Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 03.10.2014, 15:06:29
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ca sa nu voteze altii in locul meu.
Teocratie este ce incearca sa faca Statul Islamic, si ce a facut deja Iranul...
  #222  
Vechi 03.10.2014, 15:16:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Teocrație va fi atunci când toți, în mod liber, ne vom lăsa conduși de către Dumnezeu, pentru că El nu a guvernat niciodată istoria. Mulți, însă, substituindu-I-se, au pretins că în numele Său conduc.

Dacă cineva vrea să guverneze în numele lui Dumnezeu, trebuie să o facă după cum a arătat Hristos: făcându-se tuturor slujitor.
Într-o democrație sănătoasă, instituțiile, funcționarii, politicienii - asta și fac: slujesc cetățeanul.
  #223  
Vechi 03.10.2014, 15:20:01
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Teocratie este ce incearca sa faca Statul Islamic, si ce a facut deja Iranul...
Deistule, doamna se refera la teocratie crestina. Of...
Oricum, ca veni vorba, ideea de a pupa mina unor personae in negru si cu barba doar pentru ca sunt in negru si cu barba, deja imi displace demult. Cind vad un preot cunoscut sau un episcop cunoscut, ii salut cu "Buna ziua parinte", respectiv "Buna ziua, preasfintite stapine". Si nu fac gesturi de slugarnicie orientaloida.
Asa ca o teocratie, care ar avea pretentia sa imi bareze/substituie relatia personala cu Dumnezeu, si mai mult, sa (incerce sa) faca ca pe vremea infamului edict de la Tesalonic, m-ar mobiliza in a invata chestii simpatice gen confectionarea de explozibil si manuirea armelor de foc (aici e o gluma-hiperbola, nu o luati in tragic!).
  #224  
Vechi 03.10.2014, 15:55:08
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Banii și libertatea. Cred că în jurul acestor două cuvinte s-au desfășurat alegerile de după 89 încoace, iar cei care le-au câștigat (mai mult sau mai puțin corect, cu mai multe sau mai puține furturi) au știut să răspundă pe placul alegătorilor la aceste două capitole cheie.
Nu s-au înghesuit nici alegătorii și nici aleșii să discute și despre alte criterii, banul și libertatea (pezentate deschis, explicit sau mai voalat, implicit) păreau suficiente pentru o decizie electorală.
Nu a contat problema avorturilor, nici problema familiei și a creșterii/educării copiilor, nici morbul feminismului, nici problema tradițiilor autohtone, nici soarta culturii românești, nici educația și cercetarea. Nici armata, nici sănătatea. Nici cultele. Nici turismul, flora, fauna, bogățiile naționale etc. Astfel de teme au fost evitate sau abordate superficial. De fațadă, ca să dea bine la discurs. Cine ar fi luat în serios pe unul care ar fi luat în serios măcar unul din aceste capitole? Noi nu avem nevoie de oameni serioși, noi avem nevoie de actori, de măscărici, pentru că fiecare e un rege care își așteaptă măscăriciul bine înzorzonat la TV, ca să-l distreze și să îl confirme.

Nu știu să fi venit vreun candidat cu propunerea de a discuta despre specificul românescului, despre ce este distinctiv și puternic la poporul român, despre care îi sunt liniile de forță și ce fântână a acestui popor merită îngrijită în mod special, curățată și cultivată.
Nici despre limitele noastre nu am auzit să se pronunțe clar cineva, pentru a stopa impresia de sine și înfumurarea, din care vin întotdeauna eșecuri la întâlnirea cu piedicile reale ale vieții. S-a lăsat mai departe frâu liber gogoașei românului ca ființă superioară, bună la toate și, practic, fără fisură. Cine e mai adaptabil ca românul? Cine e mai șmecher ca el? Puricele și cameleonul, șobolanul și șarpele par a fi modelele ființării românești.
În general s-a mers spre o occidentalizare înțeleasă în termenii: libertate și bani. Să facem ce vrem, neconstrânși și să avem burtica asigurată, acum și în viitor. Drepturi, să avem drepturi, cât mai multe drepturi - asta a părut că e urgența, necesară și suficientă.

