Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 17.08.2010, 17:47:08
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Ai dreptate...de aceea nici nu vreau sa mai aud de aceasta tara deosebita ....singurul regret pe care il mai am este ca nu-mi pot schimba sangele si neamul...ca efectiv sa nu mai am cu nimic de-a face cu acest MARE NEAM de...
Nici nu-ti imaginezi cat ma bucur ca tara nu ma merita pe mine si pe toti ceilalti plecati, si-i merita pe cei ramasi...somitatile care traiti mai mult de pe urma "tradatorilor" decat din ce va da tara...

Mereu am spus ca regret ca fac parte din acest neam parvenit, lenes, cersetor, preocupat de ce-i in curtea vecinului, cu ochii in toate partile sa vada daca poate fura ceva de pe oriunde trece...cu adevarat ca nu merit acest neam, dar nici nu-mi doresc :))))
poate ca tu-i confunzi pe tiganii si pe corciturile tiganesti, cu romanii curati, grava greseala !
neamul nostru,provenit din legionarii romani lasati la vatra pe pamanturile daciei, nu poate fi un neam ticalos, asa cum il descrii !
problema e faptul ca in decursul istoriei prea s-a amestecat cu alte natii,si etnii,in unele zone, dar exista si zone pure, perfect romanesti- daca ai fi cunoscut mocani din zona muntilor apuseni,ai fi vazut oameni cu bun simt si la locul lor !
Reply With Quote
  #202  
Vechi 17.08.2010, 17:49:43
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Un om care isi reneaga neamul din care se trage este un sinucigas spiritual. Nu Dumnezeu este de vina ca v-a lasat romani si ca la greu ati inceput sa fugiti din tara ...si sa scuipati pe neam, ci voi cu slabiciunea voastra...Maine veti scuipa si pe ortodoxie, poimaine pe voi insiva....si cand nu veti mai avea pe cine scuipa va va manca iadul... Iadul mintilor voastre !

Voi sunteti verigile nefericite ale neamului....
bravo, super-bine spus !
Reply With Quote
  #203  
Vechi 17.08.2010, 19:29:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
poate ca tu-i confunzi pe tiganii si pe corciturile tiganesti, cu romanii curati, grava greseala !
neamul nostru,provenit din legionarii romani lasati la vatra pe pamanturile daciei, nu poate fi un neam ticalos, asa cum il descrii !
problema e faptul ca in decursul istoriei prea s-a amestecat cu alte natii,si etnii,in unele zone, dar exista si zone pure, perfect romanesti- daca ai fi cunoscut mocani din zona muntilor apuseni,ai fi vazut oameni cu bun simt si la locul lor !
Din cate vad esti pentru purificarea atnica. O notiune de trista amintire.

De altfel ce inseamna puritatea etnica? Si romanii au fost formati dintr-un amestec de natii..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #204  
Vechi 17.08.2010, 19:53:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Se cam exagereaza cu aceste stereotipuri...ca o fi, c-o pati, cand oamenii au plecat, au muncit, trait, sau studiat prin strainataturi dintotdeauna...atat cat era situatia infloritoare in tara, cat si cand nu prea.

Daca nu ar fi calcat picior de roman peste granita...nu s-ar fi stiut nimic despre Romania, dar probabil se pierde acest lucru din vedere...pentru mine greu de inteles de ce.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 17.08.2010, 19:54:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Azi mi-am vizitat duhovnicul si parintele meu spiritual. De dragul lui si al unora ca el nu-mi vine sa parasesc tara. Desi sunt atat de putini...Dar oare dincolo vor fi oameni ca ei? Oare vom fi in stare sa rezistam lucrand un pamant nesemanat si intelenit?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #206  
Vechi 17.08.2010, 19:58:40
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Azi mi-am vizitat duhovnicul si parintele meu spiritual. De dragul lui si al unora ca el nu-mi vine sa parasesc tara. Desi sunt atat de putini...Dar oare dincolo vor fi oameni ca ei? Oare vom fi in stare sa rezistam lucrand un pamant nesemanat si intelenit?
La ce fel de lucrare te referi?
Reply With Quote
  #207  
Vechi 17.08.2010, 20:06:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
La ce fel de lucrare te referi?
Era o metafora. In principal noi lucram la intarirea sufletelor noastre. Avem in permanenta nevoie de hrana spirituala, de rugaciune, de frati credinciosi cu care sa impartasim aceleasi valori. Daca vom fi sanatosi spiritual vom putea apoi sa-i ajutam si pe altii. Dar daca esti singur, ce faci? Trebuie sa fii foarte puternic sa rezisti de unul singur intr-o lume pentru care Dumnezeu nu ne neaparat necesar, asa cum e pentru tine.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #208  
Vechi 17.08.2010, 20:14:53
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
daca ai fi cunoscut mocani din zona muntilor apuseni,ai fi vazut oameni cu bun simt si la locul lor !
Am cunoscut...si ai dreptate, ma inclin in fata lor...sunt oameni simpli, gospodari, curati la suflet si fff intelepti.
Insa ideea cu pur si corcit e cam exagerata...dar ca sa nu ma mai lungesc pe subiect fie ca tine...insa cati sunt astia comparativ cu restul?

Am colindat prea mult Romania, am avut de-a face cu tot felul de paturi sociale...insa toate adunate, repet: cand am tras linie si m-am gandit, nu am gasit motiv pentru care sa mai vreau sa raman in tara asta...sa imi mai doresc sa fiu romanca si sa pot spune asta cu fruntea sus.
Daca acum sunt ce sunt aici si am castigat increderea si respectul celor din jur care tin la mine, nu este pentru ca sunt romanaca ci pentru ca am demonstrat ca sunt OM ca si ei...pentru ca sunt romanca am avut doar de suferit si inca mai am datorita legilor acestei tari impuse doar romanilor si bulgarilor...dar pt mine nimic nu este intamplator...Dumnezeu va hotari in continuare ce va fi asa cum a facut in toata viata mea.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #209  
Vechi 17.08.2010, 21:10:01
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sa nu-ti fie rusine niciodata cu originea ta ! E ca o tradare a neamului in care te-ai nascut! Nicaieri nu-i mai frumos ca acasa!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #210  
Vechi 17.08.2010, 21:22:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Sa nu-ti fie rusine niciodata cu originea ta ! E ca o tradare a neamului in care te-ai nascut! Nicaieri nu-i mai frumos ca acasa!
Romania este o tara frumoasa, dar nu e vorba doar de frumusetea ei. Toti cu care am vorbit, romani plecati de mai multi sau mai putini ani, cand perspectiva de a reveni in Romani era aproape nula, cand au avut ocazia sa revina in tara au fost fericiti! Aveau aici de toate, doar sufletul nu avea odihna. Si eu am de toate, dar cand revin in tara intineresc cu 10 ani! Ori peisaje frumoase am vazut si in Grecia si in Azore si in multe alte locuri.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01