Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 14.04.2015, 16:16:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pana la urma, nu stiu cat ne-a ajutat sau ne va ajuta sfanta impartasanie pe care am luat-o, am oarece indoieli ca mai bine stateam deoparte...
Pe mine cel putin, absolut deloc; pt ca cel mai probabil, nu ma voi mai impartasi niciodata pt mine ( nu cred ca mai vreau sa ma casatoresc, mi-a gresit foarte rau omul si inca nu il pot ierta, iar daca il parasesc, cel mai probabil imi va lua copilul si nu-l va impartasi, asa ca nici eu nu as mai fi vrednica, abandonand-o in mainile necredinciosilor); iar pe cea mica, depinde, chiar daca o sa o mai o duc eu la impartasit dupa ce o vom boteza, nu stiu daca voi reusi vreodata sa o fac sa si creada, daca el nu ma sustine ( si probabil nci ai mei nu ar face-o, deja m-au certat ca am stat la Inviere toata noaptea,adica pt ei sf impartasanie e o fitza...), sau daca vatrebui, asa cum am fost sfatuita, sa " ne punem de acord" in privinta credintei, adica unul din noi sa renunte, ca sa nu confuzam copilul...( eu l-am intrebat ce o sa-i spuna cand va intreba de ce se spune de pasti " hristos a inviat" , daca e adevarat sau nu, si a zis ca asa se spune, ca el n-a fost acolo ca sa stie...acum nici eu n-am fost, daca vrei o explicatie cat de cat pertinenta nu ti-o poate da dcat profu de religie, dar io cred ca pana la urma, daca crezi sau nu crezi este doar alegerea ta personala si nu e intodeauna bazata pe dovezi stiintifice, pe care nu ti le va da nimeni in veci, dealtfel....)
Reply With Quote
  #192  
Vechi 14.04.2015, 17:17:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai da, asa se spune....c vreti acum, sa scrie la lege ????
Asa am auzit si eu si pe aici, si pe la biserica, si mi-a zis si duhovmicul. C vreti mai mlt, sa dea o ordonanta de urgenta parlamentul ????
Adica nu se spune(ceea ce poate interpretabil sau neadevarat), ci se gaseste in dogma bisericii,este un lucru clar.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 14.04.2015, 18:21:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pana la urma, nu stiu cat ne-a ajutat sau ne va ajuta sfanta impartasanie pe care am luat-o, am oarece indoieli ca mai bine stateam deoparte...
Pe mine cel putin, absolut deloc; pt ca cel mai probabil, nu ma voi mai impartasi niciodata pt mine ( nu cred ca mai vreau sa ma casatoresc, mi-a gresit foarte rau omul si inca nu il pot ierta, iar daca il parasesc, cel mai probabil imi va lua copilul si nu-l va impartasi, asa ca nici eu nu as mai fi vrednica, abandonand-o in mainile necredinciosilor); iar pe cea mica, depinde, chiar daca o sa o mai o duc eu la impartasit dupa ce o vom boteza, nu stiu daca voi reusi vreodata sa o fac sa si creada, daca el nu ma sustine ( si probabil nci ai mei nu ar face-o, deja m-au certat ca am stat la Inviere toata noaptea,adica pt ei sf impartasanie e o fitza...), sau daca vatrebui, asa cum am fost sfatuita, sa " ne punem de acord" in privinta credintei, adica unul din noi sa renunte, ca sa nu confuzam copilul...( eu l-am intrebat ce o sa-i spuna cand va intreba de ce se spune de pasti " hristos a inviat" , daca e adevarat sau nu, si a zis ca asa se spune, ca el n-a fost acolo ca sa stie...acum nici eu n-am fost, daca vrei o explicatie cat de cat pertinenta nu ti-o poate da dcat profu de religie, dar io cred ca pana la urma, daca crezi sau nu crezi este doar alegerea ta personala si nu e intodeauna bazata pe dovezi stiintifice, pe care nu ti le va da nimeni in veci, dealtfel....)
Daca faptele noastre, acasa nu reflecta preocupare crestina,atunci putine sperante ca copilul sa aibe minim interes pt o asa treaba complicata ,cum este credinta.
Nimeni nu-ti poate garanta ca propriul copil va fi credincios,chiar si in familii evlavioase se mai nasc rebeli.
Nu este obiectul pregatirii mele profesioanale dar am o banuiala ca in aceste familii nici parintii nu sunt in perfecta randuiala cu viata crestina,chiar daca din exterior incearca sa afiseze o atitudine evlavioasa.

