Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 10.06.2010, 11:18:06
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
O persoană care renunță complet la creștinism nu este considerată eretică, ci apostată; o persoană care renunță la autoritatea Bisericii, dar nu la învățăturile sale este o schismatic, în timp ce un individ din afara Bisericii Ortodoxe care se consideră el însuși creștin poate fi numit heterodox. De obicei, ereticii nu ăși definesc învățătura ca fiind eretică. Erezia este expresia unei vederi din interiorul unui sistem de credință stabilit. De exemplu, romano-catolicii îi consideră pe protestanți eretici în timp ce unii necatolici consideră catolicismul ca fiind "marea apostazie."

Desi scriu corect romaneste si in exprimare fluenta constat ca ai nevoie de traducere din romana in romana . Ca sa-ti arat eu tie de ce erezie te faci vinovat te rog sa-mi arati unde te-am facut eu textual pe tine eretic . Am spus insa ca desvoltarea maxima a tilcuirilor strict personale ale sfintei Scrituri este erezia si cvasierezia(adica iminenta de erezie) . Am mai spus ca , dupa parerea mea, te afli pe drumul consideratiilor si interpretarilor strict personale privind scriptura, undeva pe drum dar ca mai ai ceva pina la final . Ce este de neinteles ? Iti multumesc pt. postarea definitiei ereziei, poate prinde bine pt. multi dintre cei fara studii temeinice de teologie; ai facut un lucru tintit initial defectuos dar care reorientat poate aduce mult folos !

Repetindu-ma , de ce nu ai reusit sa vezi padurea de copaci ? De ce nu ai inteles acestea si singur fara ca eu sa revin ? Pt. avizare si precautie : nu doresc sa ma exprim in alta limba ! Este tot ceea ce pot sa fac ca vehicul/mijloc de exprimare !

Last edited by zaharia_2009; 10.06.2010 at 11:20:23.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 11.06.2010, 05:18:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
femeia merita... un barbat
bine ai zis aici... dar de ce oare i-o fi facut Dumnezeu atat de rari?
Reply With Quote
  #213  
Vechi 11.06.2010, 10:45:13
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Desi scriu corect romaneste si in exprimare fluenta constat ca ai nevoie de traducere din romana in romana . Ca sa-ti arat eu tie de ce erezie te faci vinovat te rog sa-mi arati unde te-am facut eu textual pe tine eretic . Am spus insa ca desvoltarea maxima a tilcuirilor strict personale ale sfintei Scrituri este erezia si cvasierezia(adica iminenta de erezie) . Am mai spus ca , dupa parerea mea, te afli pe drumul consideratiilor si interpretarilor strict personale privind scriptura, undeva pe drum dar ca mai ai ceva pina la final . Ce este de neinteles ? Iti multumesc pt. postarea definitiei ereziei, poate prinde bine pt. multi dintre cei fara studii temeinice de teologie; ai facut un lucru tintit initial defectuos dar care reorientat poate aduce mult folos !

Repetindu-ma , de ce nu ai reusit sa vezi padurea de copaci ? De ce nu ai inteles acestea si singur fara ca eu sa revin ? Pt. avizare si precautie : nu doresc sa ma exprim in alta limba ! Este tot ceea ce pot sa fac ca vehicul/mijloc de exprimare !
nu e nevoie sa te exprim in nici o limba,ci in a aveea mai multa RABDARE.......si daca poti sa ajuti pe cineva sa inteleaga ajuti cu placere,cu dragoste,blandete de 1000 de ori de cate ori e nevoie.....pt ca esti mai intelept...!!!!!!!!!!!fii bland si smerit cu inima.....si doar asa vei putea ajuta multi oamenii.....asta e cel mai simplu si inteles LIMBAJ.....
Reply With Quote
  #214  
Vechi 11.06.2010, 11:36:15
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
nu e nevoie sa te exprim in nici o limba,ci in a aveea mai multa RABDARE.......si daca poti sa ajuti pe cineva sa inteleaga ajuti cu placere,cu dragoste,blandete de 1000 de ori de cate ori e nevoie.....pt ca esti mai intelept...!!!!!!!!!!!fii bland si smerit cu inima.....si doar asa vei putea ajuta multi oamenii.....asta e cel mai simplu si inteles LIMBAJ.....
Te rog sa ma ierti, sunt mult mai pacatos decit par la prima vedere. Este drept si adevarat ce spui !
Reply With Quote
  #215  
Vechi 11.06.2010, 14:41:07
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit hmm...

observ cu stupoare ca peste tot (pe forum) exista obsesia asta cu femeile, cum ar tb sa se imbrace, comporte, machieze etc...oameni buni, altceva nu aveti de dezbatut?
Reply With Quote
  #216  
Vechi 11.06.2010, 23:04:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
bine ai zis aici... dar de ce oare i-o fi facut Dumnezeu atat de rari?
Sunt foarte pretiosi . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #217  
Vechi 19.06.2010, 08:50:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine e ca femeia s-o urmeze pe Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu. In imbracaminte, in smerenie, in devotament si in alte virtuti crestinesti.

