Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 10.07.2009, 19:41:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Binenteles ca nu. Ideea era ca eu nici macar ATIT nu am specificat si s-a tabarit pe mine ca pe ultimul pacatos
Andrei, consoleaza-te ca nu esti ultimul pacatos, caci ultima sunt eu!
Reply With Quote
  #192  
Vechi 10.07.2009, 20:03:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Andrei, consoleaza-te ca nu esti ultimul pacatos, caci ultima sunt eu!
Ba pardon, prea tiziu locul este ocupat!
Stii tu ce cintai la 11, adica nu, la 12 ani(sau asta era Anna, ca am inceput sa va confund):): Cine pleaca la plimbare pierde locul de "onoare"!

Sper ca nu te dezamagesc cu faptul ca acum devi mai putin pacatoasa.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 10.07.2009, 20:19:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Din CUVINTE eu chiar nu-mi dau seama cine este pacatos aici , asa ca nu inteleg excesul de zel . Eu nu sunt asa ca voi, cel putin, nu in cuvinte, plus ca a trecut vremea cand niste carti imi dictau cum sa ma consider, iar niste oameni imi manipulau intreaga viata...pentru credinta.
Eu sunt asa cum sunt, iar daca nu inteleg cum sunt, daca nu-mi pasa cu propria constiinta, nu doar cu doctrina asimilata, cum sunt, atunci risc sa fiu si mai rau...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #194  
Vechi 10.07.2009, 20:22:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu stiu, eu am intalnit si am avut in familie si fumatori la care nu as vedea fumatul ca pe un viciu egoist care schimba personalitatea. Este pur si simplu o slabiciune, care mai alina stresul.
Am auzit ca unii duhovnici (sau toti?) in Romania dau canon de un an orprire de la impartasanie pentru cine fumeaza. Este adevarat? Mi se pare exagerat.
Ce mi se pare mai grav este fumatul de hasis. Aici este foarte raspandit printre tineri. Da stari de euforie sau de apatie si ei cred ca nu este drog. Insa este..
Nu, nu este adevărat Fani, preoții sunt chiar prea indulgenți în sensul ăsta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #195  
Vechi 10.07.2009, 20:49:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Adica, mai bine un pic pacatos, decat deloc...
Noi discutam aici de pacate, ca sa le constientizam la noi, nu ca sa ii judecam pe altii...
Vad ca multora termenul de "in principiu" le e necunoscut...
Cum adica sa pastram pacatul, dar sa-l traim altfel? Poate exista o metoda prin care sa-L putem fenta pe Dumnezeu... Doamne apara-ma, si ma pazeste!

As vrea sa stiu cati din cei, carora le e foame, se duc sa ceara o bucatica de paine?
Si cati din cei, care fumeaza si nu au tigari sau foc, nu se duc sa ceara?
In vremea cand fumam, eram in stare sa dau ultimul ban pe tigari. Iata deci pacatul!
Slava Domnului ca m-am lasat si nu sfatuiesc pe nimeni sa se apuce.
Imi aduc amintre de o prietena, care mi-a spus: pana sa te apuci de fumat, toata lumea te imbie cu o tigara; cand devii fumator, nimeni nu-ti mai da. Oare nu se vede in acest sablon actiunea diavolului? Se vede f clar.

Am citit ca din fumul pe care il expiram se delecteaza diavolii. Aviz amatorilor!
Ei, Anca, am zis si eu, nu stiu, ca eu nu am fumat niciodata.
Nu am zis 'mai bine un pic pacat decat de loc' am zis mai bine un mic pacat decat un MARE pacat, mandria. Uneori.

Nu-mi pac absoluturile la unele pacate. Unele sunt clar pacate, scrie in Biblie, sunt in cele 10 porunci etc. Altele sunt pacate asa cum zice windorin mai sus, depinde cum te raportezi la ele (nu ce intra in gura ci ce iese etc).

Mie personal nu mi se pare fumatul asa un mare viciu. Dar depinde.. O fi, pentru multi! Si atunci chiar ca ar trebui sa se lase.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #196  
Vechi 11.07.2009, 00:30:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ei, Anca, am zis si eu, nu stiu, ca eu nu am fumat niciodata.
Nu am zis 'mai bine un pic pacat decat de loc' am zis mai bine un mic pacat decat un MARE pacat, mandria. Uneori.

Nu-mi pac absoluturile la unele pacate. Unele sunt clar pacate, scrie in Biblie, sunt in cele 10 porunci etc. Altele sunt pacate asa cum zice windorin mai sus, depinde cum te raportezi la ele (nu ce intra in gura ci ce iese etc).

