Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 08.03.2010, 15:14:11
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Caderile noastre ni se datoreaza in totalitate si nu putem acuza pe nimeni altul de ele, kosmy, caci in baza credintei pe care o avem, daca o avem, putem rezista spunand pur si simplu :NU! celui care ne ispiteste.
Intru totul de acord, Miha-anca, dar aici nu e vorba de cadere a cuiva initial credincios , e vorba de a da exemplu personal prost, in Biserica fiind, unora care nu-s crediciosi, lucru intr-adevar grav.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 08.03.2010, 15:19:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Oare cati dintre noi am inaintat si nu mai batem pasul pe loc?! Mai degraba ne amagim. Avem impresia ca daca stim mai multe suntem indreptatiti sa-i tragem de urechi pe altii. Oare asa e? Sau deja ne identificam cu cei despre care citim?
E mare diferenta intre a sti si a nu sti. Sf. Apostol Petru spune ca trebuie sa avem cunoastere. Da, avem voie, caci Sf. Apostol Pavel spune, ca pe cei din Biserica ii indreptam noi; iar pe cei din afara ii judeca Dumnezeu.
Ei, acum stii ca nu e vorba de amagire.
Dar te intreb: putem oare afirma orice, orice sminteala?
Reply With Quote
  #223  
Vechi 08.03.2010, 15:23:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cand ii numesti pe Sfinti "persoane presupuse desavarsite" de fapt pacatuiesti impotriva Duhului Sfant. Si nu stiu daca stii, dar acest fel de pacate NU se iarta:
- Să nu întristați Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care ați fost pecetluiți pentru ziua răscumpărării. (Efeseni 4,30)
- Evanghelia dupa Ioan 14,26: Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.

Sfintii nu au vorbit de la ei, ci de la Duhul Sfant.
Poate ca m-am referit la Arsenie Boca pe care multi il considera sfant, dar eu nu-l consider decat un calugar ieromonah care, uneori vorbeste foarte frumos si intelept, dar alteori bate campii si vorbeste dur despre lucruri despre care nu are habar, ci doar isi inchipuie...insuflat de duhul Sfant, probabil.
Cine spune ca am pacatuit Impotriva Duhului Sfant ?, sau, ca nu sunt iartata...ce va mai place credinta aplecata spre neiertare, blestem, gravitate si toate alea cate suna groaznic, nicidecum gingas.
Nu cred ca am pacatuit astfel impotriva Duhului Sfant, caci nu as indrazni sa-L hulesc pe Dumnezeu, insa un om pot sa-l cantaresc dupa putinta, la fel de omeneasca, mai ales atunci cand imi pune pumnul in gura si ma obliga sa ma culc cu sotul numai o data in viata , daca vreau doar un copil sa procreez...iar sotul sa se duca astfel pe campii.
Cine spune ca un pacat nu este iertat, tu ? Eu stiam ca Insusi Dumnezeu l-a iertat pe Sf. Petru dupa ce acesta s-a lepadat de Dansul...Vedeti !, vedeti cum vorbiti voi din carti fara sa va pese daca are vre-un rationament, chiar si religios , sau sa interpretati doar asa ca sa faceti pe oamenii cu frica de Dumnezeu...cica.
Stai fara griji, nu te mai ingrozi tu de mine, ca are cine sa o faca, Acel cineva care ma cunoaste cel mai bine fiindca m-a creat, tu ingrozeste-te de realitatea din jur neconforma cu credinta, in pofida atator scrieri si lecturari mistice.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 08.03.2010 at 15:28:52.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 08.03.2010, 15:26:39
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Te rog da un citat din Sf Ioan Gura de Aur in care el sa zica ca 'avem voie' sa 'ne impreunam' sau 'sa facem sex' cum spui tu (imi repugna aceasta expresie, de altfel) numai marti si joi. Sunt chiar curioasa sa il vad.
El vorbeste de importanta postului, daca amandoi sunt de acord. Daca vei citi cu atentie mesajele mele vei vedea ca asta am spus si eu. Am adaugat niste consideratii mai largi despre sensul ascezei si cum se mai poate ea manifesta in afara de postul cunoscut tuturor.

As mai vrea ca atat tu, cotoracia, cat si kosmy, sa lasati si pe altii care exprima alte opinii ca ale voastre ca nu sunt crestini si habar n-au, cum ati facut mai sus cu ory. Sa incercam sa ramanem obiectivi si sa nu ne balacarim reciproc, cat se poate.
Nici ory si nici eu nu am facut aici confindente despre viata noastra conjugala, am vorbit in general.
De altfel sunt si altii care vorbesc asa, si care nici nu au viata conjugala, de xemplu p. Teofil Paraianu vorbeste si el despre faimosul 'marti si joi' intr-unul din interviuri. A fost postat de mai multe ori acest text, dati un search. I-ati spune si lui sa 'faca sex vineri daca vrea', dupa ce ati citit acest interviu?
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
As mai vrea ca atat tu, cotoracia, cat si kosmy, sa lasati si pe altii care exprima alte opinii ca ale voastre
Cine nu a lasat pe cine? Doar admin-ul forumului poate sa faca ceva in directia asta...

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
sa nu ne balacarim reciproc,
Unde si pe cine am "balacarit "?