Cu cat deprinde mai mult aceste virtuti, cu atat isi aduna mai multe comori pentru viata vesnica. Ingerii scriu toate faptele bune.

Daca ne intelegem crestineste menirea, vine Dumnezeu si ne ajuta sa ne purtam crucea. Daca nu, atunci ne lasa sa tanjim numai dupa pretuirea oamenilor...
Reply With Quote
  #218  
Vechi 27.06.2010, 10:58:08
deja-vu deja-vu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 39
Implicit Maria Magdalena in perspectiva gnostica si blasfemii din Codul lui Da Vinci

Dupa atatea conferinte si luari de pozitie ale celor mai autorizate voci ortodoxe, credeam ca asa-zisul roman "Codul lui Da Vinci" a fost demult aruncat acolo unde ii este locul (adica la gunoi) si macar cei de pe forumul ortodox isi pazesc sufletul si mintea de hulele si minciunile din acea carte mizerabila, ca nu cumva ei insisi sa-i urmeze autorului si scrierilor lui pe drumul spre ghena: "Nu va temeti de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot sa-l ucida; temeti-va mai curand de acela care poate si sufletul si trupul sa le piarda in gheena." (Matei 10:28) Intr-adevar, eu nu stiu nimic, dar oare Sfintii Parinti, apostolii si insisi evanghelistii chiar nu stiu nici ei nimic?

Daca nimeni nu reactioneaza la minciunile gnostice preluate din roman si lansate aici, care fac din Maria Magdalena "ucenicul cel iubit", sau ca ar fi existat "apostolite" (si ma refer mereu la sensul propriu: adica participanti la Cina cea de Taina, carora li s-a incredintat botezarea neamurilor, urmand ca dupa invierea de obste sa judece de pe cele doisprezece scaune poporul israelit), am sa incerc eu s-o fac. Maria Magdalena este egala apostolilor ca iubire (dupa Fecioara Maria si Petru mai apoi, ea L-a iubit cel mai mult pe Iisus, dar nu invers: Iisus iubea cel mai mult dintre ucenici pe Ioan) si ca marturisire (precum samarineanca Fotini) insa nicidecum n-a primit episcopia, puterea de a da harul preotiei prin punerea mainilor sau pastorirea unuia din cele 12 neamuri (stim din Evanghelii care au fost cei doisprezece alesi pentru aceasta misiune).

Mai mult, ea este cuvioasa si nu mucenica, pe cand apostolii au primit cu totii mucenicia conform promisiunii: "Paharul Meu veti bea si cu botezul cu care Eu Ma botez va veti boteza", deci sa nu amestecam preotia, spovada, oficierea Sf.Taine sau anumite lucrari (incredintate numai celor doisprezece apostoli si barbatilor) cu lucrarea Mariei Magdalena, chiar daca toti au propovaduit Cuvantul Evangheliei si au facut minuni:

26. Deci Iisus, văzând pe mama Sa și pe ucenicul pe care Îl iubea stând alături, a zis mamei Sale: Femeie, iată fiul tău!
(Ioan, cap.19) - (fiul era Maria Magdalena?!)
15. Deci după ce au prânzit, a zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești tu mai mult decât aceștia? El I-a răspuns: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc.Zis-a lui: Paște mielușeii Mei.
24. Acesta este ucenicul care mărturisește despre acestea și care a scris acestea, și știm că mărturia lui e adevărată. (Ioan, 21)

Deci daca ucenicul cel iubit a scris Evanghelia dupa Ioan, numai un roman gen Codul lui Da Vinci poate sustine asa o minciuna: ca ucenicul nu era Ioan, ci Maria Magdalena. Din pacate pentru cei care neaga invatatura Sfintilor Parinti, Evanghelia zice ca Maria Magdalena si "ucenicul pe care-l iubea Iisus" sunt doua persoane diferite:
1. Iar în ziua întâia a săptămânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt dis-de-dimineață, fiind încă întuneric, și a văzut piatra ridicată de pe mormânt.
2. Deci a alergat și a venit la Simon-Petru și la celălalt ucenic pe care-l iubea Iisus, și le-a zis: Au luat pe Domnul din mormânt și noi nu știm unde L-au pus. (Ioan, cap.20)

Alte erori si sminteli respinse de ortodoxie: ca Maria Magdalena i-a spalat capul si picioarele cu mir lui Iisus, ca a fost prima care a inteles Invierea, in definitiv ca ea a fost deasupra apostolilor ba chiar si a Maicii Domnului, care nu s-au invrednicit sa vina primii la mormant si n-ar fi crezut in Inviere dupa vederea mormantului gol, a giulgiului si a naframei (Doamne fereste de asa hule!) Dovada ca nu asa stau lucrurile e ca Maica Domnului (si poate chiar apostolul Ioan) s-a ridicat cu trupul la cer, pe cand Maria Magdalena are sfinte moaste la Athos.

Dar Sf.Apostol Pavel, care a stat mult de vorba cu Sf.Apostol Petru si cunostea direct acesta detalii de dupa Inviere ne zice:
3. Căci v-am dat, întâi de toate, ceea ce și eu am primit, că Hristos a murit pentru păcatele noastre după Scripturi;
4. Și că a fost îngropat și că a înviat a treia zi, după Scripturi;
5. Și că S-a arătat lui Chefa, apoi celor doisprezece;
6. În urmă S-a arătat deodată la peste cinci sute de frați, dintre care cei mai mulți trăiesc până astăzi, iar unii au și adormit;
7. După aceea S-a arătat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor; (I Corinteni, cap.15)

33. Și, în ceasul acela sculându-se, s-au întors la Ierusalim și au găsit adunați pe cei unsprezece și pe cei ce erau împreună cu ei,
34. Care ziceau că a înviat cu adevărat Domnul și S-a arătat lui Simon. (Luca, cap.24)

Asadar, Iisus s-a aratat lui Petru (caci era cuprins de deznadejde dupa lepadare si probabil fugise in singuratate sa-si planga cu amar pacatul), apoi "celor doisprezece" si in apoi tuturor "apostolilor"; deci termenul de apostol in sens larg se refera la toti ucenicii care L-au cunoscut personal si urmat in peregrinari pe Iisus, iar in sens restrans - adica "cei doisprezece apostoli" e cercul interior, al celor care vor judeca pe Israel (pt. simplitate si pt. a nu repeta mereu expresia "cei doisprezece apostoli", eu personal ii numesc pe acestia apostoli si pe ceilalti ucenici):

14. Iar zidul cetății avea douăsprezece pietre de temelie și în ele douăsprezece nume, ale celor douăsprezece apostoli ai Mielului. (Apocalipsa, cap.21)

Nu putem spune daca Iisus i s-a aratat Mariei Magdalena inaintea lui Petru, dar inclin sa fiu de acord cu unul din cei mai mari parinti ai Bisericii: Sf.Grigorie Palama, ajuns la cea mai inalta cunoastere a Dumnezeirii (vazator al energiilor necreate), care spune ca Iisus trebuie sa se fi aratat intai si intai Maicii Sale, fie si numai pentru cinstirea pe care i-o datora ca fiu dupa trup (pe langa faptul ca prin ea s-a izbavit pacatul Evei):

"Nimeni dintre oameni nu l-a vazut pe Adam, la inceput, cum a fost plamadit si daruit cu viata, caci in acel ceas nu exista inca niciun om. Cea dintai dintre toate fapturile omenesti l-a vazut o femeie, caci Eva a fost cea dintai fiinta omeneasca creata dupa Adam; tot astfel, pe cel de-al doilea Adam, Care este Domnul, n-a fost om sa-L vada inviind din morti, caci nimeni dintre cei apropiati Lui nu se afla de fata (...) Or, dupa ce a inviat El, cea dintai care L-a vazut a fost o femeie. Totusi evanghelistii au vestit in chip ascuns un fapt pe care il voi descoperi evlaviei voastre; caci cea dintai dintre toti oamenii care a primit vestea cea buna a Invierii Domnului – asa cum se cuvenea si era drept – a fost Nascatoarea de Dumnezeu; iar ea a primit vestea chiar de la Domnul. Ea a fost cea care, inaintea tuturor, a stiut ca El inviase, cea care s-a bucurat de cuvantul Sau dumnezeiesc si nu doar ca L-a vazut cu ochii si L-a auzit cu urechile, dar tot ea a fost cea dintai si singura care I-a atins cu mainile ei picioarele neprihanite, desi evanghelistii nu spun in chip limpede toate acestea, nevrand ca tocmai Mama sa fie adusa drept martora, spre a nu da prilej de banuiala celor necredinciosi. Insa intrucat noi, acum, prin harul Celui Inviat, graim cuvantul nostru catre cei credinciosi, luand incredintare de la Cel ce a spus ca “nu este nimic ascuns, care sa nu se dea pe fata” [Luca 8, 17], vor fi dezvaluite de noi si acestea.

Maica Fecioara era de fata cand a fost cutremurul, cand a fost rostogolita piatra, cand a fost deschis mormantul, fiind de fata si paznicii lui, chiar daca erau cazuti la pamant de frica. De aceea, dupa cutremur, de indata ce s-au ridicat, nu s-au gandit decat la fuga. Insa Maica Domnului se desfata cu aceasta priveliste, fara a le impartasi teama. Iar mie mi se pare ca pentru ea, in primul rand, s-a deschis acel mormant datator de viata.

Si s-au dus ele degraba “cu frica si cu bucurie mare” [Matei 28, 8]. Iar mie imi pare ca Mariei Magdalena, ca si celorlalte femei care au mers atunci impreuna la mormant, le era intrucatva teama. Caci ele nu intelesesera inca puterea celor graite de inger si nici nu izbutisera sa primeasca in intregime lumina, ca sa o vada si sa o inteleaga pe deplin: insa Maica Domnului a simtit marea bucurie despre care vorbeste Matei; intelegand cuvintele ingerului si fiind cuprinsa toata de lumina – ea, care era pe deplin curata si plina de dumnezeiescul har; ea, care daduse crezare arhanghelului, intrucat acesta se aratase deja de multa vreme vrednic de incredere, prin faptele sale – cum oare, fiind de fata la toate aceste intamplari, ar fi putut Fecioara cea plina de dumnezeiasca intelepciune sa nu fi inteles ceea ce s-a infaptuit?

Dar daca L-a vazut, daca L-a atins cu mainile ei, daca L-a intalnit si L-a ascultat, cum a putut spune cuvinte ca acestea:

“L-au luat” si “nu stim unde”? Insa, dupa ce Petru si Ioan au alergat la mormant, dupa ce si ei au vazut giulgiul si dupa ce s-au intors de acolo, “Maria statea afara langa mormant plangand”. Vedeti, dara, ca nu numai ca ea [Maria Magadalena] nu-L vazuse inca, dar nici macar n-avusese parte de coplesitoarea bucurie de a-L auzi. Iar cand ingerii care erau de fata au intrebat-o: “Femeie, de ce plangi?”, ea nu le vorbeste, in raspunsul ei, decat despre Cel mort. Atunci, cazand si ea inaintea Lui si cautand sa-I imbratiseze picioarele, L-a auzit spunandu-i: “Nu te atinge de Mine!”; iar prin acest cuvant aflam ca, atunci cand,pentru intaia oara, s-a aratat Maicii Sale si femeilor care o insoteau, El i-a ingaduit doar ei sa se atinga de picioarele Lui, chiar daca Matei face ca aceasta atingere sa fie impartasita si de celalalte femei, nevoind Evanghelistul, din pricina pe care am pomenit-o la inceput, sa vorbeasca deslusit despre rolul pe care Maica Domnului l-a avut in acele imprejurari."
http://calindragan.wordpress.com/201...mironositelor/
__________________
Vai noua cand vorbele noastre vor fi mai presus decat faptele
Reply With Quote
  #219  
Vechi 27.06.2010, 17:14:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am sa arat preotului acest articol.
Eu nu stiu aceste omilii, dar in scripturi scrie altceva.

Ceva nu este in regula cu articolul citat.

Rog un preot de pe forum si adminul sa controleze acest mesaj a lui Deja-Vu si sa spuna cum este corect.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #220  
Vechi 27.06.2010, 17:19:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Iata viata Sf. Maria Magdalena (versiunea care se citeste si in biserici):
Sfînta Mironosiță și întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena
(22 iulie)

Viețile Sfinților pe luna iulie


Sfînta Maria, numită Magdalena, a fost ucenița și mironosița lui Hristos cea dintîi și cea mai mare decît toate mironosițele și purtătoarele de mir. Ea se trăgea din seminția lui Neftalim, a cărei patrie se cuprinde în hotarele Galileii celei de sus, dintr-un loc ce se numea Magdala și de unde s-a și numit Magdalena. Aceasta a trăit în vremea venirii pe pămînt a Domnului nostru Iisus Hristos, ca, după judecățile lui Dumnezeu, să se arate lucrurile Fiului lui Dumnezeu întru dînsa, precum Însuși zice despre orbul din naștere. Tot prin voința dumnezeiască și spre oarecare folos sufletesc, ea era muncită și supărată de șapte duhuri necurate.

