Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 15.11.2012, 19:59:03
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Uite aici și părerea unui monah care i-a fost ucenic...și care trăiește, poate mergi să le te lămurească înainte de a mai pune etichete. Acum pr Valerian este stareț la Măn Pătrunsa. Mai nou cei care habar nu au ce e ală isihasm, vin să spună unui mare isihast, că a fost un rătăcit. Nici nu mă mir, că totul s-a întors cu susul în jos, adevărul a deenit mincună și minciuna a devenit adevăr.

http://www.youtube.com/watch?v=F4gxyXh-nas

http://www.youtube.com/watch?v=roLrV...feature=relmfu

ps: - în primul film la sfârșit se vorbește de yoghini...
- să asculți filmulețul 2 de la min 3...ia vezi ce zice despre cei care judecă un ieromonah...și ia vezi cine nu era de acord cu acest lucru.
-se pare ca am fost cam repezit cu acuzatiile...
-am ascultat si zice Parintele Ghelasie ca e impotriva ecumenismului,nirvanei,ocultismului,am citit un pasaj dintr-o carte unde se vede ca e impotriva reincarnarii..
-Parintele Valerian zice ca de fapt a citit multe scrieri yoghine ca sa-i intoarca pe yoghinii rataciti la ortodoxie
-poate nu a fost inteles Parintele Ghelasie datorita limbajului sau..din carti
-ma mir ca totusi Parintele Arsenie Papacioc si se pare Parintele Staniloae nu erau de acord cu el
-ar fi trebuit sa se intalneasca cu Parintele ,sa-i citeasca cartile si sa discute sa vada in detaliu cum gandeste si daca e in ratacire,inselare...pacat se lasa loc confuziilor,credinciosii nu mai stiu ce sa creada...
-citat din cartea cuviosul ghelasie isihastul "

"Odată veniseră la mănăstire(Frasinei) niște practicanți de yoga care au început să facă tot felul exerciții prin cameră, să stea în cap, să încerce să simtă și să preia în scopul manipulării tot felul de energii, etc. Când a aflat, Părintele le‐a zis blând, dar ferm: „Măi, tăticule, nu se poate așa, nu vedeți că vă joacă dracii?”

-si totusi chiar sa fie falsa inregistrarea aceea audio in care arata ca yoga are valoare? oare nu l-au inteles Parintele Arsenie Papacioc si Parintele Staniloae ? sunt multe intrebari inca...
-eu am citit filocalii ,paterice,psb-uri,Parintele Staniloae,alte scrieri alte sfintilor,Parintele Cleopa...nici unul nu foloseste un astfel de limbaj si oamenii inteleg destul de clar aceste scrieri; pe cand cartile Parintelui Ghelasie sunt foarte greoaie,foarte greu de inteles ,lasa loc interpretarii...de ce oare nu le-a scris intr-un limbaj mai accesebil,pe intelesul tuturor ?

