Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 03.12.2011, 01:30:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Adaria scumpo, nu stiu cati ani ai, insa la ce replica mi-ai dat, nu cred ca ai mai mult de 14 ani. Daca cumva esti la o varsta mai respectabila, ar fi cazul urgent sa iti revi la realitate. Avand in vedere ca este un forum unde se discuta mai teologic si tu la randu tau activezi pe acest forum, persupun ca iti gasesc raspunsuri in religia ortodoxa. Da-i o scanare rapida la cuget si analizeaza putin ce ai scris mai devreme. Iti dau un indiciu: reanalizeaza putin cele 10 porunci si opreste-te putin unde gasesti ''sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine'' si ''iubeste-ti apropele ca pe tine insuti''.
Ai face bine sa-ti stergi informatiile din profil,nu alta dar nu sufere si altii socuri cand citesc ca ai fi terminat Teologia.

Banuiesc ca doar ai inceput-o dar nu ai si terminat-o nu? :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 03.12.2011, 13:44:55
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit :)

Yasmina, sunt in anul 2 ... de ce sa sufere socuri?
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #193  
Vechi 03.12.2011, 14:06:56
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Cat de usor trecem de la caini la oameni. Ii eutanasiem in cuvant.
Daca un caine latra la mine il ignor. Daca vrea sa ma muste il lovesc. Daca sunt mai multi, ii lovesc. Cainele, ca si omul certaret, miroase frica si ataca, daca nu ti-e frica, ba chiar ii arati ca nu-i frumos sa te atace atunci te lasa in pace. Nu inteleg de ce atata vrajba si cearta pentru niste animale.
Foarte multe persoane dau mancare la caini pentru ca "sunt draguti", iar cand cresc mari si dau sa muste sau latra chem hingherii. E un non-sens pentru mine de ce ar face asta. Mie daca mi-ar placea un animal l-as lua in casa, daca nu am posibilitati, asta e, imi iau unul de plus sau pur si simplu mangai persoane. Si ele au nevoie de atentie. De exemplu eu, daca vreti, puteti sa imi dati si mie de mancare, sa ma mangaiati si pe mine.. Desi stiu ca nu sunt dragut ca un catel mic. Totusi, cel putin eu nu musc, ba chiar mangai inapoi. :-)
Apropo, nu stiu de unde gandul asta cum ca animalele au suflet, nu au.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 03.12.2011, 14:42:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
s-a aprobat legea eutanasierii cainilor vagabonzi. aceasta lege va produce multe controverse intre iubitorii de animale si cei care sunt de accord cu aceasta. este adevarat, ca la cati hoti, asasini, violatori sunt in tara asta lasati in libertate si care sunt de 10 mii de ori mai rai decat orice bestie lasata libera pe strazi, problema cainilor este minora. dar poate fi un inceput.

din punct de vedere crestin, consider ca aceasta lege nu este potrivita, ca poate si cainii au sufletul lor, nu consider ca a ii omori este o solutie ortodoxa. darrrrr, avand in vedere ca au fost atatea incercari de adunare a cainilor in padocuri si din cauza lipsei de fonduri acestia au ajuns iarasi pe strada, au fost atatia oameni atacati, muscati, mutilati pe viata, sau chiar omorati de caini pe strada, nu stiu ce sa spun ...

sincer, mie nu imi plac cainii, poate din cauza ca imi este groaznic de frica de ei, am fost atacata si muscata de caini ... deci eu cand vad un caine ori astept sa vina un om sa trec cu el sau pur si simplu ma intorc din drum ... mai rau e cand imi apare in fata din senin, nu am pe nimeni in jur si nici cale intoarsa nu pot face. si daca mai sunt si cu copiii ... sa fereasca Dumnezeu ... au fost atatea cazuri de copii atacati si muscati de caini ...

