Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 18.01.2011, 18:45:59
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Daca acele femei intr-adevar s-au aventurat in asa ceva nu inseamna ca ce au facut ele a fost intr-adevar Sf Impartasanie si Spovedanie, in sensul in care Biserica Ortodoxa defineste, cel putin, si nu inseamna ca a si fost placut lui Dumnezeu. Nici un om, indiferent daca e barbat sau femeie, nu are puterea nici de a preface paine si vin in Trupul si Sangele Mantuitorului, si nici de a ierta vreun pacat in numele Domnului, in afara daca este preot hirotonit de un episcop al Bisericii.

In fine, cine vrea sa isi faca biserica personala in care defineste regulile dupa bunul sa plac, sau dupa cum i se pare ca este mai corect, o poate face. Dar a spune ca face parte din Biserica Ortodoxa, sau ca o face in mod valid, este o minciuna.



Da, numai ca daca ai fi atenta la ce este prin ziare ai observa ca Biserica Catolica se indeparteaza de aceste practici. Acel director de seminar (cumva pe la 70 de ani?) si cei care cred ca el sunt incet, incet pe cale de disparitie...intreaba un preot mai tanar sa vezi ce spune despre hirotonia femeilor, loialitatea fata de Papa...ai sa fii surprinsa, in general, nu va suna cu ceea ce spune directorul de seminar de mai sus. Citeste ce a spus si Papa de acum, si cel dinainte despre hirotinia femeilor: foarte clar, este imposibil fiindca Biserica pur si simplu nu are autoritate de la Hristos spre a face asa ceva.

Apoi nu cred ca ii "spovedeste" pe acei bolnavi prin acea femeie. Culmea arogantei din partea cuiva ar fi sa se apuce sa spuna cam ce pacate crede ca a facut un altul. Nu ti se pare? Daca acel bolnav nu mai poate vorbi, preotul poate sa il dezlege de pacate si fara sa auda pacatele...Impartasania o imparte ea fiindca preotul e prea lenes sau fara credinta, sau, poate, fara timp, sa-si faca treaba pentru care a fost sfintit sa o faca. Dar asta e alta treaba...
Nici un om nu poate preface painea si vinul in Trupul si Sangele Domnului, nici unul, asta numai Duhul Sfant o poate face
  #202  
Vechi 18.01.2011, 18:46:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Participind acum un an la o Liturghie intr-o minastire franciscana din MEXIC care avea o biserica enorma(dupa stilul spaniol de conquistadori) nu am putut sa nu observ ca in momentul impartasaniei s-au format vre-o 6 centre de distribuire IM MASA a impartasaniei, catre intreg norodul mexican, iar la doua din cele sase centre erau femei imbracate in alb care distribuiau Trupul Lui Hristos la cele citeva sute bune de oameni. Biserica era arhiplina! Mie personal mi-au dat lacrimile cind am vazut cita lume se impartasea...ce mai aproape TOTI cu mic cu mare cum este si normal.
Deci se poate! si este placut si de Dumnezeu...se vedea clar pe fetele oamenilor ca le mergea BINE!
Exemplul dat de tine argumenteaza diaconia femeii, dar nu preotia acesteia. In Biserica primelor secole existau diaconite care indeplineau un rol sacramental, probabil ca Biserica respectiva in continuare se conduce dupa viata Bisericii primelor secole.
  #203  
Vechi 18.01.2011, 18:49:23
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,adriana3

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Daca o iubeste ca pe sine insusi si pe sine insusi se face preot, atunci inseamna ca si pe ea trebuie sa o lase sa fie preot.
barbatul o fo facut preot de dumnezeu.
dumnezeu isi doreste preoti barbati,ai ceva impotriva?uita-te la jertfele aduse de cain si abel,cum au fost privite de dumnezeu.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #204  
Vechi 18.01.2011, 18:49:51
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Post fii cu linistire, codano!

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
inteleg,si doresti sa pleci la anglicani?vrei sa fii preot?daca e asa,atunci iti trebe enoriasi,iar a crede cu adevarat nu poate sa fie decat ceva liber consimtit.
io,nu cred ca dumnezeu a dat darul preotiei si femeilor cum nu cred ca femeia este inferioara barbatului si cum cred ca barbatul trebe sa iubeasca femeia ca pe sine insusi.
frumoasa codana, eu am zis ca anglicanii au femei preot.
tu ai zis ca nu crezi ca Dumnezeu a dat darul preotiei samd...

De ce sari? Fii la pace si nu fa speculatii (despre ce crezi tu ca e in altii)
__________________
ESTE
  #205  
Vechi 18.01.2011, 18:52:29
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce nu crezi ca Dumnezeu nu a dat darul preotiei femeilor?
Pentru ca ti-a spus-o un barbat?
Ai auzit-o cumva din gura lui Dumnezeu sau a lui Hristos?( in afara de cele adaugate de barbati ca fiind cuvintele Lui)
inteleg,din numarul 12,cred ca 4 erau femei.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #206  
Vechi 18.01.2011, 18:59:36
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nici un om nu poate preface painea si vinul in Trupul si Sangele Domnului, nici unul, asta numai Duhul Sfant o poate face
Sfantul Duh, la rugaciunea unui om care a fost hirotonit tot prin Duhul Sfant, om care in momentul in care savarseste Sf. Liturghie de fapt il impersoneaza pe insusi Fiul lui Dumnezeu care ofera Jertfa Suprema, pe Sine Insusi, pentru pacatele noastre.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #207  
Vechi 18.01.2011, 19:00:28
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,karine

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul
frumoasa codana, eu am zis ca anglicanii au femei preot.
tu ai zis ca nu crezi ca Dumnezeu a dat darul preotiei samd...

De ce sari? Fii la pace si nu fa speculatii (despre ce crezi tu ca e in altii)
karine,vreau sa intelegi ca io discut si tratez cu toata seriozitatea de care sunt capabil subiectul credinta.nu fac speculatii,nu dispretuiesc si nu judec pe nimeni.posibil ca uneori intrebarile mele sa poata fi interpretate asa cum nu doresc io,ptr.acest lucru sunt vinovat ca nu gasesc forma gramaticala de exprimare care sa nu poata fi interpretata
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #208  
Vechi 18.01.2011, 19:30:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
(...) om care in momentul in care savarseste Sf. Liturghie de fapt il impersoneaza pe insusi Fiul lui Dumnezeu care ofera Jertfa Suprema, (...).
Cred că aici s-a atins cheia problemei. Din cauză că preotul este un alt Cristos este o imposibilitate materială ca el să fie femeie. De altfel, episcopul este cu dieceza sa în unire mistică, așa cum despre Cristos spunem că este Mirele Bisericii Sale. Chestia cu hirotonia femeilor duce la invaliditate materială, ar ieși un...lesbianism liturgic, ca să zic așa. Asta să fie cauza pentru care se și promovează atât de mult necesitatea femeilor-preot ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #209  
Vechi 18.01.2011, 19:59:54
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sfantul Duh, la rugaciunea unui om care a fost hirotonit tot prin Duhul Sfant, om care in momentul in care savarseste Sf. Liturghie de fapt il impersoneaza pe insusi Fiul lui Dumnezeu care ofera Jertfa Suprema, pe Sine Insusi, pentru pacatele noastre.
Ei iata ca exista preoti femeie, hirotoniti prin Duhul Sfant, si care savarsesc Sf. Liturghie. Nu la ortodocsi bine-nteles.
Si profit sa raspund si la altele. Directorul de seminar nu este batran, dimpotriva, are putin peste 40 ani.
In spitalele catolice din Franta de exemplu exista niste persoane care se ocupa de bolnavi, in general femei, si sunt ele cele care dau Impartasania. Asta am vazut cu ochii mei. Nu stiam insa ca tot femeile ii spovedesc pana nu mi-a zis directorul de seminar.
In bisericile catolice de aici, cand se da Impartasania, atat barbati cat si femei laice dau Impartasania oamenilor.
In ceea ce priveste hirotonirea femeilor la catolici, printr-o "coincidenta" am ajuns intr-o seara intr-o biserica catolica unde s-a tinut o Liturghie seara, in care era invitat preotul Thiriez, care a trait o perioada cu calugarii din manastirea Tibhirine, calugari masacrati apoi de arabi, si dupa care s-a facut filmul "Hommes et Dieux", un film exceptional de altfel. Si acest preot a vorbit despre iertare si despre faptul ca nu exista pace fara dreptate si dreptate fara iertare, exact cuvintele Papei Ioan Paul II. Am profitat de ocazie ca sa ii spun unui preot de acolo ca in cazul asta trebuie ca biserica sa nu mai faca nedreptate femeii prin excluderea de la preotie si i-am expus argumentatia mea. Mi-a raspuns ca sunt multe femei in biserica catolica care duc aceeasi lupta ca si mine, si asta la nivel inalt in Biserica, si ca eu trebuie sa fac Facultatea de Teologie la Catolici si sa continui lupta, pentru ca aceasta lupta nu o poate duce oricine, ca el de exemplu nu are nici puterea si nici cunostintele necesare, ca sunt la Facultate femei teologiene care au cunostinte mult mai multe decat el si sunt mult mai bune decat el... Dar l-am intrebat: de ce trebuie sa se dea o lupta pentru a avea ceea ce este de drept sa existe?? Si inca sa schimb si biserica pentru asta?
Apoi insa mi-am adus aminte ca nu a fost intamplator faptul ca am ajuns in acea seara in acea biserica si la el, ca a fost cu siguranta opera Duhului Sfant la mijloc, asa ca o sa ii ascult sfatul. Insa pentru mine asta nu este iubire, sa se lupte omul sa ii arate altuia ca Iisus iubeste toti oamenii de pe lumea asta fara nici o discriminare! Doar oamenii nu iubesc la fel, si iubire cu forta nu se poate, si atunci?...
  #210  
Vechi 18.01.2011, 20:06:11
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că aici s-a atins cheia problemei. Din cauză că preotul este un alt Cristos este o imposibilitate materială ca el să fie femeie. De altfel, episcopul este cu dieceza sa în unire mistică, așa cum despre Cristos spunem că este Mirele Bisericii Sale. Chestia cu hirotonia femeilor duce la invaliditate materială, ar ieși un...lesbianism liturgic, ca să zic așa. Asta să fie cauza pentru care se și promovează atât de mult necesitatea femeilor-preot ?
Daca femeia nu poate fi preot pentru ca Hristos este barbat, cum atunci este posibil ca biserica sa fie mireasa din moment ce in ea sunt si barbati? Pai barbatii pot fi mireasa?? Si atunci ce sunt? Unii se salveaza, sunt un alt Cristos (ce aroganta!!), dar ceilalti, ce sunt ei? Nici un alt Cristos pentru ca nu sunt preoti si nici mireasa pentru ca nu sunt femei, deci ei sunt complet afara din biserica? Tare greu este sa lasati judecata trupeasca si sa treceti la cea duhovniceasca...
Subiect închis

Tags
din ospățul credinței



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul pentru femeile insarcinate anculina Postul 202 27.04.2016 09:39:32
Sfaturi pentru un prea-pacatos laur_3440 Pocainta 6 16.05.2010 20:02:26
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04