Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 24.09.2013, 17:37:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa intelegem ca ML nu a fost o organizatie paramilitara?
In ce consta educatia, care li se facea tinerilor? Poate lamurim in acest fel natura ML.

Pe de alta parte, apartenenta la ML a unora a fost numai pretext pentru a baga cat mai multi oameni la "reeducare", conform dispozitiilor lui Stalin.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 30.09.2013, 23:45:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pacat, daca asa vezi problema.
Eu doar am încercat să-ți pun în față adevărata problemă care nu e rezolvată: canonizarea...restul sunt doar șiretlicuri de a ne mai atrage atenția de la adevărata problemă.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Folosul? Vom vedea...
Explică-mi care e folosul? Spune-mi câți mărturisitori au fost canonizați?

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mi-e teama ca acest mod de a privi lucrurile, ii impiedica pe romani sa schimbe ceva in bine. Prea multa blazare si pesimism. Si doar speranta moare ultima...
Pe mine nu mă încălzește cu nimic urmărirea penală a torționarilor. O fi asta și dorința mărturisitorilor? Sau ei s-au rugat și se roagă pentru iertarea celor care i-au prigonit?
Reply With Quote
  #213  
Vechi 03.10.2013, 21:26:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

  • ,,Proiectul „SĂ NU NE RĂZBUNAȚI" vine pe fondul unei crize morale fără precedent în istoria romanilor și credem că este imperios necesar dezvoltarea lui, pentru că generațiile actuale și viitoare să cunoască și să transforme, demnitatea, credința, iubirea de neam, tradițiile, în virtuțile permanente și nenegociabile ale poporului român creștin ortodox.
  • Fundația noastră deja deține o arhivă impresionantă cu mii de ore de interviuri realizate profesional, cu foști deținuți politici în perioada comunismului, la care vor avea acces tinerii, atât din țară cât și din afara țării, interesați de studii martirologice.
  • De asemenea, Fundația Sfinții Închisorilor este și proprietara principalei aripi din fosta închisoare Pitești, acolo unde a avut loc cel mai demonic experiment din istoria modernă a omenirii, cunoscut și sub numele de Fenomenul Pitești, unde se vor organiza evenimente culturale și de studiu în colaborare cu alte entități și organizații private și de stat a perioadei în care a fost cea mai de temut temniță a studențimii și tineretului român.
  • Accesul tinerilor și generațiilor viitoare la o istorie așa cum a fost direct de la cei care au trăit-o."
  • Sursa:
http://sanunerazbunati.ro/
Reply With Quote
  #214  
Vechi 07.10.2013, 00:57:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu doar am încercat să-ți pun în față adevărata problemă care nu e rezolvată: canonizarea...restul sunt doar șiretlicuri de a ne mai atrage atenția de la adevărata problemă.



Explică-mi care e folosul? Spune-mi câți mărturisitori au fost canonizați?



Pe mine nu mă încălzește cu nimic urmărirea penală a torționarilor. O fi asta și dorința mărturisitorilor? Sau ei s-au rugat și se roagă pentru iertarea celor care i-au prigonit?
Nu stiu ce intelegi prin "doar siretlicuri". Eu stiu ca tot ce e ascuns trebuie adus la lumina, dezvaluit. Asta se face acum cu tortionarii, care duc o viata linistita, automultumiti de faptele lor si de conceptia lor despre lume. Intamplator il cunosc pe unul dintre ei si acesta traieste inca prin optica anilor '50, desi au trecut aproape 70 ani de atunci. Nimic nu s-a schimbat in conceptia acestuia: nu are respect fata de oameni; doar parerea lui conteaza; nu recunoaste proprietatea privata, si considera ca statul este singurul care trebuie sa mentina ordinea.
Asa unui om, aflat la o varsta inaintata, nu i se mai poate face nimic, dar poate ajunge sa realizeze ca ceea ce a facut nu a fost in ordine. Si daca realizeaza acest lucru, tot e ceva.

Jung spunea, referindu-se la diferenta dintre a constientiza o vina si a nu fi constient de ea, ca este egala cu distanta dintre carul din curte si Carul Mare de pe cer.
Cu alte cuvinte, cel care isi constientizeaza greseala, are sanse de vindecare, in vreme ce acela care nu e constient de propria lui greseala, e bolnav incurabil. Jung a dat multe cazuri de acest gen: oameni, care s-au insanatosit mintal, de indata ce au inteles ce greseala au comis.
Ori noi practic asta vrem, ca omul sa-si vada faptele si sa inteleaga raul comis. Regretul este cel mai bun semn de insanatosire.

Dupa mine, "siretlicul" consta tocmai in faptul ca tortionarii nu sunt dispusi sa-si recunoasca faptele, aruncand cu pietre tot in cei care au suferit. Optica aceasta din pacate este inca f raspandita, chiar printre membrii acestui forum, care inca isi mai spune "crestin-ortodox", ceea ce implica unele obligatii si indatoriri.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 07.10.2013, 11:50:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare că vorbim limbi diferite. Ortodoxia nu înseamnă conștinetizare cu de-a sila.

ps: poți să-mi răspunzi la întrebarea: câți mărturisitori de pe vremea comunismului au fost canonizați?
Reply With Quote
  #216  
Vechi 07.10.2013, 18:01:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai exact cati e nevoie, in contextul actual.

La o adica, si necanonizati fiind, nu te impiedica nimeni sa le urmezi exemplul, daca iti da mana, corect?

Sau crezi ca n-au liniste in Cer daca nu-si vad numele in calendar?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 08.10.2013, 00:30:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Se pare că vorbim limbi diferite. Ortodoxia nu înseamnă conștinetizare cu de-a sila.

ps: poți să-mi răspunzi la întrebarea: câți mărturisitori de pe vremea comunismului au fost canonizați?
Intr-adevar, vorbim limbi diferite.
Tocmai asta spuneam: comunismul inca mai traieste prin acesti tortionari; asa ca nu te astepta deocamdata la canonizari, din pacate.
Cand vor disparea comunistii, atunci lucrurile se vor schimba si in sensul de a canoniza sfintii inchisorilor.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 08.10.2013, 06:33:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Să-i ajutam să dispară?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #219  
Vechi 08.10.2013, 16:17:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai cam atat au priceput de la cei care ii vor canonizati: ca tortionarii trebuie tortionati.

Si sa vada comunisti peste toti, in loc sa-si vada ideile strambe care vor sa le puna in carca unor oameni cu viata imbunatatita.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 08.10.2013, 17:55:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cand vor disparea comunistii, atunci lucrurile se vor schimba si in sensul de a canoniza sfintii inchisorilor.
Sau poate cand in spatele celor care cer canonizarea nu se vor mai afla neolegionarii care de altfel, nu au cu nimic de a face cu inceputurile promitatoare aleML, ci sunt inerti dar violenti, parsivi, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii inchisorilor Adriana Cluj Calugarul 23 17.07.2012 03:07:23
Sfintii inchisorilor comuniste doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 0 16.12.2010 20:48:29
Sfintii Inchisorilor Hartford Generalitati 9 18.07.2009 15:04:53
Sfintii Inchisorilor ortodox4life Generalitati 7 14.11.2008 09:43:05
Serial Sfintii Inchisorilor Cezarina Stiri, actualitati, anunturi 6 18.10.2007 16:24:48