Cu ce te-am contrazis legat de "marti si joi"? Am zis clar ca mi se pare o regula exagerata, facuta de oameni necasatoriti. Unde-i contrazicerea?
Reply With Quote
  #225  
Vechi 08.03.2010, 15:29:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ory, sa nu amestecam mere cu pere.
Sf. Aposol Petru a pacatuit impotriva lui Iisus Hristos, nu a Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 08.03.2010, 15:35:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Aha, sa inteleg ca este mai pacat sa pacatuiesti impotriva vre-unui Sfant sau Preot, decat impotriva Lui Dumnezeu !
Am inteles asta demult din partea credinciosiei ortodoxe, tocmai despre aceasta spuneam mai sus, deci nu ai inteles , tocmai fiindca cititul mai trebuie si gandit...nu, redat ca atare.
Cine spune ca a contesta un principiu emis de UN OM DESAVARSIT ( sa spunem, desi doar Dumnezeu a fost si ramane Desavarsit ) este pacat importiva Duhului Sfant ? Probabil, tot un OM.
Oricum, nu exista pacat care sa nu poate fi iertat, tocmai de aceia ni se ofera si posibilitatea de-a fi judecati, altfel am ramane fiecare cu pacatele ancorati intr-o deznadejde de netagaduit si astfel nu si-ar mai avea rostul nici propovaduirea adevarului, fara ingaduinta si Iubirea neasemuita de care Dumnezeu a dat dovada.
Voi cei cu suflete de crestini, sa nu indrazniti niciodata sa spuneti omului natang ca este neiertat pentru anume ceva, de catre Dumnezeu, caci astfel degeaba va mai documentati in ale spiritualitatii.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 08.03.2010 at 15:42:50.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 08.03.2010, 15:40:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Anca, draga,
Eu nu am amaraciuni si, pare ca nu pot trece tocmai pentru ca imi pasa de ceea ce se intampla, bine-nteles ca tu poti trece usor, doar este usor a " lectura " .
Ory draga, credinta mea nu e "lectura", ci traire. Daca ti-ar pasa cu adevarat, ai da dovada de mila si nadejde. Ori din pacate nu se vede decat o ura nesfarsita. La ce foloseste, daca nu reusesti sa schimbi ceva?!?
Au fost oameni, carora le-au fost ucisi sotii, fratii, fiii si au iertat. Au fost oameni, care au pierdut averi, si au iertat. Sa iertam si noi, caci asta ne cere Domnul sa iertam si sa ne iubim si dusmanul. Au fost femei, care au gresit si au iertat si s-au iertat, si au devenit sfinte, caci Dumnezeu nu ne ramane dator.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 08.03.2010, 15:41:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Imi pare ca unii vorbesc ca si cand ar cobori de pe fresca Bisericii, deci, in calitate de sfinti. Sa-mi fie cu iertare, dar ma tem ca multi stim ce spun Sfintii Parinti si putini facem potrivit invataturii lor. Si cand vorbesc de invatatura lor nu ma rezum doar la unirea trupeasca. Asa ca e cazul sa nu ne mai aventuram in a da sfaturi cand e bine si cand nu e bine sa existe aceasta legatura. Duhovnicul fiecaruia e in masura sa ofere cel mai potrivit raspuns in acest caz.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 08.03.2010, 15:47:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Aha, sa inteleg ca este mai pacat sa pacatuiesti impotriva vre-unui Sfant sau Preot, decat impotriva Lui Dumnezeu !
Am inteles asta demult din partea credinciosiei ortodoxe, tocmai despre aceasta spuneam mai sus, deci nu ai inteles , tocmai fiindca cititul mai trebuie si gandit...nu, redat ca atare.
Cine spune ca a contesta un principiu emis de UN OM DESAVARSIT ( sa spunem, desi doar Dumnezeu a fost si ramane Desavarsit ) este pacat importiva Duhului Sfant ? Probabil, tot un OM.
Nu, uite cum e:
Scrie in Sf. Scriptura, ca putem, din nestiinta, sa pacatuim impotriva Tatalui si a Fiului, dar nu impotriva Sfantului Duh.
Sfintii, indumnezeindu-se, au primit Duhul Sfant, Care a vorbit prin ei, caci ei nu au scris de la ei, ci de la Duhul Sfant. Este intelepciunea, pe care ne-o da spre inteleptirea noastra Dumnezeu. Nu este deci permis sa pacatuim impotriva Duhului Sfant, acesta fiind unul dintre pacatele , care nu se iarta. La fel nu se iarta, daca ne bazam pe bunatatea si iertarea lui Dumnezeu, pacatuind mai departe. scrie in orice carte de rugaciune; am avut si topic cu aceasta tema.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 08.03.2010, 15:48:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
Unde si pe cine am "balacarit "?

Cu ce te-am contrazis legat de "marti si joi"? Am zis clar ca mi se pare o regula exagerata, facuta de oameni necasatoriti. Unde-i contrazicerea?
Iarta-ma, poate te-am confundat sau am citit gersit ce ai scris.
In orice caz cineva mai sus era foarte dur cu ory si ii spunea ca nu este crestina. Asta m-a deranjat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand binele nu mai e bine si raul nu mai e rau dobrin7m Generalitati 19 29.11.2010 12:16:22
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia cea impodobita enasonia Intrebari utilizatori 45 20.04.2010 14:50:40