Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 08.09.2010, 09:57:56
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant

In acest an,pe data de 29 septembrie se implinesc 100 de ani de la nasterea CRINULUI ortodoxiei romanesti,Sfantul Parinte ARSENIE ZIAN BOCA,Dumnezeu sa-l binecuvanteze si sa-i dea putere sa se roage in continuare pentru poporul roman,greu incercat.Sa nu uitam 29 septembrie si sa spunem si noi o rugaciune de multumire dragului nostru parinte care spunea ca,,cine vine la mine,nu va veni degeaba''.
  #192  
Vechi 08.09.2010, 16:20:17
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

O viață închinată
schimbării vieții noastre
Din umilință și din smerenie, părintele n-a vorbit foarte deslușit niciodată despre ce i s-a întâmplat în 1939, la Sfântul Munte. Decât odată, și chiar și atunci, puțin. Ucenicii lui povestesc că, mergând el acolo, pe munte, prima dată s-a dus într-o pădure deasă, să se roage. Și s-a rugat mult la Domnul Iisus Hristos, Mântuitonil nostru, să-i trimită un duhovnic, un povățuitor bun, să-1 îndrume pe calea cea grea și fără de prihană a călugăriei, spre mântuire. După un timp Părintele Arsenie a început să se roage mai cu osârdie, singur, acolo, în pădure, la Maica Domnului. Și, după cum a povestit chiar Părintele însuși, Maica Fecioara i s-a arătat coborând dintre nouri, și venind la el, 1-a luat de mână și 1-a urcat pe un munte așa de înalt, că nici nu puteai să privești în jos. Și acolo, pe creasta muntelui aceluia amețitor, l-a lăsat Maica Domnului pe mâna unui sfânt. Era sfântul Serafim din Sarov (1833), ce viețuise pe pământ cu vreo două veacuri în urmă. După care, Sfânta Fecioară s-a topit în văzduh tot așa lin cum se arătase. Vreme de 40 de zile Părintele a primit pe acel munte învățătura de la Sfântul Serafim, urcând în fiecare zi, fără teamă, creasta dintre abisuri. Și în tot acest răstimp de 40 de zile, Părintele a postit încontinuu post negru, că-1 întărea Maica Domnului. După patru luni de zile, când s-a întors la Mânăstirea Sâmbăta, era cu totul alt om: căpătase darul acela al său faimos, al proorociei, și puterea lui cea mare, că dacă se uita la tine, te cutremurai și te umileai pe loc. Și-ți știa pe dată toate gândurile și numele, fără să te cunoască, și faptele toate, păcătoase sau bune, că nu puteai să le ascunzi. Așa s-a schimbat viața Părintelui Arsenie, și mai apoi, viețile noastre, pe lângă a sa. (Valentin Iacob, în „Buletinut parohiei Sfânta Cruce“ -USA, vol.XIII, nr. 9/ 2004)
Părintele Arsenie ne-a spus odată cum a început el activitatea la Sâmbăta. Era în postul Crăciunului și picta o icoană a Măntuitorului, pe care n-a terminat-o. În timp ce picta a auzit o voce tainică: „Arsenie, nu Mă mai picta pe icoană, că vremea s-a apropiat. Mergi și pictează în inimile oamenilor, prin cuvântul tău. Spune-le că vin peste ei necazuri și suferințe“. Atunci a auzit din nou: ,,… Vei fi mut… Dar asta îți va aduce multă lume“. Îmbolnăvindu-se cu coardele vocale, nu mai putea să vorbească. A stat așa de la Crăciun până în joia din Săptămâna Mare, în postul Paștilor (în acest timp a scris însemnările numite „Gura mutului”, într-un carnețel pe care-1 are maica Pahomia de la Sâmbăta). Atunci, când se împărtășea (era diacon, numai în acea primăvară 1-a făcut preot), primele cuvinte ce le-a rostit când i-a venit vocea, cuvinte ce le-a auzit și lumea din biserică, au fost: „Cred Doamne și mărturisesc…“, cu o voce ce a cutremurat biserica, căci oamenii, când au auzit vocea lui, toți au căzut în genunchi și au plâns și au lăudat pe Dumnezeu că i-a dat vocea, pentru că multă lume venea după sfat. Astfel, a început din nou să stea de vorbă cu oamenii, la clopotnița din fața mânăstirii.
Părintele se străduia mult pentru regenerarea poporului român prin schimbarea vieții. Minunea cea mai mare a Părintelui Arsenie era schimbarea vieții noastre. În predici ne vorbea mai mult referindu-se la Vechiul Testament (Saul, David, Solomon etc.). Fiind întrebat de ce nu ne vorbește mai mult din Noul Testament, a răspuns că viața creștinilor de acum se aseamănă mai mult cu cea a celor din Vechiul Testament, că n-avem progresul celor din Noul Testament [dacă nu trăim sub har, cădem sub legea veche].
La început, Părintele Arsenie avea o viață foarte aspră: mânca o dată pe zi (pâine și apă) și dormea pe jos. Uneori pleca câte o săptămână la munte, doar cu Biblia. Sâmbăta seara cobora pentru a ține duminica Sfânta Liturghie, pe care o slujea în lacrimi. Nu puteai să nu plângi la liturghia lui. După predică, iar pleca în munte. Ducea o viață extraordinară, de pustnic. (Pr. Sofonea Ioan, Sibiu)