Auzind ea de Hristos, Mîntuitorul lumii, Care umbla în vremea aceea prin cetățile și satele Galileii, că tămăduia toate bolile și neputințele din oameni, izgonea pe diavoli dintr-înșii, propovăduia Evanghelia împărăției cerului și cu puterea Sa dumnezeiască cea dătătoare de tămăduiri, făcea bine tuturor, s-a dus la Dînsul și s-a învrednicit îndată de milostivirea Lui cea iubitoare de oameni, împreună cu cei miluiți. Domnul Cel multmilostiv, care cunoștea pe toate mai înainte de facerea lor, a gonit dintr-însa pe cei șapte diavoli muncitori cumpliți, făcînd-o sănătoasă nu numai cu trupul, dar și cu sufletul; căci i-a luminat mintea cu lumina cunoștinței adevărului, făcînd-o să cunoască pe Mesia Cel așteptat și să creadă într-Însul, că El este Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Cel trimis de Tatăl, spre mîntuirea lumii.

De atunci, Sfînta Maria Magdalena s-a făcut uceniță și următoare lui Hristos, slujindu-L împreună cu celelalte sfinte femei, pînă la patimile Lui cele de bună voie, pînă la moartea pe cruce și pînă la îngroparea dumnezeiescului Trup, după cum mărturisește despre aceasta Sfîntul Matei Evanghelistul, astfel: Acolo erau și femei multe, privind de departe, care veniseră după Iisus din Galileea, slujindu-I Lui, între care era și Maria Magdalena.

Celelalte femei mironosițe erau: Maria, mama lui Iacob și a lui Iosi, adică vara Maicii Domnului; Maria lui Cleopa și Salomeea, mama fiilor lui Zevedei; Ioana, femeia lui Huza, un ispravnic al lui Irod; Suzana și cele două surori ale lui Lazăr, Marta și Maria.

Această sfîntă mironosiță petrecea nedezlipită de Hristos și de Preacurata Lui Maică, mai mult decît toate. Pentru aceasta evanghelistul o pune mai întîi decît pe celelalte, ca pe o iubitoare de Hristos și de Maica Lui și ca pe o mai osîrdnică slujitoare Maicii Domnului și Mîntuitorului nostru. Ea, în vremea răstignirii Lui, stătea lîngă cruce, împreună cu Preacurata Fecioară Născă-toare de Dumnezeu și cu celelalte femei, privind la pătimirea lui Hristos. Pe de o parte, plîngea și se tînguia cu amar pentru Dînsul, iar pe de alta suferea pentru Maica Lui cea cu totul fără de prihană, care plîngea și se jelea ca o Maică fără de mîngîiere, pentru preaiubitul ei Fiu, al cărui suflet i l-a pătruns sabia, după cum spusese bătrînul Simeon mai înainte. Deci, inima sfintei fecioare, fiind slăbită cu totul, Sfînta Maria Magdalena, pe cît îi era cu putință, împreună cu celelalte, o mîngîia și o sprijinea, făcînd toate pentru ușurarea supărării ei.

După ce s-au dus toți răstignitorii și după ce Hristos Și-a dat sufletul, a venit Iosif din Arimateea cu Nicodim și au luat trupul lui Iisus de pe cruce; deci, Maria Magdalena, căzînd împreună cu Preacurata Lui Maică și cu celelalte, au sărutat sfîntul și îndumnezeitul Lui trup și L-au petrecut pînă la mormînt. După ce L-au pus în mormînt, prăvălind piatra pe ușa lui, toate celelalte femei s-au dus împreună cu Iosif și cu Nicodim, numai ea împreună cu Preasfînta Născătoare de Dumnezeu se vede că au rămas lîngă mormînt, după cum zice Sfîntul Matei Evanghelistul: Era și Maria Magdalena și cealaltă Marie, adică Născătoarea de Dumnezeu, șezînd în preajma mormîntului.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 17:37:49
De ce poarta femeia batic in biserica? ortodoxie Intrebari utilizatori 3 28.06.2010 09:42:33
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 18:07:25
Femeia in biserica iosif Reguli in Biserica 73 02.11.2009 05:44:25