Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1991  
Vechi 17.08.2011, 19:21:34
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Cum adica "nicaieri Domnul nu ales doar barbati apostoli"?.Ai gasit tu in Biblie ca Hriastos a ales si femei apostoli? Hai sa vedem draga mea daca este asa!
1.Evanghelia dupa Matei
"Chemând la Sine pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat lor putere asupra duhurilor celor necurate, ca să le scoată și să tămăduiască orice boală și orice neputință.
Numele celor doisprezece APOSTOLI sunt acestea: Întâi Simon, cel numit Petru, și Andrei, fratele lui; Iacov al lui Zevedeu și Ioan fratele lui;
Filip și Vartolomeu, Toma și Matei vameșul, Iacov al lui Alfeu și Levi ce se zice Tadeu;
Simon Cananeul și Iuda Iscarioteanul, cel care L-a vândut.
Pe acești doisprezece i-a trimis Iisus, poruncindu-le lor și zicând..." (Matei 10:1-5)
2.Evanghelia dupa Marcu
" Și a rânduit pe cei doisprezece, pe care i-a numit APOSTOLI, ca să fie cu El și să-i trimită să propovăduiască,
Și să aibă putere să vindece bolile și să alunge demonii.
Deci a rânduit pe cei doisprezece: pe Simon, căruia i-a pus numele Petru;
Pe Iacov al lui Zevedeu și pe Ioan, fratele lui Iacov, și le-a pus lor numele Boanerghes, adică fii tunetului.
Și pe Andrei, și pe Filip, și pe Bartolomeu, pe Matei, și pe Toma, și pe Iacov al lui Alfeu, și pe Tadeu, și pe Simon Cananeul,
Și pe Iuda Iscarioteanul, cel care L-a și vândut." (Marcu 3:16-19)
3.Evanghelia dupa Luca
" Și când s-a făcut ziuă, a chemat la Sine pe ucenicii Săi și a ales dintre ei doisprezece, pe care i-a numit APOSTOLI.
Pe Simon, căruia i-a zis Petru, și pe Andrei, fratele lui, și pe Iacov, și pe Ioan, și pe Filip, și pe Vartolomeu,
Și pe Matei, și pe Toma, și pe Iacov al lui Alfeu și pe Simon numit Zilotul,
Și pe Iuda al lui Iacov și pe Iuda Iscarioteanul, care s-a făcut trădător." (Luca 6:13-16)
Deci draga mea, unde anume ai gasit tu in Biblie ca Iisus a avut si femei apostoli.In citatele mele biblice pe care le-am postat mai sus nu am gasit nici o femeie.Faptul ca Hristos nu a lasat apostolia femeilor insemna ca Ortodoxia face discriminare? Am vazut intr-un mesaj de-al tau anterior ca ai adus in discutie ca ti-ai dori preot femei.Arata, te rog, in Biblie unde scrie despre asa ceva.Doamne ajuta!
In Biblie, Ap. Pavel spune ca dupa Inviere, Domnul Iisus s-a aratat pentru prima data apostolilor. Iar noi stim foarte bine ca s-a aratat femeilor, nu? Ce deduceti din asta? Ca apostolii erau femeile sau ca Ap. Pavel nu le lua in calcul si pe femei referindu-se mereu doar la barbati? Astept raspunsul dvs. inainte de a va raspunde si la restul.
  #1992  
Vechi 17.08.2011, 19:26:50
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Pina cind Dumnezeu va stabili alte reguli stim ca Pavel nu a dat voie -nu stim in ce masura el era prooroc (ca sa ii fi spus Domnul asta) -insa interdictia lui a fost incalcata in primul secol din moment ce au existat diaconite si proorocite.
Si nu stiu daca s-a plins cineva de lucrarea lor. Dumnezeu nu s-a plinss din moment ce prin puterea sa dadea darul proorociei si inspiratie diaconitelor.
