Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 02.12.2009, 17:43:40
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Pentru Ovidiu - S



Argument biblic:

1 Timotei 2:5 " Caci unul este Dumnezeu, unul este si Mijlocitorul intre Dumnezeu si oameni: omul Hristos Iisus"

- din Biblia sau Sfanta Scriptura tiparita sub indrumarea si cu purtarea de grija a prea fericitului parinte Teoctist patriarul Bisericii Ortdoxe Romane cu apobarea Sfantului Sinod.

Lasa deoparte, te rog frumos, toata supararea asta pe secte si sustine-ti cauza. Pe argument Biblic. Cum se respecta acest adevar in Biserica Ortodoxa?
Si totusi in cadrul celor pe putin 4000 de secte neotestamentare cum s-a intamplat sa inteleaga fiecare ce l-a taiat capul citind aceiasi Biblie, aceleasi versete, si pretinzand toti cu fermitate ca sunt indrumati de Hristos si de Duhul Sfant???

Tu faci parte dintr-o confesiune mai Adevarata decat altele care au citit aceiasi Biblie...daca de fapt confesiunea ta e cea mai eronata?

In ce secol ati aparut si din ce alta confesiune ( care s-a separat de o organizatie initiala) v-ati desprins?
  #192  
Vechi 02.12.2009, 17:46:57
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Pentru Ovidiu - S



Argument biblic:

1 Timotei 2:5 " Caci unul este Dumnezeu, unul este si Mijlocitorul intre Dumnezeu si oameni: omul Hristos Iisus"

- din Biblia sau Sfanta Scriptura tiparita sub indrumarea si cu purtarea de grija a prea fericitului parinte Teoctist patriarul Bisericii Ortdoxe Romane cu apobarea Sfantului Sinod.

Lasa deoparte, te rog frumos, toata supararea asta pe secte si sustine-ti cauza. Pe argument Biblic. Cum se respecta acest adevar in Biserica Ortodoxa?
Capitolul 2
1. Vă îndemn deci, înainte de toate, să faceți cereri, rugăciuni, mijlociri, mulțumiri, pentru toți oamenii,
2. Pentru împărați și pentru toți care sunt în înalte dregătorii, ca să petrecem viață pașnică și liniștită întru toată cuvioșia și buna-cuviință,
3. Că acesta este lucru bun și primit înaintea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
4. Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină.
5. Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,

Astept "comentariul"!
  #193  
Vechi 02.12.2009, 18:07:46
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si totusi in cadrul celor pe putin 4000 de secte neotestamentare cum s-a intamplat sa inteleaga fiecare ce l-a taiat capul citind aceiasi Biblie, aceleasi versete, si pretinzand toti cu fermitate ca sunt indrumati de Hristos si de Duhul Sfant???

Tu faci parte dintr-o confesiune mai Adevarata decat altele care au citit aceiasi Biblie...daca de fapt confesiunea ta e cea mai eronata?

In ce secol ati aparut si din ce alta confesiune ( care s-a separat de o organizatie initiala) v-ati desprins?
Nu am spus ca fac parte dintr-o confesiune mai adevarata si nici nu voi afirma asta ... doar ca nu inteleg de ce este mai usor sa dai cu piatra decat sa sustii cu tarie punctul de vedere? Eu am lucrat multi ani in vanzari, si am inteles ca nu dat-ul cu piatra in concurenta imi vinde produsul ci evidentierea calitatilor prodului meu... Deci, sa revenim...
De ce eviti un raspuns si folosesti astfel de tehnici? Pentru ca nu il ai?
  #194  
Vechi 02.12.2009, 18:09:15
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Capitolul 2
1. Vă îndemn deci, înainte de toate, să faceți cereri, rugăciuni, mijlociri, mulțumiri, pentru toți oamenii,
2. Pentru împărați și pentru toți care sunt în înalte dregătorii, ca să petrecem viață pașnică și liniștită întru toată cuvioșia și buna-cuviință,
3. Că acesta este lucru bun și primit înaintea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
4. Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină.
5. Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,

Astept "comentariul"!
Nu am nici un comentariu de facut! Astept doar un raspuns legat de punctul 5 si despre cum se aplica el in Biserica ortodoxa.
Poate cineva sa-mi raspunda?
  #195  
Vechi 02.12.2009, 18:15:19
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Nu am nici un comentariu de facut! Astept doar un raspuns legat de punctul 5 si despre cum se aplica el in Biserica ortodoxa.
Poate cineva sa-mi raspunda?
Capitolul 2
...
6. Care S-a dat pe Sine preț de răscumpărare pentru toți, mărturia adusă la timpul său.

Cand te rogi, la cine te rogi? La OMUL Iisus sau la Iisus Dumnezeu?

Vrei aplicatii practice sau teoretice?
  #196  
Vechi 02.12.2009, 18:21:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Nu am spus ca fac parte dintr-o confesiune mai adevarata si nici nu voi afirma asta ... doar ca nu inteleg de ce este mai usor sa dai cu piatra decat sa sustii cu tarie punctul de vedere? Eu am lucrat multi ani in vanzari, si am inteles ca nu dat-ul cu piatra in concurenta imi vinde produsul ci evidentierea calitatilor prodului meu... Deci, sa revenim...
De ce eviti un raspuns si folosesti astfel de tehnici? Pentru ca nu il ai?
Atunci de ce nu crezi si in celelalte in egala masura...pentru ca toate sustin acelasi lucru, ca se bazeaza pe Biblie si pe credinta in Hristos????

