Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 21.11.2012, 00:48:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asa cum neo-stilistii isi fac dogma din geocentrism si varsta pamantului. Relativul stiintific (calendarul astronomic, teoria geocentrica) e absolutizat in mintea unora si gandit ca criteriu infailibil al Ortodoxiei.
Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate;
Ce e rau si ce e bine
Tu te-ntreaba si socoate;
Nu spera si nu ai teama,
Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamna, de te cheama,
Tu ramâi la toate rece.

(Glossa, M.Eminescu)
  #222  
Vechi 21.11.2012, 01:13:17
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Repet pentru Ioanna ... "neo-stilisti" nu exista in DEX

neo-stilisti nu exista in DEX, acest termen exista doar in fanteziile schizmatice ale lu' Ioanna, sunt insa destui neocomunisti deghizati in evolutionisti teisti care se dau ortodocsi sadea. In lumea modei se foloseste cu succes si poate insemna ceva termenul neo-stilist.

Ioanna, termina cu soparlele, incearca sa citesti pana la capat un articol, incearca sa-l intelegi si dupa, daca ai ceva probleme de interpretare, incearca sa mimezi indiferenta sau poate,... un orgasm intelectual! Promiti? Si te mai miri ca am "ceva" cu tine, la cat esti de simpatica? Tu poti fractura fanteziile religioase precum ai fost educata de cei 13 "tovarasi" de forum ... Esti contorsionista?

Cu Eminescu ce ai?... Ai ramas la toate rece?... Ai legatura cu topicul?... Ai dat citate din tine?... Iti cam place sa te plagiezi?

Despre Hair-Stilisti ce ne poti spune ? Dar despre Top-Stilisti ? Incearca si despre Home-Stilisti !

Daca insinuezi ca am vre-o legatura cu "stilisti" te asigur ca te inseli, ca de fiecare data,... nu ma ocup cu asa ceva.

citez:

"Istoria Bisericii este o parte importantă a credinței creștine ortodoxe.Creștinii ortodocși (nu stilistii) se definesc în mod deosebit prin continuitatea lor cu cei care au trăit înaintea lor, aceia care au fost primii care au primit și propovăduit adevărul lui Iisus Hristos lumii, cu aceia care au ajutat la formularea și exprimarea formulelor și cultului de credință, și cu aceia care au continuat să urmeze neschimbată, dar totuși tot timpul dinamică, Sfânta Tradiție a Bisericii Ortodoxe."

pentru mai multe detalii, click aici - http://istoria.md/articol/265/Biseri...83,_cronologie

Last edited by neica_nimeni_altul; 21.11.2012 at 01:47:51.
  #223  
Vechi 21.11.2012, 01:32:27
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

In Postul Craciunului ar fi trebuit sa ma lase rece ineptiile “neo-stilistilor” si zelotistilor, sa nu fi dat curs replicilor lor, ci sa-mi cultiv rabdarea, caci ea e cea care intareste toate slabiciunile noastre.
  #224  
Vechi 21.11.2012, 01:50:11
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Ioanna, tu ramai la toate rece, asa sa faci, mai ales ca ai atatea slabiciuni cu: rabdarea, neo-stilistii, zelotistii,... si Hair-Stilistii.
Inteleg ca nu prea mergi cu regularitate la coafor? Mai bine cultiva si tu ceva ... cum ar fi spiritul autocritic, tovarasa!

Last edited by neica_nimeni_altul; 21.11.2012 at 02:02:01.
  #225  
Vechi 21.11.2012, 02:10:09
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
și dacă nu sunt om de știință, ce?
în rest ai fost foarte concret ...
Dumitru73, cand apari tu, e semn ca se inchide topicul ... asa am observat, sper ca nu e cazul si acum.
E foarte bine ca nu esti om de stiinta, pai mai aveai tu atata timp sa stai pe forum daca erai?

Last edited by neica_nimeni_altul; 21.11.2012 at 10:23:15.
  #226  
Vechi 21.11.2012, 13:45:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Catalin, chiar consideri ca simpla ta afirmatie "E vorba de calendarul astronomic, cel iulian al lui Sosigene" este suficienta? Ai avut o revelatie divina in acest sens? Poti dezvola subiectul cu argumente "credibile" si nu bazat pe propriile tale supozitii si speculatii?
Ai citit argumentele continute in documentele din link-urile postate de Postelnicu, sunt eronate?
Folosesti ca argument doar faptul ca "se spune" ... pe nu stiu ce forum, in nu stiu ce mediu teologic, pe la nu stiu ce colt de strada, etc ... "ca stilistii au facut dogma din calendarul lui Cezar", asta e tot? "Solid argument", ma inchin in fata lui si a celui care la creat!
Ridicol!
Eu cred ca tu de multe ori scrii fara sa intelegi despre ce e vorba, repeti ce spune altcineva fara sa filtrezi. Tu nu stii ca BOR a adoptat calendarul gregorian? Daca nu ai stiut pana acum, calendarul iulian nu era exact, in fiecare an ramaneau 11 minute, iar la 128 de ani se acumula o zi, astfel ca pana in 1900 diferenta devenise de o jumatate de luna. Si astfel s-a facut o potrivire cu calendarul astronomic.
In legatura cu anii de la facerea lumii, bineinteles ca nu au legatura cu dogma si nici cu canoanele.
  #227  
Vechi 21.11.2012, 13:48:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
neo-stilisti nu exista in DEX, acest termen exista doar in fanteziile schizmatice ale lu' Ioanna, sunt insa destui neocomunisti deghizati in evolutionisti teisti care se dau ortodocsi sadea.
Nu ai inteles ca era o ironie? Asa cum un ortodox nu e protestant, dar datorita ecumenismului poate sa aiba unele idei asemanatoare cu cele protestante, la fel un ortodox poate sa nu fie stilist, dar sa aiba conceptii asemanatoare.
  #228  
Vechi 21.11.2012, 14:02:55
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Question

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu ai inteles ca era o ironie? Asa cum un ortodox nu e protestant, dar datorita ecumenismului poate sa aiba unele idei asemanatoare cu cele protestante, la fel un ortodox poate sa nu fie stilist, dar sa aiba conceptii asemanatoare.
Catalin2, pentru tine un evolutionismul teist consideri ca este asemanator cu un crestin ortodox ? Tu crezi ca un "stilist", adica o alta forma de "protestant" aflat in afara bisericii ortodoxe, daca are idei asemanatoare cu un ortodox, crezi ca joaca in acelasi film ? Nu sunt de acord cu stilistii si nici cu ironiile gratuite, o afirm foarte clar!

Eu nu sunt pentru ecumenism, sper ca ti-ai dat seama ...

Cand ne mai dai exemple, ar fi mai bine sa te raportezi in principal la ortodocsi si abia pe urma sa pui alte credinte in raport cu ei. Adica, ca sa intelegi mai bine, corect ai fi putut spune acelasi lucru (?), reformulat astfel:

"Asa cum un protestant nu e ortodox, dar datorita ecumensimului se considera gresit ca pot sa aiba idei asemanatoare cu cele ortodoxe, la fel, un "stilist" nu este ortodox, desi aparent au conceptii asemanatoare"

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In legatura cu anii de la facerea lumii, bineinteles ca nu au legatura cu dogma si nici cu canoanele.
O alta ironie ... se pare ca sunt la moda nervo-stilistii

Last edited by neica_nimeni_altul; 21.11.2012 at 14:23:24.
  #229  
Vechi 21.11.2012, 14:24:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Catalin2, pentru tine un evolutionismul teist consideri ca este asemanator cu un crestin ortodox ? Tu crezi ca un "stilist", adica o alta forma de "protestant" aflat in afara bisericii ortodoxe, daca are idei asemanatoare cu un ortodox, crezi ca joaca in acelasi film ? Nu sunt de acord cu stilistii, o afirm foarte clar !
Eu nu sunt pentru ecumenism, sper ca ti-ai dat seama ...
Cum a spus parintele in acea povestire evolutionimsul teist este o greseala, una grava. Dar nu a spus ca nu e ortodox, oricine se afla in Biserica poate sa afle pana la sfarsit care e adevarul, chiar daca are o neintelegere. In schimb un protestant care nu crede in evolutionismul teist tot protestant ramane, daca nu vine in Biserica Ortodoxa.
Stilistii au ajuns la schisma din cauza rigiditatii, cauzata tot de o intelegerea gresita. Au ajuns sa considere calendarul astronomic ceva ce tine de invatatura, despartindu-se mai bine decat sa renunte la calendarul iulian. Cam la fel au facut rascolnicii (lipoveni) in trecut.
Si geocentrismul intra tot la astronomie, adica stiinta omeneasca.
  #230  
Vechi 21.11.2012, 14:41:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Dumitru73, cand apari tu, e semn ca se inchide topicul ... asa am observat, sper ca nu e cazul si acum.
E foarte bine ca nu esti om de stiinta, pai mai aveai tu atata timp sa stai pe forum daca erai?
Am eu vreo vina ca se inchid topicurile?
De cele mai multe ori un topic se inchide datorita limbajului, nu a ideilor.
Subiect închis

Tags
evoluționism teist, geocentrism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40
Este islamismul (musulmanismul) o erezie ariana? mihailt Generalitati 24 01.08.2010 13:17:27