-ai rastgnit pr sf cruce :binecuanteaza aceasta adunare .
  #193  
Vechi 18.03.2010, 11:58:43
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
si de ce nu faceti minuni fara sa vorbiti in limbi? 500.000.000 de unde ai scoso?daca vreti sa fiti luati in serios nu mai mintiti atat si nu va mai laudati ca lauda de sine nu miroase bine
Daca ti s-a parut ca suna a lauda de sine, iarta-ma te rog. Nu am intentionat-o, dar acum cand citesc vad ca, ușor poate fi interpretata si asa. Voiam doar sa spun ca se fac acuzatii la adresa unui grup mare de oameni.

Minciuna nu este, crestinii care vorbesc in alte limbi sunt in numarul prezentat mai sus dar este irelevant in discutia noastra.

In legatura cu prima intrebare, oamenii nu pot face minuni, Duhul Sfant le face.
Și le face si astazi, da, dar nu numai la penticostali ci in majoritatea confesiunilor crestine.
  #194  
Vechi 18.03.2010, 12:05:37
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Pt a te convinge personal ca vorbirea in limbi nu vine de la Dumnezeu incearca sa spui aceasta mica rugacine in adunarea voastra :Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru , cel ce pentru a noastra inviere si pentru mantuirea noastra t-ai rastgnit pr sf cruce :binecuanteaza aceasta adunare .
Asa voi face Cojanete, multumesc mult pentru rugaciune.
  #195  
Vechi 18.03.2010, 12:31:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Va rog sa nu mai insistati. Vorbirea in limbi este de la Dumnezeu. Diavolul a creeat imitații.
Nu este singura lucrare imitata de satana. Cel rău, prin natura lui este un imitator.
Cum poti demonstra ca te afli in posesia originalului si nu a unei imitatii?
  #196  
Vechi 18.03.2010, 12:34:13
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsine Vezi mesajul
Adica voi penticostalii credeti ca Duhul Sfant se pogoara doar peste voi, voi sunteti cei alesi, cei luminati?
Din nefericire sunt destul de multi penticostali care afirma ca mantuirea si Duhul Sfant se pot gasi doar in biserica penticostala. Este convingerea lor și atat pot intelege.

Duhul Sfant insa nu este al penticostalilor, este al lui Dumnezeu.
Duhul Sfant se va pogorâ peste toti cei care îl cauta pe Dumnezeu cu o inimă curată.
  #197  
Vechi 18.03.2010, 12:44:57
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum poti demonstra ca te afli in posesia originalului si nu a unei imitatii?
Veste proasta Alin: nu știu cum as putea demonstra.
Nu numai atat, dar nici macar nu pot fi sigur că nu nu ma aflu in posesia unei imitatii.
Cum as putea sti?

Tot ce stiu este ca, in conformitate cu Scriptura, pot avea acest dar.
Mai stiu ca sunt sincer in cautarea lui Dumnezeu.
Mai stiu ca eu cred ca l-am primit si il manifest in rugaciunile mele.
Dar cum sa demonstrez cuiva ca nu e o imitatie, nu știu.

Tu cum ai putea sa demonstrezi ca nu ai o credintă-imitație?
(In nici un caz nu e o intrebare ironică, e doar o paralela.)

Last edited by penticostalulmantuit; 18.03.2010 at 12:49:21.
  #198  
Vechi 18.03.2010, 13:07:44
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Nu ati prezentat absolut nici un argument, ati facut din nou afirmatii fara acoperire si v-ati exprimat o parere personala cu privire la penticostali.

Credeti cumva ca ca daca spuneti:
- satana vorbeste in limbi
- tot la fel si penticostalii
ati adus vreun argument?

Recititi postarea dumneavoastra http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=27. Ce argumente ati prezentat?

Pai, daca vorbesc in limbi preotii samani si mai stiu eu ce pagani si idolatri sau satanisti aceasta invalideaza vorbirea in limbi biblică?

Vorbirea în limbi au practicat-o Sfintii Apostoli si unii dintre Sfintii Părinți. Îi puneti si pe ei laolalta cu preoții șamani?

Va rog sa nu mai insistati. Vorbirea in limbi este de la Dumnezeu. Diavolul a creeat imitații.
Nu este singura lucrare imitata de satana. Cel rău, prin natura lui este un imitator.

Daca aveti un argument conform căruia toți penticostalii care vorbesc în limbi sunt posedați demonic, prezentati-l. Daca nu, poate va prezentati, în mod crestinesc, scuze.
Bai nene, putin mai calm si mai umil ca esti pe un forum ortodox.Te-ai bagat aici pe topicul asta sa ne iei pe noi la intrebari?Nu noi suntem aia care sustinem ca "vorbim in limbi".Ceea ce am vrut sa subliniez in postul ala pe care ti l-am si dat sa te uiti peste el este ca exista asftel de manifestari si in ziua de azi in paganism,vrajitorie si la posesiunile demonice.De exemplu la pagani, privirea le devine dintr-o data goala si incep sa vorbeasca in limbi, ba chiar sa li se zguduie trupurile.La fel si la posesiunile demonice, si cred ca si la samani, si nu numai.Este comuna manifesterea si in zona Africii, la necrestini.Astfel de manifestari am vazut si la penticostali cand incep sa zbiere, sa bolboroseasca, sa sara in sus si in jos , sa dantuiasca sa ridice mainile in aer si sa fuga, si mai stiu eu ce.Manifestarea asta in crestinism este rara si nu s-a mai intamplat de aproape 2000 de ani.Singurul loc unde se intampla in ziua de azi este la penticostali , la pagani si la vrajitori.Am sa-ti mai dau un post mai vechi sa il citesti :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=111

Acum spunene tu de ce ar fi adevarata vorbirea in limbi la penticostali.Poate ne si dai niste exemple si cazuri concrete.
  #199  
Vechi 18.03.2010, 13:21:53
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Bai nene, putin mai calm si mai umil ca esti pe un forum ortodox.
Imi cer daca vi s-a parut ca sunt nervos sau mandru. Sper ca nu din postarile mele a reiesit aceasta.

Este drept ca sunt pe un forum ortodox dar eu cred ca m-am exprimat decent si cu respect.

De exemplu nu v-am abordat cu „bai nene” si nu am afirmat ca sunteti sub posesie demonica asa cum dumneavoastra ati spus despre mine.

Chiar daca sunteti ortodox si un utilizator mai vechi al acestui forum cred ca avem drepturi egale sa sa punem intrebari sau ne exprimam parerile.
  #200  
Vechi 18.03.2010, 13:29:46
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ceea ce am vrut sa subliniez in postul ala pe care ti l-am si dat sa te uiti peste el este ca exista asftel de manifestari si in ziua de azi in paganism,vrajitorie si la posesiunile demonice.
Ati reusit sa subliniati aceasta in respectiva postare, sunt foarte de acord.

Doar ca mai devreme afirmati ca in in acel post ati dat argumente conform carora „vorbirea in limbi la penticostali= posesiune demonica”. Pentru aceasta nu ati dat nici un argument nici in respectiva postare nici mai tarziu.

Ceea ce eu continuu sa afirm este ca ati adus o acuzatie grava unui grup mare de oameni dar nu ati adus nici un argument.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10