Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 14.05.2007, 12:08:23
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Atunci e foarte bine, daca fiecare isi spune parerea si nimeni nu considera ca este datoria lui "crestina" sa se amestece in treburile altora, sa judece etc. Da, din punct de vedere crestin ortodox, s-a inteles clar; de ce toleranta doar de aceasta parte? interzicera avortului cum se numeste? Si nu cred ca va obliga cineva sa faceti avort.
Tu ai dreptate pentru ca te ghidezi dupa principiile tale morale; eu dupa ale mele; deci ideea de cine are dreptate este relativa. Greseam daca afirmam ca biserica aproba avortul, dar nu am afirmat asa ceva.
Imi cer scuze pentru mesajul meu anterior, cam arogant, dar sunt unii oameni, care datorita credintei lor, se amesteca fara drept unde nu au voie. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Daca nimeni nu va asculta sfatul, asta e, respecati-le alegerea
Reply With Quote
  #212  
Vechi 14.05.2007, 12:22:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parerea mea este ca acest topic nu se adreseaza celor care stiu, ci in primul rand celor care nu stiu ce implicatii spirituale are un avort, deci celor care nu au aflat inca, dar sunt dispusi sa stie. Pe cei care nu vor sa stie, sa-i uitam o clipa.
La Iasi s-a luat initiativa de a imparti pliante si de a vorbi femeilor insarcinate, de a le trezi constiinta cu privire la fapta (criminala)pe care au de gand sa o savarseasca. Nu toate femeile sunt pregatite sa asculte de un sfat duhovnicesc, dar unele sunt, si pentru acestea din urma se merita orice efort.
Din pacate inca mai persista in mintea noastra constrangerea de a face copii din vremea comunista. Oricat de greu ar fi, nasterea de copii este o fericire. Gandul ca nu avem cu ce creste un copil, gand care de multe ori sta la baza optiunii pentru avort, ne paraseste cand ne-am hotarat sa purtam sarcina pana la capat. Oare nu dispare dorinta de nescultare a lui Dumnezeu, tocmai pentru ca l-am invins prin hotararea noastra pe diavolul care ne insufla gandul?
Carei femei ii mai pare rau dupa ce a nascut? Care mama regreta hotararea de a pastra sarcina?
Apoi anii se duc in zbor si copiii nostri cresc, hraniti de dragostea ce le-o dam, dragoste ce se intoarce fara sa o cerem. La cel mai mic semn de boala ei vin si ne arata aceeasi dragoste, sau chiar mai mare. Nasterea de fii este unul din cele mai de pret daruri cu care ne-a binecuvantat Dumnezeu.

Acum ma adresez celor care sunt pentru avort: faptul ca optati, in cunostinta de cauza, pentru avort, este decizia voastra. Cum insa este o decizie impotriva vietii, este mai bine ca decizia personala, din motive persoanle sa nu se transforme in sfaturi pentru alte persoane aflate la rascruce de drumuri, si care au de ales intre a da viata sau moarte fatului, care isi cere dreptul la viata. La urma urmei, si voi v-ati nascut tot prin decizia parintilorsau mamelor voastre pentru viata. Cu usurinta ar fi putut opta pentru uciderea voastra, nu?
Reply With Quote
  #213  
Vechi 14.05.2007, 20:22:51
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Cea mai mare binecuvantare pt. o familie este venirea pe lume a unor copii.Cata bucurie,cate daruri poti primi de la Dumnezeu cand ai copii...:)?!Nimeni sa nu se fereasca de acest lucru,chiar daca credeti ca nu-i puteti creste...???.
Daca Dumnezeu mai ingaduie sa apara un alt copil la o familie mai saraca,decat sa-l avorteze mai bine sa moara dandu-i nastere.Asa ,copiii vor ramane in grija lui Dumnezeu si a tatalui,pe pamant,iar DE SUS in grija lui Dumnezeu si al mamei.:).
Reply With Quote
  #214  
Vechi 14.05.2007, 21:05:11
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IC
Dragii mei, degeaba tot incercam sa despicam firul in patru si sa vedem cine are dreptate.
Si eu si Liviu vorbim aici din punct de vedere crestin ortodox. Daca nu sunteti de acord este treaba voastra, nu cred ca v-am pus sa declarati ceva impotriva vointei voastre. Asta este parerea unui crestin ortodox si asa cum noi trebuie sa va acceptam parerile asa trebuie sa ni le acceptati si voi. Se pare ca toleranta trebuie sa fie numai dintr-o parte pana la urma, adica noi sa toleram pacatele, ca de si "ei sunt oameni".
Cat despre avort... pana la urma este decizia fiecaruia. Eu consider ca "datoria" unui crestin este sa informeze, daca nu se asculta sfatul asta e, dar nu ne putem baga capul in nisip si sa ne facem ca nu vedem, nu stim, nu auzim...
Si erzbet...nu cred ca cineva aici se considera atotstiutor si cu drepturi asupra tuturor. Fiecare isi spune parerea...
Va expuneti parerea personala. Nu vorbiti din pct. de vedere al uni crestin ortodox - cu sensul general de ortodoxie, pt ca in momnetul de fata sunteti unii care se numesc IC si Colors. Nu sunteti purtatorii de cuvant ai patriarhiei sau vreo autoritate bisericeasca ca sa va asumati lucrul asta. Asta nu inseamna ca nu aveti dreptate (nu am citit toate cele 11 pagini de topic). Insa nu va insustiti aceasta calitate- de exponenti ai Ortodoxiei, pt. ca daca gresitit, greseala va fi pusa drept eticheta pt. ortodoxie. A-porpos de mandrie.

In al doilea rand, colors vrobea foarte acerb pe la alt topic de nejudecarea aproapelui si nu intelegea cum vine asta cu `infieram pacatul, nu pacatosul`... se invarte roata, liviule....

Din cazurile pe care le descrie dillema (cele cu violenta si violul), as putea sa zic umratoarele (sprjinit oarecum pe o carte este considerata un pct. de reper cu privire la problemele de bioetica in BO):

Dillema, colors are dreptate cu violenta: aia nu mai este o familie crstina, si nici un preot nu te va judeca daca divortezi in astfel de cazuri, ci te va sprijini pe cat posbil dpdv social (material), dar mai ales moral

In caz in care cineva ramane insarcinata in urma unui viol, alegerea poate fi facuta de mama... Biserica va acorda insa, indiferent de decizie, toata asistenta de care este nevoie in ambele cazuri, intrucat iertarea si dragostea merg mana in mana. Daca va decide sa pastreze copilul, insa, va face un lucru extraordinar si inalt dpdv de vedere moral. In caz contrar, preotul duhovnic trebuie sa arate sprijin si comapsiune, intrucat astfel de cazuri nefericite nu o priveste doar pe mama, ci intreaga comunitate, iar vina si responsabilitatea cade pe fiecare dintre noi...

Reply With Quote
  #215  
Vechi 15.05.2007, 12:04:04
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Anca, imi cer scuze ca intervin din nou, insa cred ca cei care fac atata propaganda, pro, contra, nu conteaza, gresesc. Ai spus si ai spus foarte bine, este decizia personala a fiecaruia. De aceea nimeni nu ar trebuie sa spuna nimanui "fa asta, nu fa asta". Este usor sa ii spui unei tinere gravide sa faca copilul, este o bucurie, un dar al vietii insa crestera si educarea lui apartin numai si numai mamei(evident, in cazurile fericite si tatalui) si numai ea ar trebui sa ia decizia, fara alte influente. Chiar daca ia din punct de vedere crestin o decizie gresita, pareea mea este ca nimani nu are dreptul sa intervina. Daca ea apeleaza la un duhovnic, evident ca va fi sfatuita dpdv religios; daca va apela la un psiholog, acela va incerca sa o determine sa ia cea mai buna alegere pentru ea. Dar sa ii dovedesti unei tinere dezorientate cat de pacatoasa ar fi daca ar face avortul, sa te amesteci in decizia ei, ca un simplu om, este inuman. Acest lucru tine strict de propriul continut sufletesc, de propria constiinta si in primul rand libertate.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 15.05.2007, 12:33:53
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
1.Va expuneti parerea personala. Nu vorbiti din pct. de vedere al uni crestin ortodox - cu sensul general de ortodoxie, pt ca in momnetul de fata sunteti unii care se numesc IC si Colors. Nu sunteti purtatorii de cuvant ai patriarhiei sau vreo autoritate bisericeasca ca sa va asumati lucrul asta. Asta nu inseamna ca nu aveti dreptate (nu am citit toate cele 11 pagini de topic). Insa nu va insustiti aceasta calitate- de exponenti ai Ortodoxiei, pt. ca daca gresitit, greseala va fi pusa drept eticheta pt. ortodoxie. A-porpos de mandrie.

