Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 16.03.2012, 17:42:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
???????????????? eu nu pricep....
Nici eu nu prea pricep.....
  #212  
Vechi 16.03.2012, 17:47:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nici eu nu prea pricep.....
am vrut sa pun acolo niste ochi cat cepele dar nu stiu utiliza emoticons............


am reusit............dupa lupte...

stau si ma intreb, Doamne iarta-ma: oare nu-i rupt gardul???????????

Last edited by Adriana Cluj; 16.03.2012 at 20:11:37.
  #213  
Vechi 20.12.2012, 01:49:58
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Părintele Arsenie Boca e un fenomen unic în istoria monahismului românesc
(Pr. Dumitru Stăniloae)


- Era un om foarte smerit. Nu era napraznic, asa cum se spune, dar era categoric. Daca iti spunea ceva, la spovedanie, de pilda, musai asa trebuia sa faci.
(Pr. Oprea Crăciun)

Last edited by tot-Laurentiu; 20.12.2012 at 02:12:38.
  #214  
Vechi 20.12.2012, 02:55:14
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Arsenie Boca, sfant sau inselat? Nu pronunt o sentina, ci doar ridic cateva intrebari, pentru care, daca parintele Arsenie ar fi sfant, nu ar avea de ce sa se supere, fiind vorba de Dreapta Credinta, iar nu de cautarea nodului in papura



Daca privim cu atentie pictura, pentru ca nu pot sa o numesc iconografie, din Biserica de la Draganescu, care a fost realizata de parintele Arsenie Boca in ultima perioada a vietii lui, ca o incununare a intregii sale activitati misionare, vom observa in ceata sfintilor pe Francisc de Asissi, vom observa in Sfantul Altar alaturi de Sfintii Mari Ierahi reprezentati la Liturghia Cereasca pe arianul Ulfila, cel care a raspandit erezia ariana intre goti, aducandu-i de la paganism direct la erezie. La intrarea in Biserica este reprezentata “Unirea Bisericilor”, cele doua catedrale – Sfantul Petru din Roma si Sfanta Sofia din Constantinopol- aducandu-ne aminte tocmai de acordul de la Balamant. Pictura nu respecta linia bizantina ci aduce cu o pictura holografica, oarecum in relief. Daca este o pictura profetica, nu inteleg in ce consta profetia pictarii lui Ulfila sau Francisc in randul Sfintilor?! (Vedeti http://[URL="http://ortodoxiacatholica.wordpress.com/about/"]ortodoxiacatholica.wordpress.com/about/)[/url]

Din istoria Bisericii locale cunoastem ca a existat fenomenul de la Maglavit, cu Mosul “Dumnezeu” care se arata unui ciobanas pe care il alesese sa vorbeasca in numele lui. Mosul chiar a dat dispozitie pentru construirea unei manastiri. Mihai Urzica a dat in vileag inselatoria demonica de acolo in cartea “Minuni si false minuni”
In site-ul de mai jos puteti vedea pe Francisc de Assisi pictat in ceata sfintilor in Biserica de la Draganescu. Comentariile din site ne aduc aminte de asramurile hinduse, in nici un caz de Ortodoxie (exemplific: “Dumnezeu e personal si impersonal”, etc). Orice ecumenist are material din plin in Biserica Draganescu ca sa sustina teroria “Biserici Surori” sau ” sfintenia ereticilor”.

http://www.spiritus.ro/RAZVAN/talibanii_crestini_fd.htm
Sa nu cumva sa asistam la un nou fenomen Maglavit, de data asta mult mai subtil si cu “minuni” abundente.
Dupa cum stim, primul criteriu al sfinteniei este Dreapta Credinta, ceea ce nu se vede din pictura de la Biserica Draganescu -lucrarea sigura a parintelui Arsenie Boca- si apoi este evlavia poporului. Doar evlavia poporului fara Dreapta Credinta nu e suficienta pentru sfintenie.

Nu trag concluzii, nu ma pronunt in privinta sfinteniei parintelui Arsenie Boca, dar raman niste semne de intrebare foarte serioase, pertinente si intemeiate.
Doresc sa ma lamuresc la modul cel mai serios cum se impaca pictura cu sfintenia parintelui Arsenie Boca?
ps.
Este pensionat (o pensie minoră )in 1968 cand începe pictura bisericii de la Drăgănescu, la care va osteni timp de 15 ani, realizând astfel “Capela Sixtină ” a Ortodoxiei românești. Lucrarea a fost terminata in 1983 si a trecut la Domnul in 1989. Rezulta ca aceasta pictura a fost realizata in ultima perioada a vietii, ceea ce ridica si mai mari semne de intrebare! Fiind vorba de erezie nu avem nici un indiciu de pocainta publica, pentru ca pictura este publica.

“Iata ce scria parinteleArsenie Boca in anul 1945(sa inteleg ca inca era in cautari la yoginul Mircea Eliade?)
“Aveam problema voinței în stăpânirea simțurilor. Mai mult chiar, mă preocupa, studiind mistica comparata a diferitelor religii superioare, ca să vad prin proprie experiență, cât se întinde sfera voinței în domeniul vieții sufletești și biologice. Mă interesa să vad dacă e adevărat ce afirmă cărțile asupra actelor reflexe, și asupra instinctelor, că anume sunt independente de voința și controlul conștiinței. Experiența mea personală însă mi-a dovedit că acțiunea voinței și a conștiinței se poate întinde și peste instincte și actele reflexe după o oarecare variabilă. Mă ajutau la aceste adânciri și studiile ce le făcea pe vremea aceea Mircea Eliade la Ecutta, trimis de Universitatea din București, pentru studii orientalistice. Iar parte de studii le tipărea în Revista de filosofie din București, și-mi parveneau pe această cale.”

Sfantul Ignatie Briancianinov-despre “Urmarea lui Hristos” a lui Toma de Kempis
https://carteromaneasca.wordpress.co...oma-de-kempis/ in care Sfantul Ignatie Briancianinov arata ca:
” In pustnicie, au ajuns la cea mai vartoasa inselare demonica Francisc de Assisi, Ig*natiu de Loyola si alii nevoitori ai latinilor (Dupa ca*derea Bisericii de Apus de la cea din Rasarit), recu*noscuti de ei ca sfinti. “Atunci cand Francisc a fost rapit la cer” spune scriitorul Vietii acestuia, “Dumne*zeu Tatal, vazandu-l, S-a intrebat, fiind pentru o clipa in nedumerire: cui sa dea intaietate, Fiului Sau Celui dupa fire, sau fiului dupa har – Francisc”. Ce poate fi mai cumplit, mai had decat aceasta hula, ce poate fi mai intristator decat aceasta amagire !
  #215  
Vechi 20.12.2012, 14:59:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Si eu am exprimat unele rezerve, bazate si pe aceste lucruri.
  #216  
Vechi 21.12.2012, 03:40:58
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Parintele Arsenie, o referinta pentru mine, un simplu pacatos.

Nu l-am cunoscut, nu l-am vazut in carne si oase, dar m-a schimbat fundamental ca om.

Parinte Arsenie, multumesc.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
  #217  
Vechi 21.12.2012, 17:24:33
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Din cate stiu se spune ca parintele Arsenie Boca l-a pictat la Draganescu pe Francisc de Asisi deoarece in Italia a avut loc o convertire a unei catolice la Ortodoxie, convertire la care au contribuit Francisc de Asisi si Sf.Serafim de Sarov, iar parintele Arsenie Boca l-a pictat pe Francisc de Asisi la Draganescu tocmai ca o marturie a acestei convertiri...

Din cate am inteles aceasta convertire la Ortodoxie este consemnata in scrisorile primite de catre maicute la Manastirea Diveevo (manastirea Sf. Serafim de Sarov din Rusia).

Relatarea este urmatoarea:

O femeie catolica se ruga foarte mult sa primeasca har. Se ruga foarte mult lui Francisc. Francisc de Assisi este catolic.
Iar intr-o zi, in timpul rugaciuni, a venit Francisc la ea cu un batranel in dreapta lui, in haina alba si cu spatele putin curbat, si i-a zis:
"La Biserica lui sa mergi si vei dobandi Harul".
Femeia nu stia cine e batranelul. Si se tot intreba cine este.
Dupa un timp si-a angajat niste muncitori rusi (femeia era din Italia si era bogata) si mergand in camera unuia dintre muncitori a vazut iconita batranelului imbracat in alb la candela .
L-a intrebat pe slujitor cine este in iconita si acela i-a zis ca e Sfantul Serafim de Sarov.
Astfel, s-a facut ortodoxa si a trimis minunea la manastirea Sfantului Serafim, adica la Diveevo.
Pentru ca Francisc e singurul sfant catolic care a convertit un om la Ortodoxie.
Acolo (la Biserica din Draganescu pictata de Parintele Boca) a fost pictat ca sa marturiseasca despre aceasta convertire minunata si despre adevarata credinta


D-na preoteasa Corina Negreanu a scris un articol despre episcopul Ulfilas(Wulfilas) pictat de parintele Arsenie Boca la Draganescu, articolul poate fi vazut aici:O nouă dilemă

Postez aici comentariul fratelui Fabian de pe blogul doamnei Corina Negreanu:

Din datele istorice bisericesti ori ale PS Daniil de la Varset, ucenicul par. Arsenie, in legatura cu acuzatiile care se aduc par. Arsenie in privinta personajelor pictate:
- Ulfila a fost la inceput ortodox; mai tarziu trece la arianism din interese politice. pr. Arsenie nu l-a pictat ca Sfant, ci undeva intr-o penumbra. deci nu e vorba de vreo icoana cu Ulfila ci de un lucru profetic;
- filosofii pagani Platon, Socrate sau Aristotel sunt pictati pe exteriorul unor biserici, ba chiar in interior si chiar avand aureola mai inchisa - fara a fi sfinti/ortodocsi prin asta!
- in icoana Pogorarii la Iad apar dreptii Vechiului Testament (VT) cu aureola,dar undeva mai jos, inferiori cumva sfintilor Noului Testament, iar in unele icoane apar fara aureola
- in Athos de pilda, e zugravit Cuv Paisie Aghioritul cu aureola desi nu e canonizat (aviz acelora ce critica pe pr Arsenie Boca ca de ce i se zice sfant!); e o forma de precanonizare
- la Sucevita apare Iuda zugravit la masa cu aureolă neagra, fugind de langa el; iata, desi nu e sfant e pictat cu aureola
- la Novgorod apar sfinti cu aureole de diverse culori. La un drept al VT apare sub forma de curcubeu incepand cu o nuanta de auriu in jurul capului.

Last edited by tot-Laurentiu; 21.12.2012 at 17:29:01.
  #218  
Vechi 21.12.2012, 20:05:31
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Comparatia dintre Parintele Arsenie Boca (fenomenul Prislop) si fenomenul Maglavit mi se pare o aberatie totala...

La Maglavit in toamna lui 1938, deja totul era in parasire
Nu poti sa compari fenomenul de la Maglavit - care a fost frecventat de oameni mai mult din curiozitate si nu a durat nici macar pana la moartea lui Petrache Lupu ci s-a stins imediat ce au intrat securistii pe linie - cu fenomenul Prislop, si faptul ca parintele Arsenie Boca aduce oameni atei la credinta chiar si dupa moarte sa, sunt atatea cazuri..

Numarul celor care il pretuiesc pe parintele Arsenie a crescut continuu timp de 23 de ani de la moartea sa, in fiecare an pe data pomenirii parintelui Arsenie la Prislop se aduna tot mai multa lume...