Lutheranii, Reformatii, Martorii lui Iehova, Metodistii, Baptistii, Evanghelistii, Evanghelistii de ziua a 7 a, Adventistii, Mormonii, Raelienii...toti cred in Biblie, dar...totusi, ce s-o fi intamplat de gandesc atat de diferit?

Nu te mai autovictimiza, noi incercam doar sa intelegem punctul vostru de vedere, si de ce ati ales sa credeti intr-o anumita confesiune si nu intr-o alta care tot pe Biblie se bazeaza, si de ce contraziceti Ortodoxismul?

Tu esti de acord cu Ortodoxismul??? Din cate am vazut nu prea esti si esti deranjat de noi...iar in mesajul la care ti-am raspuns prima data ai aruncat chiar tu cu piatra, adresand o intrebare rautacioasa...de ce in noi totusi nu exista sentimentul acesta de autovictimizare, asa cum il simtiti voi???

Ce tehnici folosesc????... eu te-am intrebat ce am vrut eu si ce am gandit citind mesajul tau, dar nu ma interesa intrebarea ta

Last edited by AndruscaCIM; 02.12.2009 at 18:24:49.
  #197  
Vechi 02.12.2009, 18:33:52
anaoara anaoara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Argument biblic:
1 Timotei 2:5, " Caci unul este Dumnezeu, unul este si Mijlocitorul intre Dumnezeu si oameni: omul Hristos Iisus".
Lasa deoparte, te rog frumos, toata supararea asta pe secte si sustine-ti cauza. Pe argument Biblic. Cum se respecta acest adevar in Biserica Ortodoxa?
se crede, asa se respecta.
Amintesc ca si fiecare crestin este chemat sa fie mijlocitor pentru cei din jur: "Vã îndemn, deci, înainte de toate, sã faceti rugãciuni, cereri, MIJLOCIRI, multumiri pentru toti oamenii", (1 Tim. 2:1).
Cel ce face mijlociri se numeste ca este mijlocitor.
  #198  
Vechi 02.12.2009, 19:21:57
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Atunci de ce nu crezi si in celelalte in egala masura...pentru ca toate sustin acelasi lucru, ca se bazeaza pe Biblie si pe credinta in Hristos????

Lutheranii, Reformatii, Martorii lui Iehova, Metodistii, Baptistii, Evanghelistii, Evanghelistii de ziua a 7 a, Adventistii, Mormonii, Raelienii...toti cred in Biblie, dar...totusi, ce s-o fi intamplat de gandesc atat de diferit?

Nu te mai autovictimiza, noi incercam doar sa intelegem punctul vostru de vedere, si de ce ati ales sa credeti intr-o anumita confesiune si nu intr-o alta care tot pe Biblie se bazeaza, si de ce contraziceti Ortodoxismul?

Tu esti de acord cu Ortodoxismul??? Din cate am vazut nu prea esti si esti deranjat de noi...iar in mesajul la care ti-am raspuns prima data ai aruncat chiar tu cu piatra, adresand o intrebare rautacioasa...de ce in noi totusi nu exista sentimentul acesta de autovictimizare, asa cum il simtiti voi???

Ce tehnici folosesc????... eu te-am intrebat ce am vrut eu si ce am gandit citind mesajul tau, dar nu ma interesa intrebarea ta
Unde este autovictimizarea mea?
Si e clar ca nu ai un argument legat de intrebarea mea, altminteri te-ar fi interesat. Intrebarea mea nu este rautacioasa, sunt doar curioasa.
Si care "voi" ?
Poate ca e gandita si vazuta diferit de fiecare cult in parte. Asta poate sa spuna fiecare despre fiecare. De exemplu, eu as putea spune ca daca Isus e singurul mijlocitor pe langa Tatal (ca asa spune versetul) de ce trebuie sa caut mijlocirea la alti sfinti? Si nu este aici vorba despre faptul ca eu ma rog pentru cineva, ci este vorba despre cine mijloceste rugaciunea mea catre Tatal... Vezi...interpretari si interpretari...

Last edited by macsim; 02.12.2009 at 19:30:29.
  #199  
Vechi 02.12.2009, 19:32:53
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Capitolul 2
...
6. Care S-a dat pe Sine preț de răscumpărare pentru toți, mărturia adusă la timpul său.

Cand te rogi, la cine te rogi? La OMUL Iisus sau la Iisus Dumnezeu?

Vrei aplicatii practice sau teoretice?

Practice!!! Uite, convinge-ma ca am gresit cand m-am indepartat de ortodoxie. Dar, te rog, fa-o cu argumente.
  #200  
Vechi 02.12.2009, 19:36:08
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Practice!!! Uite, convinge-ma ca am gresit cand m-am indepartat de ortodoxie. Dar, te rog, fa-o cu argumente.
Nu stiu ce esti. De care secta apartii?
Nu ai raspuns la cine te rogi. Sau poate te si inchini?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50