Mie personal nu mi se pare fumatul asa un mare viciu. Dar depinde.. O fi, pentru multi! Si atunci chiar ca ar trebui sa se lase.
Pr. Papacioc ne-a atentionat ca nu este mic pacatul cel mai mic. La un moment dat incepem sa luptam cu pacatele camuflate in aparente virtuti. Deci trebuie sa luam in seama si aceste pacate mici, care sunt ca nisipul: mici dar multe.
daca ne-am gandi putin mai mult la pacatele mici facute cu simturile noastre, si la numarul repetarilor lor, cred ca ne-am ingrozi...
Nu mai am nici o toleranta pentru pacate, mari si mici, cat timp imi apartin.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 11.07.2009, 00:32:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ba pardon, prea tiziu locul este ocupat!
Stii tu ce cintai la 11, adica nu, la 12 ani(sau asta era Anna, ca am inceput sa va confund):): Cine pleaca la plimbare pierde locul de "onoare"!

Sper ca nu te dezamagesc cu faptul ca acum devi mai putin pacatoasa.
Multumesc pentru gestul tau de gentleman, dar din pacate nu ajuta...
Reply With Quote
  #198  
Vechi 11.07.2009, 01:41:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb pacate - cu duiumul

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Pr. Papacioc ne-a atentionat ca nu este mic pacatul cel mai mic. La un moment dat incepem sa luptam cu pacatele camuflate in aparente virtuti. Deci trebuie sa luam in seama si aceste pacate mici, care sunt ca nisipul: mici dar multe.
daca ne-am gandi putin mai mult la pacatele mici facute cu simturile noastre, si la numarul repetarilor lor, cred ca ne-am ingrozi...
Nu mai am nici o toleranta pentru pacate, mari si mici, cat timp imi apartin.
In fiecare gest, gand, daruire cu buna credinta sta la panda cate un duh rau care incearca sa pateze fapta noastra. Nenumarate ca nisipul marii sunt aceste pacate de care nu avem constiinta. Numai Unul este desavarsit si fara de pacat, Domnul Iisus Hristos.
M-am cutremurat mereu in cugetul meu de navala pacatelor. Rugaciunea ne este data spre curatire...
Domnul Iisus Hristos ce facea? Se ruga cu ravna, neobosit, si este Fiul! Cu atat noi, nevrednicii, incarcati de atatea pacate stiute, dar mai cu seama nestiute trebuie sa ne rugam. Slava Domnului ca avem calugari, maicute, preoti care se ostenesc si pentru cei din lume cu rugaciunea!
Reply With Quote
  #199  
Vechi 11.07.2009, 22:39:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
In fiecare gest, gand, daruire cu buna credinta sta la panda cate un duh rau care incearca sa pateze fapta noastra. Nenumarate ca nisipul marii sunt aceste pacate de care nu avem constiinta. Numai Unul este desavarsit si fara de pacat, Domnul Iisus Hristos.
M-am cutremurat mereu in cugetul meu de navala pacatelor. Rugaciunea ne este data spre curatire...
Domnul Iisus Hristos ce facea? Se ruga cu ravna, neobosit, si este Fiul! Cu atat noi, nevrednicii, incarcati de atatea pacate stiute, dar mai cu seama nestiute trebuie sa ne rugam. Slava Domnului ca avem calugari, maicute, preoti care se ostenesc si pentru cei din lume cu rugaciunea!
Poți să dai niște exemple, să nu mai folosim cuvinte mari, citate, sau preluate din altă parte, să terminăm cu lozincăraia . Mult mai de folos să spunem lucruri concrete, mai ales cele care ne frământă, pentru ca și alții să aibă ce învăța .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #200  
Vechi 12.07.2009, 00:32:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
In fiecare gest, gand, daruire cu buna credinta sta la panda cate un duh rau care incearca sa pateze fapta noastra. Nenumarate ca nisipul marii sunt aceste pacate de care nu avem constiinta. Numai Unul este desavarsit si fara de pacat, Domnul Iisus Hristos.
M-am cutremurat mereu in cugetul meu de navala pacatelor. Rugaciunea ne este data spre curatire...
Domnul Iisus Hristos ce facea? Se ruga cu ravna, neobosit, si este Fiul! Cu atat noi, nevrednicii, incarcati de atatea pacate stiute, dar mai cu seama nestiute trebuie sa ne rugam. Slava Domnului ca avem calugari, maicute, preoti care se ostenesc si pentru cei din lume cu rugaciunea!
DAR ESTE STIUT CA DIAVOLUL NU DOARME! Tocmai de aceea trebuie sa ne indeletnicim cu rugaciunea continua: ii baram orice acces.
Am folosit TATAL NOSTRU ca rugaciune continua si ajuta extraordinar de mult.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34
Ce boala, din lista de sapte, aveti ? Mihnea Dragomir Pocainta 75 15.05.2010 23:08:46
Dependența de internet și hipersexualitatea , pe lista bolilor mintale ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 22.03.2010 16:36:44
Iarasi despre grafice,sondaje, filocalie, scl.... alecsandru Generalitati 4 15.05.2007 09:16:13