  #193  
Vechi 09.09.2010, 04:11:44
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
o viață închinată
schimbării vieții noastre
din umilință și din smerenie, părintele n-a vorbit foarte deslușit niciodată despre ce i s-a întâmplat în 1939, la sfântul munte. Decât odată, și chiar și atunci, puțin. Ucenicii lui povestesc că, mergând el acolo, pe munte, prima dată s-a dus într-o pădure deasă, să se roage. și s-a rugat mult la domnul iisus hristos, mântuitonil nostru, să-i trimită un duhovnic, un povățuitor bun, să-1 îndrume pe calea cea grea și fără de prihană a călugăriei, spre mântuire. După un timp părintele arsenie a început să se roage mai cu osârdie, singur, acolo, în pădure, la maica domnului. și, după cum a povestit chiar părintele însuși, maica fecioara i s-a arătat coborând dintre nouri, și venind la el, 1-a luat de mână și 1-a urcat pe un munte așa de înalt, că nici nu puteai să privești în jos. și acolo, pe creasta muntelui aceluia amețitor, l-a lăsat maica domnului pe mâna unui sfânt. Era sfântul serafim din sarov (1833), ce viețuise pe pământ cu vreo două veacuri în urmă. După care, sfânta fecioară s-a topit în văzduh tot așa lin cum se arătase. Vreme de 40 de zile părintele a primit pe acel munte învățătura de la sfântul serafim, urcând în fiecare zi, fără teamă, creasta dintre abisuri. și în tot acest răstimp de 40 de zile, părintele a postit încontinuu post negru, că-1 întărea maica domnului. După patru luni de zile, când s-a întors la mânăstirea sâmbăta, era cu totul alt om: Căpătase darul acela al său faimos, al proorociei, și puterea lui cea mare, că dacă se uita la tine, te cutremurai și te umileai pe loc. și-ți știa pe dată toate gândurile și numele, fără să te cunoască, și faptele toate, păcătoase sau bune, că nu puteai să le ascunzi. Așa s-a schimbat viața părintelui arsenie, și mai apoi, viețile noastre, pe lângă a sa. (valentin iacob, în „buletinut parohiei sfânta cruce“ -usa, vol.xiii, nr. 9/ 2004)
părintele arsenie ne-a spus odată cum a început el activitatea la sâmbăta. Era în postul crăciunului și picta o icoană a măntuitorului, pe care n-a terminat-o. în timp ce picta a auzit o voce tainică: „arsenie, nu mă mai picta pe icoană, că vremea s-a apropiat. Mergi și pictează în inimile oamenilor, prin cuvântul tău. Spune-le că vin peste ei necazuri și suferințe“. Atunci a auzit din nou: ,,… vei fi mut… dar asta îți va aduce multă lume“. îmbolnăvindu-se cu coardele vocale, nu mai putea să vorbească. A stat așa de la crăciun până în joia din săptămâna mare, în postul paștilor (în acest timp a scris însemnările numite „gura mutului”, într-un carnețel pe care-1 are maica pahomia de la sâmbăta). Atunci, când se împărtășea (era diacon, numai în acea primăvară 1-a făcut preot), primele cuvinte ce le-a rostit când i-a venit vocea, cuvinte ce le-a auzit și lumea din biserică, au fost: „cred doamne și mărturisesc…“, cu o voce ce a cutremurat biserica, căci oamenii, când au auzit vocea lui, toți au căzut în genunchi și au plâns și au lăudat pe dumnezeu că i-a dat vocea, pentru că multă lume venea după sfat. Astfel, a început din nou să stea de vorbă cu oamenii, la clopotnița din fața mânăstirii.
Părintele se străduia mult pentru regenerarea poporului român prin schimbarea vieții. Minunea cea mai mare a părintelui arsenie era schimbarea vieții noastre. în predici ne vorbea mai mult referindu-se la vechiul testament (saul, david, solomon etc.). Fiind întrebat de ce nu ne vorbește mai mult din noul testament, a răspuns că viața creștinilor de acum se aseamănă mai mult cu cea a celor din vechiul testament, că n-avem progresul celor din noul testament [dacă nu trăim sub har, cădem sub legea veche].
La început, părintele arsenie avea o viață foarte aspră: Mânca o dată pe zi (pâine și apă) și dormea pe jos. Uneori pleca câte o săptămână la munte, doar cu biblia. Sâmbăta seara cobora pentru a ține duminica sfânta liturghie, pe care o slujea în lacrimi. Nu puteai să nu plângi la liturghia lui. După predică, iar pleca în munte. Ducea o viață extraordinară, de pustnic. (pr. Sofonea ioan, sibiu)
si eu ma vait ca nu am aia si aia sau ca nu am bani sa ma duc si eu sa calatoresc prin tari straine ca multi altii...varza sunt
  #194  
Vechi 09.09.2010, 09:19:00
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant

Mai bine de jumatate din nr. patimilor sunt ale mintii.Postul lucreaza si asupra acestora.Un organism ,,topit''cu postul nu mai are putere sa schimbe convingerile constiintei.Mai mare este omul in genunchi decat in picioare.Toata lumea este a ta cand ai renuntat la ea.Atunci esti mai tare ca ea si te asculta.Daca tot trebuie sa suferim,macar sa nu suferim zadarnic------am extras din vorbele de aur ale Parintelui Arsenie Zian
  #195  
Vechi 09.09.2010, 09:55:21
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant

Simplificati-va viata si stresul va fugi.Cele mai multe divorturi de aici pleaca.Oamenii,au de facut multe treburi,multe lucruri si astfel se ametesc.Lucreaza amandoi,tata,mama,si isi lasa copiii de izbeliste.Osteneala,nervi din probleme mici,scandaluri mari,apoi divort,fara justificare.Daca si-ar simplifica putin viata,ar fi odihniti si veseli.Acest stres este o catastrofa.Eu recomand o stare de veselie interioara,launtrica,din inima,o stare ce inseamna rugaciune neincetata.O stare de veselie adevarata,degajata de problemele vietii,de problemele cararilor vietii,ale unuia sau altuia.O stare de veselie cu orice chip.Daca-i intristare se clocesc ouale diavolului.Oamenii au ajuns sa fie niste prelungiri ale poftei.Lumea este un sanatoriu de bolnavi care se folosesc unii pe altii ca medicament pentru boala lor.De aceea ei au nevoie unii de altii.Ei sunt nedespartiti,legati intre ei ca niste ocnasi cu lanturile poftei.Dar ceea ce este mai cutremurator este ca nu pofta reiese din noi,ci noi din ea.ARSENIE BOCA.
  #196  
Vechi 09.09.2010, 18:04:33
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cin

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
si eu ma vait ca nu am aia si aia sau ca nu am bani sa ma duc si eu sa calatoresc prin tari straine ca multi altii...varza sunt
nu saracia te mantuieste,nici bogatia nu te osandeste,ci faptul cum stai cu sufletul fata de bogatie si fata de saracie.De asta atarna mantuirea sau osanda ta.Astfel,esti sarac dar zorit cu gandul dupa avutie,iata ca nu te mantuiesti.Sau esti bogat dar desfacut cu inima de bogatia ta,iata ca nu te primejduieste bogatia ta.Arsenie Boca
  #197  
Vechi 11.09.2010, 14:49:51
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant

,,omul e mai inalt in genunchi decat in picioare''
  #198  
Vechi 11.09.2010, 15:29:01
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
de catre DUMNEZEU si de catre toti cei care l-au cunoscut si au credinta ceea ce nu e cazul tau desigur,inima ta,mintea ta fiind plina de ghimpi pentru care desigur vei raspunde la timpul oportun ,,RAUTATEA NU ARE LEAC,DAR ARE PEDEAPSA'',ce sa intelegi tu prietene din toate acestea,daca privesti totul cu ochii de lut ai trupului vremelnic.Te rog du-te la manastirea Prislop,la mormantul PREACUVIOSULUI si SFANTULUI PARINTE IEROMONAH ARSENIE ZIAN BOCA si pune mana pe crucea INALTPREASFINTIEI SALE sa vedem daca ai curaj,eu nu cred ca te va primi,tu crezi in valorile diavolului in care te-ai nascut,esti inlantuit prietene,crede-ma nu ti-o spun cu rautate,se spune ca ,,MULTI SUNT CHEMATI,PUTINI ALESI'',ai macar buna cuviinta si nu vorbi de lucruri pe care nu le stii,sunt TAINE SFINTE la care nu toti pot avea acces,dar ridicandu-ti valul de pe ochii sufletului si a inimii vei fi bine primit precum fiul risipitor.DUMNEZEU SA TE BINECUVANTEZE PRIETENE CU BUNATATEA SA.
Asta da exprimare de crestin, ce sa spun. Chiar nu ti-e rusine? Cum iti permiti tu sa judeci oamenii intr-un asemenea fel? Asta numesti tu inaltare si intelegere fata de oameni?
Omul si-a spus o parere si tu vi sa il "pui la punct" ca de', esti mai intelept decat el si iti poti "permite".
Parintele Arsenie Boca are loc in inima fiecarui om in masura in care fiecare intelege cuvintele si pildele sale si nu esti tu in masura sa cataloghezi pe nimeni, sa fie clar.
Nu-ti convine? Foarte bine, poti raspunde oricarui comentariu cu argumente de bun simt si intr-un limbaj decent.
  #199  
Vechi 11.09.2010, 16:35:49
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Asta da exprimare de crestin, ce sa spun. Chiar nu ti-e rusine? Cum iti permiti tu sa judeci oamenii intr-un asemenea fel? Asta numesti tu inaltare si intelegere fata de oameni?
Omul si-a spus o parere si tu vi sa il "pui la punct" ca de', esti mai intelept decat el si iti poti "permite".
Parintele Arsenie Boca are loc in inima fiecarui om in masura in care fiecare intelege cuvintele si pildele sale si nu esti tu in masura sa cataloghezi pe nimeni, sa fie clar.
Nu-ti convine? Foarte bine, poti raspunde oricarui comentariu cu argumente de bun simt si intr-un limbaj decent.
Am judecat un om,e greseala mea pt. care voi raspunde in fata Judecatorului Suprem,n-am judecat un SFANT cum a facut el,dar apropo prietene,tu in ce calitate ma judeci pe mine,cine ti-a dat aceasta putere?nu cumva Dzeu?daca erai mai atent pe site mi-am cerut iertare acelui frate pe care l-am judecat in nevrednicia mea.
  #200  
Vechi 11.09.2010, 17:32:21
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Am judecat un om,e greseala mea pt. care voi raspunde in fata Judecatorului Suprem,n-am judecat un SFANT cum a facut el,dar apropo prietene,tu in ce calitate ma judeci pe mine,cine ti-a dat aceasta putere?nu cumva Dzeu?daca erai mai atent pe site mi-am cerut iertare acelui frate pe care l-am judecat in nevrednicia mea.
Asadar, in calitate de crestin ai stiut clar ca gresesti insa ai facut-o din orgoliu si nu te-ai putut abtine sa nu-l "pui pe steag". Insa el daca nu a stiut ca e un sfant si greseala lui, in acest caz e mai mica decat a ta, ce spui? De cand stii tu sa judeci de la nivelul tau de intelegere cat de mari sunt greselile unora sau altora?

Eu nu te judec pentru ca nu stiu cine esti. Te intrebam cine iti da dreptul sa judeci, si te rusinam ca judeci iar mai apoi te-am sfatuit sa raspunzi cu bun simt si cu decenta.
Citeste cu atentie caci am scris in limba romana !!!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31