Se disting câteva felii în tortul electoratului nostru:
1) Unii vor să fie lăsați în pace ca să facă bani; libertatea de a face bani mai departe, e tot ce așteaptă de la noul regim. Aceștia sunt deja prinși în clicile de tip mafiot care se subordonează câtorva centre de putere concurente. În nici un caz nu vor alege pe cineva care le strică socotelile de căpătuială și putere. Vor unul de-al lor, aservit unui grup mai puternic din afară. Nu îi deranjează că e X sau Y, important e să nu le strice afacerile. Aceștia nu sunt puțini.
2) Alții sunt mulțumiți cu ceea ce au deja. Au pensii bune, proprietăți și copii bine plasați. Trăiesc din trecutul care i-a aranjat frumos. Își îngrijesc pensioara și vinișorul, căsuța și mașinuța, mai gustă o vacanță la mare și la munte, mai vizitează un paris, o londră, o majorcă, totul în limitele decente, fără exagerări. Ei mai dau și pe la biserici, să îi apere dumnezeul lor mai departe. Sunt aranjați, sunt ok, viața a fost rezonabilă. Nu se bagă în alte ape tulburi, le convine așa, tulburarea de acum e aia în care pescuiesc bine. Nici ei nu sunt puțini.
3) Alții sunt obișnuiți cu sărăcia și neșansa. Au obosit să mai viseze alternative. cred în miracole și minuni, poate un loto, ceva, poate o revoluție pentru ei, poate că totul nu a fost decât un vis urât și mâine dimineață se vor trezi într-o lume mai bună. Până una alta mai fac o treabă de mântuială, mai beau un rachiu, se mai uită la astra-dinamo, mai pun de-o tablă sau de-un rummy, să treacă ziua. Nu sunt puțini.
4) Sunt și nemulțumiți, disperați chiar, ce găsesc toate ușile închise. Văd minciună și egoism peste tot și nu știu ce pot face. Văd nedreptatea și silnicia dar nu știu pe unde s-o apuce. Unii pleacă în țările calde, spre o lume mai bună, alții se sinucid sau înnebunesc. Ei vor un lider revoluționar, incoruptibil, generativ. Vor și ei tot o minune, dar una mai verde, mai reformatoare.
5) În fine, alții nu au nici bani nici libertate nici nimic. Suportă, blazați și scârbiți, cum pot. Meditează amar. Scriu pe forumuri sau nici atât. Așteaptă cu stoicism să treacă totul, viața, mizeria, chinul. Ei nu merg la vot sau merg la plesneală. Ei nu mai cred în nimeni și în nimic. Total debusolați sunt ca Robinson care pierduse orice nădejde că ar mai trece vreo navă prin zare și, chiar dacă ar mai trece, nu ar aduce decât noi ticăloșii și păcăleli. Așa că își văd mai departe de banana lor, cât o mai da pomul soarelui și al mării...

Acestui electorat i se adresează prezidențiabilii. Ei știu că pentru a câștiga au de făcut o dublă mișcare: să cultive abil așteptările electoratului și să pupe cu credincioșie mâna celui care le-a dat șansa să apară în public ca măscărici de frunte ai campaniei. Un lucru e cert însă: dacă au ajuns aici vor avea și ei ceea ce vor toți: un spor de bani și de libertate. Libertatea de a se ghiftui mai departe și de a-și da nesfârșită importanță de sine, în continuare. De a deveni cineva. Cineva cu bani, cu libertatea de a face tot ce voiește. Liber. Liber și îndestulat.

Sistemul politic (din care facem parte cu toții) își secretă singur marionetele. Oamenii aleg ceea ce le servește lor interesele. Cum interesele acestea sunt centrate pe sine, vor alege dintre candidați pe acei oameni centrați pe sine. Adică pe oricare dintre ei.
Și comedia merge mai departe. Acum e vârf de isterie și înșelări, nimic altceva. Crâmpeie din coșmarul românesc.

Last edited by Ioan_Cezar; 03.10.2014 at 16:01:24.
  #225  
Vechi 03.10.2014, 16:33:28
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

După așa o frumusețe de analiză, îți vine să taci; pentru că orice ai spune va părea o prostie.
  #226  
Vechi 03.10.2014, 17:02:51
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
E adevărat că și eu am în vedere îndeosebi unul, respectiv pe M. Macovei. Dar cred că nici Iohannis nu i-ar proteja pe corupți, făcându-și datoria cum trebuie. Acum, că am pomenit nume, mă tem să nu se aprindă spiritele.
Iohannis reprezinta intersele OMV Austria.
Apropos: astia de la OMV aveau la inceput 19 benzinarii la ei acolo.Austria
nu are pretol.In schimb o companie cu 19 benzinarii a reusit sa cumpere
o companie (RomPetrol) carea avea 1000 de benzinarii.
Asa ceva numai la prosti se poate intampla.
Contractul cu OMV Austria expira in Decembrie 2014.OMV Austria este direct
interesata sa-si prelungeasca contractul.
Un benzinar(lucrator la pompa) in Austria are salariu de 3000 de euro.
Un benzinar (lucrator la pompa) in Romania are salariu 190 de euro.
Amandoi benzinarii toarna benzina obtinuta din petrolul romanesc.

Diferenta de 2810 de euro, sunt de fapt banii de drept ce i se cuveneau
beninarului din Romania.Ca aia din Austria sa traiesca bine trebuie ca
astia din Romania sa traiasca prost, ala din Austria traieste din petrolul romanesc.

Chestia asta imi aminteste de vechea Poarta Otomana, ups acum nu mai
este Imperiu Otoman ci UE.Adica alte lipitori.
Ce sa-i faci, daca gazda este proasta si accepta sa fie supta.Prostia doare
si doare rau.Uita-te in Romania ca sa vezi cat doare.

Oricine va ajunge presedinte va avea ca scop continuarea sclaviei romanilor.
Va asteapta iarasi peste 40 de ani de sclavie.
Naspa...
  #227  
Vechi 03.10.2014, 17:50:24
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Un benzinar(lucrator la pompa) in Austria are salariu de 3000 de euro.
Ee... nici chiar, dar tot, da, salarii mai mari.

Depinde de economia fiecarui stat.
  #228  
Vechi 03.10.2014, 19:11:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Iohannis reprezinta intersele OMV Austria.
Ori ai tu niște informații beton, ori ești oracol.
  #229  
Vechi 03.10.2014, 20:43:46
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ori ai tu niște informații beton, ori ești oracol.
Daca iese presedinte, o sa vezi cu ochii tai :D
  #230  
Vechi 03.10.2014, 21:02:46
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Daca iese presedinte, o sa vezi cu ochii tai :D
Pe cine preferi? Pe el sau pe victoras?
Subiect închis