Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 02.11.2015, 20:53:09
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ciudatul ala de saccsiv zice ca e posibil sa fi fost premeditata. Bine, tipul e un cipofob dus cu capul, ca toata secta iustinparvista, insa o intrebare ramane: oare e adevarat ca unii martori au fost amenintati? Eu sunt sceptic, deci pun orice element in balanta. Desigur, nu sunt cipofob sau legionar, multumesc lui Dumnezeu ca macar atata rahat cenusiu mai am in craniu.
Eu cred sincer ca a fost o "conspiratie" a criminalei neglijente si coruptii mioritice. Idiotii astia de nationalisti inca cred ca Romania este gradina celesta, cica. Delir mistic filetist la puterea a miliarda. Gradina Maicii Domnului cu 20 de milioane de prunci omorati, cateva mii la Lovilutie si alte sute daca nu mii la mineriade...Ha! Politica lui "merge si asa" e cea mai buna dovada ca suntem un popor care cultiva aproape-inchinarea la neglijenta. Daca mai intalnesc un paseist de genul "dacii au fost prima civilizatie, noi romanii suntem mari, Tartaria, atlantii, Bucegii, etc", il pocnesc drept in nas.
Vitele mioritice nici macar nu pot urca disciplinat intr-un tramvai si se cred popor special?! Ne lasam tinerii sa moara in nenorociri, ne omoram programat pruncii si lasam batranii sa moara de foame. Copacel si alti filetisti cu sapun pe circumvolutiuni, tineti-va visarile balcesciene acasa.
Singurul motiv pentru care cred ca exista o sansa de 0,000000001% de adevar in teoria lui saxiv este ca la un asa popor aproape sub-uman in incapacitatea de organizare si compasiune (si ma refer la a preveni nenorociri, nu doar la a reactiona dupa, sa fim bine intelesi) este ca "pestele de la cap se impute". Adica conducerea concentreaza defectele aglutinatilor ei de supusi.

Last edited by The Willful One; 02.11.2015 at 21:33:10.
  #202  
Vechi 02.11.2015, 21:38:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Ciudatul ala de saccsiv zice ca e posibil sa fi fost premeditata. Bine, tipul e un cipofob dus cu capul, ca toata secta iustinparvista, insa o intrebare ramane: oare e adevarat ca unii martori au fost amenintati? Eu sunt sceptic, deci pun orice element in balanta. Desigur, nu sunt cipofob sau legionar, multumesc lui Dumnezeu ca macar atata rahat cenusiu mai am in craniu. Insa politicienii si afaceristii din regimurile burgheze (de oriunde, nu doar din Romania) care categorii sunt prin definitie gunoaiele iadului, au un profil moral foarte jos. Daca au inscenat ei masacrul din 1989 ca sa se legitimeze la putere...sau mineriadele...sau in Rusia masacrul de la Beslan sau in Satanele Unite vestitul unspe septembrie...
Eu cred sincer ca a fost o "conspiratie" a criminalei neglijente si coruptii mioritice. Idiotii astia de nationalisti inca cred ca Romania este gradina celesta, cica. Delir mistic filetist la puterea a miliarda. Gradina Maicii Domnului cu 20 de milioane de prunci omorati, cateva mii la Lovilutie si alte sute daca nu mii la mineriade...Ha! Politica lui "merge si asa" e cea mai buna dovada ca suntem un popor care cultiva aproape-inchinarea la neglijenta. Daca mai intalnesc un paseist de genul "dacii au fost prima civilizatie, noi romanii suntem mari, Tartaria, atlantii, Bucegii, etc", il pocnesc drept in nas.
Vitele mioritice nici macar nu pot urca disciplinat intr-un tramvai si se cred popor special?! Ne lasam tinerii sa moara in nenorociri, ne omoram programat pruncii si lasam batranii sa moara de foame. Copacel si alti filetisti cu sapun pe circumvolutiuni, tineti-va visarile balcesciene acasa.
Singurul motiv pentru care cred ca exista o sansa de 0,000000001% de adevar in teoria lui saxiv este ca la un asa popor aproape sub-uman in incapacitatea de organizare si compasiune (si ma refer la a preveni nenorociri, nu doar la a reactiona dupa, sa fim bine intelesi) este ca "pestele de la cap se impute". Adica conducerea concentreaza defectele aglutinatilor ei de supusi.
Tot capitalismul pute , "marile" democrații se dovedesc falimentare construite din carton presat de cea mai proastă calitate , asa că nimic nu-i de mirare , frate dragă Adrian !
Vezi smecheriile marilor firme in IT si auto , si nu numai .Toată politică lumii este o MARE MIZERIE , o mare înșelătorie, asa că nu-i de mirare un club mizer construit din economii cu profit maxim pentru niste jeguri de patroni cu complicitatea unui stat mafiot si nu numai .
Adrian tata , mare grijă la ce va urma , caci încă esti tinerel si frumușel, tocmai bun de carne de tun pentru acesti "smecheri" ai zilelor noastre ( voastre ) , caci eu sunt deja bătrînel, si nu mi-a rămas decat RUGĂCIUNEA , si ma rog chiar foarte multe ore pe zi , dar am nevoie si de tineri ca voi in lupta cu Răul !
Pace ție, frate ADRIAN !
Dumnezeu sa-i ierte pe cei plecati la El !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #203  
Vechi 02.11.2015, 21:59:32
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Arhiepiscopul Romano-Catolic, Ioan Robu, a venit, luni după-amiază, la clubul Colectiv, a aprins o lumânare și s-a rugat, spunând apoi că i-a cerut iertare lui Dumnezeu pentru ce s-a întâmplat și că ar trebui să ne fie rușine tuturor, inclusiv Guvernului, instituțiilor statului, bisericilor.


