Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 30.06.2009, 00:10:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Asta e problema Fani71 ca nu prea sint americani ortodcsi pe aici pe la noi. La o ora de unde stau eu este o biserica romaneasca cu mai multi macedoneni decit romani si acolo se tin doua slujbe dim de la 9-10.30 in engleza sint numai batrini veniti de multa vreme si nu stiu nici romaneste nici macedona. O alta slujba de la 10.30-12 in engleza si romaneste. Cumva au impacat si varza si capra dar ei au biserica lor si ce biserica acum au deschis-o au cheltuit noua milioaneeeee de dolari..... da bine ati inteles 9 milioane.
Dar ce are, e poleita cu aur?
Banuiesc ca este ditamai catedrala, nu?
Reply With Quote
  #212  
Vechi 30.06.2009, 00:25:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Asta e problema Fani71 ca nu prea sint americani ortodcsi pe aici pe la noi. La o ora de unde stau eu este o biserica romaneasca cu mai multi macedoneni decit romani si acolo se tin doua slujbe dim de la 9-10.30 in engleza sint numai batrini veniti de multa vreme si nu stiu nici romaneste nici macedona. O alta slujba de la 10.30-12 in engleza si romaneste. Cumva au impacat si varza si capra dar ei au biserica lor si ce biserica acum au deschis-o au cheltuit noua milioaneeeee de dolari..... da bine ati inteles 9 milioane.
Da, vezi? Se poate.. :-)
Asa putem da marturie de credinta noastra, daca slujim si in limba locala. Sigur, pentru cine poate si vrea. Eu am plecat foarte tanara, stiu ca e altfel cand stii slujbele de ani de zile pe romaneste, e normal sa iti placa mai mult in limba asta.
Curaj pentru serviciu.. Asa repede trebuie sa te duci dupa accident?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #213  
Vechi 30.06.2009, 02:13:03
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar ce are, e poleita cu aur?
Banuiesc ca este ditamai catedrala, nu?
Biserica mare bineinteles cu bucatarie cu sala de mese clase pentru copii pamint in jur parcare mare o casa tot tot nou noutz.Uite adresa lor aici poate te uiti.www.stdimitrieeaston.org
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #214  
Vechi 20.11.2009, 00:37:45
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

o dezertare ...o goana dupa "nimic" si instrainarea de locurile sortite de D-zeu.

Daca D-zeu ma vroia american...cu siguranta ma nasteam in America...
Reply With Quote
  #215  
Vechi 20.11.2009, 01:30:04
CatalinaA CatalinaA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit despre strainatate

Buna! Sunt la al doilea an de studii in Franta si spun cu toata convingerea ca dupa ce imi termin masterul ma intorc in Romania. Nu ma vad traind in strainatate in nici o tara, pentru ca orice ce as face as ramane mereu straina, iar din punct de vedere religios, Occidentul tinde spre paganizare, iar in Franta ateismul e in floare. Sunt multi care neaga complet existenta lui Dumnezeu si a oricarei alte divinitati. Mi se apare foarte obositor uneori faptul ca oamenii nici nu sunt in stare sa imi pronunte numele cum trebuie. MUltumesc lui Dumnezeu ca am gasit aici o parohie ortodoxa sarbeasca, dar imi este dor de bisericile romanesti.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 20.11.2009, 09:24:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
o dezertare ...o goana dupa "nimic" si instrainarea de locurile sortite de D-zeu.

Daca D-zeu ma vroia american...cu siguranta ma nasteam in America...
Daca Dumnezeu ii vroia pe apostoli evrei, pescari cuminti la casa lor, nu ii trimitea in lume.
Daca Dumnezeu nu vroia sa aiba Tara Romaneasca un episcop de seama care a promovat, printre altele, traducerile liturgice in Romana, nu il trimitea pe Antim Ivireanul din patria lui muma, Georgia, la Bucuresti.
Etc
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #217  
Vechi 20.11.2009, 21:17:16
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeule mare...am facut o greseala...

nu am fost foarte explicita...

m-am gandit numai la mireni ...nu si la categoria de "oameni alesi"

Preotul este stiut ca nu este un functionar,
...el este un misionar si se duce acolo unde-i chemat(de duhul sfant si prin ascultare)...

iertare fratilor...n-am vrut sa va tulbur

de!!!...minte de "eva neluminata"
asta-s eu acum
Reply With Quote
  #218  
Vechi 20.11.2009, 21:23:11
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CatalinaA Vezi mesajul
Buna! Sunt la al doilea an de studii in Franta si spun cu toata convingerea ca dupa ce imi termin masterul ma intorc in Romania. Nu ma vad traind in strainatate in nici o tara, pentru ca orice ce as face as ramane mereu straina, iar din punct de vedere religios, Occidentul tinde spre paganizare, iar in Franta ateismul e in floare. Sunt multi care neaga complet existenta lui Dumnezeu si a oricarei alte divinitati. Mi se apare foarte obositor uneori faptul ca oamenii nici nu sunt in stare sa imi pronunte numele cum trebuie. MUltumesc lui Dumnezeu ca am gasit aici o parohie ortodoxa sarbeasca, dar imi este dor de bisericile romanesti.
Draga mea...radacina ta-i aici...si ea te cheama,te striga...
intoarce-te cu bine,atunci cand M-ca Domnului te va striga...

fi binecuvantata!

Amin
Reply With Quote
  #219  
Vechi 20.11.2009, 21:25:11
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Daca Dumnezeu ii vroia pe apostoli evrei, pescari cuminti la casa lor, nu ii trimitea in lume.
Daca Dumnezeu nu vroia sa aiba Tara Romaneasca un episcop de seama care a promovat, printre altele, traducerile liturgice in Romana, nu il trimitea pe Antim Ivireanul din patria lui muma, Georgia, la Bucuresti.
Etc

..."numai daruind,vei dobandi"...

asa sa ne ajute D-zeu,

Amin
Reply With Quote
  #220  
Vechi 21.11.2009, 00:19:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
Dumnezeule mare...am facut o greseala...

nu am fost foarte explicita...

m-am gandit numai la mireni ...nu si la categoria de "oameni alesi"

Preotul este stiut ca nu este un functionar,
...el este un misionar si se duce acolo unde-i chemat(de duhul sfant si prin ascultare)...

iertare fratilor...n-am vrut sa va tulbur

de!!!...minte de "eva neluminata"
asta-s eu acum
Nu cred ca este neaparat o deosebire asa de mare intre preoti si mireni. Toti avem o misiune, o chemare, in lume, direct religioasa sau indirect.
De exemplu, daca rusii albi nu fugeau in 1918 din Rusia, nu mai era asa raspandita ortodoxia in occident. (Caci multi au venit cu cultura sau deschidere teologica, chiar daca nu erau preoti)
Apoi, mai sunt si alte chemari.
Mai sunt si cai care se descopera pe parcurs. Pleci pentru ca fugi de un rau sau speri sa traiesti mai usor, sau sa dai mai multe sanse copiilor tai, si ajungi sa indeplinesti niste lucruri pe care poate Dumnezeu vroia sa le indeplinesti.
Pe mine ma impresioneaza cele spuse in epistola catre Diognet (un text apostolic): Penru crestin, fiecare patrie este ca o tara straina si fiecare tara straina, ca o patrie. (suntv sigura ca am citat asta si mai sus)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26
Pentru romanii aflati in strainatate- pensii patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 19.02.2009 06:31:42
Radio-Romania pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.01.2009 06:26:08