Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 07.12.2010, 19:58:02
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Ce sa icepem soro?sa enumeram diplomele de medicina ale Sfintilor Parinti?Nu inteleg de ce provoaca arsura aceste canoane?Probabil glasul constiintei?
Pentru ca "aceste coanoane" nu sunt consfintite de nici un Sinod!

Spune-mi ce diplome are parintele Boca, cel care pare a sti cum administreaza Dumnezeu judecata Sa (faci copil in post - iese handicapat; faci dragoste pe timpul sarcinii - hormonii fac nush ce de iese copilul obsedat sexual??!!). Ce studii serioase de medicina mai sustin asemenea... postulate?!

Aceste "canoane" nu au nimic in comun cu dreapta chibzuinta. E asprime de dragul asprimii si nimic mai mult.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 07.12.2010, 20:15:41
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Pentru ca "aceste coanoane" nu sunt consfintite de nici un Sinod!

Spune-mi ce diplome are parintele Boca, cel care pare a sti cum administreaza Dumnezeu judecata Sa (faci copil in post - iese handicapat; faci dragoste pe timpul sarcinii - hormonii fac nush ce de iese copilul obsedat sexual??!!). Ce studii serioase de medicina mai sustin asemenea... postulate?!

Aceste "canoane" nu au nimic in comun cu dreapta chibzuinta. E asprime de dragul asprimii si nimic mai mult.
Cunostintele acestea urmaresc ideea de responsabilizare a omului casatorit fata de legile divine inscrise in fire,sub forma instinctului Pacatul e o conspiratie a mintii omului cu diavolul,impotriva legii lui Dumnezeu.Atata timp cat dvs. veti fi doar trup stimata sora,veti cere hartii(diplome cu care sa acoperiti pe cel supus pierii-trupul)Cei care au nevoie de diplome,trateaza doar celula excluzand de la remediu ceea ce ramane nemuritor,sufetul.Intr-adevar parintele Arsenie Boca nu avea nevoie de diplome,pentru ca DUHUL SFANT(care graia prin el),nu are nevoie de hartii.De la DUHUL SFANT care-l hranea stia de cum lucreaza judecata lui Dumnezeu stimata sora.Nu am impus nimanui canoanele,le-am expus,fiecare e raspunzator intru totul de ceea ce face,si departe gandul de a intra in discutii neprincipiale(aici e greseala mea,recunosc,seamana cu povestea margaritarelor daca o stiti).E un adevarat DAR de la Dumnezeu sa simti si sa pricepi acestea.Sunt sigur ca sunt multi frati care au inteles.Cu toata stima.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 07.12.2010, 20:27:44
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Cunostintele acestea urmaresc ideea de responsabilizare a omului casatorit fata de legile divine inscrise in fire,sub forma instinctului Pacatul e o conspiratie a mintii omului cu diavolul,impotriva legii lui Dumnezeu.Atata timp cat dvs. veti fi doar trup stimata sora,veti cere hartii(diplome cu care sa acoperiti pe cel supus pierii-trupul)Cei care au nevoie de diplome,trateaza doar celula excluzand de la remediu ceea ce ramane nemuritor,sufetul.Intr-adevar parintele Arsenie Boca nu avea nevoie de diplome,pentru ca DUHUL SFANT(care graia prin el),nu are nevoie de hartii.De la DUHUL SFANT care-l hranea stia de cum lucreaza judecata lui Dumnezeu stimata sora.Nu am impus nimanui canoanele,le-am expus,fiecare e raspunzator intru totul de ceea ce face,si departe gandul de a intra in discutii neprincipiale(aici e greseala mea,recunosc,seamana cu povestea margaritarelor daca o stiti).E un adevarat DAR de la Dumnezeu sa simti si sa pricepi acestea.Sunt sigur ca sunt multi frati care au inteles.Cu toata stima.
Acum nu mai e nevoie de diplome .. In fine, n-o sa intind discutia la nesfarsit.
Eu una astept cu mare interes canonizarea parintelui Arsenie Boca. Daca va avea loc.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 07.12.2010, 20:37:14
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Acum nu mai e nevoie de diplome .. In fine, n-o sa intind discutia la nesfarsit.
Eu una astept cu mare interes canonizarea parintelui Arsenie Boca. Daca va avea loc.
Doamne ajuta!
Referitor la canonizare,eu zic sa lasati nerabdarea(aceasta fiind o patima)si sa vedeti cu multa blandete si dragoste de INIMA,caci acolo trebuie umblat.Inainte de a trece la Domnul,parintele ARSENIE BOCA a spus,retineti cu mare atentie:,,pecetluit sa-mi fie mormantul,pana la a doua venire a lui HRISTOS'',deci s-a inteles,nu?Oare e important acest titlu?Daca ar fi canonizat,credeti ca ati putea fi de acord cu cele spuse de acest drag parinte al neamului romanesc?
Reply With Quote
  #205  
Vechi 07.12.2010, 21:18:15
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Pentru ca "aceste coanoane" nu sunt consfintite de nici un Sinod!

Spune-mi ce diplome are parintele Boca, cel care pare a sti cum administreaza Dumnezeu judecata Sa (faci copil in post - iese handicapat; faci dragoste pe timpul sarcinii - hormonii fac nush ce de iese copilul obsedat sexual??!!). Ce studii serioase de medicina mai sustin asemenea... postulate?!

Aceste "canoane" nu au nimic in comun cu dreapta chibzuinta. E asprime de dragul asprimii si nimic mai mult.
Ma iertati, dar parintele Arsenie Boca a urmat cursuri la Facultatea de Medicina din Bucuresti. Nu a absolvit facultatea - era interesat de teologie si arte frumoase, dar necunoscator nu era nicidecum in ale medicinii.
Am citit o parte din cartea "Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi" scrisa de el si argumentele sale sunt atat teologice, cat si medicale.
Daca o sa aveti curiozitatea sa o rasfoiti intr-o librarie, veti vedea ca explicatiile lui sunt logice, simple si firesti.
N-as putea scrie aici ceea ce el explica intr-o carte intreaga.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 07.12.2010, 21:20:21
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Cea mai mare arta a ispititorului este sa te faca sa crezi ca el nu exista acolo unde tu nu indrasnesti sa il banuiesti !
Si astfel ne ardem de nu ne vedem !
Polemica nu este buna !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 07.12.2010 at 21:31:14.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 07.12.2010, 21:53:35
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cea mai mare arta a ispititorului este sa te faca sa crezi ca el nu exista acolo unde tu nu indrasnesti sa il banuiesti !
Si astfel ne ardem de nu ne vedem !
Polemica nu este buna !
De acord cu fratia ta,mare adevar ai grait,iar scepticii si vesnic cautatorii de argumente greu vor ajunge la Dumnezeu.Doamne ajuta,frate Zaharia!
Reply With Quote
  #208  
Vechi 07.12.2010, 21:58:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Sunt cam ignorant în materie de canoane ortodoxe, de aceea întreb:
-interdicția de a avea legătură matrimonială sâmbăta și Duminica se referă la laici sau numai la preoți ?
-în cazul în care se referă la laici, interdicția se aplică doar celor care primesc Sf Împărtășanie sau și celor care nu o primesc în acea săptămână ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #209  
Vechi 08.12.2010, 19:28:44
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt cam ignorant în materie de canoane ortodoxe, de aceea întreb:
-interdicția de a avea legătură matrimonială sâmbăta și Duminica se referă la laici sau numai la preoți ?
-în cazul în care se referă la laici, interdicția se aplică doar celor care primesc Sf Împărtășanie sau și celor care nu o primesc în acea săptămână ?
Nu stiu ce s-a scris in cele 21 de pagini care alcatuiesc acest subiect.
O sa incerc sa raspund doar la intrebarea dumneavoastra (desi nu am studiat Pidalionul si, prin urmare, nu cunosc canoanele referitoare la aceasta problema).

1) Se refera si la preoti, dar si la mireni. La preoti cu atat mai mult pentru ca ei savarsesc Sfanta Liturghie.

2)
- Daca primiti Sfanta Impartasanie [adica Trupul si Sangele lui Hristos (!), lucru pe care trebuie sa-l constientizam !], e firesc sa doriti si sa pastrati acea zi in curatenie.
Cercetati-va si constiinta si vedeti ce va spune ("Glasul lui Dumnezeu în om este constiinta." Parintele Cleopa) Cred ca va indeamna sa nu aveti legaturi trupesti in acea zi.
In plus, nu ne impartasim atat de des incat sa ne fie atat de greu sa rezistam o singura zi.

- Daca nu va impartasiti, trebuie sa va straduiti sa pastrati duminica, ziua lui Dumnezeu, cea care ne aminteste de Invierea lui Hristos.
Trupul trebuie sa treaca pe planul doi si sa facem pentru el doar cele strict necesare. In rest, mergem la biserica, ne bucuram impreuna cu familia noastra, vizitam prieteni dragi sau care au vreo suferinta.
Stiu ca noi, oamenii, suntem slabi, de aceea sotii trebuie sa se sfatuiasca cu preotul lor daca le este greu sa se infraneze sau daca unul din ei sufera mai mult decat celalalt.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 09.12.2010, 18:47:41
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Buna ziua,
ma numesc Ioana, am 27 de ani si sunt casatorita de 3 ani.
Eu si sotul meu ne-am dori un copilas dar am si eu o nedumerire.
Din cauza lucrului, sotul meu pleaca de acasa de luni dimineata ora 7, pana sambata seara cateodata si ora 21-22, depinde.
Stiu ca duminica este ziua Domnului si trebuie sa iti aduci aminte de ea si s-o cintesti ca atare. Deci nu e indicat sa faci prostioare... Sambata dupa vecernie incepe ziua urmatoare, deci teoretic e considerata deja duminica...
Oare cum ar fi crestineste sa procedez? Cineva care a discutat cu un duhovnic sau care are o situatie asemanatoare il rog sa ma sfatuiasca.
Va multumesc!
Okay, nu am citit toata conversatia, mai mult prima pagina a topicului. Imi cer scuze.

Draga Ioana,
Ai 27 de anisori, varsta la care ar trebui sa-ti dai seama ca sa faci un copil nu coincide cu "a face prostioare". Daca nu ai inteles lucrul asta inca, mai bine nu-l mai fa, ca apoi ai sa ne intrebi daca-l poti alapta duminica (sa nu cumva sa fie imoral).
Pai cum mai spunea cineva, cauti un fel de "mersul trenurilor" pentru a face un copil? Si copilul ala e 'programat'? "Azi facem un copil." Pai un copil n-ar trebui facut din dragoste, atunci cand simtiti voi ca e bine? Un copil ar trebui sa fie rezultatul iubirii voastre si nu "o programare".


Citat:
În prealabil postat de Alexa_Dinca Vezi mesajul
De asemenea este permis in zilele de luni, marti (pana in ora 24), joi (pana in ora 24) in care nu sunt sarbatori. (asa stiu de la duhovnicul meu, caci si eu am avut aceste nelamuriri)
Si daca dureaza putin dupa 24 in zilele mentioneaza, actul se va intrerupe brusc si fara drept de apel.
Hai sa fim seriosi, parca ar fi programul de lucru al unui magazin.

Citat:
În prealabil postat de Alexa_Dinca Vezi mesajul
Spre seara (dupa ora 17) este permisa impreunarea intre soti in vederea conceperii unui prunc.
Cata formalitate.
"Azi la ora X facem un copil". E normal?

Last edited by Rearbottoms; 09.12.2010 at 19:05:13.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43