Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 05.08.2016, 09:26:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Foarte interesant, deci aia care i-au adunat pe toti neghiobii de la CTP si pana la Guran sau Mandruta, nu fac acelasi lucru.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 05.08.2016, 09:39:52
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Păi, ce-ți spuneam: Nu știam că toți ăștia sunt clienți Digi. Aveam o părere relativ bună despre Cosmin Prelipceanu și unii care mi-au părut mai mintoși. Pentru informare, însă, prefer de multă vreme postul național de radio. Știu, o să-mi spuneți că și ăștia...
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #193  
Vechi 05.08.2016, 09:39:58
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Aveam 3 luni in `89. In ultimul timp am dat click pe orice articol legat de `89. Marturii, declaratii, teorii, povesti. Zaharelul. Cine a tras? Cine i-a sustinut? Cine, cine, cine...

Concluziile mele?

1. FSN trimis direct de Moscova.
2. Gloantele care zburau haotic erau trase cu discernamant de oameni antrenati. Sa creeze panica, cu cateva victime simbolice. Daca erau niste descreierati pusi pe ciuruit, erau cu mult mai mult victime.
3. Studentii, pletosii, golanii...niste oameni sinceri. Printre putinii care educatia le permitea discernamant.
4. Poporul indobitocit, terorizat, dezinformat, infometat, frustrat...etc. Iliescu nici nu a trebuit sa se chinuie prea mult la alegeri. Era reprezentantul ideal al realitatii psihologice in care se gasea majoritatea.
5. Minerii - crema poporului. Faptul ca timp de aproape 10 ani au existat ca o putere para-militara arata starea jalnica a sistemului. Acum nu mai avem nici minerit, nici mineri. Razbunare? Precautie?. Asta e alta poveste.

In concluzie, totul s-a intamplat cum trebuia sa se intampla. Nu a fost nevoie de un plan masonic sau de vreo conspiratie intortochiata. Asta era starea natiunii. 50 de ani, nenorocitii au omorat prin beciuri orice om luminat sufleteste si intelectual. Ne-au omorat batranii, iar generatia mea a crescut orfana.

Ii vad la TV, ii citesc, ii miros...se vede in privirea lor, cine sunt...`mnezeii mamii lor!
Reply With Quote
  #194  
Vechi 05.08.2016, 09:44:03
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Uite, dom'le, că în pofida atâtor încercări de manipulare și dezinformare, cineva care abia făcuse ochi atunci a reușit să afle, în linii mari, adevărul. Sau, mai bine spus, adevărul n-a putut fi ținut ascuns decât o vreme. Sigur, el trebuie căutat, nu e chiar la îndemână, și trebuie să ai ceva discernământ ca să-l distingi.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 05.08.2016 at 09:46:08.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 05.08.2016, 09:55:02
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai e la mintea cocosului ca daca cineva ar fi avut ceva impotriva noii puteri, ar fi tras in balconul de unde puterea se adresa poporului, nu aiurea. Dar teroristii din decembrie i-au tinut pe altii ocupati in timp ce FSN-istii s-au organizat.
In plus se pare ca dupa ce Militaru a ajuns in fruntea armatei, acesta a incercat ( si reusit in mare parte ) sa-i lichideze pe toti cei care puteau sa deconspire kgb-istii din interiorul noii puteri.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 05.08.2016, 10:29:06
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
În general îmi displac televiziunile așa-zis de știri, care pe lângă informație îți livrează și opinia..
Televiziunile de stiri iti livreaza numai opinia lor imbracata sub forma de informatie.De fapt televiziunile de stiri in realitate nu-ti vor relata informatia obiectiva asa cum este ea , absolut niciodata.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 05.08.2016, 10:37:19
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da, mare prostie a facut Ion Iliescu când l-a numit pe Nicolae Militaru ministru al apararii!

Macar trebuia sa-l fi lasat pe Victor Atanasie Stanculescu, sau sa-l fi numit pe generalul Stefan Gusa (un mare patriot, in afara oricarei suspiciuni de colaborare cu KGB-ul). Conform ierarhiei militare, dupa moartea lui Vasile Milea, functia trebuia preluata de Stefan Gusa- seful marelui stat-major.

Când Stefan Gusa si Iulian Vlad incercau sa opreasca raspandirea zvonurilor, a haosului, sa puna ordine, altii nu stiau cum sa faca, ca sa se creeze confuzie, haos, situatii tensionate!

In conditiile când dupa fuga lui Ceausescu, militia si securitatea fusesera preluate sub controlul armatei si dezarmate, in conditiile când toti- si de la armata, si de la securitate si de la militie erau de partea revolutiei, si toti il infierau pe Ceausescu (nici un militian sau securist nu cred atunci ca ar mai fi spus ceva de bine de Ceausescu, care de altfel a fost abandonat la marginea drumului chiar de doi ofiteri de securitate, si predat armatei de militia din Targoviste), rama intrebare cine sunt cei care au tras dupa fuga lui Ceausescu ?

De la militie sau securitate cu siguranta nu erau!
Reply With Quote
  #198  
Vechi 05.08.2016, 10:40:02
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Da, mare prostie a facut Ion Iliescu când l-a numit pe Nicolae Militaru ministru al apararii!
Iliescu nu a numit nimic.Iliescu ca toti ceilalti actiona la comanda.Fa aia, numeste pe ala, "pune cravata asta", fa aia, fa ceia.Si Iliescu primea ordine
de la Brucan care prima ordine direct de la KGB.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 05.08.2016, 11:50:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Dinescu povestea odata ca Iliescu avea pijamaua pe sub costum. Il pregatise bine tovarasa Nina, du-te Nelule acolo si sa nu vii pana nu ajungi presedinte.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 05.08.2016, 11:52:54
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dinescu povestea odata ca Iliescu avea pijamaua pe sub costum. Il pregatise bine tovarasa Nina, du-te Nelule acolo si sa nu vii pana nu ajungi presedinte.
Dinescu este altu de la SECU.Cred ca asta ii turna pe toti de la uniunea scriitorilor.
Reply With Quote
Răspunde