Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 31.01.2013, 15:03:11
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Profetule
nu sunt profet.
nu e cazul sa blasfemiezi.

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
In biserica noastră (sub 200 de membri) în primii 15 ani de la înființare (1956) nu era niciun membru cu studii superioare.
Astăzi sunt câteva zeci.
deci in perioada cand studiile superioare se faceau "pe bune", nu aveati niciun intelectual, iar in perioada de dupa revolutie, cand au aparut facultatile de tip SRL care ofera diplome pe banda rulanta, si-au achizitionat si unii penticostali aceste "hartii" care oricum nu mai reprezinta mare lucru...
Reply With Quote
  #192  
Vechi 31.01.2013, 15:13:32
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tipul asta, Cornelu' Clonat, e de o nesimtire crincena. Ai pachete de baza deteriorate, bre... Ti-au spart arhiconii parola de root, si se joaca pe sistem in nestire...
Reply With Quote
  #193  
Vechi 31.01.2013, 15:19:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Cornel Urs

Ati avut experiente neplacute cu unele persoane apartinand cultului penticostal, ati fost si d-voastra membru al cultului ?
Reply With Quote
  #194  
Vechi 31.01.2013, 15:23:39
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ati avut experiente neplacute cu unele persoane apartinand cultului penticostal, ati fost si d-voastra membru al cultului ?
am purtat numeroase discutii cu vecinii de bloc, unii dintre ei fiind penticostali, altii alte religii, insa la penticostali intotdeauna am observat o stare de excitatie psihica (un fel de exaltare, de tip religios), putine cunostinte despre Scripturi, despre invataturile Bisericii Ortodoxe, un slab bagaj de cultura generala, iar alte aspecte, eu stiu, vestimentar, se imbraca in culori terne (asta ar putea sugera anumite stari psihice depresive).

nu, nu ma tenteaza sa ader la aceasta religie, Doamne fereste! (si nici nu am fost vreodata pe acolo.)
Reply With Quote
  #195  
Vechi 31.01.2013, 15:33:22
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
insa la penticostali intotdeauna am observat o stare de excitatie psihica (un fel de exaltare, de tip religios) [...] se imbraca in culori terne (asta ar putea sugera anumite stari psihice depresive).
Daca-s euforici-pietisti, nu-s depresivi.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 31.01.2013, 15:35:31
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca-s euforici-pietisti, nu-s depresivi.
nu, nu e euforie, e isterie mai mult si sa stiti ca la bolnavii cu afectiuni psihice, sunt destul de des intalnite aceste stari ciclotimice, adica de isterie urmate de stari de cadere (un fel de oboseala psihica ce seamana cu resemnarea) si tot asa...
Reply With Quote
  #197  
Vechi 31.01.2013, 15:44:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu, nu e euforie, e isterie mai mult si sa stiti ca la bolnavii cu afectiuni psihice, sunt destul de des intalnite aceste stari ciclotimice, adica de isterie urmate de stari de cadere (un fel de oboseala psihica ce seamana cu resemnarea) si tot asa...
Stressul si problemele zilnice pot provoaca stari emotionale contradictorii.
Citat:
nu, nu ma tenteaza sa ader la aceasta religie, Doamne fereste! (si nici nu am fost vreodata pe acolo.)
Am crezut ca ati mers, la cat de activ sunteti pe tema asta.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 31.01.2013, 16:04:41
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Frate Cornel, trebuie să-i iubești. Ai datoria să-i iubești. Pe toți oamenii.

"Faceți-mi bucuria deplină, ca să gândiți la fel, având aceeași iubire, aceleași simțiri, aceeași cugetare. Nu faceți nimic din duh de ceartă, nici din slavă deșartă, ci cu smerenie unul pe altul socotească-l mai de cinste decât el însuși. Să nu caute nimeni numai ale sale, ci fiecare și ale altuia. Gândul acesta să fie în voi care era și în Hristos Iisus," Filipeni 2, 2-5.

Iar dacă îi mustrii, mustră-i în Adevăr. Și când mustri, să spui doar Adevărul și să mustrii cu iubire. Cum și Hristos-Adevărul, mustră cu iubire.
Iar Adevărul e, că poate unii, dar nu toți, (cum greșești spunând tu), iubitul meu frate, sunt bolnavi psihic. Nu așa mărturisim pe Hristos, aducând sminteală și ceartă. Nu așa iubim. Nu așa suntem lumini între oameni și sarea pământului. Și chiar și bolnav psihic dacă e, Iubirea îl vindecă. Adevărul îl vindecă de toată bola și de tot întunericul în care se sălășluiește mintea sa. De toți dracii și de toată viclenia se vor vindeca de vor voii. Iubirea e totul.

Iar dacă nu poți face unui om un bine, măcar nu îi fă nici un rău, scumpul meu.
Mustră cu înțelepciune, cu Adevărul. Cu Cuvântul. Care este Hristos. Care este Sfânta Scriptură. Aratăți dovezile tale de creștin. II Corinteni 12, 12.

Bucurii de la Preasfânta Născătoare, Maica Luminii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 31.01.2013 at 16:07:28.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 01.02.2013, 12:16:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
BP nu este desprinsa din BO, mai citeste istorie. Asa ca poti reformula.
Intrega miscare "protestanta" si neo-protestanta este de factura sectara.

Luther s-a desprins din Biserica Catolica, iar protestantismul este o miscare desprinsa in intregime din Biserica Catolica.

Fiecare noua confesiune protestanta si neo-protestanta apare prin desprinderea unui pastor dintr-un cult mama, modificand cateva virgule, si punand accentul pe o anumita invatatura.

Lutheranismul si calvinismul sunt la baza miscarii protestante.
Apoi baptismul, iar din baptism se desprind miscarile advente:
- adventistii
- martorii lui Iehova
- mormonii.


Doriana draga, este specific "sectarilor" sa refuze ca ei se inmultesc exact ca ciupercile, prin spori. Pleaca un pastor, vine Duhul Sfant noaptea si apoi gata, apare noul adevar sectar.

Penticostalii sunt desprinsi din... ?
Adventistii sunt desprinsi din ...?

Iar "sectarismul" cum in numim noi si cum il si condamnam are multe fatete: izolarea, ruperea de familie, prozelitism fanatic, distrugerea personalitatii omului, anularea propriei constiinte, fanatizarea.

De asta va numim "secte" si sectari. Pentru ca aveti un comportament specific, de condamnat. Pentru ca distrugeti oameni si familii si case.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 01.02.2013, 13:14:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Ba da, tu trebuie să știi că nu poți ataca cu nerușinare o doamnă și să afirmi că este lipsită de demnitate dacă nu răspunde la întrebările tale nesimțite.
Ori de câte ori vei avea aceeași atitudine nedemnă față de vreo doamnă (mai ales dacă e de confesiune penticostală) vei avea de-a face mine!
Ai grijă, obraznicule!
Eu cred ca astfel de mesaje nu au ce cauta pe orice forum, nu doar pe un forum ortodox, mai ales ca nu a fost atacat acel user. Si cum spuneam in trecut unii eterodocsi se sprijina in trecut, aceleasi persoane care faceau asta si in trecut (userul penticostal si cel catolic, si Teodor care ii lauda).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57