Last edited by antiecumenism; 15.11.2012 at 21:47:45.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 15.11.2012, 23:18:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-se pare ca am fost cam repezit cu acuzatiile...
Mă bucur că ai ajuns la concluzia aceasta. Din păcate majoritatea judecă înainte de a se documenta.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-am ascultat si zice Parintele Ghelasie ca e impotriva ecumenismului,nirvanei,ocultismului,am citit un pasaj dintr-o carte unde se vede ca e impotriva reincarnarii..
Bineînțeles că a fost împotrivă. A fost un mare trăitor al rugăciunii și al isihasmului.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-Parintele Valerian zice ca de fapt a citit multe scrieri yoghine ca sa-i intoarca pe yoghinii rataciti la ortodoxie
-poate nu a fost inteles Parintele Ghelasie datorita limbajului sau..din carti
Da, de mulți nu a fost înțeles. Nu tutuor le este dat să înțeleagă. Citești o pagină din cărțile lui și ai impresia că ai citit zece.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-ma mir ca totusi Parintele Arsenie Papacioc si se pare Parintele Staniloae nu erau de acord cu el
-ar fi trebuit sa se intalneasca cu Parintele ,sa-i citeasca cartile si sa discute sa vada in detaliu cum gandeste si daca e in ratacire,inselare...pacat se lasa loc confuziilor,credinciosii nu mai stiu ce sa creada...
-si totusi chiar sa fie falsa inregistrarea aceea audio in care arata ca yoga are valoare?
Eu sunt sceptic în privința faptului că Pr Arsenie Papcioc nu ar fi fost de acord cu el. Multe vorbe false au fost puse în gura marilor duhovnici, după cum vezi e foarte ușor să fabrici o înregistrare. Aghiuță ce nu face. Oricum cine îl cunoaște cu adevărat pe Pr Ghelasie, foarte ușor își dă seama că înregistarea e falsă. Eu nu l-am cunoscut pe Pr Ghelasie, dar am ascultat înregistrările video și mi-a fost foarte ușor să constat faptul că el din smerenie spunea ”noi încercăm în această carte să...” pe când în înregistrare audio spune ”eu încerc în această carte să”...un detaliu foarte important. Apoi tot în înregistrarea audio vorbește repezit, pe când în cea video după cum observi este foarte calm, foarte detașat și își așează foarte bine cuvintele.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
- oare nu l-au inteles Parintele Arsenie Papacioc si Parintele Staniloae ? sunt multe intrebari inca...
Posibil să nu-l fi înțeles...dar eu rămăn sceptic...ești sigur că informația pe care o deții nu este una falsă?

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-eu am citit filocalii ,paterice,psb-uri,Parintele Staniloae,alte scrieri alte sfintilor,Parintele Cleopa...nici unul nu foloseste un astfel de limbaj si oamenii inteleg destul de clar aceste scrieri; pe cand cartile Parintelui Ghelasie sunt foarte greoaie,foarte greu de inteles ,lasa loc interpretarii...de ce oare nu le-a scris intr-un limbaj mai accesebil,pe intelesul tuturor ?
Fiecare are darul primit de la Dumnezeu. Poate că ceea ce a scris nu trebuie înțeles de oricine. Oricum nu cred că prin scrierile lui a adus oameni la dreapta credință, eu cred că mai mult prin rugăciune și exemplul propiu. Sau cine știe? Dumnezeu știe. Din păcate nu să-ți dau un răspuns clar la această întrebare.

Last edited by ovidiu b.; 16.11.2012 at 15:15:06.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 16.11.2012, 13:55:39
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Poate că ceea ce a scris nu trebuie înțeles de oricine. Oricum nu cred că prin scrierile lui a adus oameni la dreapta credință, eu cred că mai mult prin rugăciune și exemplul propiu. Sau cine știe? Dumnezeu știe. Din păcate nu să-ți dau un răspuns clar la această întrebare.
-pai sfintii care au scris atatea scrieri care apar si in filocalii,psb-uri nu le-au scris pt toata lumea,ca sa se foloseasca toti de invatatura duhovniceasca ? eu zic ca da.cum sa scrii doar pt cineva anume,deja miroase a secta derivata din ortodoxie,adevarul trebuie cunoscut de toti ,asa este in ortodoxie,nu exista elite,toti oamenii sunt chemati la mantuire la imparatia cerurilor;
-daca scrierile lui nu aduc oamenii la dreapta credinta ci dupa parerea mea aduc mai mult sminteli si nereguli ,indoieli atunci de ce le-a mai scris
-eu nu voi citi niciodata scrierile lui pt ca nu cred ca-mi vor folosi deloc duhovniceste; avem destule scrieri ale sfintilor care merita citite

“După cum nimeni nu trebuie să se poticnească de faptul că Tatăl e Dumnezeu și de faptul că și Mântuitorul e Dumnezeu, tot astfel, întrucât Tatăl e numit Atotputernicul, nimeni nu trebuie să se tulbure pentru faptul că și Fiul este numit Atotputernicul. Corespunde așadar adevărului ceea ce a zis El către Tatăl: Toate ale Mele sunt ale Tale și ale Tale sunt ale Mele și M-am preamărit întru ei (Ioan 17, 10). Iar dacă tot ce este al Tatălui este și al lui Hristos, printre atributele pe care le aflăm în Tatăl este și atotputernicia: or, fără nici o îndoială se cade ca și Fiul cel Unul-Născut să fie atotputernic pentru ca tot ce are Tatăl să le aibă așijderea și Fiul”.
„Dumnezeirea Fiului este totodată a Tatălui. De aceea e și neîmpărțită. Și așa este un singur Dumnezeu și nu este altul afară de El. Astfel Ei fiind doi, dar dumnezeirea fiind una și aceeași, aceleași se spun despre Fiul, câte se spun și despre Tatăl, fără să I se spună Fiului Tată, cum I se spune Dumnezeu”. „Atotțiitor este Tatăl, Atotțiitor este deci și Fiul. […] Tatăl este lumină, deci Fiul este strălucire și lumină adevărată. Tatăl este Dumnezeu adevărat; Dumnezeu adevărat este deci și Fiul. […] și peste tot nu e nimic din ceea ce are Tatăl, care nu este al Fiului. De aceea Fiul e în Tatăl și Tatăl în Fiul. Fiindcă cele ce sunt ale Tatălui, acelea sunt în Fiul și iarăși acestea se înțeleg în Tatăl. Așa se înțelege și cuvântul: Eu și Tatăl una suntem (Ioan 10, 30). Fiindcă nu sunt alte în Tatăl și alte în Fiul, ci cele ce sunt în Tatăl, acelea sunt și în Fiul”
Sf. Atanasie cel Mare

-eu zic ca intelege tot crestinul ce vrea sa zica sfantul Atanasie si aceste scrieri ale lui au fost pentru toti nu numai pt unii.


Last edited by antiecumenism; 16.11.2012 at 14:29:15.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 16.11.2012, 15:49:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu doar te-am atenționat că ai putea greși, în rest ai libertatea de a alege.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 16.11.2012, 15:53:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioan Vladuca - Dictatura Pseudo-Stiintei: http://www.orthodoxtube.com/viewvide...i-suceava.html

ps: chiar la început se vorbește despre vaccinuri și ecografie.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 17.11.2012, 01:52:11
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Anchetă la un liceu din Vaslui: mai multor elevi li s-a făcut rău după administrarea unui vaccin


http://www.realitatea.net/ancheta-la...n_1054600.html

Inspectoratul Școlar Județean Vaslui a declanșat, vineri, o anchetă la un liceu din municipiul Vaslui, după ce mai mulți elevi din aceeași clasă au leșinat sau li s-a făcut rău după administrarea unui vaccin, două ambulanțe ajungând la unitatea de învățământ pentru a prelua adolescenții respectivi.

Două eleve de 16 ani de la Liceul "Emil Racoviță", colege de clasă, au leșinat în urma administrării vaccinului împotriva tetanosului și difteriei, una după zece minute de la imunizare, iar cealaltă după aproximativ două ore după ce a fost injectată de către asistenta medicală a școlii.

De asemenea, alți elevi din aceeași clasă au acuzat dureri sau li s-a făcut rău după administrarea vaccinului

Speriați de ceea ce li se întâmplă colegilor, adolescenții au sunat la numărul de urgență 112 și au solicitat intervenția unor ambulanțe.Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică (DSP) Vaslui au afirmat că nu ar fi nicio problemă cu vaccinul respectiv și nici în privința modului de administrare și că, de fapt, adolescenții ar fi leșinat de frică.
"Leșinul nu este o reacție adversă postimunizare, administrarea vaccinului făcându-se corespunzător. De fapt, elevii au leșinat sau li s-a făcut rău deoarece le-a fost frică de înțepătură", a precizat medicul-șef al DSP Vaslui, Luminița Costache."

Ce nenorociti,vedeti cum mint publicul,cum sa recunoasca ei efectele negative,dezastruoase ale vaccinurilor…

Reply With Quote
  #197  
Vechi 17.11.2012, 03:33:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tuturor ne-a fost frica in copilarie de injectie, dar nu am auzit sa lesine atatia elevi doar de frica...
Reply With Quote
  #198  
Vechi 17.11.2012, 16:53:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-se pare ca am fost cam repezit cu acuzatiile...
-am ascultat si zice Parintele Ghelasie ca e impotriva ecumenismului,nirvanei,ocultismului,am citit un pasaj dintr-o carte unde se vede ca e impotriva reincarnarii..
-Parintele Valerian zice ca de fapt a citit multe scrieri yoghine ca sa-i intoarca pe yoghinii rataciti la ortodoxie
-poate nu a fost inteles Parintele Ghelasie datorita limbajului sau..din carti
-ma mir ca totusi Parintele Arsenie Papacioc si se pare Parintele Staniloae nu erau de acord cu el
-ar fi trebuit sa se intalneasca cu Parintele ,sa-i citeasca cartile si sa discute sa vada in detaliu cum gandeste si daca e in ratacire,inselare...pacat se lasa loc confuziilor,credinciosii nu mai stiu ce sa creada...
-citat din cartea cuviosul ghelasie isihastul "

"Odată veniseră la mănăstire(Frasinei) niște practicanți de yoga care au început să facă tot felul exerciții prin cameră, să stea în cap, să încerce să simtă și să preia în scopul manipulării tot felul de energii, etc. Când a aflat, Părintele le‐a zis blând, dar ferm: „Măi, tăticule, nu se poate așa, nu vedeți că vă joacă dracii?”

-si totusi chiar sa fie falsa inregistrarea aceea audio in care arata ca yoga are valoare? oare nu l-au inteles Parintele Arsenie Papacioc si Parintele Staniloae ? sunt multe intrebari inca...
-eu am citit filocalii ,paterice,psb-uri,Parintele Staniloae,alte scrieri alte sfintilor,Parintele Cleopa...nici unul nu foloseste un astfel de limbaj si oamenii inteleg destul de clar aceste scrieri; pe cand cartile Parintelui Ghelasie sunt foarte greoaie,foarte greu de inteles ,lasa loc interpretarii...de ce oare nu le-a scris intr-un limbaj mai accesebil,pe intelesul tuturor ?
Ma mir ca n-au spus despre parintele Ghelasie ca a fost vrajitor! Sa-i cercetam cu atentie scrierile si viata. De ce parintele Ghelasie a devenit oarecum incomod? Chiar au existat motive sau faptul ca isihastii, avand acces la unele taine, deranjeaza?
Reply With Quote
  #199  
Vechi 19.11.2012, 10:25:38
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Subiectul vaccinului este unul interesant! Aici aveti un curs despre vaccin oferit gratuit de Universitatea Johns Hopkins

https://www.coursera.org/course/vacctrials

Pentru finalizarea cu succes a cursului primesti certificat de absolvire!

(Ar fi bine ca noi, cei care criticam vaccinul, sa stim despre ce scriem pe aici!)
Reply With Quote
  #200  
Vechi 19.11.2012, 17:07:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Subiectul vaccinului este unul interesant! Aici aveti un curs despre vaccin oferit gratuit de Universitatea Johns Hopkins

https://www.coursera.org/course/vacctrials

Pentru finalizarea cu succes a cursului primesti certificat de absolvire!

(Ar fi bine ca noi, cei care criticam vaccinul, sa stim despre ce scriem pe aici!)
Aia e sursa masonica, orice antivaccinist convins stie ca cea mai buna sursa de informare in acest sens sunt homeopatii.
Dupa cum bine se stie, apa chioara si zaharul, n-au ucis pe nimeni, mai ales in cantitati homeopatice, iar placebo uneori chiar functioneaza.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38