Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 02.04.2012, 16:50:07
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un om care are o relatie sanatoasa cu Dumnezeu nu poate fi singur oriunde ar fi si cu oricine (n-)ar fi.
O relație foarte sănătoasă avea și Adam în rai cu Dumnezeu și totuși ”nu s-a găsit ajutor potrivit pentru el” chiar în condițiile beatitudinii prezenței divine și a prospețimii copilăriei creației animate. Cuvintele rostite de însuși Domnul (nu este bine ca omul să fie singur) oferă arhetipul limpede a condiției omului încă dinaintea căderii și părăsirii raiului primordial. Omul este persoană, deci o ființă destinată comuniunii și viețuirii împreună cu alții. Desigur, există oameni care-și fac din propria spiritualitatea individuală un hobby, adică o preocupare în măsură să concentreze în sine toate energiile vieții, efect pe care-l are orice altă pasiune, fie că vorbim de fotbal, muzică, drumeții pe munte, nișe culturale, colecționarism etc. Ca unul care am printr-o asemenea fază (ortodoxia ca hobby), vă pot spune că e o mare păcăleală chestia asta, chiar dacă pare benefică și înlătură formal alte neajunsuri ale vieții în această lume.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #192  
Vechi 02.04.2012, 17:02:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asa cum ai spus si tu, starea lui Adam in Rai era una particulara si spiritual e identificabila cu etapa copilariei, avea chip dar aseamanarea lasa de dorit cum s-a vazut si mai tarziu.

Aici nu se discuta problema comuniunii sociale la modul general ci a unui fel particular de comuniune care, iarasi, Sf. Scriptura ne spune ca este vremelnic si nu va mai fi dupa A Doua Venire.
  #193  
Vechi 02.04.2012, 17:22:44
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu știu cât de vie este comuniunea pe care o realizăm noi cu Hristos, însă e clar că apostolii aveau o comuniune care o depășea pe cea realizată în familii (pe care, de altfel, le-au și părăsit, cel puțin vremelnic). Învăluit de har pe muntele Taborului, Petru dorea înveșnicirea momentului („să facem trei colibe”).

Cu adevărat, și eu cred că harul suplinește orice neîmplinire, chiar și lipsa iubirii, a comuniunii adânci cu celălalt (soț-soție); care comuniune parcă e și nu e din lume. Da, după înviere nu vom mai fi bărbați și femei, însă iubirea rămâne; ea înveșnicește, de fapt, timpul, încă de aici. Și nu e puțin lucru.

Cât privește ortodoxia ca hobby - iată bine punctată o capcană în care poate cădea fiecare dintre noi. Să-i opunem „ortodoxia ca relație”?
  #194  
Vechi 02.04.2012, 18:04:05
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa cum ai spus si tu, starea lui Adam in Rai era una particulara si spiritual e identificabila cu etapa copilariei, avea chip dar aseamanarea lasa de dorit cum s-a vazut si mai tarziu.

Aici nu se discuta problema comuniunii sociale la modul general ci a unui fel particular de comuniune care, iarasi, Sf. Scriptura ne spune ca este vremelnic si nu va mai fi dupa A Doua Venire.
Păi chiar la miezul conviețuirii sociale se referă pericopa amintită, despre faptul că monada umană nu-și e suficientă sieși, chiar și în condițiile comuniunii reale cu Dumnezeu. Am fost creați ca niște ființe capabile de contemplație, dar care-și manifestă adevărul contemplat în câmpul experienței (făptuirii)și invers.
Felul particular de comuniune de care vorbim este laboratorul unde ne preparăm pe noi înșine prin altul și pe altul prin noi înșine, pentru Parusie. Maxim Mărturisitorul spunea că dacă nu învățăm să iubim și să ne grădinărim iubirea în scopul creșterii ei neveștejite, nu vom putea pricepe ce se întâmplă de fapt în Împărăție și astfel ne vom autoexclude din ea.
La modul ideal, iubirea binecuvântată de Dumnezeu dintre bărbat și femeie , iradiază în cercuri concentrice în afara ei, cuprinzând Biserica, clanul, societatea și cosmosul. La modul real fiecare trăiește cât poate și cât pricepe, însă e adevărat și faptul că iubirea proclamată retoric și patetic în termenii stringenței poate fi o mască pentru manifestarea unor pulsiuni impersonale din specia mecanismelor biopsihice înscrise în ființa noastră ”amfibie”, cum este instinctul de reproducere sau instinctul matern.
Parafrazându-l pe apostolul Pavel, cred că trebuie să ne cercetăm sever pe noi înșine atunci când folosim termenul ”iubire”, întrucât luarea în deșert al acestui cuvânt poate avea consecințe înfricoșătoare. Sfântul Simeon Noul Teolog atrăgea atenția că ”iubirea nu este un simplu nume ci ființa divină” (imnul 52), iar Ioan Scărarul spune : ”iubirea este a 30-a treaptă (ultima n.n) a scării duhovnicești, căci iubirea este Însuși Dumnezeu”.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #195  
Vechi 02.04.2012, 19:56:41
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Să-i opunem „ortodoxia ca relație”?
Ortodoxia ca predicație principală a Bisericii.
Trecerea cuvântului din poziția adjectivală la cea substantivală poate conduce la o formă subtilă de idolatrie, o alunecare de-a dreapta aproape insesizabilă, ca atunci când facem dintr-un mijloc scop, ceea ce e totuna cu căderea într-o patimă.
Dar ai observat foarte bine că ortodoxia Bisericii se păzește prin comuniune, astfel că dacă eu o iau razna fratele meu observă și mă face atent la primejdia rătăcirii care mă pândește. Asta la nivel microeclezial. La nivel macroeclezial se manifestă ca o trezvie panortodoxă, care face ca românii să fie foarte atenți la greci, ruși, sârbi etc., iar aceștia atenți la felul cum ne mișcăm noi. Când apare sminteala, Biserica Greciei ( exemplul este strict indicativ) se sesizează și discută cu BOR în duh de dragoste cu scopul îndreptării. Însă slăbirea trezviei panortodoxe depinde în mod direct de trezvia noastră comunitară la nivel de parohie, deci responsabilitatea fiecărui mădular în păzirea ortodoxiei este uriașă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 02.04.2012 at 20:06:25.
  #196  
Vechi 02.04.2012, 20:32:12
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
ortodoxia Bisericii se păzește prin comuniune, astfel că dacă eu o iau razna fratele meu observă și mă face atent la primejdia rătăcirii care mă pândește.
Găsesc aici o justificare pentru existența a însuși acestui forum; iată că nu e neapărat pierdere de vreme, ci poate fi o extensie a Bisericii, o încercare, chiar dacă limitată de specificul spațiului virtual, de a fi într-o comuniune de credință, de a învăța cu toții din experiențele noastre mai mult sau mai puțin duhovnicești.
  #197  
Vechi 02.04.2012, 20:41:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un om care are o relatie sanatoasa cu Dumnezeu nu poate fi singur oriunde ar fi si cu oricine (n-)ar fi.

La polul opus - omul narcisist e oricand singur indiferent cu cine e si ce i se ofera.
amice uiti un lucru. Geneza 1:27 spune clar: "Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie". Dupa cum vezi Biblia spune ca in ziua a 6-a Dumnezeu l-a facut pe OM (la singular): barbat + femeie. Tot Biblia prin Pavel vine in completare si zice: "De aceea, va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va alipi de femeia sa și vor fi amândoi un TRUP" (Efeseni 5:31). Omul complet (barbat+femeie) cum poate sa fie narcisist?
  #198  
Vechi 02.04.2012, 20:58:10
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Găsesc aici o justificare pentru existența a însuși acestui forum; iată că nu e neapărat pierdere de vreme, ci poate fi o extensie a Bisericii, o încercare, chiar dacă limitată de specificul spațiului virtual, de a fi într-o comuniune de credință, de a învăța cu toții din experiențele noastre mai mult sau mai puțin duhovnicești.
Într-un mod asemănător gândesc și eu, poate de-asta îmi amân zilnic plecarea definitivă de pe forum, fiindcă mai găsesc câte o mică bucurie în această agoră digitală cam gălăgioasă, pestriță și amorfă pentru gustul meu, și totuși o oglindă, destul de fidelă, a vieții reale. Desigur, mi-am aflat și multe păcate, și încă de-alea din partea de sus a grilei ”gravității”, fapt care mi-a completat benefic și spovedania, dar și efortul de îndreptare.
Cred însă că Biserica are alte nenumărate extensii în proximitatea noastră care nu pot fi neglijate sub pretextul iubirii ”departelui” de pe internet. Ce facem noi aici e o propedeutică (=fază pregătitoare) a adevăratei comuniuni cu persoane concrete, în primul rând în Biserică și apoi multiplele ei iradieri sociale.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 02.04.2012 at 21:02:36.
  #199  
Vechi 02.04.2012, 21:16:25
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ce facem noi aici e o propedeutică (=fază pregătitoare) a adevăratei comuniuni cu persoane concrete, în primul rând în Biserică și apoi multiplele ei iradieri sociale.
Mărturisesc că, eu, unul, nu prea trăiesc această extensie a Bisericii în lume, nici măcar în parohie, unde, cu tristețe, mă duc singur și mă întorc la fel. Da, am comuniune cu familia, cu prietenii, însă, pe de o parte ei nu sunt în Biserică (sunt de alte confesiuni sau religii), pe de altă parte... mă gândesc că ar trebui pur și simplu să bat la ușile vecinilor necunoscuți, ca să ne cunoaștem. E nefiresc să fim atât de străini, deși fizic atât de apropiați.
  #200  
Vechi 02.04.2012, 23:07:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Eu cred ca e vorba si de varsta si de etape.Cand esti tinar e musai sa tinzi sa fii cu cineva, si tristretea de a nu iti gasi perechea ,si de a fi singur,e f mare.
Cand esti mai in varsta , cand vezi ca mari iubiri se transforma in esecuri ,cand vezi ca nu merita sa suferi atit ,ca totusi viata e frumoasa oricum ar fi ,te mai inteleptesti. Si de abia atunci poti zice ca esti in stare sa gusti deliciile unei anumite singuratati.Dar nu o totala singuratate , caci de comuniunea cu oamenii e nevoie in orice etapa.
Sunt de inteles cei care isi doresc cu ardoare o pereche,si incep sa isi piarda speranta .
Ei isi agata cumva intreaga viata de gasirea acestui om real,linga care sa guste bucuria vietii
De abia mai tarziu ,cand mai dispare aceasta nevoie , si ardoarea nu mai e asa mare ,putem sa zicem unora ca acestora : Dumnezeu are un drum pentru fiecare .
Dar pina atunci,ei au nevoie sa exeprimenteze,sa se inconjoare cu oameni reali,sa iubeasca ,sa traiasca concret.
Marea intrebare,la care nu gasim raspuns decat dupa multi ani ,este ,de ce Dumnezeu intarzie sa le dea unora ca acestora perechea dorita.De abia cand viata lor capata alte directii si deschideri ,aceasta intrebare incepe sa capete raspuns.
Unirea dintre doi oameni ,e pronie dumnezeiasca, dar si destinul celor singuri,tot calauzit de Dumnezeu e
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19