Ce-i face pe toti acesti oameni sa vina de la sute de kilometri la mormantul parintelui Arsenie Boca...??

Roadele unui om se adeveresc mai cu seama dupa moartea sa.
Dupa cum spune Mantuitorul ca "dupa roadele lor ii veti cunoaste"

Daca aceasta lucrare nu ar fi fost de la Dumnezeu s-ar fi stins de mult pana acum, dar inca este lucratoare chiar si dupa doua decenii...

Cum se spune si in Sf. Scriptura cand a luat cuvantul Gamaliel vorbind despre Sfintii Apostoli si lucrarea lor de propovaduire si increstinare, acesta a zis: "daca lucrarea aceasta este de la oameni, se va nimici, dar daca este de la Dumnezeu nu o veti putea nimici" (Fapte 5:33-39)

Eu personal n-am auzit de nici un eretic care sa-ti cunoasca gandurile sau care dupa ce moare sa-i intoarca pe potrivnicii lui Dumnezeu la crestinism...
Puteti citi despre cazul parintelui Ciprian Negreanu..

A fi sfant nu inseamna sa fii infailibil, in imparatia lui Dumnezeu sunt sfinti si mai mici si mai mari fiecare dupa masura duhovniceasca la care a putut sa ajunga...
Acolo, in Imparatia lui Dumnezeu, sunt multe locasuri, dupa cum spune si Mantuitorul Hristos in Evanghelie...

Last edited by tot-Laurentiu; 21.12.2012 at 20:20:51.
  #219  
Vechi 21.12.2012, 21:22:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Înainte de a da un copy/paste la tot felul de articole mizerabile , de folos ți-ar fi să citești de două ori ceea ce postezi. Sau la tine funcționează doar copy/paste fără a mai pune în funcțiune nervul gândirii? Te întreb așa ca pe un frate...cine ești tu, eu sau cine a scris articolul de a ne da cu părarea despre sfințenia părintelui Arsenie? Cei ce au scris articolul nu sunt în măsură să pătrundă adevăratul sens al picturii părintelui. Știi vorba aia, mulți văd puțin pricep, dar mulți își mai dau cu părerea. Numai o minte bolnavă sau care nu știe prea multe, ar îndrăzni să vorbească astfel despre această pictură. Căci o minte sănătoasă ar studia un pic viața părintelui și apoi cu siguranța nu ar mai fi ridicat întrebările astea. Dar nici nu mă mir, este normal ca nu toți să priceapă adevăratul sens al picturii. Unii vin și spun că e o pictură necanonică. Mă apucă râsul când îi aud. Dar am un răspuns simplu pentru cine vrea să creadă și să priceapă: părintele nu a pictat după șabloane, ci i-a pictat pe sfinți așa cum el i-a văzut. Oricum un lucru e cert: cei ce nu știu prea multe se apucă să-și dea cu părerea, de cele mai multe ori bineînțeles greșind.

ps: ai mai postat tu și despre pr Ghelasie informații eronate...grijă mare nu lua de bun tot ce circulă pe net.

Last edited by ovidiu b.; 21.12.2012 at 21:29:36.
  #220  
Vechi 21.12.2012, 22:15:31
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Înainte de a da un copy/paste la tot felul de articole mizerabile , de folos ți-ar fi să citești de două ori ceea ce postezi. Sau la tine funcționează doar copy/paste fără a mai pune în funcțiune nervul gândirii? Te întreb așa ca pe un frate...cine ești tu, eu sau cine a scris articolul de a ne da cu părarea despre sfințenia părintelui Arsenie?
citeste ce a zis: Nu trag concluzii, nu ma pronunt in privinta sfinteniei parintelui Arsenie Boca, dar raman niste semne de intrebare foarte serioase, pertinente si intemeiate.
Doresc sa ma lamuresc la modul cel mai serios cum se impaca pictura cu sfintenia parintelui Arsenie Boca?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10