Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 30.09.2016, 16:47:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In "England" fii sigur ca nu poarta nimic cu tenta religioasa, nu isi risca pielicica sa fie chiar atat de marturisitor.

"Icoana" trendy, cu Arsenie Boca, care nici canonizat nu este inca.
Si umbla vorba ca era si cam ecumenist.

Asa se intampla cand esti si prost si ingamfat.
Te autoironizezi singur. In public.
Păi tu cînd susții toate teoriile ''științifice'' ale gLumii pentru că ți se pare că e mai plauzibil să crezi în ceea ce cred multe miliarde de oameni și pentru că ți se pare că e mai puțin penibil să te dai înțelept la umbra credinței lor în ele nu ți se pare că ești pe undeva și tu tot made in England? Oare nu vezi cum te dai public în stambă folosind cuvinte urîte cu care șochezi așa cum șochează și ei în toate filmele lor... americane folosind josnicii și trivialități ca să pară mai credibili și mai puțini ipocriți?

Acuma la tine icoanele nu-s icoane și îl faci și pe AB ecumenist și te distrezi de ''puradelul'' care îl propovăduiește?

Păi vor intra în Împărăție înaintea celor ca tine... fiindcă tu ești un hulicios care judecă și osîndește ca-n filme ca să pară credibil și nefățarnic.

Ar trebui să vrei să fi nefățarnic față de Porunci și nu față de păcat.

Tu și alți mari amatori de comentarii dure sunteți nefățarnici dar nu față de cine trebuie ci față de păcat și față de cruzime... vrînd ca nu cumva să nu fiți asemenea lor, asemenea chipului lor spurcat... permițîndu-vă orice așa ca-n filmele americane sau ca în teoriile ''științifice'' made in England.

Ăia măcar, în filme, urmăresc dreptatea și întotdeauna cîștigă cel mai bun și mai cinstit dar voi nici măcar made in England nu sunteți ci made in ecs-crock-in-troll.

Oare cît o să tot judeci tu pripit cu răutate și o să hulești pe oricine-ți cade sub minteres avînd impresia că prin asta deosebești binele de rău mai bine ca alții? Nu vrei să-ți mai cenzurezi nicicum etichetările umilitoare?

Să știi că numai satana își permite să fie mare judecător peste alții în timp ce nimeni nu l-a pus pe el să judece. Și judecă așa ca mulți dintre voi, pripit și made in Piladinpont... făcîndu-i pe cei mai nevinovați : proști, nebuni, îngîmfați, mîndri și în toate celelalte feluri prin care se arată pe sine în cea mai mare lumină... rezultînd ''lumina'' asta din contradicția care pare că le-ar da lor dreptate... își permite pentru că fiind stăpînul pîrei și al bîrfei îi place să alunece cu placa pînă pe fundul rîpei pe avalanșă avînd ceilalți impresia că-i infailibili și indistructibili însă are sigur păcatul și mîndria în el chiar dacă nu se vede.

Păcatul făcut chiar dacă nu se vede la interior pentru că s-a ascuns imediat, el există și de acolo se strică și se îmbolnăvește tot omul... chiar dacă se distrează între timp.

Deci nu cred că-ți poți permite să-ți tot permiți... să... știi tu... să dai replici distractive made in AlinBaubau.

Last edited by vsovi; 30.09.2016 at 17:13:04.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 30.09.2016, 17:22:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vsovi tata, esti la furat si te fandosesti ca o fecioara neprihanita cand esti taman opusul.
Singura scuza care o ai este - ca e foarte probabil sa fii un caz medical, si atunci esti (in buna parte) iertat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 30.09.2016, 17:26:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai mare rusinea sa faci mustrare pe tema asta cand te stii cu o papalitate care l-a sprijinit pe Mussolini, Hitler si a incurajat epurari de etnici sarbi prin Croatia si cand au existat atatea cuiburi greco-catolice pe model fascist ba chiar Ogoranu declara ca ar fi fost in stare sa vina inca o data la Bucuresti sa protesteze impotriva Patriarhului daca nu se restituie cladirile din fondul funciar catre BRU.

Cardinalul Alexandru Todea* (corectura) a impartit blidul suferintei in temnitele comuniste cu oameni ca parintele Iustin, dupa care dupa 90 urla din toti bojocii cum l-au prigonit ortodocsii.

Greco catolicii au chiar o experienta in a vandaliza slujbe ortodoxe, s-a mai intamplat odata la Cluj in timpul lui Vartolomeu Anania si nici cartile de cult, nici odoarele nu au scapat de barbarie.
Stai calm, catolicii n-au nici o treaba in ecuatia asta, e vorba de oitele noastre cu scrapie care isi arata coltii (din spatele camerelor) la pastorii lor.

Ce au facut in trecut romano-catolicii e o alta discutie, ce fac astia in prezent e mai problematic la ora actuala.

Ma rog, nu atat de problematic ca pana la urma, li se da o importanta mai mare decat e cazul - sunt o mana de oameni care ies in evidenta doar prin prostie agresiva amplificata ca imagine prin "miracolele" mediei online.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.09.2016 at 17:28:59.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 30.09.2016, 17:58:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vsovi tata, esti la furat si te fandosesti ca o fecioara neprihanita cand esti taman opusul.
Singura scuza (pe) care o ai este - ca e foarte probabil sa fii un caz medical,(nu trebuie virgulă) si atunci esti (in buna parte) iertat.
Mă fandosesc la furat?
Ca o fecioară neprihănită...

Cînd defapt sunt taman opusul: adică nu sunt la furat și nu mă fandosesc?

Și la final am scuze că nu sunt la furat și nu mă fandosesc. (Te doare mintea cînd vezi că așa ceva chiar e posibil).

Cred că ți-am mai spus că luna asta mi-am făcut controlul medical la medicina muncii și analizele îmi sunt perfecte inclusiv cele pishologice.

Tu în schimb cînd ai fost ultima dată la un control... logic?

Nu vezi că nu ți se mai leagă cuvintele între ele nici măcar în cele două propoziții scurte pe care le folosești de obicei?

De la invectivele cu care ne Alin-ți pe toți ți se trage. Cred că te-ai cam ră(tă)cit!

Hai că am înțeles pînă la urmă textul tău.

Adică cică sunt la furat. Bun.
Și cică mă fandosesc ca o fecioară cînd sunt taman opusul, adică atunci cînd nu sunt la furat. Bine.

Am scuză și sunt în bună parte iertat pentru că sunt un caz medical. Ok.

Să zicem că logica ta e corectă... deși ți-a ieșit nevrînd să spui ceea ce ți-a ieșit, dar bine că ți-a ieșit.

Oricine merge la doctor devine un caz medical indiferent dacă e sănătos sau bolnav. Cazurile medicale sunt dosare generice lipsite de titlu în sensul că nu mai contează cine este el acolo ci se discută despre el ca despre un caz oarecare fiind importante doar simptomele, diagnosticul și cum răspunde la tratament, deci este redefinit numai prin ceea ce ar putea ține de vreo boală și pînă a diagnostic este doar un caz de analizat și nu că are pus un diagnostic de boală, nu are încă o finalitate așa ca la ieșirea din spital. Eventual trebuia să completezi: e un caz medical de nebunie. Altfel e o aiureală să-i zici cuiva că e un caz medical vrînd să insinuezi prin asta că ar suferi de vreo boală gravă. Toți pacienții și toți cei ce merg la medic sunt cazuri medicale.

Deci pe final se vede că nu ai avut de-a-face cu medicii și cu medicina căci a fi cineva un caz medical nu înseamnă nici de bine și nici de rău... decît eventual dacă dai de subînțeles asta... și iată că o dai din belșug adică în opinia ta sunt un caz (de nebun)... medical vorbind. ( te citez: ''Foarte probabil'' așa ca vremea... deci nu se știe dar e foarte probabil să vină furtuna, să facă ceva crize... de nervi.)

Acuma încep să înțeleg de ce scri tu atît de puțin... pentru că dacă scri mai mult de una sau două propziții te apucă durerile de cap vrînd să pricepi ce anume ai scris față de ce anume ai fi vrut tu să scri.

Bine că totuși ți-a ieșit cumva logica și că am înțeles pînă la urmă cam ce ai vrut să spui. Deci e de bine și cred că poți să scri chiar mai multe propoziții și fraze, măcar 4. Eu cred că aș putea să te înțeleg dacă insist. Dar dacă sunt pline de aceleași invective atunci cred că mai bine ar fi să le reduci și să le diversifici. Deja știm ce vrei să spui: prost, bolnav, nebun și celelalte cuvinte șocante pentru a spori emfaza.

Last edited by vsovi; 30.09.2016 at 18:38:09.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 30.09.2016, 19:05:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Argumentul suprem al lui England la conferinta aia unde el si ai lui au facut iar scandal - Ereticilor! Bulgarii nici nu ne mai primesc in biserici, nici anafura nu ne mai dau.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 30.09.2016, 21:25:51
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Argumentul suprem al lui England la conferinta aia unde el si ai lui au facut iar scandal - Ereticilor! Bulgarii nici nu ne mai primesc in biserici, nici anafura nu ne mai dau.
Poate nu știi, dar erau unii bătuți în cap care ziceau, înainte de sinodul din Creta, că va trebui să trecem Dunărea ca să ne împărtășim. Nu, nu e banc făcut pentru/de atei. E una din cele mai gogonate tîmpenii pe care le-am auzit vreodată. Nu am ce face, să merg în Bulgaria doar pentru atîta lucru, ca să mă împărtășesc?!?!
Și ar fi măcar logic dacă nu ar fi fost în ființă și funcție biserica noastră de neam, autocefalia romînă. Dar așa?...Cretinism zelotist în esența sa cea mai pură toxic.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 30.09.2016, 21:33:33
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai calm, catolicii n-au nici o treaba in ecuatia asta, e vorba de oitele noastre cu scrapie care isi arata coltii (din spatele camerelor) la pastorii lor.

Ce au facut in trecut romano-catolicii e o alta discutie, ce fac astia in prezent e mai problematic la ora actuala.

Ma rog, nu atat de problematic ca pana la urma, li se da o importanta mai mare decat e cazul - sunt o mana de oameni care ies in evidenta doar prin prostie agresiva amplificata ca imagine prin "miracolele" mediei online.
Puțini sau nu, zgomotoși sau nu, poate e timpul ca ierarhii să le arate că iau totuși în serios cîrjele alea episcopale: neîmpărtășire pînă pe patul de moarte, pentru instigare la schismă și agresarea ierarhilor și atacuri publice repetate împotriva Bisericii. La fel, pentru gunoaiele care aruncau la propriu cu pietre și huiduieli în biserici în toamna anului trecut, dar în cazul lor excomunicarea e pentru hulă. Scurt. Ierarhii noștri sînt chiar prea buni cu [...] ăștia.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 30.09.2016, 22:33:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Argumentul suprem al lui England la conferinta aia unde el si ai lui au facut iar scandal - Ereticilor! Bulgarii nici nu ne mai primesc in biserici, nici anafura nu ne mai dau.
Unde ne mai facem noi concediul ortodox?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 30.09.2016, 23:09:50
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Reply With Quote
  #200  
Vechi 01.10.2016, 01:49:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Reply With Quote
Răspunde