"Ne rugăm pentru cei rămași în viață și ne rugăm la Dumnezeu pentru victime. Mi-am cerut iertare celor decedați. I-am cerut iertare și lui Dumnezeu pentru că noi, noi toți din țară, n-am făcut nimic deosebit ca să nu se întâmple așa ceva, ca România să fie altfel. Ar trebui să ne fie rușine, nouă tuturor și guvernelor și instituțiilor statului și bisericilor că n-am schimbat ceva în țara noastră în 25 de ani și ne pare rău. Trebuie să ne cerem iertare celor care au murit și după aceea să ne rugăm. Noi nu am făcut îndeajuns ce trebuia să facem și i-am încredințat milostivirii lui Dumnezeu și pe ei care au murit și pe cei care au rămas în continuare în viață", a spus Ioan Robu.

"Am cerut ca Dumnezeu să îi ducă în lumina veșnică, iar pe cei rămași să-i mângăie. Noi, bisericile, nu am lucrat îndeajuns. Trebuie să schimbăm ceva în modul de a gândi și să acționăm. Înghițim neglijențele, corupția, șmecheria și credem că sunt nimicuri, dar ele pot fi criminale. Nu Dumnezeu a îngăduit această tragedie", a mai afirmat Robu.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #204  
Vechi 02.11.2015, 22:01:50
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ce inseamna ca nu Dumnezeu a ingaduit-o ? Se produce vreun lucru pe lumea asta fara ingaduinta Lui ?
  #205  
Vechi 02.11.2015, 22:08:40
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce inseamna ca nu Dumnezeu a ingaduit-o ? Se produce vreun lucru pe lumea asta fara ingaduinta Lui ?
Raspunsul difera de la individ la individ.
  #206  
Vechi 02.11.2015, 22:18:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Raspunsul difera de la individ la individ.
Bine, eu gandesc ca daca nu Mihai, atunci macar Arhiepiscopul Robu este crestin.
Raspunsul nu are cum sa difere in aceasta situatie.
Poti spune ca nu Dumnezeu a dorit. Sau ca nu a provocat. Dar ca nu a ingaduit ? Mi se pare un pic prea mult. Poate gadila urechile intr-un mod mai placut, dar nu cred ca este adevarat.

In rest sigur ca raspunsurile difera. De aia nici nu te intreb pe tine.
  #207  
Vechi 02.11.2015, 22:23:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce inseamna ca nu Dumnezeu a ingaduit-o ? Se produce vreun lucru pe lumea asta fara ingaduinta Lui ?
"Înghițim neglijențele, corupția, șmecheria și credem că sunt nimicuri, dar ele pot fi criminale."


Probabil ca se referea la faptul ca si noi am ingaduit-o. Cand a fost ultima oara cand tu, sau eu, am facut o reclamatie la organele de drept in sensul ca, virgula, cutare club, sau cutare magazin, sau cutare srl nu respecta normele legale de functionare ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #208  
Vechi 02.11.2015, 22:24:48
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Cristian, va multumesc mult pentru mesajul dvs. Incerc si eu sa fiu cat de bun ca om si zelos ca si credincios pot eu. Imi cer scuze pentru violenta limbajului; pur si simplu nedreptatea ma face sa reactionez la fel de spontan si lipsit de prefacatorii si rafinamente precum natura si animalele pe care le iubesc.
Sper ca au inteles colegii ca nu ura imi scoate asa exprimari prin tastatura, ci furia, dezamagirea si tristetea ca traim vremuri cu adevarat infernale. si nu doar blestematii de lideri au vina, ci si noi, prin tot ce facem si nu facem de-a lungul unei zile, a inca unei zile date ca sansa noua de mantuire de Dumnezeu si Maica Fiului Intrupat.
Va multumesc, inca o data, pentru cuvintele dvs.
  #209  
Vechi 02.11.2015, 22:28:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
dezamagirea si tristetea ca traim vremuri cu adevarat infernale.
O vai saracutzu de tine, inseamna ca n-ai apucat razboi sau unul nuclear.
  #210  
Vechi 02.11.2015, 22:35:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce inseamna ca nu Dumnezeu a ingaduit-o ? Se produce vreun lucru pe lumea asta fara ingaduinta Lui ?


A se studia cei doi termeni din punct de vedere teologic , caci cele bune au Binecuvântare din partea lui Dumnezeu , iar cele rele au Îngăduința lui Dumnezeu .
Între Binecuvântare si îngăduință este o mică, mare diferență. Îngerii sunt binecuvantati, precum si diavolul este îngăduit , asta ca un exemplu , dar necesită multă lectură teologică ca sa înțelegi.
Binecuvântarea este una , iar îngăduința este alta , iar ultima este parte integrantă din libertatea dată.
Te rog , Iuliu sa cauți pe tema asta cărți si tratate de te interesează.
Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis