Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 20.02.2015, 13:52:46
alex_ascor
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile :)

Unii dintre cei mai mari Sfinți Părinți au mărturisit ortodoxia cinstirii icoanelor în Biserică încă din perioada de aur a patristicii. Sfântul Vasile cel Mare (†379) vorbea despre cinstirea adusă icoanei, care se ridică la cel reprezentat în icoană. Sfântul Grigorie Teologul (†390) recomanda imaginile creștine pentru împodobirea bisericii, dând exemplu pe tatăl său, episcopul Grigorie din Nazianz. Sfântul Ioan Gură de Aur (†407) vorbea despre egalitatea dintre cuvântul propovăduit și icoană, numind icoana mijloc de aducere aminte și cinstire a sfinților.

Canonul 82 al Sinodului II Trulan (692) decreta ca pe viitor Mântuitorul Hristos să nu mai fie reprezentat iconografic în chip de miel, ci după chipul Său omenesc prin care ne amintim de întrupare, pătimiri și mântuire.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 20.02.2015, 14:14:33
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
In primul rand tu nu intelegi ce inseamna "chip cioplit".
Stimate coleg, tu nu ai înteles ce am vrut să zic. Chip cioplit într-adevăr se referă la idolii păgâni pe când reprezentările de care se vorbește în partea a doua (€si nici un fel de asemănare€) pot fi asimilate cu icoanele. Dumnezeu porunceste să ne ferim de închinarea idolatră și de închinarea si slujbele consacrate altor reprezentări.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.

Last edited by centesimusvicesimusoctavus; 20.02.2015 at 14:17:40.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 20.02.2015, 14:44:25
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Să zicem că te-aș crede, dacă mi-ai putea indica o singură biserică ortodoxă (din zecile de mii) care să nu aibă această icoană.
No comment!
Tovarase, logica ta e dusa la vale pe apa sambetei!
De taceai, om ramaneai!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #204  
Vechi 20.02.2015, 14:53:19
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
3) Controversa a facut obiectul unui Sinod Ecumenic, care a legiferat in matrie dogmatica si a primit ratificare din partea Vicarului lui Cristos.
Hotararile Sinodului Ecumenic se iau in plen de toti participantii, nu sunt 2 voturi, unul din partea participantilor de rang inferior, vot care are nevoie de o ratificare de un "superior" pentru a fi transpus in practica.
Aici gresesti, monsher. Sau esti inselat de altii!

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Apararea onoarei lui Dumnezeu presupune apararea icoanelor, crucifixelor, bisericilor consacrate, a Sfintelor Odoare.
As fi tare curios cum un biet muritor apara "onoarea" lui Dumnezeu, cand toate faptele asa-zis "virtuoase" ale omului sunt "ca o carpa" in fata Lui.
Eu cred ca faptele unei infinitati de vieti omenesti nu vor reusi vreodata sa "apere" onoarea lui Dumnezeu.

Exista, totusi, diferente mari intre Ortodoxie si Catolicism care sunt esentiale pentru mantuire: imaginea dumitale despre Dumnezeu nu ajuta la mantuire.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #205  
Vechi 20.02.2015, 15:01:03
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Domnule Paslusnik, nu te mai simi obligat să răspunzi la postările ce nu-i sunt adresate, mai ales când le deformezi voit coninutul. Îmi pare rău pentru dumneata, dar deocamdată sunt nevoit să-i ignor comentariile pentru că sunt total contraproductive i produc doar confuzie. O zi bună i pace!
Nu le deformez conținutul, unde am deformat conținutul? Din contră, îți arăt calea, te sprijin, îți mărturisesc pe Hristos, te ajut să înțelegi de ce tu greșești și risti să nu te mântuiești, și de ce eu și toți ortodocșii, suntem Biserica. Creștinismul.

Vreau să te sprijin să crezi, mă jertfesc din timpul meu pentru tine, pentru sufletul și mintea ta, ca să îți fiu alături, că îmi pasă. De tine, de ființa ta, de mântuirea ta și dacă simt că pot face ceva, cum Hristos îmi cere, fac neîntârziat.

Căci sufletul tău e mai voloros decât toate comorile pământului, iar vrăjmașul știe și nu suportă să vadă că ești aici, pe forum, nu suportă, ca noi să te ajutăm, să te sprijinim cu nimic, nu vrea asta, îl arde și se zvârcolește pe lângă tine, numai ca să nu te piardă.

De-ai înțelege...

Aștept răspuns la postarea mea, #126. Iartă-mă. Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #206  
Vechi 20.02.2015, 15:07:28
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
No comment!
Am înțeles. Nu ai nici măcar un singur exemplu din zeci de mii! Asta cu adevărat te lasă fără comentarii...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 20.02.2015, 15:09:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Dar am răspuns deja la această nelămurire. Dumnezeu nu a condamnat faptul că Iosua s-a închinat până la pământ înaintea Lui (subliniez încă o dată: nu chivotului s-a închinat), nici astăzi nu condamnă o asemenea postură în închinare dacă cineva vrea s-o aibă. Dar totui... să zici că te închini lui Dumnezeu când în realitate te închini înaintea picturii sfântului Constantin (am luat exemplul acesta la întâmplare), sărui poza sf. C-tin, în ziua dedicată special Sfântului Constantin [i Elena] preotul tămâiază icoana sfântului Constantin i te adresezi direct sfântului Constantin (de fapt icoanei lui) rugându-l să se roage pentru tine; asta ce mai e?! În nici un caz închinare adusă lui Dumnezeu!
Acum sper că am răspuns.
S-a închinat lui Dumnezeu, care era în chivot, nu chivotului în sine, ca material al aurului. Precum spune și Biblia, că a căzut înaintea Chivotului, dar ție nu ția plăcut traducerea, cum nici la Luther sau Cornilescu nu i-a plăcut.

Dar dacă mergi la originalele grecești, la Septuaginta ai să vezi că scrie că se închina Chivotului. Iat tâlcuirea versetului, la Sfinții Părinți, este că se închina lui Dumnezeu din Chivot.

Sfântul Constantin cel Mare, este viu, în Hristos ! Și Hristos în Sfântul Lui. Cum să nu te închini lui Hristos, cum să nu te închini Sfinților Lui? E anti-biblic. Ți-am dat atâtea exemple, nu mă doare mâna să le reamintesc, să le rescriu.

Da, tămâiază Icoana Sfântului Constantin, pentru că acea tămâie, sunt rugăciunile Sfântului Constantin, precum am văzut la Apocalipsă, că tămâia, sunt rugăciunile Sfinților. Îți mai arăt odată? Prin tămâie, spui că acelea sunt rugăciunile sfinților care îi tămâiezi. Iar dacă tămâiezi pe Hristos, acea tămâie, sunt binecuvântările trimise de Dumnezeu, pentru rugăciunile sfinților, desigur.

În orice caz, este închinare adusă lui Dumnezeu. Conform Bibliei, dovedit.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #208  
Vechi 20.02.2015, 15:16:41
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Am înțeles. Nu ai nici măcar un singur exemplu din zeci de mii! Asta cu adevărat te lasă fără comentarii...
In cazuri exceptionale se oficiaza Sf.Liturghii in spitale, penitenciare, etc. Acolo nu sunt Sf.Icoane.
Dar nu inteleg cum nu te roade rusinea de tine in fata propriei tale inconsecvente logice. Negru ai mai ajuns, tovarase! Mi-e chiar mila de tine!
Eu am spus: rugaciunea crestinului nu este conditionata de Sf.Icoane - exemplu rugaciunile detinutilor pentru Hristos din perioada tortionar-comunista. Bisericile noastre se IMPODOBESC cu Sf.Icoane pentru a inlesni si aprofunda COMUNIUNEA crestinului cu Hristos.
Si, cu toate astea, PLINATATEA COMUNIUNII cu Hristos se realizeaza intr-un alt mod, pe care imi este interzis de Sf.Canoane sa ti-l destainui, pentru ca porunca e sa nu aruncam nestematele noastre "porcilor" si "cainilor".
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 20.02.2015 at 15:20:59.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 20.02.2015, 15:21:19
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
In cazuri exceptionale se oficiaza Sf.Liturghii in spitale, penitenciare, etc. Acolo nu sunt Sf.Icoane.
Dar nu inteleg cum nu te roade rusinea de tine in fata propriei tale inconsecvente logice. Negru ai mai ajuns, tovarase! Mi-e chiar mila de tine!
Eu nu m-aș grăbi să vorbesc de inconsecvență logică. Era vorba de Biserici Ortodoxe, nu de spitale și pușcării. Ori măcar o capelă din incinta unui spital, ceva... Nici măcar un singur exemplu nu găsești?
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 20.02.2015, 15:56:38
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Nu neapărat. Cuvintele lui Hristos au și valoare generalizatoare și profetică, că doar e [și] Profet, nu-i așa? Și de fapt, cine ”mărturisește despre” El mai mult, VT ori NT?
Hristos nu e profet. Ești eretic musulman?
Hristos este Fiul lui Dumnezeu. Lumină din lumină și Dumnezeu Adevărat din Dumnezeu Adevărat. Cuvâtnul Tatălui și Creatorul Universului.
Sau tu nu mărturisești Crezul Niceo-Constantinopolitan?
Ți-am dat cuvintele lui Hristos, iată, ți le reamintesc:
--> Matei 23, 17: Nebuni și orbi! Ce este mai mare, aurul sau templul care sfințește aurul? <--
Și uite, îți mai spune Hristos, Creatorul Universului:
--> Matei 23, 19: Nebuni și orbi! Ce este mai mare, darul sau altarul care sfințește darul? <--
Și mai zice tot Hristos Dumnezeu:
-> Matei 23, 20: Cel ce se jură pe altar se jură pe el și pe toate câte sunt deasupra lui. <-
--> Matei 23, 21: Cel ce se jură pe templu se jură pe el și pe Cel care locuiește în el. <--
---> Matei 23, 22: Cel ce se jură pe cer se jură pe tronul lui Dumnezeu și pe Cel ce șade pe el. <---
Adică:
Cel ce se jură pe Sfintele Icoane, se jură pe Cel ce locuiește în ele.
Cel ce se jură pe Chivotul Legii, pe Toiagul lui Moise, pe Heruvimii de aur, pe părul lui Samson, și celelalte care vor urma, 8 exemple, se jură pe Cel ce este deasupra lor.
Cel ce se jură pe Biserică, se jură pe tronul lui Dumnezeu, pe Cel ce șade în ea.
Și altă dovadă BIBLICĂ, a închinării:
Ieșire 18, 7: Deci a ieșit Moise în întâmpinarea socrului său (Ietro), s-a plecat înaintea lui și l-a sărutat. Iar după ce s-au binecuvântat unul pe altul, au intrat în cort.

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Revenind la problematica topicului, porunca lui Dumnezeu este răstălmăcită (spre pierzare) de cei care afirmă că trebuie să-ți faci reprezentări și trebuie să te închini înaintea lor și să le dedici slujbe. Exact pe dos, de cum zice porunca! Păi e bine, e frumos?
Porunca lui Dumnezeu nu este ca ei să se închine la acele materiale, ci Lui, lui Dumnezeu din ele, din Sfinte Obiecte. Pentru că dacă Dumnezeu nu ar fi în ele, nici ele nu ar fi vrednice de nimic. Dar fiindcă Dumnezeu e în ele, și Dumnezeu e Sfântul Sfinților, acelea sunt la rândul lor Sfinte.

Nu te închini, înaintea lor, ci înaintea lui Dumnezeu din ele. Nu spre pierzare, ci spre mântuire. Nu există nici o răstălmăcire. Totul e limpede. Dumnezeu e cu adevărat în acele obiecte, și oamenii se închinî înaintea Sfințeniei lui Dumnezeu care este în ele.

Le dedici slujbe, pentru că îi cinstești. Dacă și Dumnezeu îi cinstește și îi preaslăvește, tu de ce nu i-ai cinsti?

II Tesaloniceni 1, 11: Pentru aceasta, ne și rugăm pururea pentru voi,
II Tesaloniceni 1, 12: Ca să se preaslăvească în voi numele Domnului nostru Iisus (!!!) și voi întru El (!!!)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde