Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 23.06.2011, 18:28:51
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Se spune ca a spus Papa Ioan Paul II: "Daca românii ar fi pe atat de romani/latini pe cat se cred, ar fi si romano-catolici. Dar nu sunt..." Ca si celelalte neamuri de origine si limba latina...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #202  
Vechi 24.06.2011, 08:01:44
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit ocolire !

hahaha, konjiro,..... ai ocolit cu buna stiinta miezul intampinarilor mele,dar puteai s-o faci cu mai mare abilitate de sofist,ceea ce nu a fost cazul...
Eu iti recomand sa mai meditezi pe marginea subiecteor dezbatute...

poate ca esti un om prea tanar inca, si ai un sentiment de revolta la adresa tarii noastre si a neamului., cee ce e foarte bine ,la varsta ta !
insa odata cu trecerea anilor pozitia ta se va mai nuanta in problema asta !
  #203  
Vechi 24.06.2011, 14:33:45
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Laura draga, priveste adevarul despre Romania!

Sute de bucureșteni, în mare parte pensionari, au stat încă de joi noapte (23 spre 24 iunie 2011) la coadă pentru a prinde promoțiile ( ZAHAR si ULEI )unui supermarket din cartierul Rahova, din Capitală.

http://www.antena3.ro/romania/bucure...ii-129043.html

Daca deschizi linkul, pe langa articolul complet ai si niste filmulete cu adevarata fata a Romaniei de azi!

Last edited by Melissa; 24.06.2011 at 14:35:54.
  #204  
Vechi 24.06.2011, 14:44:37
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Eu nu pot sa dau un sfat in aceasta privinta,pentru ca nu am stat in alta tara,sa pot face comparatie.

Cred ca si in Romania,daca castigi atat cat sa ai un trai decent,poti trai bine.
  #205  
Vechi 24.06.2011, 14:46:45
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
hahaha, konjiro,..... ai ocolit cu buna stiinta miezul intampinarilor mele,dar puteai s-o faci cu mai mare abilitate de sofist,ceea ce nu a fost cazul...
Care era miezul? Am raspuns la fiecare afirmatie in parte, tocmai ca sa nu ratez "miezul". Tu ai raspuns la modul cat se poate de general, si mi-ai lasat o puternica impresie ca nu ai inteles mai nimic din ce am scris.

Deci, explica-mi te rog, care era miezul?

Citat:
poate ca esti un om prea tanar inca, si ai un sentiment de revolta la adresa tarii noastre si a neamului., cee ce e foarte bine ,la varsta ta !
Total gresit. Nu sunt un razvratit, sunt un realist care a citit suficienta istorie cat sa stie despre ce vorbeste. Si am calatorit suficient in lumea asta incat sa imi dau seama ca o natiune nu e definita de stramosii de acum 2000 de ani, oricat de gloriosi ar fi fost.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #206  
Vechi 24.06.2011, 15:29:32
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Se spune ca a spus Papa Ioan Paul II: "Daca românii ar fi pe atat de romani/latini pe cat se cred, ar fi si romano-catolici. Dar nu sunt..." Ca si celelalte neamuri de origine si limba latina...
iar daca latinii romano-catolici ar fi pe atat de drepti in credinta pe cat se cred, ar trebui sa fie cu totii romani (a se intelege poporul roman)... sa fim seriosi, nu natia iti da credinta, dreapta credinta(ortodoxa) este pentru toate neamurile... care vor s-o primeasca... cu toate ca si catolicii propabil ca se mantuiesc, dar Pr. Arsenie Papacioc zice ca nu se stie sigur lucrul asta
  #207  
Vechi 24.06.2011, 15:34:01
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
iar daca latinii romano-catolici ar fi pe atat de drepti in credinta pe cat se cred, ar trebui sa fie cu totii romani (a se intelege poporul roman)... sa fim seriosi, nu natia iti da credinta, dreapta credinta(ortodoxa) este pentru toate neamurile... care vor s-o primeasca... cu toate ca si catolicii propabil ca se mantuiesc, dar Pr. Arsenie Papacioc zice ca nu se stie sigur lucrul asta
Ironic ca spui asta. Daca istoria dupa schisma era un pic diferita, azi am fi fost o tara catolica. Si te-ai fi aflat pe un forum catolic, explicand tuturor cum, de fact, catolicismul e calea adevarata.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #208  
Vechi 24.06.2011, 15:59:35
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ironic ca spui asta. Daca istoria dupa schisma era un pic diferita, azi am fi fost o tara catolica. Si te-ai fi aflat pe un forum catolic, explicand tuturor cum, de fact, catolicismul e calea adevarata.
imi cer iertare frate pentru ironie, insa, de istorie si de apararea ortodoxiei (dreapta marturisire) S-a ocupat insusi Dumnezeu (stiut fiind faptul ca nimic nu se intampla fara voia Lui)... dar lupii de la vest vad ca avanseaza, avanseaza... Dumnezeu sa ne apere si sa ne intareasca in credinta!

faceam o comparatie la un moment dat cu lupta de la sfarsitul veacurilor cand Iisus Hristos va veni cu ingerii de la Est si se va lupta cu cei de la Vest... si atunci nu ai cum sa nu-ti pui intrebarea cat de drept-maritor o fi cu adevarat Vestul?

inca ceva, Vestul este faramitat in sute de bucatele (confesiuni si secte) si toate s-au desprins din catolicism. de ce frate konjiro, de ce catolicismul s-a faramitat in sute si sute de confesiuni si secte, iar Estul cu Ortodoxia sa a ramas triumfator, puternic in credinta, dreapta? incerc sa dau eu un raspuns, pentru ca de cand s-a rupt de Biserica Una intemeiata intru inceput de apostoli, a pierdut Harul Duhului Sfant! de aia!

si ca o creanga ce cade dintr-un copac: se usuca, se ofileste si se rupe cu usurinta! de aia se mai trezea cate un catolic dimineata si zicea ca nu e bun catolicismul si se rupea si-si mai facea niste adepti si tot asa.... cat la suta din Vest mai este cu adevarat catolic (ca sa nu impartim pe greco, sau romano - catolici, ca stiu ca sunt diferente si aici).... ortodoxia este aceeasi de 2000 de ani, de la apostoli... pentru ca omul este acelasi ca structura interioara, chiar daca se schimba decorul, scena teatrului, actorii vor fi acceasi, nu trebuie "modernizata" credinta pe motiv ca e invechita, sau ca s-au schimbat vremurile, asta e o prostie... sufletul nu s-a modernizat, oamenii de acum nu au suflete "upgradate" ... doar scena s-a schimbat, actorii sunt la fel, au alte costume, atat!...
  #209  
Vechi 24.06.2011, 21:49:46
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Post bizara afirmatie, cel putin slaba ca argumentatie

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Se spune ca a spus Papa Ioan Paul II: "Daca românii ar fi pe atat de romani/latini pe cat se cred, ar fi si romano-catolici. Dar nu sunt..." Ca si celelalte neamuri de origine si limba latina...
Ma indoiesc ca Papa Ioan Paul al II-lea si-a permis vreodata in viata lui sa faca judecati de acest gen. In acest context, ma pot intreba (retoric, desigur) de ce , polonez fiind, deci avand o limba de origine slava, nu era ortodox? (repet, intrebarea este valabila doar in contextul afirmatiei tale, neluand in considerare istoria poporului polonez si apartenenta majoritara la catolicism)
  #210  
Vechi 24.06.2011, 22:21:49
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Laura19, la un moment dat a aparut ca din senin un val de emigrati, sufleteste apatrizi, ziceau ei ca si romani, care incecau sa ne determine sa plecam din tara ! Ai fi zis ca-s angajati de oculta !
Vino acasa , fa-ti studiile, cresti duhovniceste, colinda tara sa intelegi ce ti-a dat Dumnezeu, gaseste-ti un roman cu frica lui Dumnezeu, casatoreste-te, fa copii si traieste-ti viata cuvincios intru mantuire. Cred ca o soarta mai buna de atat nimeni nu-ti poate dori !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07