Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 11.08.2011, 19:36:35
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa este draga Melissa, si iesirea evreilor din Egipt a fost tot metaforica, si nasterea lui Hristos a fost defapt metaforica.Daca stau bine si ma gandesc si taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul a fost una metaforica!Glumesc!Intradevar tot ceea ce a facut Iisus a avut si o invatatura divina in spate, dar nu se poate nega faptul ca Iisus nu a mancat carne de peste cu ucenicii sai. Insusi Hristos afirma ca:"A venit și Fiul Omului, mâncând și bând, și ziceți: Iată un om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor! " (Luca 7-34). Poate nega cineva faptul istoric ca ucenicii nu au pescuit, ca nu au aruncat mreaja in dreapta corabiei la indemnul lui Hristos si ca apoi au mancat impreuna? Ca in spatele acestui fapt istoric se afla o invatatura divina nu o neg.Multa iubire!
Vedeti ca sunt unii care va intind capcane! Sunt vre-o nick-uri pe aici care apartin aceleeasi persoane dupa parerea mea.
Interpretarea doar metaforica si ezoterica a Bibliei nu este crestineasca si cu siguranta nu este Ortodoxa! Daca va veti uita un pic mai atent la persoana care intinde capcana va veti da probabil seama!
Iisus Hristos nu a dat Legea Noua ca s-o inteleaga 15 ezoteristi ci a dat-o ca sa o inteleaga masele, adica "ca tot cel ce crede in Mine sa aiba viata vesnica!"
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #212  
Vechi 11.08.2011, 20:22:38
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Dar tu ai credinta?
despre ce credinta vorbesti ? ca daca e aia cu ŽŽmutatul muntilor ŽŽ, nu , daca e alta parte din SFINTA SCRIPTURA , da ....
multa iubire
Reply With Quote
  #213  
Vechi 11.08.2011, 20:31:01
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Vedeti ca sunt unii care va intind capcane! Sunt vre-o nick-uri pe aici care apartin aceleeasi persoane dupa parerea mea.
Interpretarea doar metaforica si ezoterica a Bibliei nu este crestineasca si cu siguranta nu este Ortodoxa! Daca va veti uita un pic mai atent la persoana care intinde capcana va veti da probabil seama!
Iisus Hristos nu a dat Legea Noua ca s-o inteleaga 15 ezoteristi ci a dat-o ca sa o inteleaga masele, adica "ca tot cel ce crede in Mine sa aiba viata vesnica!"
ai dovezi la ce spui ? da pe fata tot ... daca tot ai impresia ca ce spui e adevarat ARATA-NE .... si atentie ca persoanele care intind capcane NU ANUNTA INAINTE sa te feresti .... nu confunda amice
masele ? hai pe bune ... APOSTOLII AU DUS-O MASELOR PRIN PREOTI SI CREDINCIOSI .... ADICA BISERICA ORTODOXA .... nu esti de acord cu asta ? ... si IISUS a mai spus ŽŽ ca nu toti ce imi zic Doamne Doamne , vor intra in imparatia cerurilor ŽŽ .... se contrazice iisus sau nu intelegi tu versetele spuse de tine ? eu merg pe a doua varianta ... tu ? ... asadar daca banuiala mea e corecta si la mine te referi , uite ai dreptul sa raspunzi la provocarea INTREBARII MELE .... daca tu nu reusesti mergi la duhovnic sau preotul tau si adu raspunsul ....sau poti sa ii aduci pe ei sa raspunda ....
multa iubire
Reply With Quote
  #214  
Vechi 11.08.2011, 23:31:11
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Vedeti ca sunt unii care va intind capcane! Sunt vre-o nick-uri pe aici care apartin aceleeasi persoane dupa parerea mea.
Interpretarea doar metaforica si ezoterica a Bibliei nu este crestineasca si cu siguranta nu este Ortodoxa! Daca va veti uita un pic mai atent la persoana care intinde capcana va veti da probabil seama!
Iisus Hristos nu a dat Legea Noua ca s-o inteleaga 15 ezoteristi ci a dat-o ca sa o inteleaga masele, adica "ca tot cel ce crede in Mine sa aiba viata vesnica!"
Ia zi tu mai Sherlock Holmes care esti, despre ce capcane vorbesti?? Hai arata cu degetul clar spre persoana vizata de tine (cu toate nickurile pe care crezi ca le are), vino si cu argumentele aferente,concrete, ca sa vada lumea ca stii ce vorbesti si nu esti paranoic.

Asteptam!

Last edited by Melissa; 11.08.2011 at 23:44:58.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 11.08.2011, 23:34:55
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
ai tu atita credinta incat SA O BINECUVINTEZI ? daca fac semnul crucii asupra TIGARILOR , e ok sa le fumez? ( sa nu intru in intrebari mai dure sa iti arat ca nu merge ) inainte sa spui timpenii , gindeste ca apoi iara te superi pe mine ca iti raspund ....
multa iubire
iarta-ma dar nu meriti un raspuns la cele spuse mai sus.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #216  
Vechi 11.08.2011, 23:35:42
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
vezi ca am lansat un concurs .... poate ii pui intrebarea duhovnicului tau sa imi spui raspunsul .... sa vedem daca e asa cum mi l-ai decris
multa iubire
ps provocarea mea ramine in picioare
multa iubire
si de ce crezi ca ar fi cineva interesat sa-ti raspunda tie la provocare? eu nu sunt.

pace tie!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #217  
Vechi 11.08.2011, 23:48:50
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
iarta-ma dar nu meriti un raspuns la cele spuse mai sus.
desigur ca nu merit ... ca tu nu stii sa raspunzi ....
multa iubire
Reply With Quote
  #218  
Vechi 11.08.2011, 23:49:52
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
si de ce crezi ca ar fi cineva interesat sa-ti raspunda tie la provocare? eu nu sunt.

pace tie!
iti mai aduci aminte cind ma combateai FARA argumente ? acum ai ocazia sa ii spui duhovnicului tau sa raspunda la intrebare ... si mai are una .... o tii minte ?
multa iubire

Last edited by the_Listener; 12.08.2011 at 02:26:12.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 12.08.2011, 10:14:24
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
iti mai aduci aminte cind ma combateai FARA argumente ? acum ai ocazia sa ii spui duhovnicului tau sa raspunda la intrebare ... si mai are una .... o tii minte ?
multa iubire
:) considera-ma te rog un simplu spectator caci nu simt nevoia sa mai dialoghez pe acest topic. Eu nu am nicio nelamurire si nimic nedeslusit asupra caruia sa simt nevoia sa-ti solicit lamuriri.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #220  
Vechi 12.08.2011, 10:40:55
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
:) considera-ma te rog un simplu spectator caci nu simt nevoia sa mai dialoghez pe acest topic. Eu nu am nicio nelamurire si nimic nedeslusit asupra caruia sa simt nevoia sa-ti solicit lamuriri.
sunt convins ca nu ai ... de asta te/ai dus la duhovnic sa ma combati si ai si spus ce nu am spus eu dar ai tras concluzia ca eu gresesc ca asa ti/a zis tie duhovnicul fara sa explici CORECT ce am spus eu ... du/te din nou la el si adu/l AICI ... rugaciunile sunt ascultate , dar nu cum crezi tu .... ,,,
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20