Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 18.05.2012, 16:31:40
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa ne rugam sa vina la conducere patrioti. Sa votam cu mai multa responsabilitate.
.................................................. .................................................. ..
De PDL, sincer, m-am saturat pana peste cap. Nu au stofa de politicieni. Am vazut ce pot oferi. Sfideaza pe fata cu o impertinenta fara egal. Nu le doresc succes. L-au avut, dar n-au stiut sa-l pastreze, ci i-au luat de fraieri pe romani. Sa invete ABC-ul democratiei si apoi sa se prezinte in fata electoratului. Cand s-au vazut in frunte, au semnat contracte avantajoase doar pentru ei, uitand ca sunt romani.

Acum toti incep sa-si aduca aminte ca au nevoie de romani si-i mai baga nitel in seama.

Prin urmare, fara a face parte din vreun partid politic, consider ca PDL ar trebui sa ia loc pe banca de rezerve!
Ma iertati ca ma bag precum viscolul in casa omului, dar doresc sa imi raspundeti : care din partide sau coalitie de partide sau chiar si individ politician luat ca atare , are stofa de politician ? Care stie , poate si si vrea sa slujeasca neamul, tara si biserica ortodoxa ? Valorile fundamentale ale natiei ?

Acum aproximativ 80 de ani , un politician providential pt. neamul romanesc si trimis de la Dumnezeu spunea urmatoarea afirmatie desre politica si politicienii din Romania : nu de partide noi avem nevoie, nici de programe sau platforme noi, nici de conceptii sau strategii noi, nu , ci de un om nou care sa vrea sa se puna in slujba neamului sau si a lui Dumnezeu .

Imi puteti spune astazi cu certitudine , nu ameteli de pareri, care dintre politicieni sau partide fac aceasta , practica aceasta devotiune si moralitate ?

Si ca sa nu mai deschidem threaduri(sau sa deschidem cit mai multe ca sa fie folosul cit mai mare - este o rautate sub forma de gluma ?!?) , care dupa parerea mea sunt pierdere de vreme sau prilej de mindrie, fie cu "nevoi" de rugaciune sau de sustinere politica a cuiva, sau vorba lui "Mitica de la Liga" : sa nu mai putam inutil discutii fara rost , va reamintesc, cu draga inima, pt. cine se roaga Biserica Ortodoxa Romana, specificat in Psaltire , la molitvele de la sfirsitul ei : pt. dreptcredinciosii cirmuitori ai tarii . Atit... pt. ceilalti , biserica nu are treaba.
Nu are treaba de oarece si ea , biserica, stie ca nici ei nu au treaba cu neamul romanesc, si atunci ii lasa pina se pocaiesc cu adevarat !


In concluzie , cu care formatiune sau individ simpatizati/votati si va rugati pt. ei , considerindu-i deosebiti ?

NB: nu intelegeti acest mesaj ca pe un afront, ci ca pe o parere transanta fata de o mare diversiune cu neamul romanesc !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 18.05.2012 at 16:34:10.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 18.05.2012, 16:31:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Matale pe cine votezi?
Simplu.

Nu votez.

E singura, ultima si cea mai onorabila cale de a-ti exprima parerea despre cei care reprezinta politica in Romania.

Recomand:

Ați votat cleptocrația?! Ați rămas cu sărăcia!

http://ro.altermedia.info/politica/a...cia_10766.html

Valabil acum 4 ani (vedem cum s-a implinit) ramane valabil in continuare.

Last edited by AlinB; 18.05.2012 at 16:34:38.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 18.05.2012, 16:39:22
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Simplu.

Nu votez.

E singura, ultima si cea mai onorabila cale de a-ti exprima parerea despre cei care reprezinta politica in Romania.
Singura, ultima si cea mai onorabila, daca nimeni nu mi se pare votabil, este aceea de a-mi folosi buletinul de vot, chiar daca mi-l anulez singura! Dar decid eu acest lucru, nu il las sa-l foloseasca altii... Eu asa consider; nu varianta de a nu ma prezenta la vot.

Last edited by Adriana Cluj; 18.05.2012 at 16:47:44.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 18.05.2012, 16:40:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si cine sa vina? Vorba topicului "mafia rosie"?
Nu prea mai e rosie!

Iar la capitolul ,,mafie'', meseria se invata din mers. Mafia portocalie parca prea parjoleste cu disperare pe unde trece.

Ceilalti furau mai cu mila. Si oricum au mai invatat cate ceva stand in opozitie.

Dumnezeu sa ne ajute sa gasim solutia cea mai buna.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 18.05.2012, 16:48:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

In concluzie , cu care formatiune sau individ simpatizati/votati si va rugati pt. ei , considerindu-i deosebiti ?
Sincer, acum bajbai. Acum stiu precis ca vreau altceva. Nu mai vreau portocaliu.
Nu ma rog pentru nimeni in mod deosebit. Ma rog doar sa fie buni crestini, patrioti si intelepti care sa apere valorile materiale si spirituale ale acestui popor.

In general, nu ma rog pentru ceva anume, caci, asa cum spunea parintele Arsenie Boca, s-ar putea sa obtin acel ,,ceva'', dar sa se dovedeasca o sursa de ispite si incercari. Iar cand ma rog pentru ceva anume, ma rog pentru iertarea pacatelor mele, caci adesea pacatele individuale cumulate atrag pedepse divine colective.

Vremurile sunt asa cum sunt, multe angajamente sunt semnate pe termen lung. Totusi conteaza ca aceia care vor urma sa aiba mai multa omenie.

Last edited by antoniap; 18.05.2012 at 17:02:43.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 18.05.2012, 16:49:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu prea mai e rosie!

Iar la capitolul ,,mafie'', meseria se invata din mers. Mafia portocalie parca prea parjoleste cu disperare pe unde trece.

Ceilalti furau mai cu mila. Si oricum au mai invatat cate ceva stand in opozitie.

Dumnezeu sa ne ajute sa gasim solutia cea mai buna.
Va rog mult sa ma iertati ! Nu am nimic cu dvs. Nici nu doresc vreun duel verbal si nici macar sa va supar .
Dar afirmatiile pe care le faceti sunt mult prea frumoase ca sa nu ma privesc ochi-in-ochi cu ele si sa zic vorbele unui "amarit" al duhului , deosebit de adecvate acestei gindiri .

Deci : Tradare sa fie , daca o cere interesele partidului (adica sa fure , ca vorba aceea , "te fura unul de al tau, nu un strain"... neplacute nezuinte, idealuri ), dar sa o stim si noi ! Nu ...???????

Intr-o lume secular anormala ca a noastra , putini sunt aceia care mai stiu cum arata normalitatea si sa lupte pt. ea !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #217  
Vechi 18.05.2012, 16:53:40
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Simplu.



Recomand:

Ați votat cleptocrația?! Ați rămas cu sărăcia!

http://ro.altermedia.info/politica/a...cia_10766.html
.
Recomanzi si fraza finala? ""Iată de ce ultima soluție este încă o revoluție. Dar una autentică, nu ca „marea minciună televizată“, din decembrie 1989!"" Fii primul!
Reply With Quote
  #218  
Vechi 18.05.2012, 16:59:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Matale pe cine votezi?
Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Singura, ultima si cea mai onorabila, daca nimeni nu mi se pare votabil, este aceea de a-mi folosi buletinul de vot, chiar daca mi-l anulez singura! Dar decid eu acest lucru, nu il las sa-l foloseasca altii... Eu asa consider; nu varianta de a nu ma prezenta la vot.
Pai sa vedem.

Ce implica falsificarea votului pentru cineva care nu a fost prezent?

Completarea formularului de prezenta cu datele din buletin, o semnatura falsa si introducerea unui buletin de vot.
Ramane martora semnatura ta care nu ai pus-o acolo.

Ce implica falsificarea unui vot anulat?
Introducerea unui buletin de vot valid pentru gigi cutarescu in locul celui invalid.
Martori? Nici unul. Tu ai fost, ai votat.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 18.05.2012, 17:01:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sincer, acum bajbai. Acum stiu precis ca vreau altceva. Nu mai vreau portocaliu.
La fel de "lucizi" au fost majoritatea romanilor in ultimii 20 ani.
Mereu au vrut doar "altceva". Si au dat tot peste aia.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu prea mai e rosie!

Iar la capitolul ,,mafie'', meseria se invata din mers. Mafia portocalie parca prea parjoleste cu disperare pe unde trece.

Ceilalti furau mai cu mila. Si oricum au mai invatat cate ceva stand in opozitie.
Serios? S-a tratat cu "Ariel" si a mai iesit culoarea?
Ma indoiesc.

Astia n-au parjolit nimic? Pai vezi ce "privatizari" s-au facut pana au iesit de la putere si compara cu ultimii 4 ani.

Furau cu mila ..daca n-as trai in tara asta as rade tinandu-ma cu mainil de
burta.

Au invatat ce? Ce au invatat si actualii cat au asteptat sa le vina randul: "ciocul mic, acum noi suntem la putere".

Citat:
Dumnezeu sa ne ajute sa gasim solutia cea mai buna.
Pe tine bag seama nu te-a ajutat prea mult pana acum pe directia asta.

Last edited by AlinB; 18.05.2012 at 17:04:29.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 18.05.2012, 17:02:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai sa vedem.

Ce implica falsificarea votului pentru cineva care nu a fost prezent?

Completarea formularului de prezenta cu datele din buletin, o semnatura falsa si introducerea unui buletin de vot.
Ramane martora semnatura ta care nu ai pus-o acolo.

Ce implica falsificarea unui vot anulat?
Introducerea unui buletin de vot valid pentru gigi cutarescu in locul celui invalid.
Martori? Nici unul. Tu ai fost, ai votat.
Ei cu constiinta lor, eu cu constiinta mea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CIA a colaborat in 1960 cu Mafia din SUA spre a asasina pe Fidel Castro mihailt Generalitati 13 08.01.2013 12:56:35
Ploaia rosie din Kerala, India Florin-Ionut Teologie si Stiinta 2 28.06.2011 14:58:18
De ce Sfintii Evanghelisti nu au cruce rosie? Marius22 Reguli in Biserica 0 15.11.2010 17:05:16
Trebuie sa terminam cu mafia din cimitire ionut_marcel Stiri, actualitati, anunturi 1 20.10.2006 18:15:57