Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2211  
Vechi 18.07.2010, 10:43:23
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit BIBLIA DE LA 1688 a lui CANTACUZINO

Eu am biblia de la 1688 a lui CantaCuzino in vremea pastoriei Preasfintitului parinte Chir Teodosie in format original cat si format electronic dupa cel original. Iata ce scrie la cap 20 din apocalipsa:

Citire biblia 1688:
"Si vazuiu inger pogorandu-se den ceriu, avand cheia celui fara fund si lantu mare in mana lui. Si prinse pre balaurul, pre sarpele cel de-nceput,carele iaste diavolul si satana.Si-l puse pre el in cel fara fund si l-au inchis pre el si au pecetluit deasupra lui, ca sa nu mai insele limbile,pana se vor implini 1000 de ani.Si dupa aceasta trebuie el sa se dezlege putina vreme. Si vazui scaune si sazura pre eale si judecata li sa dat lor si sufletele celor daramati pentru marturia lui Isus si pentru cuvantul lui Dumnezeu si carii nu s-au inchinat hiarai, nici chipului ei, si n-au luat insemnare pre fruntea lor si preste mana lor.Si au trai si au imparatit cu Hristos 1000 de ani."

Deci aici scrie 1000 de ani, nu miile de ani. Si sunt multe astfel de diferente intre biblia cea de la 1688 si cea tiparita de acum care spun ei ca ar fi dupa cea de la 1688. Dar apar schimbari grave in unele capitole.
DE exemplu la Isaia cap 9:

" Isaia 9.1 Degrabă fă țara Zavolonului, pământul Neftalimului și ceilalți cei spre marginea mării și decindea (dincolo) de Iordan, Galilea Limbilor.
9.2 Norodul cel ce mergea întru întunearic văzu lumină mare; ceia ce lăcuiescu în locul și umbra morții, lumina-va lumina preste voi.
9.3 Pre cel mai mult al norodului ai pogorat cu veselie si se vor veseli inaintea Ta [ca] cei ce se veselesc la seacere si in ce chip cei ce prada prazi.
9.4 Pentru cace s-au luat jugul cel ce preste ei zace si toiagul cel preste grumazul lor, pentru ca toiagul celor ce cer l-au risipit ca in ziua aceea ce era pre Madiam.
9.5 Cace toata podoaba adunata cu viclesug si haina cu impacaciune vor plati si vor vrea de sar fi facut arsi cu foc.
9.6 Căce Copil s-au născut noao, Fiu și să deade noao, Căruia domnia să făcu preste umărul Lui, și se cheamă numele Lui: „Al marelui sfat Înger, minunat Sfeatnic, Dumnezău tare, biruitoriu, Domnu Păcii, Părintele veacului celui viitoriu”, pentru că voiu aduce pace peste boiari și sănătatea Lui. Și mare e stăpânirea Lui, și păcii lui nu iaste săvârșit preste scaunul lui David și împărăția lui să o îndirepteze pre ea și să sprijinească cu judecată și cu direptate, de acum și până în veac."

Aici este vorba despre un ținut „spre marginea mării”, dincolo de Iordan, unde se vorbesc alte limbi (Galileea Limbilor), deci nu ținuturile evreilor! O țară unde „poporul cel ce mergea în întuneric văzu Lumină mare”. Căci Fiu ni s-a dat nouă, al cărui nume este Al marelui sfat Înger, minunat Sfetnic, Dumnezeu tare, biruitor, Domnul Păcii, Părintele veacului viitor. Acest Fiu nu iaste săvârșit preste scaunul lui David și împărăția lui, deci nu este din seminția lui David.
Se proorocește despre un Fiu care ni se va da, care nu este din Galileea, nu se numește Emanuel și nu este din scaunul lui David.
Hristos a spus evreilor: Si se va lua imparatia lui Dumnezeu de la voi si se va da neamului care va aduce roadele sale...

Pe cand in biblia tiparita actual in acest cap sunt schimbari majore de zici ca este alt cap. Au fact astfel de lucruri cu intentie si spre propria lor pierzare.

Iata redarea cap 9 de la Isaia din biblia actual tiparita de biserica ortodoxa.
"8.23 Căci nu va mai fi întuneric pentru țara care era în nevoie. În vremurile de dedemult el a supus pământul Zabulonului și ținutul lui Neftali; în vremurile cele de pe urmă el va acoperi de slavă calea mării, celălalt țărm al Iordanului, Galileea neamurilor.
9.1 Poporul care locuia întru întuneric va vedea lumină mare și voi cei ce locuiați în latura umbrei morții lumină va străluci peste voi.
9.2 Tu vei înmulți poporul și vei spori bucuria lui. El se va veseli înaintea Ta, cum se bucură oamenii în timpul secerișului și se veselesc la împărțirea prăzilor.
9.3 Căci jugul ce-l apasă, și toiagul ce-l lovește, și nuiaua ce-l asuprește, Tu le vei sfărâma, ca în zilele lui Madian.
9.4 Încălțămintea cea zgomotoasă de om războinic și haina cea stropită de sânge vor fi aruncate în foc și mistuite în flăcări!
9.5 Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui și se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie."

Deci cred ca :"NO COMENT..."
E total scimbat. Clar. Cu totala intentie!!!!

Last edited by bob2909; 18.07.2010 at 10:56:29.
  #2212  
Vechi 18.07.2010, 14:51:18
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Eu am fot la o expozitie a operelor lui Marian si Victoria Zidaru prin anii 1996-1997 (nu mai retin exact). Trebuie sa marturisesc ca m-a impresionat ca si arta...insa mi-a pus un mare semn de intrebare ca spiritualitate.
Eu stiu ca tot ce este secretos, tot ce se face pe ascuns nu e de la Dumnezeu. Hristos n-a facut nimic pe ascuns, din contra.

Cum a aparut acest fenomen, cum s-a dezvoltat si la ce nivel este la ora actuala...pentru mine este cel putin bizar...
Marturisesc ca nu mi-am pierdut timpul sa-i studiez, n-am mai facut cercetari si sapaturi adanci si pentru astia, tot ce am spus mai sus se bazeaza fix pe ce am simtit cand am luat contact cu ei, iar asta se repeta de cate ori am ocazia sa citesc ceva despre ei sau sa vad ceva despre ei, motiv pentru care raman la concluzia mea: ceva undeva este putred ...

