Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 01.03.2010, 20:15:47
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius_emi Vezi mesajul
Aha. Dragul meu, apreciez mult intensitatea si profunzimea cu care inainte de a scrie, traiesti mai intai. Dar cum explicam porunca a II-a din Decalog ? Porunca pe care a scris-o Dumnezeu cu insusii degetul Sau, dupa cum este scris :" Moise a stat acolo cu Domnul patruzeci de zile și patruzeci de nopți. N'a mîncat deloc pîne, și n'a băut deloc apă. Și Domnul a scris pe table cuvintele legămîntului, cele zece porunci."(Exod 34:28).
Daca vorbind de Moise te referi la porunca "sa nu iti faci chip cioplit",de acord cu aceasta porunca .Tot de materia acestei cruci vorbind,lemnul,se zice in alta parte ca omul se incalzeste ,isi bucura sufletul,si din ce ii ramane isi sculpteaza un chip,si zice : tu esti dumnezeul meu.Si degeaba se roaga apoi la acel lemn.
Ti-am scris asta ca sa vezi ca stiu si inteleg ce inseamna a iti face chip cioplit.
Dar tocmai am subliniat in postarea mea anterioara,ca nu crucea de lemn conteaza,ci ea este la pachet cu Cel care s-a odihnit pe ea .
Nici singura nu are vreo valoare crucea,si nici pe Hristos nu Il putem vedea altfel decat pe cruce.Atat de puternic a fost acel gest,incat uneori,chiar simpla aratare a crucii,fara a mai fii Hristos pe ea,ne duce automat cu mintea tot la Hristos .E parca o 'esentializare' a omului,cu cele 2 brate perpendiculare .Dar asta e deja simbolistica .
Important este ca crucea este doar altarul si nu jertfa insasi,si ca cele 2 nu pot fi despartite.
Nu ma inchin crucii,ci lui Hristos pe cruce,de accea nu ma inchin la un chip cioplit,ci la Dumnezeu care sade intr-un pom.
Caci e scris "BLESTEMAT ESTE CEL ATARNAT PE LEMN'
Reply With Quote
  #202  
Vechi 01.03.2010, 23:06:46
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Crucea nu se cinsteste ca obiect ci ca simbol a ceea ce Domnul a realizat pentru noi prin moartea Sa. Si de ar fi fost numai atata pentru Mantuitorul, a mai trebuit sa suporte si bataile acelea ingrozitoare, cununa de spini, piroanele batute in palme, picioare, strapungerea cu sulita + bataia de joc, insultele, lipsa de compasiune, scuipaturile, ura, rusinea etc. Cat de multe a indurat pentru noi si cateodata parca nu dam nici o atentie, uitand ca a indurat toate astea demonstrand dragostea suprema pe care ne-o poarta. "Mi-e sete" spune Domnul pe cruce, cred ca i-a fost mai mult sete de putina compasiune, de putina dragoste, decat de apa. Fie ca prin atitudinea noastra de zi cu zi sa nu ii aplicam din nou un tratament asemanator
Reply With Quote
  #203  
Vechi 14.03.2010, 22:00:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Crucea nu se cinsteste ca obiect ci ca simbol a ceea ce Domnul a realizat pentru noi prin moartea Sa. Si de ar fi fost numai atata pentru Mantuitorul, a mai trebuit sa suporte si bataile acelea ingrozitoare, cununa de spini, piroanele batute in palme, picioare, strapungerea cu sulita + bataia de joc, insultele, lipsa de compasiune, scuipaturile, ura, rusinea etc. Cat de multe a indurat pentru noi si cateodata parca nu dam nici o atentie, uitand ca a indurat toate astea demonstrand dragostea suprema pe care ne-o poarta. "Mi-e sete" spune Domnul pe cruce, cred ca i-a fost mai mult sete de putina compasiune, de putina dragoste, decat de apa. Fie ca prin atitudinea noastra de zi cu zi sa nu ii aplicam din nou un tratament asemanator
Darul primit de la Domnul nostru Iisus Hristos , celor credinciosi , Semnul Sfintei Cruci , este dat ca arma nebiruita impotriva raului dar mai ales impotriva nevazutilor vrajmasi . Dar mult mai minunat este Semnul Sfintei Cruci cand lucreaza si celor necredinciosi , cand vrea Dummnezeu ca sa iconomiseasca mantuirea lor .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #204  
Vechi 21.03.2010, 20:02:58
Gladiator
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Crucea

Pana cand veti umbla doar in simboluri, ortodocsilor? Cand veti intelege puterea Crucii Lui Cristos ? Voi vreti obiectul crucii , dar il sfidati pe Cel ce s-a facut blesstem pe ea , in locul nostru, ca sa nu mai ajungem sub blestemul ei ci in bucuriile si binecuvantarile care izvoresc NU DIN CRUCE , CI DIN CEL CE A MURIT PE CRUCE IN LOCUL NOSTRU, CRISTOS.Crucea fara Cristos este nula, cum si viata fara pocainta si credinta este nula! Voi va tineti de forme si basme babesti, dar tagaduiti prin viata voastra roadele Evangheliei Divine. Pomul intotdeauna se cunoaste dupa ROD !Care sunt roadele ortodoxiei? Se vede de la un capat al lumii la celalalt! Eu iubesc Crucea pe care Mantuitorul meu a murit ca rascumparator al meu, dar nu voi iubi un obiect de cruce, facut de mana vreunui mestesugar ca o imitatie falsa a CRUCII LUI !CRUCEA LUI ne desparte de faradelege si de toate lucrarile neroditoare ale acestei lumi, dar si potoleste mania lui Dumnezeu, cand accept din toata inima mea lucrerea Fiului Sau, acolo, pe ea in locul omenirii intregi ! Intrr-adevar, cum spune psalmistul in Ps. 87:7 "Toate izvoarele mele sunt in Tine (Cristos)", de acolo izvoresc toate binecuvantarile divine posibile , in masura in care te si conformezi prin credinta, Cuvantului Divin!
Reply With Quote
  #205  
Vechi 21.03.2010, 20:29:00
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gladiator Vezi mesajul
Pana cand veti umbla doar in simboluri, ortodocsilor? Cand veti intelege puterea Crucii Lui Cristos ?
Esti convins ca tu ai inteles puterea crucii lui Cristos si acuma ii certi pe altii ca nu au aceeasi pricepere?
Citat:
În prealabil postat de Gladiator Vezi mesajul
Voi vreti obiectul crucii, dar il sfidati pe Cel ce s-a facut blesstem pe ea , in locul nostru, ca sa nu mai ajungem sub blestemul ei ci in bucuriile si binecuvantarile care izvoresc NU DIN CRUCE , CI DIN CEL CE A MURIT PE CRUCE IN LOCUL NOSTRU, CRISTOS.Crucea fara Cristos este nula, cum si viata fara pocainta si credinta este nula! Voi va tineti de forme si basme babesti, dar tagaduiti prin viata voastra roadele Evangheliei Divine.
Surpinzatoare detalii in scrierea ta, de unde ai atatea informatii despre viata acestor oameni, cum sunt cum traiesc? Sau te pomenesti ca se vede totul atat de rau prin contrast cu sfintenia ta?
Citat:
În prealabil postat de Gladiator Vezi mesajul
Care sunt roadele ortodoxiei?
Crezi ca ai dreptul tu sa intrebi, ideal ar fi sa te intrebi care sunt roadele tale? Unul Singur are voie sa intrebe de rod si sa caute.
Citat:
În prealabil postat de Gladiator Vezi mesajul
Eu iubesc Crucea pe care Mantuitorul meu a murit ca rascumparator al meu, dar nu voi iubi un obiect de cruce, facut de mana vreunui mestesugar ca o imitatie falsa a CRUCII LUI !CRUCEA LUI ne desparte de faradelege si de toate lucrarile neroditoare ale acestei lumi, dar si potoleste mania lui Dumnezeu, cand accept din toata inima mea lucrerea Fiului Sau
Eu fac, eu dreg, voi nu faceti, voi nu dregeti...cam asa suna postarea ta per ansamblu. Cu o astfel de atitudine nu vei reusi dacat sa atragi un dispret profund si sa conturezi o imagine negativa credintei pe care o ai si chiar lui Dumnezeu, daca esti convins ca tie ti-a deschis mintea si altora nu. Domnul nu scoate ochii nimanui, ci e plin de rabdare pentru ca noi toti sa ajungem sa traim o viata cat mai curata inaintea Lui si inaintea semenilor nostrii.

Last edited by almaris; 21.03.2010 at 20:35:49.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 21.03.2010, 21:09:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Gladiator
Tocmai ca asta zic si toti ortodoxii ,caci crucea fara Mantuitorul rastignit pe ea,nu valoreaza nimic.Dumnezeu este cel ce sfinteste templul,si nu invers.
Vezi dar Gladiator,ca lupti impotriva a ceva care nu este adevarat.Nimeni nu desparte crucea de Hristos.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 21.03.2010, 21:30:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Gladiator
Tocmai ca asta zic si toti ortodoxii ,caci crucea fara Mantuitorul rastignit pe ea,nu valoreaza nimic.Dumnezeu este cel ce sfinteste templul,si nu invers.
Vezi dar Gladiator,ca lupti impotriva a ceva care nu este adevarat.Nimeni nu desparte crucea de Hristos.
Pentru crestinul Ortodox Crucea este , in acelasi timp , simbol al rascumparariii omului si obiect de cult .l vede si cinsteste in aceasta , deodata jertfa Fiului lui Dumnezeu ; lemnul Crucii pe care s-a rastignit Domnul , deci altarul Sau de jertfa . Semnul Crucii este semn al " Fiului Omului " si al crestinului in acelasi timp cu care insemnandu-ne ca si cu o pecete , aratam participarea noastra la Jertfa Sfintitoare a lui Hristos .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #208  
Vechi 21.03.2010, 22:01:59
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pentru crestinul Ortodox Crucea este , in acelasi timp , simbol al rascumparariii omului si obiect de cult .l vede si cinsteste in aceasta , deodata jertfa Fiului lui Dumnezeu ; lemnul Crucii pe care s-a rastignit Domnul , deci altarul Sau de jertfa . Semnul Crucii este semn al " Fiului Omului " si al crestinului in acelasi timp cu care insemnandu-ne ca si cu o pecete , aratam participarea noastra la Jertfa Sfintitoare a lui Hristos .
Da crsiti,iar cei care se poticnesc de aceasta,despart cuvintele noastre ,si retin din ele 'obiect de cult' ,semn etc. Eu chiar nu inteleg cum gandesc ei ! A zis cineva ca exclusiv 2 lemne impreunate sunt dumnezeul nostru? Nu! Ci Hristos atarnand pe acel lemn il sfinteste,si ne da si noua un semn vazut puternic,al patimirii Sale.
Daca Hristos era omorat altfel (prin absurd),am fi pretuit la fel locul mortii Sale,dar numai pentru ca El a fost omorat acolo. Totul este un simbol,prin care se transmite ceva,si de aceea Dumnezeu in iconomia tainei sale din veacuri,a ales crucea,pentru ca nu se putea imagina ceva mai rusinos si mai maret.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 21.03.2010, 22:38:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Da crsiti,iar cei care se poticnesc de aceasta,despart cuvintele noastre ,si retin din ele 'obiect de cult' ,semn etc. Eu chiar nu inteleg cum gandesc ei ! A zis cineva ca exclusiv 2 lemne impreunate sunt dumnezeul nostru? Nu! Ci Hristos atarnand pe acel lemn il sfinteste,si ne da si noua un semn vazut puternic,al patimirii Sale.
Daca Hristos era omorat altfel (prin absurd),am fi pretuit la fel locul mortii Sale,dar numai pentru ca El a fost omorat acolo. Totul este un simbol,prin care se transmite ceva,si de aceea Dumnezeu in iconomia tainei sale din veacuri,a ales crucea,pentru ca nu se putea imagina ceva mai rusinos si mai maret.
Asa este Iustin , numai ca cei ce retin din Sfanta Cruce doar ca este un simplu obiect de cult , sunt tocmai aceia ca nu-si fac semnul crucii , sunt cei ce n-o cinstesc pe Preasfanta Fecioara Maria , sunt cei ce nu recunosc drept valabile Invataturile Sfintilor Parinti , iar pe acestia nu-i convingi cu absolut nimic , dar ei trebuie pomeniti in rugaciunile noastre . Dialogul cu ei e unul surd si fara de folos . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #210  
Vechi 22.03.2010, 23:16:48
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Exclamation am sa-ti povestesc cateva episoade din viata mea

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Deci cum e cu pedagogia de care da dovada Dzeu?
dupa ce m-am casatorit,ca tot omul mi-am facut o casa...........pe terenul dat de la primarie...............unde inainte a fost o groapa mare de aruncat gunoiul in mijlocul unui cartier din oras,eu nu eram ateu declarat dar nici labiserica nu mergeam...........dupa ce mi-am facut o casa mare si frumoasa............cu dormitoare si toate celelalte dependinte............urma sa traiesc mult bine si fericita................acolo,nu? dar.............noaptea ma trezeam in jurul orei 12-01 pt ca se auzeau batai puternice in peretele din dormitorul nostru.............la inceput am crezut ca poate pe vreun vecin l-o fi apucat pofta de munca si ca doar noua ni se parea ca bate in perete ,dar lcrurile sau inmultit tot mai des si tot mai multtot la aceleasi ore din noapte..........am inceput sa ne plangem vecini unii la altii,pentru ca nu doar la mine se manifesta acest fenomen,aparent inexplicabil..............cineva mi-a zis sa merg sa merg sa sfintesc locul in toate patru zarile facand semnul SFINTEI CRUCI....................SI CULMEA acel fenomen nu s-a mai manifestat la casa mea,pe cand la vecinul de langa mine tot a continuat sa se manifeste ba mai mult vedea si diferite figuri de cum se insera si a inceput sa cante bufnita in curtea lui vreme de mai multe luni..........pana intr-o zi cand m-am pomenit cu sotia lui ca a venit intr-un suflet la mine ca sotul ei s-a spanzurat avea 26 de ani o fetita si astepta un alt copil..................cand i-am spus ce am facut eu ca sa scap de necaz....................a ras de mine si a zis ;te-ai apucat de facut vraji? ..........si bineinteles ca el nu a facut mai e nevoie de alta dovada a pedagogiei LUI DUMNEZEU?"eu care eram nici calda nici rece"ci caldicica "din acel moment desi eram destul de tanara am inceput sa-l caut pe DUMNEZEU mai des mergand la biserica regulat,devenind coristii atat eu cat si sotul meu. La varsta de 36 de ani sotul meu atrcut in nefiinta,dupa moartea lu am decis sa vand casa si sa ne mutam intr-un alt cartier mai aptoape de mama mea..............dupa ce am vandut-o,fenomenul au unceput sa reapara..................si in prima noapte cand s-au mutat noii propietari .............sa desprins efectiv tencuiala de pe tavane, care era de vreo 10-12 cm grosime..................in camerele in care au dormt ei cazand peste ei si peste mobilier..............scapand ca prin minune doar cu rani usoare.......................iar ultimile fenomene; intro noapte de la inceputul lunii Decembrie anul trecut intr-o noapte cand ma pregateam sa adorm................o mana rece ..................s-a pus peste mana meaam aprins veioza sa ma conving ca nu dorm si ca nu am visat..................am cazut in genunchi m-am inchinat pana la pamant facand semnul Sfintei Cruci si m-am rugat,a doua zi am fost auntata ca a murit mama mea...............dupa ce am ingropat-o a inceput sa cante bufnita la geamul meu.............care este deschis tot timpul(ma aflu intr-o tara mai calda)..............si intr-o noapte iarasi culcandu-ma,iarasi dupa ce am stins tv cineva a tras cu putere plapuma dupa mine,desi locuiesc singura...................iarasi am aprins veioza si m-am rugat..................a doua zi am fost anuntata ca a murit fratele mamei mele care era cu 10 ani mai tanar decat ea si care a fost la inmormantarea ei in urma cu 5 saptamani ................dupa inmormantarea unchiului meu am crezut ca acum gata se vor linisti lucrurile...............dar bufnita canta mai departe la geamul meu trezindu- ma din somn adesea cu tipetele ei,iar intr-o noapte de curand tot asa dupa ce am stins tv de data aceasta am simtit ca sunt tasa in jos din pat eu cu tot cu plapuma cu putere..............iar eu am avut atata prezenta de spirit sa-L strig pe ISUS in ajutor ,de trei ori am strigat........ISUSE HRISTOASE,SI DE FECARE DATA SLAVIT SA-I FIE NUMELE...........CAND IL SRIGAM,slabea puterea lui pana a trei oara cand,m-a salvat de tot din mainile acelei................forte ,a doua noapte ,stiindu-ma sanatoasa doar cu migrene din cand in cand ca tot omul...........m-am trezit inecata ...............in sange gata sa ma sufoc ,dar.............m-am trezit totusi,nu? desi scuipam cheaguri de sange................diagnostic;sinusita veche de vreo 3 ani de care eu habar nu aveam ,si care in urma calatoriilor cu avionul din ultimul timp la inmormantari in tara...........din cauza presiuni di timpul zborului intr-o noapte............pur si simplu a explodat,si numai marea mila si indurarea LUI ISUS HRISTOS ...............MI-A MAI DAT INCA ZILE SA TRAIESC........................si acum ma aflu in convalescenta dupa ce am fost la un pas de meningita.................credema draga domnule Topcat ca nu as dori sa traca nimeni prin ce am trecut eu,chiar daca este ateu!!!!!!!!!!ma rog milostiviri Sale sa se indure de noi toti si sa-i fereasca pe toti semeni mei de o asemenea experienta care poate ca unora li se pare de domeniul SF-ului,dar cred ca mai bine de atat nu se poate dovedi FILOZOFIA LUI DUMNEZEU. Credema dragul meu frate ateu ca nu as dori sa ajungi sa terci prin asa ceva ca abia atunci sa realizezi cat de vital este Dumnezeu,prezenta LUI in viata noastra cea de toate zilele.LAUDAT SI PREA MARIT SA FIE IN VECI VECILOR SFANT NUMELE SAU! AMIN. MILA LUI ESTE MARE ,SI INDURAREA SI IERTAREA LUI E SI MAI MARE, DOAMNE TE RUGAM INDURATE DE NOI SI NU NE PEDEPSI DUPA MULTIMEA FAPTELOR NOASTRE. DOAMNE AJUTA.

Last edited by NEYRA 383; 23.03.2010 at 17:09:29.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
cruce in curte cristiansergiu Generalitati 74 05.11.2011 18:02:27
Iisus pe Cruce Templier Knight Din Noul Testament 14 13.12.2010 01:24:04
Cum facem cruce? Danut7 Generalitati 88 28.09.2010 00:58:35
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19