Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 31.03.2016, 17:59:03
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ai castigat premiul 1 cu coronita pentru cel mai plin de ura articol de pe forum.Eu zic sa te uiti in oglinda si ai sa vezi :Exact ce spuneai dar de fapt te refereai la tine insati.
Flying , esti dura si nedreapta cu biata fata..Ai vazut cu cati ani in urma a inceput threadul?Normal ca trecand timpul, situatia s-a schimbat din ce in ce mai rau si Yasmina a strans o gramada de frustrari si nemultumiri..si neputinte..Distanta poate este si el un factor "ajutator"...sa fii departe si sa nu poti face nimic..asta nu face s-o iei razna?Gandeste-te ca saraca e intr-o tara straina si poate nu poate vorbi despre chestii de astea cu oricine de acolo..Asa ca a ales sa ne spuna noua, sa ne ceara ajutorul, sa se mai descarce si ea...Sincer o cred ca nu mai poate!
Hai sa lasam criticile deoparte si sa incercam s-o ajutam..
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #212  
Vechi 31.03.2016, 18:28:05
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Flying , esti dura si nedreapta cu biata fata..Ai vazut cu cati ani in urma a inceput threadul?Normal ca trecand timpul, situatia s-a schimbat din ce in ce mai rau si Yasmina a strans o gramada de frustrari si nemultumiri..si neputinte..Distanta poate este si el un factor "ajutator"...sa fii departe si sa nu poti face nimic..asta nu face s-o iei razna?Gandeste-te ca saraca e intr-o tara straina si poate nu poate vorbi despre chestii de astea cu oricine de acolo..Asa ca a ales sa ne spuna noua, sa ne ceara ajutorul, sa se mai descarce si ea...Sincer o cred ca nu mai poate!
Hai sa lasam criticile deoparte si sa incercam s-o ajutam..
Portretul pe care constat ca l-ai facut Yasminei in aceasta postare, arata cam asa:

..."biata fata.."
..."a strans o gramada de frustrari si nemultumiri..si neputinte.."
..."sa nu poti face nimic.."
..."o iei razna"
..."saraca"
..."nu poate vorbi"
..."nu mai poate!"
..."s-o ajutam.."

Curios portret. Ma intreb ce reactie va avea Yasmina, vazindu-l... Chiar sunt curios cum i se pare aceasta imagine perceputa a ei!
Oare ce tip de sugestii contine un astfel de portret? Ce mesaj central ii transmite portretizatului?
Si invers, ce putem crede despre cel care a facut un astfel de portret?

Last edited by ahilpterodactil; 31.03.2016 at 18:30:55.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 31.03.2016, 22:16:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ai castigat premiul 1 cu coronita pentru cel mai plin de ura articol de pe forum.Eu zic sa te uiti in oglinda si ai sa vezi :Exact ce spuneai dar de fapt te refereai la tine insati.
Multumesc pt premiu! Daca tot te ocupi tu cu incornarea si festivitatile ,ai grija sa ma premiezi cu o gramada de flori,sa stim o treaba!


Sincer,tot ce ti-as dori in momentul asta este sa o ai pe verisoara mea alaturi.
Sa traiesti cu hartuielile ei,cu rautatile ei zilnice.
Daca Dumnezeu te-a lipsit de experienta in acest"domeniu",taci si adu-i slava!
Daca tot te mananca falangele sa tastezi,fa-o pe blogul tau si nu ma mai necaji pe mine si asa le am pe ale mele.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 31.03.2016, 22:26:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Faptul ca descriu in mici detalii realitatea familiei mele si o pun la ecografie nu stiu de ce ma face pe mine neaparat "the bad guy"??
Ce am scris atat de socant? O fi verisoara mea singura bolnava mintal din Romania?Am scris "nebuna"pt ca asta este termenul popular acceptat si nici nu cunosc ce diagnostic medical are boala ei ca sa exprim pompos cu"depresiva","bipolara","paranoica"...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 31.03.2016, 22:54:08
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Faptul ca descriu in mici detalii realitatea familiei mele si o pun la ecografie nu stiu de ce ma face pe mine neaparat "the bad guy"??
Ce am scris atat de socant? O fi verisoara mea singura bolnava mintal din Romania?Am scris "nebuna"pt ca asta este termenul popular acceptat si nici nu cunosc ce diagnostic medical are boala ei ca sa exprim pompos cu"depresiva","bipolara","paranoica"...
Va inteleg perfect, si eu am avut de-a face cu astfel de oameni. Nu au dreptul sa judece cei care nu au avut astfel de experiente. Un om bolnav mintal il poate imbolnavi si pe cel din preajma lui, cel mai bine este, pe cat posibil sa fie evitati, nu se ajunge niciunde cu ei, tratati, si Dumnezeu cu mila!
Reply With Quote
  #216  
Vechi 31.03.2016, 23:11:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Portretul pe care constat ca l-ai facut Yasminei in aceasta postare, arata cam asa:

..."biata fata.."
..."a strans o gramada de frustrari si nemultumiri..si neputinte.."
..."sa nu poti face nimic.."
..."o iei razna"
..."saraca"
..."nu poate vorbi"
..."nu mai poate!"
..."s-o ajutam.."