...In ciuda faptului ca eu il iubesc si-l apreciez foarte tare pe P.S Irineu Pop, bietul episcop nu a fost la prima greseala de acest gen de a da binecuvantare fara sa vada cui si apoi sa se caiasca si sa-si retraga binecuvantarea (prima data s-a intamplat cu gruparea lui Visarion Iugulescu care oricum este mai aproape de normalul ortodoxiei fata de cei de la Noul Ierusalim).
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #2213  
Vechi 18.07.2010, 18:35:17
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Ref. "BIBLIA DE LA 1688 a lui CANTACUZINO"

Nu este nici o noutate faptul că destul de multe traduceri ale Bibliei (inclusiv cea din 1688) au folosit expresia “o mie de ani”. Acest lucru a fost semnalat și aici. Totuși, faptul că sunt multe nu este un argument solid că respectivele traduceri sunt neapărat și corecte, deoarece ele sunt multe doar pentru simplul fapt că au fost copiate unele după altele. O traducere corectă se raportează însă numai la original, nicidecum la copii ale acestuia.

Cât privește “exemplul” dat de bob 2909, preluat din Isaia cap.9, el este de-a dreptul irelevant. Sunt, într-adevăr, unele diferențe de nuanță, dar nicidecum de fond. Ar fi trebuit ca paralelismul să se facă nu la nivel de text, ci la nivel de frază, sau chiar de fragment de frază, și atunci s-ar fi văzut mai limpede că “schimbările majore” anunțate de bob 2909 sunt de-a dreptul minore:

- ... țara Zavolonului, pământul Neftalimului /... pământul Zabulonului și ținutul lui Neftali;
- ... marginea mării și decindea (dincolo) de Iordan, Galilea Limbilor. /calea mării, celălalt țărm al Iordanului, Galileea neamurilor.
- Norodul cel ce mergea întru întunearic văzu lumină mare;/ Poporul care locuia întru întuneric va vedea lumină mare
- ceia ce lăcuiescu în locul și umbra morții, lumina-va lumina preste voi./ și voi cei ce locuiați în latura umbrei morții lumină va străluci peste voi.
- Pre cel mai mult al norodului ai pogorat cu veselie / Tu vei înmulți poporul și vei spori bucuria lui.
- ...si se vor veseli inaintea Ta [ca] cei ce se veselesc la seacere si in ce chip cei ce prada prazi./ El se va veseli înaintea Ta, cum se bucură oamenii în timpul secerișului și se veselesc la împărțirea prăzilor.
- Pentru cace s-au luat jugul cel ce preste ei zace si toiagul cel preste grumazul lor, / Căci jugul ce-l apasă, și toiagul ce-l lovește, și nuiaua ce-l asuprește,
- ...pentru ca toiagul celor ce cer l-au risipit ca in ziua aceea ce era pre Madiam./ Tu le vei sfărâma, ca în zilele lui Madian.
- Cace toata podoaba adunata cu viclesug / Încălțămintea cea zgomotoasă de om războinic
- ... si haina cu impacaciune vor plati si vor vrea de sar fi facut arsi cu foc./ și haina cea stropită de sânge vor fi aruncate în foc și mistuite în flăcări!
- Căce Copil s-au născut noao,/ Căci Prunc s-a născut nouă,
- ... Fiu și să deade noao, / un Fiu s-a dat nouă,
-... Căruia domnia să făcu preste umărul Lui, / a Cărui stăpânire e pe umărul Lui
- ... și se cheamă numele Lui: / și se cheamă numele Lui:
- ... „Al marelui sfat Înger,/ Înger de mare sfat,
- ... minunat Sfeatnic, Dumnezău tare, biruitoriu, / Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor,
- ... Domnu Păcii, Părintele veacului celui viitoriu”, / Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie."

Și cum comentează bob 2909 aceste deosebiri de nuanță, care sugerează mai degrabă evoluția limbii române în decursul a câteva secole? Iată cum:

E total scimbat. Clar. Cu totala intentie!!!!

De unde se vede că totala intenție nedisimulată a lui bob 2909 este să acuze, printr-un raționament șchiop, că BOR că “a șcimbat cu totală intenție Biblia”; nu se știe de ce și cu ce scop, dar a scimbat-o! Clar! No coment...! zice dumnealui într-o romgleză fără de cusur, sesizând cu ochiul lui de vultur, că în loc de Dumnezău se scrie acum, în chip fraudulos, Dumnezeu.
Deci, noi va trebui să înțelegem, mutatis-mutandis, că și “șchimbarea” sintagmei originale (1000 de ani ) în cea “contrafăcută” de BOR (mii de ani) este operată de asemenea “cu totală intenție” și "spre propria lor pierzare". Ceea ce trebuia demonstrat, căci la bob 2909, scopul scuză mijloacele.

Adică, Biblia actuală este un fals calificat. Io-te, belea!

Bine zice un proverb despre unii care se cred șavanți calificați: Unde dai, și unde crapă!

Last edited by mariamargareta; 18.07.2010 at 18:45:49.
  #2214  
Vechi 18.07.2010, 19:19:48
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu am fot la o expozitie a operelor lui Marian si Victoria Zidaru prin anii 1996-1997 (nu mai retin exact). Trebuie sa marturisesc ca m-a impresionat ca si arta...insa mi-a pus un mare semn de intrebare ca spiritualitate.
Eu stiu ca tot ce este secretos, tot ce se face pe ascuns nu e de la Dumnezeu. Hristos n-a facut nimic pe ascuns, din contra.

Cum a aparut acest fenomen, cum s-a dezvoltat si la ce nivel este la ora actuala...pentru mine este cel putin bizar...
Marturisesc ca nu mi-am pierdut timpul sa-i studiez, n-am mai facut cercetari si sapaturi adanci si pentru astia, tot ce am spus mai sus se bazeaza fix pe ce am simtit cand am luat contact cu ei, iar asta se repeta de cate ori am ocazia sa citesc ceva despre ei sau sa vad ceva despre ei, motiv pentru care raman la concluzia mea: ceva undeva este putred ...

...In ciuda faptului ca eu il iubesc si-l apreciez foarte tare pe P.S Irineu Pop, bietul episcop nu a fost la prima greseala de acest gen de a da binecuvantare fara sa vada cui si apoi sa se caiasca si sa-si retraga binecuvantarea (prima data s-a intamplat cu gruparea lui Visarion Iugulescu care oricum este mai aproape de normalul ortodoxiei fata de cei de la Noul Ierusalim).
Arta Zidarilor din acele vremuri era o artă cu tendință. Iar tendința era un misionarism obscur, care le fusese inoculat de către liderii pucioși care le “prooroceau” că “și pietrele și lemnele vor vorbi” despre secta lor, care era pe vremea aceea într-o acută criză de publicitate (nu descoperiseră încă avantajele internetului). Iar ”pietrele și lemnele” erau sculpturile și icoanele celor doi artiști.
Cum a apărut acest fenomen? Așa cum apare o avalanșă, aparent din nimic. E de ajuns ca un bulgăre să o ia razna, la vale. Restul vine de la sine. Din trupul întreg al zăpezii se rupe ceva, apare un strat, o fascie care o ia la vale și mătură totul în calea ei.
Toate “mișcările” rreformiste care se vor “mai sfinte”, “mai ortodoxe”, “mai rigoriste”, “mai fundamentaliste”, au în ele germenii unui fascism religios care glisează insidios de la erezie spre sectarism, fascism religios care era denumit în vechime “schismă”. De la erezie la schismă – iată titlul unei cărți scrise de un ilustru cercetător în mlaștinile păscute cu poftă – pohta ce au pohtit ei – de ereziarhi și de mișcăriști.
Oare n-a fost bună intenția lui Iosif Trifa? Dar el a murit cu o dureroasă strângere de inimă, gândindu-se cu frică la ce va urma după moartea lui. Iar rezultatele se cunosc. Chiar dacă o facțiune a “mișcării” a fost “recuperată” tardiv, cu eforturi disperate, de către câțiva preoți entuziaști din BOR, totuși “mișcarea” a născut și o “fiică vitregă” care a ales calea fasciei, a schismei. Orice intenție de a fi “cineva”, adică mai presus de semenii tăi anonimi, ascunde în ea păcatul mândriei, deci germenele căderii.
  #2215  
Vechi 18.07.2010, 19:36:39
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit ...

Da. Bun. Daca asta s-a inteles din ce am zis eu. E ok.

Eu cred insa ca adevarul va iesi la iveala si lumina va triumfa. Toate la timpul lor.

Eu cred ca Iisus Hristos se va arat la timpul cuvenit in Romania. Si ca aici va fii la vremea cuvenita scaunul de judecata al marelui Imparat in care toate popoarele vor veni si vor fi judecate.Inclusiv romanii. Dupa cate marturii au fost in decursul timpului.

Arsenie Boca a spus ca la un moment dat se va arata o cruce de stele deasupra muntilor fagarasi.

Cred ca va fi un razboi mondial si multa lume va fi triata.Da cred. E parerea mea.

Timpul va releva totul la momentul hotarat de divinitate.

Asa ca sa lasam timpul sa vorbeasca si mai putin noi.

Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva spunandu-mi parerea.

Va doresc o zi buna si o viata placuta. Amin. Maranatha!
  #2216  
Vechi 19.07.2010, 01:43:52
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Reflecțiile lui bob2909

Citat după reflecțiile lui bob2909:

1. Da. Bun. Daca asta s-a inteles din ce am zis eu. E ok.

2. Eu cred insa ca adevarul va iesi la iveala si lumina va triumfa. Toate la timpul lor.

3. Eu cred ca Iisus Hristos se va arat la timpul cuvenit in Romania. Si ca aici va fii la vremea cuvenita scaunul de judecata al marelui Imparat in care toate popoarele vor veni si vor fi judecate.Inclusiv romanii. Dupa cate marturii au fost in decursul timpului.

4. Arsenie Boca a spus ca la un moment dat se va arata o cruce de stele deasupra muntilor fagarasi.

5. Cred ca va fi un razboi mondial si multa lume va fi triata.Da cred. E parerea mea.

6. Timpul va releva totul la momentul hotarat de divinitate.

7. Asa ca sa lasam timpul sa vorbeasca si mai putin noi.

8. Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva spunandu-mi parerea.

9. Va doresc o zi buna si o viata placuta. Amin. Maranatha!

Răspunsuri la fiecare reflecție a lui bob2909:

1. Desigur, dacă ai înțeles ce am înțeles din ce ai zis, e ok.

2. Mai mult ca sigur că adevărul iese și va ieși la iveală. E timpul, și mereu este.

3. Da, însă Pucioșii pretind că Iisus Hristos a venit deja în România, și vine mereu la ei începând cu anul 1955:

“ [...] Eu, Domnul, Mi-am croit, începând din anul 1955 calea Mea de venire cuvânt acum pe pământ [...]”(Citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, din 13-05-2010)

Deci nu mai putem folosi timpul viitor: “se va arăta”. Tot ei spun că scaunul de judecată s-a arătat la data de 2-08-2003 (asta a fost deci “vremea cuvenită”, acum 7 ani; deci în trecut, nu în viitor), atunci când s-au deschis cerurile:

“Binecuvântată să fie ziua aceasta și lucrarea ei, căci astăzi desfac cerurile ca să se vadă scaunul de judecată, [...] Amin.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, din 2-08-2003)

4. Deocamdată nu s-a arătat, probabil că încă nu s-a dat momentul, ca să putem vorbi de un moment dat. [Munții Făgăraș se scrie cu “F” mare și fără “i” în coadă, chiar dacă sunt mai mulți (munți)].

5. Fiecare cu părerea lui. Se pare însă că nu va mai fi al treilea război mondial, deoarece a fost deja. A început în anul 2007, după cum a proorocit ultima “trâmbiță apocaliptică” pucioșească (a noua, sau a zecea, cine le mai știe numărul!), pe numele ei Nicu Gabriel, și între timp războiul mondial s-a și terminat, pentru că acum e pace cam peste tot pe pământ.

6. Poți s-o formulezi și așa: "Momentul va releva totul la timpul hotărât de divinitate" ( e cam același lucru).

7. Noi îl lăsăm, dar mai întâi trebuie să învețe el să vorbească (timpul) pe limba lui. Să vorbim mai puțin noi? De acord, mai bine puțin și bun. Ce ne facem însă cu pucioșii, că lor le plac predicile logoreice!

8. Fiecare are dreptul la o părere. După ce ți-ai spus părerea, ești tot un oarecare printre fiecare, deci ai dreptul la altă părere (nu neapărat congruentă cu prima). Totul e să n-o impui și altora, ca să nu-i deranjezi. Scuzele se acceptă. Errare humanum est.

9. Mulțumim, deși s-a făcut noapte. Și noi îți dorim să ai parte de viață veșnică, deci plăcută. Domnul nostru va veni ! (la plinirea vremii, și nu când vor oamenii, care sunt fie prea nerăbdători, fie prea nepăsători)

Last edited by mariamargareta; 19.07.2010 at 01:46:38.
  #2217  
Vechi 19.07.2010, 10:06:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu am fot la o expozitie a operelor lui Marian si Victoria Zidaru prin anii 1996-1997 (nu mai retin exact). Trebuie sa marturisesc ca m-a impresionat ca si arta...insa mi-a pus un mare semn de intrebare ca spiritualitate.
Eu stiu ca tot ce este secretos, tot ce se face pe ascuns nu e de la Dumnezeu. Hristos n-a facut nimic pe ascuns, din contra.

Cum a aparut acest fenomen, cum s-a dezvoltat si la ce nivel este la ora actuala...pentru mine este cel putin bizar...
Marturisesc ca nu mi-am pierdut timpul sa-i studiez, n-am mai facut cercetari si sapaturi adanci si pentru astia, tot ce am spus mai sus se bazeaza fix pe ce am simtit cand am luat contact cu ei, iar asta se repeta de cate ori am ocazia sa citesc ceva despre ei sau sa vad ceva despre ei, motiv pentru care raman la concluzia mea: ceva undeva este putred ...

...In ciuda faptului ca eu il iubesc si-l apreciez foarte tare pe P.S Irineu Pop, bietul episcop nu a fost la prima greseala de acest gen de a da binecuvantare fara sa vada cui si apoi sa se caiasca si sa-si retraga binecuvantarea (prima data s-a intamplat cu gruparea lui Visarion Iugulescu care oricum este mai aproape de normalul ortodoxiei fata de cei de la Noul Ierusalim).
Dacă știam că-mi ești potrivnică... și că și tu găsești hibe la părintele Irineu Pop Bistrițeanul? E clar că ai nod la camilă!

Domnule și gruparea părintelui Iugulescu este de la Dumnezeu, și pe ei i-a chemat Cuvântul lui Dumnezeu, și cu niciunchip nu a greșit părintele Irineu, ci iată Domnul l-a lăudat pe părintele Iugulescu pentru mulțimea de fii duhovnicești... iar tu spui că e o greșală ca robul Domnului, omul lui Dumnezeu, părintele Sofronie și Irineu, cei mai înțelepți dintre cei drepți, iată au greșit? Păi spui matale dar spui dejaba!!!

Și mai ai tupeul să spui și că a greșit și atunci când a binecuvântat și a legat sfânta Cetate cu Legământ Sfânt și binecuvântare și blestem ce intră fără să resăecte lșegământul? Deci iată l-ai scos și că e un greșitor plin de greșeli ce are greșelile în obijnuință... Nu vă este rușine? Oare a studiat cineva viața acostor mari sfinți părinți?

Păi draga mea dușmancă, că iată acum sunteți pare-se 4 grații dar nu mă sperii de voi ci de minciunile și păcatele și mândria și fățărnicia mea, iar de la tine nu m-am așteptat cu niciun chip la așa ceva; păi Părintele Irineu a greșit fatal o singură dată în viața lui, dar e drept că în mod fatal, dar nu era greșala lui pedeantregul ci a fost băgat prin șantaj în ea exact cum a fost băgat regele Mihai ca să abdice și să părăsească Țara:

A greșit cu adevărat atunci când a acceptat să meargă să retracteze binecuvântarea și a ridicat mâna împotriva mea, a fiului său duhovnicesc, și a zis împotriva Cuvântului lui Dumnezeu și a trăitorilor sfintei Cetăți:

''sectă rea'' și a aruncat cu piatra... ieșindu-i pe gură 3 duhuri de draci, de broască râioasă care merg la toți împărații pământului ca să-i strângă de războiul zilei celei mari, împotriva Cuvântului lui Dumnezeu... Împotriva Împăratului Împăraților, și Domnul Domnilor.

Dar i s-a iertat aceasta de Dumnezeu căci nu cu inima a hulit și nu cu inima lui a aruncat cu piatra ci el ''a făcut nebună ascultare de judecata mincinoasă a sinodului gLumii'' care l-a pus să semneze ca la partid ascultare de omul-tătuc ce a luat el, tătucul gLumii, locul lui Dumnezeu ca să se îmbrace în purpură și stacojiu.

Și atunci și-a pierdut limba și mâna dreaptă în gheenă, dar nu și inima, nu și mintea, nu și credința ci iată că încă este legat de satana și în temnița celui rău și va avea necaz 10 zile așa cum este scris, despre unii dintre Noi. (La ăia despre care este scfris mă refer, și nu la mine.)

Dar de la Domnul i s-au iertat hulele și poate că și-a recuperat limba și mâna dreaptă... căci nu cu inima a hulit și nu cu inima a ridicat piatra împotriva Domnului.

Deci nu mai mințiți despre părintele meu Irineu, căci el m-a scos din fundul băălții, și Părintele Sofronie și Irineu sunt Lumina cea mai mare întru care sălășluiește Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, și sunt fii preaiubiți înaintea Domnului.

Și Oare nu a fost Domnul secretos? Nu există Taină sfântă ținută de Dumnezeu? Cine mai știa de Înviere, cine mai știa cum avea să moară decât Ilie, Moise, Petru, Ioan și Iacov? Și firește Maica Precistă... Și pentru ce o ținea ascunsă?

Iar în ce privește miile de Ani, păi e gata, suntem în plină campanie de înviere, căci cei 2000 de ani câți au fost scriși au trecut, așa cum este scris, și în a TREIA ZI VA ÎNVIA, căci este scris că ''veți dărâma acest Templu dar în trei zile Îl voi ridica din nou'' și mai este scris ''Noi le vom face pe toate!'' dar și că se va lua de la ei, de la poborul viclean și desfrânat și prea tare la cerbice și fățărnicie, și deci era vorba de Templul Creației Sfinte! De Templul Înțelepciunii, de Templul lui Dumnezeu. Căci trupul Domnului și Templul Domnului este Cerul și Pământul cel ieșit din ape. Și sunt Moștenirea Mielului de la Tatăl.

Deci Iubire, asta ți se întâmplă dacă te bazezi numai pe simțuri... ajungi și tu o statuie printre celelalte trei grații, lingvistele lui bantichrist căci ''avară-i vopsit gardul și-n lăuntru leneopardul''.

Dacă nu mă crezi atunci poate îți amintești de o pățanie:
Păi a fost trimis sf. Antonie cel Mare de Dumnezeu undeva ca să vadă o nevoință mai mare ca a lui, căci credea despre sine că plinește niște nevoințe foarte mari, căci chiar plinea... și a mers, a ajuns într-o cârciumă, o cârciumă ca toate cârciumilele din gLume, și acolo slujea o femei ca și chelneriță și el a văzut că această femeie era ciupită mereu de oameni beți și pofticioși și cu toate astea îi servea fără obrăznicie, și cu respect...

Și s-a mirat Antonie cum de o femeie ca asta are o nevoință mai mare ca a lui, și n-a crezut ci a zis că asta e curvie cu satana... Dar Glasul Domnului i-a zis ''cerceteză Antonie'', și s-a dus să stea de vorbă cu ea, undeva deoparte, și a întrebat-o despre viața ei, și a întrebat-o dacă crede în Dumnezeu și ce face pentru asta... și i-a povestit ea cum are un copil pe care îl crește din ce câștigă în cârciumă, și asta face toată ziua, servește bețivi, gLumeți, drumeți, țigani, pofticioși, curvari obsedați... și cam asta... și Antonie a vrut să plece crezând că asta nu e cineștie ce nevoință, căci nici nu era, ci era un fel de slujire a satanei și curvie cu satana chiar în casa satanei, în cârciumă... și atunci a vrut să plece crezând că Domnul a dorit doar să-l încerce dacă poftește o astfel de viață sau dacă se va mândri cu nevoința lui și a vrut să plece, dar glasul Domnului iarăși i-a zis, ''Cercetează Antonie... și nu te înctrede numai în simțurile tale...''

Și atunci Antonie iar a mers la chelneriță și a luat-o deoparte, și a întrebat-o dacă nu cumva nu i-a ascuns ceva din viața ei... că precis mai face ceva ce nu i-a mărturisit, ci ține ascuns... și a jurat-o să spună căci e voia Domnului ca să-i spună.

Și abea atunci a mărturisit femeia că:

Are un cui în șlapii, un cui bătut în talpă la pantofii de lemn pe care îi folosește, și oridecâte ori cineva o poftește sau o batjocurește sau o ciupește sau o prinde în brațe sau de formele ei, sau o sărută, de fiecare dată ea calcă în acel cui ca să nu cadă în păcat ori în plăceri ori să se ia la discuție cu clenții...

Și atunci a recunoscut sfântul Antonie că femeia aceea avea înaintea lui Dumnezeu o mai mare nevoință ca a lui, și a plecat fericit.

Deci ceva este putred, dar nu unde credeți voi ci în Danemarca, adică în mințile nimfomane și curâioase ale unor sărmani rătăciți așa ca mine, tânărul moșul putregaiul mâncav-ar Raiul, de vii! Că doar v-am spus că eu nu-s prooroc ci un mic mare păcătos mirean păcătos din poBor, iar ceea ce știu e simplu, o parte e din ce este scris, iar o alta este dar de sus... și nu sunt un privilegiat... ci oricine caută... pe Cale... i se va da, că Domnul iubește pe orcine Astăzi aude și nu-și mai învârtoșează inima ci și-o lasă cercuită la cerbice și ceriad ca să nu i se mai învârtoșeze și ca să nu mai asculte el mereu ca boua încăpățâțânată ca uitând să se uite fără băgare de seamă exact ca un ''fericit'' vițel de aur la poarta înaltă și largă, poarta nouă... și defapt el se crede un fericit al satisfacției poftelor babilonului... că doar se știe ce înseamnă Înalta Poartă!

Last edited by vsovivi; 19.07.2010 at 10:58:58.
  #2218  
Vechi 19.07.2010, 10:25:12
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dacă știam că-mi ești potrivnică... și că și tu găsești hibe la părintele Irineu Pop?

Domnule și gruparea părintelui Iugulescu este de la Dumnezeu, și pe ei i-a chemat Cuvântul lui Dumnezeu, și cu niciunchip nu a grești părintele Irineu, ci iată Domnul l-a lăudat pe părintele Iugulescu pentru mulțimea de fii duhovnicești... iar tu spui că e o greșală ca robul Domnului, omul lui Dumnezeu, părintele Sofronie și Irineu, cei mai înțelepți, au greșit?

Și mai ai tupeul să spui că a greșit și atunci când a binecuvântat și a legat sfânta Cetate cu legământ Sfânt?

Păi draga mea dușmancă, că iată acum sunteți pare-se 4 grații, Părintele Irineu a greșit fatal o singură dată în viața lui în mod fatal:

Când a acceptat să meargă să retracteze binecuvântarea și a ridicat mâna împotrivea mea, a fiului său duhovnicesc, și a zis :

sectă rea și a aruncat cu piatra... ieșindu-i pe gură 3 duhuri de draci, de broască râioasă care merg la împărații pământului ca să-i strângă de război împotriva Cuvântului lui Dumnezeu...

Dar i s-a iertat aceasta căci nu cu inima a hulit și nu cu inima lui a aruncat cu piatra ci ''a făcut ascultare de judecata mincinoasă a sinodului gLumii'' care l-a pus să semneze ca la partid ascultare de omul-tătuc ce a luat locul lui Dumnezeu.

Și-a pierdut limba și mâna dreaptă, dar nu și inima, nu și mintea, nu și credința ci iată că este legat de satana și în temnița celui rău și va avea necaz 10 zile așa cum este scris, despre unii dintre noi.

Dar i s-a iertat și poate că și-a recuperat limba și mâna dreaptă...

Deci nu mai mințiți despre Irineu, căci Părintele Sofronie și Irineu sunt Lumina cea mare într-u care sălășluiește Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, și sunt fii preaiubiți înaintea Domnului.

Oare nu a fost Domnul secretos? Nu există Taină sfântă? Cine mai știa de înviere, cine mai știa cum avea să moară decât Ilie, Moise, Petru, Ioan și Iacov? Și firește Maica Precistă...

Iar în ce privește Miile de Ani, păi e gata, suntem în plină campanie de înviere, căci cele 2000 de ani au trecut, așa cum este scris, și a TREIA ZI VA ÎNVIA, căci este scris că în trei zile voi ridica acest templu dar și că se va lua de la ei, și era vorba de Templul Creației Sfinte! De templul înțelepciunii. Căci trupul Domnului și Templul Domnului este Cerul și Pământul cel ieșit din ape.

Asta se întâmplă dacă te bazezi doar pe simțuri... păi a fost trimis sf. Antonie cel Mare undeva ca să vadă nevoință mai mare ca a lui... și a mers, a ajuns într-o cârciumă, ă cârciumă ca toate cârciumilele din gLume, și acolo slujea o femei ca și chelneriță și a văzut o femei care era ciupită mereu de oameni beți și pofticioși și cu toate astea îi servea fără obrăznicie, și cu respect...

Și s-a mirat Antonie cum de o femei ca asta are o nevoință mai mare ca a lui, și n-a crezut ci a zis că asta e curvie cu satana... Dar Glasul Domnului i-a zis cerceteză Antonie, și s-a dus să stea de vorbă cu ea, undeva deoparte, și a întrebat-o despre viața ei, și a întrebat-o dacă crede în Dumnezeu și ce face pentru asta... și i-a povestit cum are un copil pe care îl crește din ce câștigă în cârciumă, și asta face toată ziua, servește bețivi, gLumeți, drumeți, țigani, pofticioși, curvari obsedați... și cam asta... și Antonie a vrut să plece crezând că asta nu e cineștie ce nevoință, căci nici nu era, ci era un fel de slujire a satanei și curvie cu satana chiar în casa satanei, în cârciumă... și atunci a vrut să plece crezând că Domnul a dorit doar să-l încerce dacă poftește o astfel de viață și a vrut să plece, dar glasul Domnului iarăși i-a zis, Cercetează Antonie... și nu te înctrede în simțurile tale...

Și atunci Antonie iar a mers la chelneriță și a luat-o deoparte, și a întrebat-o dacă nu cumva nu i-a mărturisit ceva din viața ei... că prceis mai face ceva ce nu i-a mărturisit, ci a ținut scuns... și a jurat-o să spună căci e voia Domnului ca să-i spună.

Și abea atunci a mărturisit că:

Are un cui în șlapii, în pantofii de lemn pe care îi folosește, și oridecâte ori cineva o poftește sau o batjocurește sau o ciupește sau o prinde în brețe sau de formele ei, de fiecare dată ea calcă în acel cui ca să nu cadă în păcat ori în plăceri ori să se ia la discuție cu clenții...

Și atunci a recunoscut sfântul Antonie că femeia aceea avea înainte lui Dumnezeu o mai mare nevoință ca a lui, și a plecat fericit.

Deci ceva este putred în Danemarca, în mințile unor rătăciți așa ca mine.
Sovi eu nu sunt dusmanul nimanui, decat al meu propriu....eu am spus si repet ca pe PS Irineu de cand l-am vazut si auzit prima data intr-o slujba l-am iubit si respectat...este un mare traitor al ortodoxiei...dar pentru lucrarea pr. Visarion Iugulescu pe care o cunosc destul de bine caci am stat printre ei si am vazut ce le poate pielea, nu am nici o consideratie...iar pentru cei de la Noul Ierusalim nu am decat mari rezerve pentru ca nu stiu mare lucru despre ei iar cat stiu imi e de ajuns ca sa ma tin de-o parte.
Mie Biserica Ortodoxa si marii ei duhovnici pe care i-am cunoscut si am discutat de zeci de ori cu fiecare, mi-au oferit tot ceea ce eu stiu si cunosc acum despre sfanta mea credinta...imi iubesc ortodoxia mai mult decat orice si Cuvantul lui Dumnezeu eu nu l-as da pentru mii de cuvinte spuse de cei de la oricare alta adunare, lucrare sau chiar secta.

Eu sunt convinsa ca daca o singura data un crestin l-a cunoscut pe pr. Sofian Boghiu (eu l-am avut duhovnic cativa ani), pe pr. Cleopa dela Sihastria, pr. Arsenie Papacioc si pr. Teofil Paraian , pr. Calistrat de la Barnova care ma cunosteau ca pe un cal breaz, pr. Lavrentie Sovre de la Frasinei si multi altii mai mult sau mai putin cunoscuti...etc, eu sunt sigura ca acei crestini care macar o data au auzit un cuvant de la acesti mari sfinti contemporani, pot sa spun, nu au cum sa se mai uite in gradina unora ca cei despre care am mai spus mai sus.

Asta este parerea mea, a unui muritor de rand, in rest toate le stie si le judeca Dumnezeu.
Repet: sunt doar propriul meu dusman ca nu sunt in stare sa-mi invang propriile pacate...si in rest nimic
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #2219  
Vechi 19.07.2010, 11:05:26
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Sovi eu nu sunt dusmanul nimanui, decat al meu propriu....eu am spus si repet ca pe PS Irineu de cand l-am vazut si auzit prima data intr-o slujba l-am iubit si respectat...este un mare traitor al ortodoxiei...dar pentru lucrarea pr. Visarion Iugulescu pe care o cunosc destul de bine caci am stat printre ei si am vazut ce le poate pielea, nu am nici o consideratie...iar pentru cei de la Noul Ierusalim nu am decat mari rezerve pentru ca nu stiu mare lucru despre ei iar cat stiu imi e de ajuns ca sa ma tin de-o parte.
Mie Biserica Ortodoxa si marii ei duhovnici pe care i-am cunoscut si am discutat de zeci de ori cu fiecare, mi-au oferit tot ceea ce eu stiu si cunosc acum despre sfanta mea credinta...imi iubesc ortodoxia mai mult decat orice si Cuvantul lui Dumnezeu eu nu l-as da pentru mii de cuvinte spuse de cei de la oricare alta adunare, lucrare sau chiar secta.

Eu sunt convinsa ca daca o singura data un crestin l-a cunoscut pe pr. Sofian Boghiu (eu l-am avut duhovnic cativa ani), pe pr. Cleopa dela Sihastria, pr. Arsenie Papacioc si pr. Teofil Paraian , pr. Calistrat de la Barnova care ma cunosteau ca pe un cal breaz, pr. Lavrentie Sovre de la Frasinei si multi altii mai mult sau mai putin cunoscuti...etc, eu sunt sigura ca acei crestini care macar o data au auzit un cuvant de la acesti mari sfinti contemporani, pot sa spun, nu au cum sa se mai uite in gradina unora ca cei despre care am mai spus mai sus.

Asta este parerea mea, a unui muritor de rand, in rest toate le stie si le judeca Dumnezeu.
Repet: sunt doar propriul meu dusman ca nu sunt in stare sa-mi invang propriile pacate...si in rest nimic

Deci e clar, te-ai înfofolit în duhovnici, și te-ai unit cu cele trei grații și mă crezi și tu sectă rea, antichrist, curvar cu satana și te ți deoparte... că cică nu le-ai da... învățăturile lor... păi iată că vorbești degeaba căci le-ai dat deja!

Nu mă așteptam la diavol ca să-i aducă dușmani pe cei pe care... dar și Iscariotul a fost cel mai înțelept dintr ucenici... și a ajuns sluga lui bantichrist... iar dumneata... nu ți-am spus că ai noduri mari la camilă? Sau nu vezi că judecata strâmbă ți-a întunecat mințile! Trist...

Foarte bine... adă-mi toate învățăturile duhovnicești în contră și Domnul le va face pleavă în vânt... paie între focuri...

Nu credeam că și pe tine te-a cumpărat satana! PĂCAT!

Am modificat:
Citat:
Dacă știam că-mi ești potrivnică... și că și tu găsești hibe la părintele Irineu Pop Bistrițeanul? E clar că ai nod la camilă!

Domnule și gruparea părintelui Iugulescu este de la Dumnezeu, și pe ei i-a chemat Cuvântul lui Dumnezeu, și cu niciunchip nu a greșit părintele Irineu, ci iată Domnul l-a lăudat pe părintele Iugulescu pentru mulțimea de fii duhovnicești... iar tu spui că e o greșală ca robul Domnului, omul lui Dumnezeu, părintele Sofronie și Irineu, cei mai înțelepți dintre cei drepți, iată au greșit? Păi spui matale dar spui dejaba!!!

Și mai ai tupeul să spui și că a greșit și atunci când a binecuvântat și a legat sfânta Cetate cu Legământ Sfânt și binecuvântare și blestem pe cei ce intră fără să respecte Legământul? Deci iată l-ai scos și că e un greșitor plin de greșeli ce are greșelile în obijnuință... Nu vă este rușine? Oare a studiat cineva viața acostor mari sfinți părinți?

Păi draga mea dușmancă, că iată acum sunteți pare-se 4 grații dar nu mă sperii de voi ci de minciunile și păcatele și mândria și fățărnicia mea, iar de la tine nu m-am așteptat cu niciun chip la așa ceva; păi Părintele Irineu a greșit fatal o singură dată în viața lui, dar e drept că în mod fatal, dar nu era greșala lui pedeantregul ci a fost băgat prin șantaj în ea exact cum a fost băgat regele Mihai ca să abdice și să părăsească Țara:

A greșit cu adevărat atunci când a acceptat să meargă să retracteze binecuvântarea și a ridicat mâna împotriva mea, a fiului său duhovnicesc, și a zis împotriva Cuvântului lui Dumnezeu și a trăitorilor sfintei Cetăți:

''sectă rea'' și a aruncat cu piatra... ieșindu-i pe gură 3 duhuri de draci, de broască râioasă care merg la toți împărații pământului ca să-i strângă de războiul zilei celei mari, împotriva Cuvântului lui Dumnezeu... Împotriva Împăratului Împăraților, și Domnul Domnilor.

Dar i s-a iertat aceasta de Dumnezeu căci nu cu inima a hulit și nu cu inima lui a aruncat cu piatra ci el ''a făcut nebună ascultare de judecata mincinoasă a sinodului gLumii'' care l-a pus să semneze ca la partid ascultare de omul-tătuc ce a luat el, tătucul gLumii, locul lui Dumnezeu ca să se îmbrace în purpură și stacojiu.

Și atunci și-a pierdut limba și mâna dreaptă în gheenă, dar nu și inima, nu și mintea, nu și credința ci iată că încă este legat de satana și în temnița celui rău și va avea necaz 10 zile așa cum este scris, despre unii dintre Noi. (La ăia despre care este scfris mă refer, și nu la mine.)

Dar de la Domnul i s-au iertat hulele și poate că și-a recuperat limba și mâna dreaptă... căci nu cu inima a hulit și nu cu inima a ridicat piatra împotriva Domnului.

Deci nu mai mințiți despre părintele meu Irineu, căci el m-a scos din fundul băălții, și Părintele Sofronie și Irineu sunt Lumina cea mai mare întru care sălășluiește Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, și sunt fii preaiubiți înaintea Domnului.

Și Oare nu a fost Domnul secretos? Nu există Taină sfântă ținută de Dumnezeu? Cine mai știa de Înviere, cine mai știa cum avea să moară decât Ilie, Moise, Petru, Ioan și Iacov? Și firește Maica Precistă... Și pentru ce o ținea ascunsă?

Iar în ce privește miile de Ani, păi e gata, suntem în plină campanie de înviere, căci cei 2000 de ani câți au fost scriși au trecut, așa cum este scris, și în a TREIA ZI VA ÎNVIA, căci este scris că ''veți dărâma acest Templu dar în trei zile Îl voi ridica din nou'' și mai este scris ''Noi le vom face pe toate!'' dar și că se va lua de la ei, de la poborul viclean și desfrânat și prea tare la cerbice și fățărnicie, și deci era vorba de Templul Creației Sfinte! De Templul Înțelepciunii, de Templul lui Dumnezeu. Căci trupul Domnului și Templul Domnului este Cerul și Pământul cel ieșit din ape. Și sunt Moștenirea Mielului de la Tatăl.

Deci Iubire, asta ți se întâmplă dacă te bazezi numai pe simțuri... ajungi și tu o statuie printre celelalte trei grații, lingvistele lui bantichrist căci ''avară-i vopsit gardul și-n lăuntru leneopardul''.

Dacă nu mă crezi atunci poate îți amintești de o pățanie:
Păi a fost trimis sf. Antonie cel Mare de Dumnezeu undeva ca să vadă o nevoință mai mare ca a lui, căci credea despre sine că plinește niște nevoințe foarte mari, căci chiar plinea... și a mers, a ajuns într-o cârciumă, o cârciumă ca toate cârciumilele din gLume, și acolo slujea o femei ca și chelneriță și el a văzut că această femeie era ciupită mereu de oameni beți și pofticioși și cu toate astea îi servea fără obrăznicie, și cu respect...

Și s-a mirat Antonie cum de o femeie ca asta are o nevoință mai mare ca a lui, și n-a crezut ci a zis că asta e curvie cu satana... Dar Glasul Domnului i-a zis ''cerceteză Antonie'', și s-a dus să stea de vorbă cu ea, undeva deoparte, și a întrebat-o despre viața ei, și a întrebat-o dacă crede în Dumnezeu și ce face pentru asta... și i-a povestit ea cum are un copil pe care îl crește din ce câștigă în cârciumă, și asta face toată ziua, servește bețivi, gLumeți, drumeți, țigani, pofticioși, curvari obsedați... și cam asta... și Antonie a vrut să plece crezând că asta nu e cineștie ce nevoință, căci nici nu era, ci era un fel de slujire a satanei și curvie cu satana chiar în casa satanei, în cârciumă... și atunci a vrut să plece crezând că Domnul a dorit doar să-l încerce dacă poftește o astfel de viață sau dacă se va mândri cu nevoința lui și a vrut să plece, dar glasul Domnului iarăși i-a zis, ''Cercetează Antonie... și nu te înctrede numai în simțurile tale...''

Și atunci Antonie iar a mers la chelneriță și a luat-o deoparte, și a întrebat-o dacă nu cumva nu i-a ascuns ceva din viața ei... că precis mai face ceva ce nu i-a mărturisit, ci ține ascuns... și a jurat-o să spună căci e voia Domnului ca să-i spună.

Și abea atunci a mărturisit femeia că:

Are un cui în șlapii, un cui bătut în talpă la pantofii de lemn pe care îi folosește, și oridecâte ori cineva o poftește sau o batjocurește sau o ciupește sau o prinde în brațe sau de formele ei, sau o sărută, de fiecare dată ea calcă în acel cui ca să nu cadă în păcat ori în plăceri ori să se ia la discuție cu clenții...

Și atunci a recunoscut sfântul Antonie că femeia aceea avea înaintea lui Dumnezeu o mai mare nevoință ca a lui, și a plecat fericit.

Deci ceva este putred, dar nu unde credeți voi ci în Danemarca, adică în mințile nimfomane și curâioase ale unor sărmani rătăciți așa ca mine, tânărul moșul putregaiul mâncav-ar Raiul, de vii! Că doar v-am spus că eu nu-s prooroc ci un mic mare păcătos mirean păcătos din poBor, iar ceea ce știu e simplu, o parte e din ce este scris, iar o alta este dar de sus... și nu sunt un privilegiat... ci oricine caută... pe Cale... i se va da, că Domnul iubește pe orcine Astăzi aude și nu-și mai învârtoșează inima ci și-o lasă cercuită la cerbice și ceriad ca să nu i se mai învârtoșeze și ca să nu mai asculte el mereu ca boua încăpățâțânată ca uitând să se uite fără băgare de seamă exact ca un ''fericit'' vițel de aur la poarta înaltă și largă, poarta nouă... și defapt el se crede un fericit al satisfacției poftelor babilonului... că doar se știe ce înseamnă Înalta Poartă!

Last edited by vsovivi; 19.07.2010 at 11:10:50.
  #2220  
Vechi 19.07.2010, 11:52:23
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Înalta Poartă, adică artă; ceartă, ce artă? Artă Mațială! Deci dacă chiar sunt un prooroc și eu de și nu eu, atunci zic așa în memoria lui Emilian și a lui Avva Pambo:

Dacă tot mereu dorm și nu mă păzesc, atunci în clipa următoare precis o să caz în ispită și apoi o să ''mă ridic'' prefăcându-mă că nu s-a întâmplat și uitând ca să mă pot mândri cu vrednicia mea... un fel de vrednic că poot să hulesc și să înjur și să mă mâniu pe fratele meu și pe sora mea Iubirea...

Dar mai înainte de frățieTate și de soriciTate este Domnul nostru Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu... iar dacă preferi să te asociezie cu cele trei grații că cică tu îi știi pe duhovnici și știi și celelalt adunări... deci îi știi tu... atunci eu nu te opresc... și măcar știu că îmi ești și dumneata dușmancă! Și a zis Domnul, iubiți pe vrăjmașii voștrii... dar nu cumva să-i ascultați sau să-i urmați căci vă târăsc în gLume ca să vi-l înscăuneze pe tătucul fărădelegilor, pe cel născut dintr-o desfrânată jidoavcă... Deci să nu semnați!

Deci poroorcia mea este atât:
Dacă nu ascult pe Dumnezeu ca să mă păzesc de ispite, atunci, în clipa următooare voi cădea în păcat și apoi mîndrindu-mă voi afirma lăudându-mă înainte gLumii și a lui Dumnezeu, cu trufie, că defapt sunt vrednic și nu am căzut ci a fost o tactică a mea perfectă, izvorâtă din planul ăla scurt, foarte scurt, planul planurilor pe care nimeni nu le bagă în seama, planul cel înțelept. Planul ''fericirii''. ... deci dacă nu ascult atunci în clipa următoare cu siguranță o să intru prin Înalta Poartă... aia largă, largă de tot.

Last edited by vsovivi; 19.07.2010 at 11:55:53.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40