foarte multi iubitori de caini zic ca nu trebuie omorati, si este adevarat, dar nimeni nu face nimic, le da de mancare pe strada, dar nimeni nu ii primeste in casa, poate din frica, din motive de igiena, din comoditate ... am vazut o catea cu agrafa in ureche ca ar fi fost sterilizata si cu 4 5 pui nou nascuti dupa ea ... daca statul nu este in stare sa faca ceva bun, sa dea fonduri pentru padocuri, sa adopte o lege mai crestineasca pentru aceste vietati, omul de rand nu prea poate face nimic, oricat s-ar bate el cu pumnul in piept ca ce iubitor de caini este.

ce este pacat, este ca in zilele noastre, se ajunge la asa ceva ... in loc statul sa faca o treaba buna si sa fi gasit si pentru catei o solutie omeneasca, prefera sa taie raul de la radacina ... pacat macar asa poate nu or mai fi atatia oameni terorizati de haitele de caini.
cainii au suflet? De unde ai scos asta? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #195  
Vechi 03.12.2011, 22:02:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Apropo, nu stiu de unde gandul asta cum ca animalele au suflet, nu au.
Au suflet animal daca vrei, cu capacitati limitate si muritor, ca sa fie mai clar, o data ce mor nu se duc nici in Rai nici in Iad, dispar pur si simplu.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 04.12.2011, 09:14:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Au suflet animal daca vrei, cu capacitati limitate si muritor, ca sa fie mai clar, o data ce mor nu se duc nici in Rai nici in Iad, dispar pur si simplu.
Ia uite dom'le, unde se ascundea adventistu'!
Reply With Quote
  #197  
Vechi 04.12.2011, 13:30:06
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Au suflet animal daca vrei, cu capacitati limitate si muritor, ca sa fie mai clar, o data ce mor nu se duc nici in Rai nici in Iad, dispar pur si simplu.
Iooooiiii....=)). Daca este pe forum vreun profesor sau preot, va rog frumos sa transpuneti invatatura despre duh si suflet, sa se lamureasca lumea clar pe tema asta, ca vad ca se dau kixuri grave.

Alin, din ce ai spus tu acolo, divinitatea la care aspiri tu, este una imperfecta. A fi sau a nu fi, asta-i intrebarea...:))
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #198  
Vechi 04.12.2011, 15:40:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ia uite dom'le, unde se ascundea adventistu'!
Singura diferenta e ca noi facem deosebire intr om si animal.
Voi nu?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #199  
Vechi 04.12.2011, 15:43:58
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Iooooiiii....=)). Daca este pe forum vreun profesor sau preot, va rog frumos sa transpuneti invatatura despre duh si suflet, sa se lamureasca lumea clar pe tema asta, ca vad ca se dau kixuri grave.

Alin, din ce ai spus tu acolo, divinitatea la care aspiri tu, este una imperfecta. A fi sau a nu fi, asta-i intrebarea...:))
Pana una alta, domnule teolog, iti recomand cartea Hexaimeron si invatatura sfantului Vasile cel Mare despre sufletele animalelor, precum si in Filocalie, vol I invatatura Sfantului Antonie cel MAre, sau chair Sfantul Maxim Marturisitorul, Filocalie, vol 2.
Sa continui? mai bine nu. Iti doresc lectura placuta.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 04.12.2011 at 15:48:16.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 04.12.2011, 15:49:21
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Pana una alta, domnule teolog, iti recomand cartea Hexaimeron si invatatura sfantului Vasile cel Mare despre sufletele animalelor, preum si in Filocalie invatatura Sfantului Antonie cel MAre.
Pe avva Antonie l-am citit si explica la un moment dat si Ioan Gura de Aur chestiile astea, fiecare dupa limba lor. Eu am inteles treaba asta si de aia tot imi spun punctu de vedere pe aici, ca unii oameni si-au facut zeitati din animalele de companie. Si te rog frumos sa nu imi mai spui teolog, prefer ''liber cugetator''.
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Legea sanatatii - eutanasierea saracilor florin.oltean75 Generalitati 121 16.01.2012 11:43:36