2.In caz in care cineva ramane insarcinata in urma unui viol, alegerea poate fi facuta de mama... Biserica va acorda insa, indiferent de decizie, toata asistenta de care este nevoie in ambele cazuri, intrucat iertarea si dragostea merg mana in mana. Daca va decide sa pastreze copilul, insa, va face un lucru extraordinar si inalt dpdv de vedere moral. In caz contrar, preotul duhovnic trebuie sa arate sprijin si comapsiune, intrucat astfel de cazuri nefericite nu o priveste doar pe mama, ci intreaga comunitate, iar vina si responsabilitatea cade pe fiecare dintre noi...
1.A te pronunta impotriva unei crime nu este rezervat exclusiv ierarhiei bisericesti. Orice crestin traitor e obligat chiar sa intervina acolo unde poate si sa faca misiune pe masura puterilor sale, mai ales daca are binecuvantare pentru asta. Noi toti suntem Biserica, facem parte din Biserica luptatoare.

2.Te inseli amarnic. Copilul nu are vina si orice preot ii va spune mamei sa nu-l ucida. Ceea ce sugerezi este de fapt pacat impotriva Duhului Sfant , adica: il omor si preotul trebuie sa ma ierte... gresesc constient si Dumnezeu ma va ierta..
Reply With Quote
  #217  
Vechi 15.05.2007, 12:39:51
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Decat sa vorbim asa, ca sa ne justificam poate propriile greseli, mai bine tacem. Despre libertatea cui te pronunti, erzbet? Libertatea mea tine pana unde afecteaza libertatea ta. Sunt desigur "liber" sa te ucid, dar sunt un criminal. Atunci sa am macar decenta tacerii.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 15.05.2007, 13:18:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Decat sa vorbim asa, ca sa ne justificam poate propriile greseli, mai bine tacem. Despre libertatea cui te pronunti, erzbet? Libertatea mea tine pana unde afecteaza libertatea ta. Sunt desigur "liber" sa te ucid, dar sunt un criminal. Atunci sa am macar decenta tacerii.
am mai auzit astfel de interpretari despre libertate, sloganuri moderne care chiar si in teoriile politice sunt false... si oricum libertatea este oranduita de la creatzie incoace in diferite forme si etape... si Irina77 draga, de ce sa tacem? Iar daca chiar consideri ca si tacerea e de aur uneori atunci se cuvine sa-tzi acord intietate, dinmoment ce deja ai ideea formata cum ca noi doar ne justificam propriile gresheli. :) si e foarte ciudat cum preferi dumneata, asha nishte criminali... decentzi. Poi a mai vazut cineva o astfel de sintagma? mi se pare chiar ceva neobijnuit de comic si ash rade daca n-ash stii ca asha ceva nu exista dar nu te impacienta ca se va gasi oricum cineva care sa-mi inghete zambetul pe buze... mai ales ca o fac si singur fiindca subiectul e trist si intr-adevar nu prea sufere comentarii :( asha cum zici. Deci in loc sa surad la sintagma ta, mai bine plec un pic predicatul si la ce zice Erzbet... ca am impresia ca e mai inaintata subiect daca nu in chiar in tot capitolul si poate s-ar cadea s-o si respect, nu numai ...:dozingoff:
Reply With Quote
  #219  
Vechi 15.05.2007, 13:53:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Erzbet: Da-mi voie, te rog, sa-ti raspund cu un citat din Shakespeare:
Instead of asking yourself what is your motivation, you should ask yourself what is the preasure which makes you do this, or which makes you want do this.

In loc sa te intrebi care este motivatia ta, ar trebui sa te intrebi ce te preseaza sa faci acest lucru sau , care te face sa doresti sa faci acest lucru.

Noi avem doar impresia ca deciziile ne apartin in totalitate. Iata, ca nu este asa. Si atunci, in loc sa asculti orbeste de cel rau, care te indeamna sa faci un lucru anume, poate ca e bine sa mai auzi si alt sfat, care sa te indrepte spre hotararea corecta.

Si invers se poate: ca mai intai sa te gandesti sa faci un lucru bun, iar inflenta negativa sa te opreasca de la a face acel lucru.

E bine deci sa ne gandim foarte bine la consecinte, nu numai la cele din urmatoarele zile sau ani, ci si la efectele mai indepartate.

Un sfat religios, in cazul de fata, e menit sa te fereasca sa devii criminala in ochii lui Dumnezeu.

Este greu sa duci o sarcina pana la capat. Este greu sa cresti un copil. Dar cata dragoste curata, cata bucurie primesti de la acel copil, te-ai gandit la asta?

Oare fetele din zilele de azi nu ar trebui sa se pretuiasca mai mult, sa se gandesca ,inainte de a se duce cu un baiat, la toate consecintele faptei lor. Sa-si puna intrebarea daca acela ar fi un tata bun pentru copilul care s-ar naste din acea relatie. De boli si apucaturi rele nu mai spun. In general fata ar trebui sa se aprecieze mai mult, sa-si spuna ca nu e de duzina, ca merita un om adevarat alaturi de ea.
Sa se gandeasca tanar si tanara, ca faptele tineretii lor sunt informatii despre ei, care pot sa se transforme in nesanse, atunci cand in momente favorabile din viata lor se pot bucura de o avansare, de o propulsare in viata politica, economica, etc
Reply With Quote
  #220  
Vechi 15.05.2007, 14:01:44
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de irina77
Decat sa vorbim asa, ca sa ne justificam poate propriile greseli, mai bine tacem. Despre libertatea cui te pronunti, erzbet? Libertatea mea tine pana unde afecteaza libertatea ta. Sunt desigur "liber" sa te ucid, dar sunt un criminal. Atunci sa am macar decenta tacerii.
am mai auzit astfel de interpretari despre libertate, sloganuri moderne care chiar si in teoriile politice sunt false... si oricum libertatea este oranduita de la creatzie incoace in diferite forme si etape... si Irina77 draga, de ce sa tacem? Iar daca chiar consideri ca si tacerea e de aur uneori atunci se cuvine sa-tzi acord intietate, dinmoment ce deja ai ideea formata cum ca noi doar ne justificam propriile gresheli. :) si e foarte ciudat cum preferi dumneata, asha nishte criminali... decentzi. Poi a mai vazut cineva o astfel de sintagma? mi se pare chiar ceva neobijnuit de comic si ash rade daca n-ash stii ca asha ceva nu exista dar nu te impacienta ca se va gasi oricum cineva care sa-mi inghete zambetul pe buze... mai ales ca o fac si singur fiindca subiectul e trist si intr-adevar nu prea sufere comentarii :( asha cum zici. Deci in loc sa surad la sintagma ta, mai bine plec un pic predicatul si la ce zice Erzbet... ca am impresia ca e mai inaintata subiect daca nu in chiar in tot capitolul si poate s-ar cadea s-o si respect, nu numai ...:dozingoff:
Personal nu vorbesc sa-mi justific pacatele (altfel n-as fi luat partea acuzarii in acest subiect, nu ti se pare logic?). Vorbesc pentru ca nu respect pacatul care se trufeste cu nerusinare si care perpetueaza in altii curajul greselii. In privinta tacerii, as fi gasit adecvat sa tac daca as fi fost in situatia respectiva, sa tac si sa accept ca am gresit in loc sa incurajez si la altii crima. Nu stiu daca m-ai inteles.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39