Am la biserica o prietena romanca,cu 2 copii mari fata 18-19,baiatul 15.
Acum cativa ani cand I-am cunoscut,cu chiu cu vai mai veneau la biserica cu ea,baiatul slujea la altar,fata facea alte misiuni...
Acum dupa 2-3 ani nu poate sa-i mai aduca nici cu Politia! Si ea este suparata,dezamagita cateodata nici nu mai vine la biserica pt ca nu vrea sa vina singura(de exemplu,nu a venit in noaptea de Inviere pt ca nu a putut sa-i convinga nici pe ei).
I-a pierdut pe drum,cum se spune...
Sunt niste copiii rasfatati si din cale afara de superficiali-adica 90% americani :) hahahaha
Fata a prostit-o ca se duce sa studieze in cucu-macaii de stat cand si in CA sunt atatea facultati de prestigiu dar de fapt a vrut sa aiba o acoperire legala pt scaparea de sub patronajul parintesc,pt ca vrea boyfriend,relatii,petreceri si lucruri de designer in timp ce parintii ei"demodati",crestini ortodocsi nu aproba aceste apucaturi.
Dar fiind departe,a scapat.
Si ce este mai neplacut decat ca ea sa plateasca pt toate ifosele copiilor ei?
Dar bine,fiecare parinte face asta din dintr-o vanitate prosteasca,mintindu-se pe sine ca copiii lui sunt altfel,deosebiti etc ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 15.04.2015, 12:22:48
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

yasmina, scuza-ma, dar ce e asa de gresit in a avea "boyfriend" si a merge, cu masura, la petreceri?
Cu mentalitatea asta a parintilor si eu s vrea clar sa fug de sub "patronajul" lor. Daca vrea ce ai zis ca vrea, nu crezi ca le-a avut si pe ascuns, cel putin prieten aproape sigur a avut, dar eh, pe ascuns, amami si tati ortodocsi nu-s de acord? Poate acuma vrea fata pur si simplu sa isi faca viata ei.

Asa se pierd copiii pe drum, din vina parintilor si a interdictiilor acestora; se ajunge in punctl in care nu mai poti comunica cu parintii, ca nu le convine nimic din ce vrei si din ce faci. Nu mai conteaza dorintele si visele copiilor. Ce conteaza ca nu faci nimic gresit? in ochii lor oricum e gresit. Asa e si cu parintii care-si obliga copiii sa mearga la scoala x pt ca "asa zic ei."

Asa m-au pierdut si ai mei pe drum la un moment dat; de am ajuns sa nu le mai zic nimic in afara de lucrurile absolut banale; nu puteam sa-i zic mamei ca m-am indragostit, nu puteam sa merg la petreceri, nu nimic. Si asa am inceput sa mint ca dorm la o prietena cand eu mergeam la discoteca; asa am ajuns sa racim relatiile ff tare.
Abia acum, dupa ani si ani a inteles si ea unde si de ce a gresit; acum a inteles de ce nu ii ziceam nimic. Abia acum, ne intelegem si noi omeneste; ne intelegem chiar ff bine, dar atrebuit sa ajung sa fiu plecata din casa lor ca sa ii fac sa inteleaga.

Si asta nu a fost o problema doar amea; e o problema la cel putin o parte mare din copiii a caror parinti le interzic lucruri absolut normale; din pacate unii ajung rau din cauza asta; s cauza principala este comportamentul parintilor si faptul ca si la varte mai mari (gen 22-23 ani) ei au impresia ca copilul lor are abia vreo 12-13...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 15.04.2015, 15:37:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Se spune ca femeile insarcinate se imparatasesc pentru pruncul pe care-l poarta in pantece...desigur, daca merita, se impartasesc si ele, dar daca nu merita, e bine sa o faca macar pentru prunc...
Dupa ce se naste pruncul insa, nu mai poate fi impartasit pana nu e botezat...ma intreb oare, ii foloseste macar ca a fost impartasit in pantecele mamei, daca cumva se intampla sa piara ? Sau sa nu mai apuce sa fie botezat, pt ca ai lui nu mai binevoiesc sa o faca, sau il abandoneaza?

Mie mi s-a zis ca trebuie sa ma impartasesc pt copil, ca alminteri, pt mine, cel putin la cat am pacatuit zilele astea, nu cred c voi merita niciodata, dar pt cea mica cred ca e foarte important, mai ales ca am cam stresat-o in ultima vreme...ma intreb insace se va intampla cu ea daca cumva ne despartim si ramane cu ai lui, de botezat or s-o boteze, si oricum nu o las pana nu merge pe picioarele ei, dar la impartasit nu cred ca o vor mai duce, si nici nu stiu ce educatie ii vor da...bine stiu ca de dragul ei ar trebui sa nu ma despart niciodata si sa suport orice umilinta, dar nu stiudaca chiar ii face bine ca parintii ei sa se certe si sa se injure si sa tipe unul la altul....mai ales daca el sustine ca e numai vina mea...atunci inseamna ca eu trebuie sa plec, ca sa fie liniste, nu, si sa nu mai aiba cine sa-l infurie...daca fata va fi agitata si nervoasa din cauza tensiunilor dintre noi, si nu o vom putea linisti altfel, inseamna ca unul din noi trebuie sa dispara ca sa fie liniste, nu ?
Dar daca ea nu va ajunge credincioasa din cauza ca am abandonat-o, nu voi fi eu vinovata?
( chiar m-am gandit ca mai bine ar adopta-o o familie credincioasa, dar nu va accepta al meu si ai lui asa ceva niciodata...ei o vor pt dansii...)
Se impartasesc cele care sunt in regula ,nu cred ca preotul va binecuvanta impărtasanie in cazul d-voastra ,nefiind cununata.Nu de alta dar sa nu " va ardeti".Trebuie inainte de nastere sa fiti bine spovedita ,sa faceti eventual o spovedanie generala
Reply With Quote
  #196  
Vechi 15.04.2015, 15:39:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca faptele noastre, acasa nu reflecta preocupare crestina,atunci putine sperante ca copilul sa aibe minim interes pt o asa treaba complicata ,cum este credinta.
Nimeni nu-ti poate garanta ca propriul copil va fi credincios,chiar si in familii evlavioase se mai nasc rebeli.
Nu este obiectul pregatirii mele profesioanale dar am o banuiala ca in aceste familii nici parintii nu sunt in perfecta randuiala cu viata crestina,chiar daca din exterior incearca sa afiseze o atitudine evlavioasa.

Am la biserica o prietena romanca,cu 2 copii mari fata 18-19,baiatul 15.
Acum cativa ani cand I-am cunoscut,cu chiu cu vai mai veneau la biserica cu ea,baiatul slujea la altar,fata facea alte misiuni...
Acum dupa 2-3 ani nu poate sa-i mai aduca nici cu Politia! Si ea este suparata,dezamagita cateodata nici nu mai vine la biserica pt ca nu vrea sa vina singura(de exemplu,nu a venit in noaptea de Inviere pt ca nu a putut sa-i convinga nici pe ei).
I-a pierdut pe drum,cum se spune...
Sunt niste copiii rasfatati si din cale afara de superficiali-adica 90% americani :) hahahaha
Fata a prostit-o ca se duce sa studieze in cucu-macaii de stat cand si in CA sunt atatea facultati de prestigiu dar de fapt a vrut sa aiba o acoperire legala pt scaparea de sub patronajul parintesc,pt ca vrea boyfriend,relatii,petreceri si lucruri de designer in timp ce parintii ei"demodati",crestini ortodocsi nu aproba aceste apucaturi.
Dar fiind departe,a scapat.
Si ce este mai neplacut decat ca ea sa plateasca pt toate ifosele copiilor ei?
Dar bine,fiecare parinte face asta din dintr-o vanitate prosteasca,mintindu-se pe sine ca copiii lui sunt altfel,deosebiti etc ...
Nu se stie daca s-au pierdut ,desi anturajul strica foarte mult,.Dar si rugaciunile parintilor facute staruitor pot ajuta enorm.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 15.04.2015, 15:44:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ai dreptate, Cori !!!! Si pe mine la fel m-au scapat, tot cu astfel de interdictii, desi bazate exclusiv pe prejudecati,'nu neaparat pe o educatie religioasa...
Dar cateodata mamele habotnice pot faca mult mai mult rau copiilor, sa-i indeparteze chiar de credinta...sa-i faca sa urasca biserica si pe Dumnezeu, doamne fereste...
Chiar ma intrebam ce ma fac cu fata cand s-o face mare si o sa vrea si ea la baieti...daca o sa i sefaca avansuri si nu o sa accepte, o sa fie exclusa, nu o mai scoate nimeni in parc, in oras, la petreceri, etc...daca o sa accepte, o sa ajunga o zdreanta...si l-am intrebat pe al meu si a zis ca cum sa accepte asa ceva, e ultima proasta sa se duca cu orice vagabont care o invita la un suc???
La fel zicea si parintele, ca vin fete de liceu la el si ii spun ca abia asteapta sa...,( aiba relatii cu baieti) si el le spune ca in felul asta isi vor pierde demnitatea in final si repectul de sine samd...( nu neaparat ca vor arde in iad, cum s-ar astepta multi dintre noi sa le zica...)...acum nu stiu cu care varianta le-ai convinge mai bine, unele probabil nu se conving pana nu o patesc pe propria piele..
Reply With Quote
  #198  
Vechi 15.04.2015, 15:45:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu se stie daca s-au pierdut ,desi anturajul strica foarte mult,.Dar si rugaciunile parintilor facute staruitor pot ajuta enorm.

Teoretic da, putem fi optimisti, nu se stie, poate va fi bine, insa actualmente si practic-realist e o catastrofa in toata regula, o ratare majora vizavi de scopul duhovnicesc al familiei.

Ce s-ar putea schimba pozitiv in viitor, daca nici macar persoana care era mai induhovnicita din familie nu mai ajunge pe la biserica tocmai in noaptea de Inviere cand ajung pana si de 5x mai multi ortodocsi de care nu vezi picior in restul anului?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.04.2015 at 15:48:04.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 15.04.2015, 15:50:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ai dreptate, Cori !!!! Si pe mine la fel m-au scapat, tot cu astfel de interdictii, desi bazate exclusiv pe prejudecati,'nu neaparat pe o educatie religioasa...
Dar cateodata mamele habotnice pot faca mult mai mult rau copiilor, sa-i indeparteze chiar de credinta...sa-i faca sa urasca biserica si pe Dumnezeu, doamne fereste...
habotnice = atunci cand normele morale impuse nu au o corespondenta in trairea personala sau cum ai zis tu, "prejudecati derivate nu dintr-o educatie religioasa".
Atunci da, esec pe toate planurile, copii vad ca parintii "mint" in ceea ce predica si evident se orienteaza spre alte sisteme de (non)valori.

Citat:
Chiar ma intrebam ce ma fac cu fata cand s-o face mare si o sa vrea si ea la baieti...daca o sa i sefaca avansuri si nu o sa accepte, o sa fie exclusa, nu o mai scoate nimeni in parc, in oras, la petreceri, etc...daca o sa accepte, o sa ajunga o zdreanta...si l-am intrebat pe al meu si a zis ca cum sa accepte asa ceva, e ultima proasta sa se duca cu orice vagabont care o invita la un suc???
Cu asa bogatie de alegeri si perspective care le au parintii....

Citat:
La fel zicea si parintele, ca vin fete de liceu la el si ii spun ca abia asteapta sa...,( aiba relatii cu baieti) si el le spune ca in felul asta isi vor pierde demnitatea in final si repectul de sine samd...( nu neaparat ca vor arde in iad, cum s-ar astepta multi dintre noi sa le zica...)...acum nu stiu cu care varianta le-ai convinge mai bine, unele probabil nu se conving pana nu o patesc pe propria piele..
Pai depinde ce fel de relatii sau pentru tine relatii e tot una cu "relatii sexuale"?

Oricum, degeaba li se spune de demnitate si respect, daca n-au invatat-o de lucrurile astea ca valori in familie unde poate si mai rau, au asistat la atat de multe scene degradante intre parinti incat au luat asta drept normalitate..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.04.2015 at 15:53:03.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 15.04.2015, 15:51:08
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Da,la asta ma refeream, am incercat sa editez dar nu mi-a reusit din prima...
Acum care-o fi motivatia pt care fetele vor sex, habar nu am, daca o fi doar de natura fiziologica, ca la baieti sau o avea o origine psihologica mai profunda...

La mine in familie nu au fost exempke de desfranare, nici betii la ordinea zilei, poate doar ocazional, nici batai si injuraturi ( intre noi) ci doar discutii mai aprinse. La el insa se pare ca erau la ordinea zilei din moment ce nu i se pare big deal sa-i adresezi asemenea vorbe femeii de langa tine... ca de-asta eu nu l-am putut ierta si m-am impartasit cu nevrednicie si nu mi-a fost de nici un folos.( acolo unde sa salasluieste intunericul si necuratul nu mai poate intra nici lumina nici Cristos)....acum nu cred ca se cuvine sa ma duc la preot sa-i zic parinte nu trebuia sa ma impartasesti ci sa ma trimiti acasa, oricum nu ma impartasea pt mine ci pt copil; de asemeni nu potsa-i zic nu trebuia nici pe fii-mea s-o impartasesti ca oricum o sa ajunga o stricata ca noi...
Acum poate n-o fi nici dlui cm bun preot,daca urmareste mai degraba sa-i creasca popularitatea in randul elevelor de liceu, sau poate face bine asa, pt ca mai degraba or fi tentate sa asculte de profu de religie ala simpatic si de treaba, decat de un popa afurisit care le spune ca or sa arda in iad de panarame ce sunt....

Last edited by fallen; 15.04.2015 at 18:13:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 14:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 18:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05