Curios portret. Ma intreb ce reactie va avea Yasmina, vazindu-l... Chiar sunt curios cum i se pare aceasta imagine perceputa a ei!
Oare ce tip de sugestii contine un astfel de portret? Ce mesaj central ii transmite portretizatului?
Si invers, ce putem crede despre cel care a facut un astfel de portret?

:))
departe de realitate insa inteleg ca este facut din bunavointa si multa compatimire.
Se iarta.

Nu am pozat in victima niciodata,nu pot sa accept compatimirea altora ,imi face rau.
De obicei tin aproximativ totul pt mine si nu exteriorizez problemele pe care le am in viata,la un moment dat. Ca sa le exteriorizez trebuie sa fie enorme si nu am nevoie de compatimire-pt ca asta ar implica deja ca sunt ranita iar eu nu simt asta-sau poate o simt numai in intimitatea fiintei mele,nu trebuie sa recunosc neaparat in fata orisicui ca sa primesc o imbratisare si sarutarea lui Iuda.

Nu are rost sa fi o carte deschisa in fata oamenilor pt ca primesti mesaje contradictorii din toate partile si in majoritatea cazurilor ,oamenii nu sunt sinceri si nu-ti doresc binele.
De obicei nu cer sfaturi(dar sunt o gramada care mi le ofera pe gat,cu forta) iar atunci cand am urmat un sfat de la"prieteni" a fost dezastruos ,pt ca nu a fost spre binele meu.
Mai bine iti urmezi alegerile personale si chiar daca nemeresti prost nu mai ai pe nimeni pe post de tap ispasitor,tu esti singurul de tras la raspundere.Mult mai de preferat in cazul meu.

Un alt fenomen se intampla si daca expui experiente neplacute,se strang toti compatimitorii de serviciu care nu te compatimesc pe tine ci se usureaza ca nu li s-a intamplat lor!
In fine,nu sunt atat de dezamagita de oameni pe cat pare doar ca sunt intr-o oarecare masura mai precauta.

Acest discurs nu se refera la topicul de fata,este doar o cugetare in termeni generali.
Multumesc tuturor pt comentarii,chiar daca nu am timpul necesar sa raspund tuturor userilor ,cel mult sa stiti ca reflectez la cele scrise.



__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 31.03.2016 at 23:14:47.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 31.03.2016, 23:15:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Multumesc si multumesc :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 31.03.2016, 23:19:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai linistit, in .ro nici pentru tineri nu prea gasesti cineva competent, de incredere si accesibil financiar iar din partea cealalta, nici nu exista educatia necesara pentru aplecarea spre sfatul unui psiholog, rar la tineri, la batrani nici atat.

Ba ar fi destui pe aici care sa sara ca ce sa caute la psiholog, ce, preotul nu e bun?
Ca si cand orice preot ar fi bun sa puna o minte defecta, un suflet pe drumul bun.

Era doar ideea, ca nu verisoara e problema de fapt.
Nu mai este posibil ...tatal meu vitreg a inceput deja sa manifeste semne de dementa senila!!
O sa fie destul de serios,pt ca observ ca vb cu dumnealui la tel si nu-si mai aminteste lucruri banale.
Asa ca se explica mai bine cum oamenii astia fara scrupule il jupuiesc de bani,este chiar o situatie clasica pe care am mai intalnit-o si la altii...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 31.03.2016, 23:24:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, dar mama ta se pare ca e o persoana lucia si induhovnicita, deci stie ce face si de ce face..

Pana la urma nu pe verisoara ta o ajuti ci pe ea sa-si faca casa in Cer.

De fapt ai putea sa-ti faci si tu, in aceeasi bani, aproband-o in nevointa ei total impotriva logicii acesti lumi, dar nefiind de acord, te pagubesti singura de lucrul asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.03.2016 at 23:26:59.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 31.03.2016, 23:37:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu prea pot sa fac diferenta intre agonisirea "casei in cer" si gloata de cersetori sentimentali si profitori oportunisti.
Defectul meu...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde