Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 17.12.2011, 00:52:42
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Deci, practica fara reguli = haos. Asa am zis si eu.

Crestinismul, o religie a cartii??? Nu. Mai intai a fost credinta si apoi a fost consemnata.
Si eu, mai intai am crezut, apoi am citit. Si ca mine, multi...
Sa nu contrazicem, doar de dragul de a contrazice.
iar eu mai intai am citit si apoi am crezut. si ca mine, multi...
si nu ma contrazic doar de dragul de a ma contrazice ci doar ca sa aduc marturie ca se poate si altfel si nu intotdeauna propria experienta este si cea reala. Totul se rezuma la perceptie.
Cat despre spalat? Am constat din experienta proprie ca daca mananc mancare de post spre exemplu, transpir mai putin, trupul miroase mai frumos... daca ma enervez si mananc carne, transpir imediat si miros urat.
O fi si aceasta o explicatie posibila pentru vietuirea acelor calugari care nu se spala dar miros frumos?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #202  
Vechi 17.12.2011, 10:01:58
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E stupid sa te nu te speli, sau speli mai putin, chiar cand e post; indiferent de confesiune, corpul uman TRANSPIRA, iar transpiratia miroase urat. Eu vara fac dus de 4-5 ori pe zi. Ideea de a puti imi provoaca greata fizica.
Monahii au depus niste voturi; e normal si necesar pentru ei sa intoarca spatele la "lumesc", inclusiv la curatenie si socializare. Daca mirenii se iau dupa ei in ce nu trebuie, adica in ce nu priveste mantuirea, asta e smintire.
Ideea sa nu te speli pe cap/trup in post e stupida, indiferent daca au spus-o chiatr si sfinti. Sfintii, spre deosebire de Dumnezeu, nu sunt negresalnici. Frati si surori, mai avem si discernamant, sau cum spunem toti, catolici, ortodocsi si (neo)protestanti deopotriva, "darul deosebirii duhurilor". Sa-l folosim! Stiti voi...chestia din parabola cu talantii si sclavii-investitori ai talantilor Stapanului.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 20.12.2011, 12:31:49
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Sunt persoane care din cauza oboselii seara nu se mai spală, iar dimineața nu își mai rezervă timp pentru aceasta. Și amână spălatul considerând că nu este chiar așa important.
Mai mult decât atât, am întâlnit cazuri de creștini care nu spală rufe și nici corpul nu îl spală vinerea, pentru că este ziua Răstignirii lui Hristos; și nici sâmbăta nu spală pentru că este ziua morților, și asta știe de la bunici că este păcat, deci trebuie să respecte.
Asta da fanatism! Daca imi aratati unde scriu cerintele astea in Scriptura, Paterice si Canoane, sau chiar in Apocrife, chestiile astea, mananc cartile in chestiune, in direct, pe Skype sau Ymess, in fatza intregului forum care imi stie adresele. No joke!
Prefer sa am de-a face cu atei/agnostici curati, decat cu credinciosi puturosi (in extremis). Adica, daca chiar trebuie sa aleg.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 20.12.2011, 12:33:45
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Rodica eu sunt de acord cu tine, nu contest ce spui, mai ales ca am alergie la mirosul de transpiratie, de usturoi si bautura care se emana in mijloacele de transport in comun din Romania...

Problema spalatului care este ridicata in acest topic, zic eu ca este mult mai profunda...si de ex. ce ne facem cu ascetii din zilele noastre care nu se spala (nu-i mai iau in calcul pe cei din vechime)...inseamna ca nu au bun simt???
...si crede-ma ca igiena proprie este ultimul lucru de care au ei grija...au multe alte lucruri mai importante de facut decat igiena proprie...
Poti avea bun-simt in 99% din situatii, atitudini ganduri, etc., si sa nu ai in 1%. Tot se cheama ca NU ai avut, in acel 1%.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 20.12.2011, 12:40:57
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
"stai asa ca nu-i asa"

Stiu ca suna foarte ciudat sa nu te speli. Si ne spalam, normal. Nici eu n-as putea sa stau fara sa ma spal, as mirosi ca un sconcs si m-as simti ca un ghem de transpiratie ulei si jeg...

In "Paza celor cinci simturi" de Sf.Nicodim Aghioritul spune multe chestii... cel putin ciudate pt mine. O sa enumar cateva dintre ele, ca sa va faceti o idee cam in ce termeni trateaza cartea problemele simturilor:

-la paza auzului spune ca n-ai voie sa detii animale de companie. De la canari/pisici/caini, orice. Pt ca sunetul lor (muzica?) te face sa le indragesti peste masura. Si sa iubesti oamenii mai putin. (da exemple...)
"arhiereul, preotul si tot clerul nu se cuvine a hrani pasari si caini". Dar se refera si la mireni.
Asta imi aduce aminte de niste fete de pe un forum, care cautau ajutor disperate- aveau nevoie de cineva sa se duca sa salveze un caine din curtea unei manastiri de calugari. Se ratacise pe acolo, si era intr-o situatie foarte dificila. Fusese legat cu sarma, si scapase. Sarma ori s-a strans in jurul gatului din cauza ca a tras, ori ii fusese pusa de cand era mic si carnea crescuse efectiv pe langa sarma si rana- pt ca avea sarma incarnata. Adica avea carnea din jurul gatului taiata si in ea sarma. Nici un "cuvios" din manastire nu s-a indurat sa-l ajute. Asta e "bunatatea" si "milostivirea" fatza de o suferintza asa crunta?... Nu mai zic nimic.

-e interzis sa canti (voce/instrumente) cu alt scop decat cel de a canta cantece bisericesti.

-la pazirea mirosului- sa nu folosesti parfum.Nici produse parfumate, nici pt baie, nici pt aromoterapie (in scopuri medicale) Ok, poate e de inteles asta. Dar ce facem cu detergentii parfumati pe care-i avem in zilele noastre. Deodorante gasesti si de-alea fara parfum, dar in general e cam inevitabil, cam toate au un miros de ceva parfum... Apoi da citat din Proorocul Isaia, cum le blestema pe femeile care folosesc miresme. "...si in locul mirosului cel frumos va fi praf, si in loc de brau te vei incinge cu funie, si te vei imbraca cu sac, iar fiul tau cel prea frumos pe care il iubesti de sabie va cadea"... Apoi spune cum s-a pedepsit Sfantul Arsenie cel Mare pt pacatul de a folosi miresme...

-paza pipairii--- SA NU TE SCARPINI in primul rand! Si cand te duci la wc ca faci cat mai repede toata "operatiunea" si sa fii cat de acoperit poti. Trebuie sa-ti fie rusine de tine si cand esti singur, sa-ti amintesti ca Sf. Inger Pazitor te vede si sa te rusinezi.
Sa nu stai picior peste picior, sa nu te atingi cu mainile pe corp nici cand dormi. Da citate din Ioan Scararul aici, si din Grigorie luminatorul Nyssei.

-sa nu dormi in pat comod! Pat de scandura si dormi direct pe scadura. Sau pe jos, pe patura, sau direct pe jos, oricum numai comod sa nu fie. Spune ca proorocul David cand spune "cu lacrimile mele asternutul meu voi uda", asternut inseamna de fapt scaun, "cravaat"un fel de sofa mai mica ce e folosita ca scaun. Un pat moale si comod indeamna la somn, lenevire si pacate. (Aici... nu stiu ce sa zic. Poate e putintel exagerat, dar si parintele Cleopa da exemple de-astea, de calugari cu har care dormeau numai incomod. In sicriu, pe scaun -cand adormea cadea, se trezea si ala era tot somnul, trecea iar la rugaciune-, sau sprijinit de perete, etc. implineu cuvantul "privegheati si va rugati")

Acum urmeaza partea cu spalatul. As reda cuvant cu cuvant, dar e prea mult de scris. :)

Sub tot acest simt (pipairea) intra si spalatul.
Ce-i drept nu se refera la mireni, spune clar doar de preoti si arhierei. Dar face referire ceva mai incolo si de mama unui episcop (care chiar daca ar fi fost calugarita atunci, daca ii era mama, o fi fost si ea mireana vreodata), care ii dadea exemplu fiului ei si il certa ca se "ingrijeste atata" ca se spalase pe fata si pe picioare dupa o zi foarte calda.

"Sub tot acest simt intra si spalarea capului si a picioarelor, despre care ai auzit si mai sus la preasfintita intre monahii mama a lui Iuvin cat sunt de daunatoare trupului celui tanar.De aceea citim in Pateric ca mult parinti veneau la nevoia de a trece rauri, dar se rusinau nu sa se spele- ci numai sa-si dezgoleasca picioarele si erau rapiti de dumnezeiestul Inger si intr-o clipa se aflau pe celalalt mal. Departarea de scaldatoare este un lucru barbatesc- asa invata Sfantul Diadoh, episcopul Foticeei, care zice <A te abtine de la acesta (scaldatoare) este si barbateste si mai cu seama firesc celui cumpatat.Pt ca astfel nici o imbaiere care aduce desfatare nu va molesi (cu sensul de a slabi corpul ca postul si rugaciunea?) trupul nostru si nici nu va readuce in minte pe Adam in rusinoasa goliciune, incat sa ne ingrijoram sa ne acoperim si noi goliciunea rusinii. ..."

In note mai scrie si de Cuviosul Petru ca vrand s-o treaca pe maica-sa un rau (pe pietre, ca doar nu se uda, nu?...) nu a indraznit sa faca asta cu mainile goale, si si le-a acoperit cu o petica intai. Asta tot despre pacatul pipairii.

Mai spune ca pana si paganul Pitagora se rusina de el insusi, pt ca avea macar constiinta dreapta si rusine. Si daca acest pagan se rusina de el insusi cand era singur, cu-atat mai mult se cade sa o facem noi crestinii, care avem Dumnezeu si Inger Pazitor.

Vasile cel Mare spunea ca trebuie sa ne rusinam de noi insine sand suntem singuri, pt ca este usor sa cadem in pacat asa. Ni se cultiva ideea ca e normal si nu e pacat, ca nimeni nu a pacatuit din asta, dar nu avem cum sa stim in ce pacate au cazut cei ce zic ca nu e pacat, pt ca spun asta. Spune ca chiar daca prin absurd ar exista om sa nu fie stapanit de patimi trupesti, tot cu greu l-ar convinge ca neavand rusine fata de el insusi n-a cazut in pacat si spre ganduri necurate.

Si despre hainele groase spune ca ar fi oarecum pacat, nu direct dar:

"Asa talcuieste Grigorie Cuvantatorul de Dumnezeu despre hainele de piele-pielea omului- ale lui Adam :<Cu hainele de piele se imbraca, adica poate cu trupul cel mai grosier,muritor si smerit." Prin urmare, oamenii care se imbraca gros si in haine moi se impotrivesc cusaturii dumnezeiesti si inteleptei imbracaminti ce exista deja tocmai ca sa ne smerim. De aici tragem concluzia ca hainele nu trebuie sa ne protejeze de frig/ploaie, si doar sa ne acopere.

Somnul dulce spune ca vine de la ostenelile din timpul zilei, si ca si pe o piatra de te culci iti este suficient.

Spre sfarsitul capitolului revine la scaldatoare si da cateva exemple biblice si din viata unor drepti de cadere in pacate grele si destramarea familiilor, caderea regatelor din cauza ca respectivii au facut baie- s-au desfatat in scaldatoare.

La un moment dat parca chiar da ca argument faptul ca Iisus nu s-a spalat niciodata complet. Deci cel mai probabil daca spune undeva in Biblie de curatenie NU e vb de curatenie trupeasca, iar "spala-ma-vei si mai vartos decat zapada ma voi albi" poate se refera doar la suflet.

____

Acum... fiecare crede ce vrea- dar "teoria" uite, spune ca NU e bine sa te speli. Si asta o spune nu oricine, si Sf. Nicodim Aghioritul.

____
Cum o spune bunul-simt, sfintii NU sunt negresalnici, cum sunt Domnul si Maica Sa. Nu e clar ca bate campii? Auzi, "scaldarea nu e barbateasca"... Deci, a pute e duhovnicesc...Sincer, nici daca as sti, prin absurd, ca mantuirea imi vine figurat, prin jeg, nu as inceta sa ma spal. De ce? O fi mantuirea importanta, dar, cat suntem vii si traitori pe Pamant, sanatatea e de departe mult mai importanta.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 20.12.2011, 12:59:40
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
mai demult cind omul se descurca in gospodariea lui, si uneori mirosea de ii era ciuda calului ca miroase mai tare decit el, poate era valabila nespalarea dar in conditii de naveta, serviciu in intreprindere e cazul sa ne spalam de cite ori e necesar sa nu ispitim aproapele cu mirosul nostru.oare daca esti surprins in cimp deschiis in acele zile[vineri,simbata], de o torentiala puternica care isi face treaba, intr-o zi de vara a cui e pacatul?.mi-e greu sa cred ca: nu Dumnezeu da ploaia si peste cei drepti si peste cei nedrepti.noi mirenii cei de trei ori pacatosi se cuvine sa ne curatim prin spalarea trupului de cite ori e nevoie,caci inca nu am ajuns la masura sfintilor.dar un lucru este sigur nu in public unde in special femeile stirnesc [invirtirea rotilor dintate]din capul barbatilor cunoscuti si necunoscuti.caci vai de cel prin care vine prilejul de ispita.
ispitica,ispitoi nu ai ce cauta la noi.
Superba postare. Am ras cu lacrimi.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 20.12.2011, 14:26:25
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare exista referiri in Biblie la spalatul corpului in totalitatea sa?
Sunt amintite spalarile pe miini, pe picioare insa Evangheliile nu amintesc nimic despre Mintuitor ca ar fi facut vreodata baie cu scopul spalarii corpului ci doar o data in Iordan la botez
Nu exista referiri, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne spalam. Biblia nu contine toata invatatura lui Hristos, oricum.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 22.12.2011, 19:39:23
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mosii aia monastici erau plecati cu sorcova... Cei prin care Duhul Sfant a dat sfintele dogme NU erau niste smintiti de genul asta, care credeau ca daca se scarpina, nu mai zic daca fac baie completa, ajung in iad. Trebuie pastrata in toate masura. De ce ne-a dat Facatorul minte, cu discernamantul ca una din functiile ei de baza?! Sa stea acolo degeaba, in cutia de os a craniului?
Reply With Quote
  #209  
Vechi 22.12.2011, 20:44:43
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare exista referiri in Biblie la spalatul corpului in totalitatea sa?
Sunt amintite spalarile pe miini, pe picioare insa Evangheliile nu amintesc nimic despre Mintuitor ca ar fi facut vreodata baie cu scopul spalarii corpului ci doar o data in Iordan la botez
ce intrebare stupida! O sa ajungem sa ne intrebam daca si spalatul pe dinti e biblic sau nu, iar daca nu este atunci ar fi bine si "scripturistic" sa parasim acesta practica! Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 22.12.2011 at 20:47:21.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 24.12.2011, 17:14:10
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare exista referiri in Biblie la spalatul corpului in totalitatea sa?
Sunt amintite spalarile pe miini, pe picioare insa Evangheliile nu amintesc nimic despre Mintuitor ca ar fi facut vreodata baie cu scopul spalarii corpului ci doar o data in Iordan la botez
m-a facut sa rad,aceasta intrebare naiva;daca ar fi scris in Biblie tot ce ar trebui sa facem,ar trebui sa avem sute de carti ale Noului Testament;
Spalatul nu este obligatoriu,de fapt a aparut ca o necesitate;sa nu te speli si sa emani mirosuri neplacute deranjandu-i pe cei din jur,este lipsa de bun simt si pacat fata de aproapele;daca vrei nevointa,atunci nevoiestete pe tine,iar nu pe altii.
Daca vrei intradevar sa nu te speli,si sa locuesti in lume,atunci trebuie sa ai o viata curata mergand pe calea desavarsirii si a sfinteniei,iar trupul tau nu va avea de unde sa mai emane duhoarea rautatii si a patimilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spalam miercurea si vinerea? steliana-steli Postul 2 12.08.2011 11:18:29
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 14:00:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 11:32:27