Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 21.03.2013, 00:47:28
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ceea ce numesti subiectivism cu ochelari de cal, este de fapt credinta mea si NIMENI nu mi-o va schimba.

Ma aflu pe un forum ortodox si doresc sa discut probleme de suflet cu ortodocsi ca si mine.
Spatiul nostru ortodox a fost invadat de catolici si neoprotestanti si nu mai putem discuta despre ceea ce ne intereseaza.

Daca vreti sa faceti ceva pentru linistea pe acest forum, atunci limitati-va la sectiunile care va sunt dedicate. Nu va mai bagati in discutia dintre doi ortodocsi, caci oricum nu avem un punct de vedere comun.
Of, iar nu ne intelegem. Ma refeream la cearta stupida de pe acest forum.
Asta imi aduce aminte de razboiul peloponesiac. Cronicile spun ca cei cautati cu cea mia mare inversunare spre a fi macelariti erau cei care, desi apartineau nominal vreunei tabere, voiau sa ia o atitudine neutra. Adica cei ca mine.
Va urez tutror noapte buna.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 21.03.2013, 00:48:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Aveti dreptate; sunt extrem de violent in exprimari si ginduri. Mihnea insa, ma stie ca nu pot omori o musca, dar ma descarc si eu. Si da, sunt si voi ramine antioccidental, indiferent daca ma voi exprima blind sau violent. Nu sunt genul care zica, din stupida de ascultare, ca flatulentele unui Papa sau unui cardinal, sau ale unui politican de la Vest de Tisa, miros a trandafiri. Sau, pe partea cealalta, ale unui Mitropolit de cartier din vreun oras grecesc. (No, iar va urc pe toti in capu-mi. Dar mai bine asa decit sa va mai certati la nesfarsit; cum bine spuneti, nu rezolvam noi criza lumii intr-o noapte de postari).
Ar mai fi multe de spus, dar nu e timp in seara asta. Asa ca va urez Noapte buna tuturor! Si maine e o zi.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 21.03.2013, 00:48:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Dupa faza cu bassistul Leo iorga, un popor cu demnitate ar fi exterminat o garnizoana americana, sau macar un soldat yankeu, ca represalii. Nu e cazul, insa cu noi...dormim un somn balcanic linistit.
Cred ca era Teo Peter. Leo Iorga e cineva care a cantat la Compact pentru un timp, nici nu cred ca stie stie la bass cred ca stie sa cante doar la ...microfon.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 21.03.2013, 01:02:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este foarte greu, daca nu imposibil sa explici unui catolic sau neoprotestant, cum gandeste un ortodox. Dar poate ca urmarind niste filme ortodoxe, faptele acestora sa va inspire si sa va dezvaluie ceea ce nu se poate transpune in vorbe:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14907
In parte sunt filme despre sfinti de dinainte de Marea Schisma, deci sunt si sfinti catolici si ar trebui sa le simtiti atingerea. Dar sunt si filme despre sfinti aproape contemporani cu noi, cum ar fi Sf. Nicolae Velimirovici, care ne arata cat de buna ambasadoare poate fi Biserica. Sau Sf. Luca al Crimeii, film in care vedem fata adevarata a URSS-ului si atitudinea oficialilor fata de Biserica. Aceste Filme pot fi privite ca adevarate filme documentare, valoroase si din punct de vedere istoric.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 21.03.2013, 06:07:28
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
comunismul NU este rusesc de conceptie ci tot al inutililor de occidentali.
Comunismul este făcătură iudeo-masonică împotriva creștinismului în principal, și spun în principal pentru că nu a fost doar împotriva creștinismului.

Last edited by Decebal; 21.03.2013 at 06:21:05.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 21.03.2013, 06:19:05
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ma aflu pe un forum ortodox si doresc sa discut probleme de suflet cu ortodocsi ca si mine.
Spatiul nostru ortodox a fost invadat de catolici si neoprotestanti si nu mai putem discuta despre ceea ce ne intereseaza.

Daca vreti sa faceti ceva pentru linistea pe acest forum, atunci limitati-va la sectiunile care va sunt dedicate. Nu va mai bagati in discutia dintre doi ortodocsi, caci oricum nu avem un punct de vedere comun.
Nu am înțeles; cine vă pune să îi băgați în seamă mai mult decât trebuie? Existau la un moment dat apeluri ale lui Lucian 008 și ale lui MihailC să fie ignorați sectanții, în special adventiștii, dar uite că utilizatori alde Ioanna, Iluminatu și alții nu le dau ei pace sectarilor, băgându-i în seamă mult mai mult decât trebuie, și pe niște lucruri răsuflate de mult.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 21.03.2013, 09:51:35
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cred ca era Teo Peter. Leo Iorga e cineva care a cantat la Compact pentru un timp, nici nu cred ca stie stie la bass cred ca stie sa cante doar la ...microfon.
Scuze, Teo Peter, da; odihneasca-se in pace!
Reply With Quote
  #208  
Vechi 21.03.2013, 17:01:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
Nu am spus-o eu au spus-o Sfinții Părinți și cred că am fost destul de clar în ultima postare.
oricine poate să greșească, chiar și unii cărora le se spune Sfinții Părinți.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 21.03.2013, 17:21:49
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Fiindca s-a vorbit de rusi si de comunism, parerea mea este urmatoarea: comunismul a prins la rusi fiindca Rusia se gasea la acel moment intr-o situatie destul de dificila.
Taranii erau foarte saraci, abia iesisera din iobagie. Multi nu aveau pamant, traiau foarte greu. In general, masele erau foarte sarace. Daca Rusia ar fi fost in 1917 in aceeasi situatie in care era Anglia de pilda, comunismul nu ar fi prins niciodata la rusi.
Dar situatia economica inapoiata si grea a multimilor din Rusia a facut posibil comunismul.
Nu sunt de parere ca trebuie sa consideram occidentul sursa tuturor relelor, iar noi sa ne inchipuim ca suntem Gradina Maicii Domnului. Cred ca aceasta nu este o pozitie sanatoasa.
Avem si noi destule bube si traume dupa cei 50 de ani de comunism.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 21.03.2013, 17:29:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Fiindca s-a vorbit de rusi si de comunism, parerea mea este urmatoarea: comunismul a prins la rusi fiindca Rusia se gasea la acel moment intr-o situatie destul de dificila.
Taranii erau foarte saraci, abia iesisera din iobagie. Multi nu aveau pamant, traiau foarte greu. In general, masele erau foarte sarace. Daca Rusia ar fi fost in 1917 in aceeasi situatie in care era Anglia de pilda, comunismul nu ar fi prins niciodata la rusi.
Dar situatia economica inapoiata si grea a multimilor din Rusia a facut posibil comunismul.
Nu sunt de parere ca trebuie sa consideram occidentul sursa tuturor relelor, iar noi sa ne inchipuim ca suntem Gradina Maicii Domnului. Cred ca aceasta nu este o pozitie sanatoasa.
Avem si noi destule bube si traume dupa cei 50 de ani de comunism.
total de acord.
Reply With Quote
Răspunde