Pavel la urma urmei nu a interzis adresindu-se intregii lumi ci doar destinatarilor scrisorii. Probabil la acea vreme femeile din acea comunitate nu erau inca pregatite sa invete pe altii. Insa astazi femeile in scoli predau religia copiilor fara nici un fel de problema insa deocamdata in biserici nu sint lasate sa tina prelegeri -ma refel la cea ortodoxa , la celelalte nu cnosc la fiecare situatia , din cite stiu la adventisti cel putin aici in Constanta femeile nu sint gonite de la amvon. La alte comfesiuni nu am avzut femei la amvon insa probabil intre timp situatia s-a mai schimbat, nu stiu.
Daca Pavel a fi vrut sa spuna ca la el in parohie face acest lucru ar fi folosit exact aceleasi cuvinte.
  #1993  
Vechi 17.08.2011, 19:34:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
In Biblie, Ap. Pavel spune ca dupa Inviere, Domnul Iisus s-a aratat pentru prima data apostolilor. Iar noi stim foarte bine ca s-a aratat femeilor, nu? Ce deduceti din asta? Ca apostolii erau femeile sau ca Ap. Pavel nu le lua in calcul si pe femei referindu-se mereu doar la barbati? Astept raspunsul dvs. inainte de a va raspunde si la restul.
faptul ca Hristos s-a aratat prima oara Mariei Magdalena nu insemna ca ea era apostol.Gestul acesta al lui Iisus ne arata egalitatea sexelor, ca barbatul nu e cu nimic mai presus in fata lui Dumnezeu decat femeia.Doamne ajuta!
  #1994  
Vechi 17.08.2011, 19:37:59
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Răspunsul e mult mai simplu: la acele "începuturi" Îl găsesc pe Hristos și pe sfinții apostoli - fondatorii creștinismului.

"Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos." (Efes. 2,20)

"Acumulările" sunt duhovnicești doar în măsura în care se încadrează în Planul Clădirii ce are la bază acea Piatră Unghiulară, altfel sunt simple acumulări reziduale.
Sunt deacord. O singura atragere a atentiei vreau sa fac referitor la celalalt subiect mai tensionat. Dupa cum scrie, temelia nu sunt NUMAI apostolii ci si proorocii (adica cei ce spuneau cuvantul lui Dumnezeu). Ori in VT proorocii au fost si femei, iar in NT idem, erau o gramada de proorocite, nu numai prooroci, Duhul Sfant se revarsa peste fii si fiice, slujitori si slujitoare, iar acestia prooroceau si vorbeau in limbi, vindecau bolnavi etc. Deci temelia Bisericii sunt si femeile, nu numai barbatii, si nu numai cei 12.
  #1995  
Vechi 17.08.2011, 19:42:28
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
faptul ca Hristos s-a aratat prima oara Mariei Magdalena nu insemna ca ea era apostol.Gestul acesta al lui Iisus ne arata egalitatea sexelor, ca barbatul nu e cu nimic mai presus in fata lui Dumnezeu decat femeia.Doamne ajuta!
Deci raspunsul dvs. la intrebarea legata de apostolul Pavel este ca nu le lua in calcul pe femei? Sau aveti alta explicatie pentru afirmatia apostolului care luata la litera este neadevarata in conditiile in care femeile nu erau apostoli. Explicati-mi afirmatia apostolului si va raspund si eu in continuare. Si o mentiune, in functie de Evanghelia citita, femeile sunt mai multe sau doar Maria Magdalena.
  #1996  
Vechi 17.08.2011, 19:50:42
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Pina cind Dumnezeu va stabili alte reguli stim ca Pavel nu a dat voie -nu stim in ce masura el era prooroc (ca sa ii fi spus Domnul asta) -insa interdictia lui a fost incalcata in primul secol din moment ce au existat diaconite si proorocite.
Si nu stiu daca s-a plins cineva de lucrarea lor. Dumnezeu nu s-a plinss din moment ce prin puterea sa dadea darul proorociei si inspiratie diaconitelor.
Pavel la urma urmei nu a interzis adresindu-se intregii lumi ci doar destinatarilor scrisorii. Probabil la acea vreme femeile din acea comunitate nu erau inca pregatite sa invete pe altii. Insa astazi femeile in scoli predau religia copiilor fara nici un fel de problema insa deocamdata in biserici nu sint lasate sa tina prelegeri -ma refel la cea ortodoxa , la celelalte nu cnosc la fiecare situatia , din cite stiu la adventisti cel putin aici in Constanta femeile nu sint gonite de la amvon. La alte comfesiuni nu am avzut femei la amvon insa probabil intre timp situatia s-a mai schimbat, nu stiu.
Daca Pavel a fi vrut sa spuna ca la el in parohie face acest lucru ar fi folosit exact aceleasi cuvinte.
Varianta grecilor este ca acea comunitate era una dezordonata in care femeile erau foarte vorbarete si nu respectau nici o regula, cand le dadea Duhul sa prooroceasca, atunci se apucau, fara nici o randuiala, de nu se mai intelegea om cu persoana. Iar cum Apostolul privilegia foloasele pe care le putea trage comunitatea in defavoarea indivizilor luati in mod separat, de aceea a dat acele reguli. Personal cred ca a abuzat de autoritatea sa pentru ca Duhul Sfant nu putea sa le dea femeilor sa prooroceasca (sa spuna cuvantul lui Dumnezeu) si apoi acelasi Duh Sfant sa le ceara, prin Ap. Pavel, sa taca si sa nu mai invete pe nimeni. Si asta in conditiile in care Apostolul avea ucenice femei care evanghelizau, vindecau bolnavi etc.
  #1997  
Vechi 17.08.2011, 19:52:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Deci raspunsul dvs. la intrebarea legata de apostolul Pavel este ca nu le lua in calcul pe femei? Sau aveti alta explicatie pentru afirmatia apostolului care luata la litera este neadevarata in conditiile in care femeile nu erau apostoli. Explicati-mi afirmatia apostolului si va raspund si eu in continuare. Si o mentiune, in functie de Evanghelia citita, femeile sunt mai multe sau doar Maria Magdalena.
In cazul acesta, dupa parerea ta personala, cati apostoli a avut Domnul Iisus Hristos? Dar NT ce spune in privinta numarului apostolilor?
  #1998  
Vechi 17.08.2011, 19:55:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Pina cind Dumnezeu va stabili alte reguli stim ca Pavel nu a dat voie -nu stim in ce masura el era prooroc (ca sa ii fi spus Domnul asta) -insa interdictia lui a fost incalcata in primul secol din moment ce au existat diaconite si proorocite.
Si nu stiu daca s-a plins cineva de lucrarea lor. Dumnezeu nu s-a plinss din moment ce prin puterea sa dadea darul proorociei si inspiratie diaconitelor.
Pavel la urma urmei nu a interzis adresindu-se intregii lumi ci doar destinatarilor scrisorii. Probabil la acea vreme femeile din acea comunitate nu erau inca pregatite sa invete pe altii. Insa astazi femeile in scoli predau religia copiilor fara nici un fel de problema insa deocamdata in biserici nu sint lasate sa tina prelegeri -ma refel la cea ortodoxa , la celelalte nu cnosc la fiecare situatia , din cite stiu la adventisti cel putin aici in Constanta femeile nu sint gonite de la amvon. La alte comfesiuni nu am avzut femei la amvon insa probabil intre timp situatia s-a mai schimbat, nu stiu.
Daca Pavel a fi vrut sa spuna ca la el in parohie face acest lucru ar fi folosit exact aceleasi cuvinte.
prietene, aici gresesti! Una e sa fii prooroc si alta e sa fii preot !Iar in primul secol care era rolul diaconilor? Erau slujitori la mese!Citeate Faptele Apostolilor si ai sa te convingi!
"1. În zilele acelea, înmulțindu-se ucenicii, eleniștii (iudei) murmurau împotriva evreilor, pentru că văduvele lor erau trecute cu vederea la slujirea cea de fiecare zi.
2. Și chemând cei doisprezece mulțimea ucenicilor, au zis: Nu este drept ca noi, lăsând de-o parte cuvântul lui Dumnezeu, SA SLUJIM LA MESE.
3. Drept aceea, fraților, căutați șapte bărbați dintre voi, cu nume bun, plini de Duh Sfânt și de înțelepciune, pe care noi să-i rânduim la această slujbă.
4. Iar noi vom stărui în rugăciune și în slujirea cuvântului.
5. Și a plăcut cuvântul înaintea întregii mulțimi, și au ales pe Ștefan, bărbat plin de credință și de Duh Sfânt, și pe Filip, și pe Prohor, și pe Nicanor, și pe Timon, și pe Parmena, și pe Nicolae, prozelit din Antiohia,
6. Pe care i-au pus înaintea apostolilor, și ei, rugându-se și-au pus mâinile peste ei." (Fapte 6:1-6).Vezi prietene, acesta era rolul diaconilor in acea perioada, de a sluji la mese.upa cum spune si Petru.
Si unde ai gasit tu in Biblie ca Pavel era impotriva diaconitelor? Citeste Epistola catre Romani si ai sa gasesti ca insusi Pavel le da in grija romanilor pe diaconita Febe:
"1. Și vă încredințez pe Febe, sora noastră, care este diaconiță a Bisericii din Chenhrea,
2. Ca s-o primiți în Domnul, cu vrednicia cuvenită sfinților și să-i fiți de ajutor la orice ar avea nevoie de ajutorul vostru. Căci și ea a ajutat pe mulți și pe mine însumi. "
(Romani 16:1-2)
Deci cum zici tu ca Pavel era impotriva diaconitelor. In schimb tu faci marea confuzie intre diaconie si preotie ( sau prooroc si preot) ceea ce este cu totul altceva.Citeste in Numerii la cap 12 cum a pedepsit-o Dumnezeu pe Mariam (sora lui) cand acesta a vrut sa faca ceea ce facea si Moise.A pedepsit-o cu lepra.Nicaieri in Biblie nu gasit femei preoti sau episcopi.Doamne ajuta!
  #1999  
Vechi 17.08.2011, 19:56:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Iisus a fost budist? si el se retragea in locuri izolate si medita. La fel si omul, incearca sa intre in comuniune cu Dumnezeu, prin meditatie si rugaciune
Stimată doamnă, nu de meditație și rugăciune era vorba, ci de "atingere", "pupare", "lumânări", "tămâie" prin care omul chipurile s-ar apropia de Dumnezeu. Ca și cum noi (creștinii) ar trebui să trăim prin vedere și pipăire, iar nu prin credință! 2 Cor. 5,7.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
nu repeta papagaliceste niste cuvinte, ci le traieste. Daca acest ritual il ajuta, care-i problema? doar nu se roaga altcuiva. Relatia cu Dumnezeu e intima si personala, nu puteti veni dmv. sa impuneti o reteta, caci poate la alt om nu prinde. Fondul e acelasi, pacat ca va lasati orbit de forme.
Pentru un observator imparțial poate părea comic ce-mi imputație mie - un neoprotestant- pentru mine însă îmi sună destul de trist...
  #2000  
Vechi 17.08.2011, 19:59:02
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De obicei Sf. Treime e reprezentata simbolic prin trei ingeri, o paralela cu episodul avraamic.

Despre reprezentarile Sf. Treimi in iconografia ortodoxa gasiti informatii aici:
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...fie-69438.html

Credeam ca ati vazut Deisisul arhieresc (Iisus, Fecioara Maria, Ioan Botezatorul) si de aceea v-ati minunat desi nu tin minte sa-l fi vazut la Cozia.
De ce se cheama "arhieresc"?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38