Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 20.11.2012, 16:21:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu am raspuns la intrebarile voastre, dar poate aveti voi raspuns la intrebarea mea:
Cum se trateaza bolile pe care nu le dovedesc medicii cu toate medicamentele si toata aparatura existenta?


(Raspuns: Prin rugaciunea unui preot [cu inaintevedere] adresata Maicii Domnului.)
foarte corect.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 20.11.2012, 16:57:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lemn de brad, ansamblat in forma paralepipedica si cu capac.
Prin unele regiuni i se zice "tron".
inainte recomand o spovedanie generala si Sfanta Impartasanie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #223  
Vechi 20.11.2012, 17:05:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aia e sursa masonica, orice antivaccinist convins stie ca cea mai buna sursa de informare in acest sens sunt homeopatii.
Dupa cum bine se stie, apa chioara si zaharul, n-au ucis pe nimeni, mai ales in cantitati homeopatice, iar placebo uneori chiar functioneaza.
mai ales la bebelusi si copii mici placebo functioneza de minune!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #224  
Vechi 20.11.2012, 17:14:40
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
"Leșinul nu este o reacție adversă postimunizare, administrarea vaccinului făcându-se corespunzător. De fapt, elevii au leșinat sau li s-a făcut rău deoarece le-a fost frică de înțepătură", a precizat medicul-șef al DSP Vaslui, Luminița Costache."
o manifestare cu efect intarziat. Doua ore i-a luat emotiei sa ajunga la creier si sa determine lesinul.
oare nu se stie ca traim in secolul vitezei?
Tot e bine ca fata nu a lesinat a doua sau a treia zi, bineinteles de frica.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #225  
Vechi 20.11.2012, 18:46:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
mai ales la bebelusi si copii mici placebo functioneza de minune!
Important e sa functioneze la parinti.
Daca parintele are impresia ca s-a vindecat copilul datorita placebo -ului (aka tratament homeopat) atunci au mai castigat un client!

Desigur, antibioticele administrate in paralel sau faptul ca o raceala trece oricum si fara tratament special, nu se iau in calcul.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 20.11.2012, 19:23:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Important e sa functioneze la parinti.
Daca parintele are impresia ca s-a vindecat copilul datorita placebo -ului (aka tratament homeopat) atunci au mai castigat un client!

Desigur, antibioticele administrate in paralel sau faptul ca o raceala trece oricum si fara tratament special, nu se iau in calcul.
aiurea. Am urmat nenumarate tratamente homeopate, unele s-au simtit imbunatatiri vizibile dupa prima administrare, in alte situatii nu am observat nici o schimbare si in alte cazuri am remarcat o inrautatire a simptomelor.
Dar in majoritatea cazurilor, daca exista o comunicare eficienta intre medic si pacient/parinte se obtin rezultate bune.
Cand vorbesti din exterior lucrurile par altfel...Cand vorbesti din experienta, situatia se mai schimba .
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #227  
Vechi 20.11.2012, 21:12:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
aiurea. Am urmat nenumarate tratamente homeopate, unele s-au simtit imbunatatiri vizibile dupa prima administrare, in alte situatii nu am observat nici o schimbare si in alte cazuri am remarcat o inrautatire a simptomelor.
Tratament exclusiv homeopatic?
Test dublu orb?
Reply With Quote
  #228  
Vechi 20.11.2012, 21:34:14
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tratament exclusiv homeopatic?
Test dublu orb?
Oamenii simpli nu prea au ajuns in zona scepticismului! Din pacate ei sunt prima victima a homeopatilor!

Am renuntat sa le mai cer dovada testului in dublu orb... ! In general ii ascult si merg mai departe... nu prea se merita sa le spui ca homeopatia (sau orice altceva din zona pseodustiintei) nu functioneaza!
Reply With Quote
  #229  
Vechi 21.11.2012, 10:44:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu am raspuns la intrebarile voastre, dar poate aveti voi raspuns la intrebarea mea:
Cum se trateaza bolile pe care nu le dovedesc medicii cu toate medicamentele si toata aparatura existenta?
Pe măsură ce s-a întărit desfrânarea în mădularele oamenilor, a scăzut și puterea lor de apărare împotriva bolilor de tot felul, iar căzând în acestea foarte greu se tămăduiesc, deși mijloacele de vindecare sunt din ce în ce mai bune. Orice fel de desfrânare (de ex lăcomia pântecelui) e o putrezire înceată, ca gunoiul care arde…și scurtează zilele omului.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
(Raspuns: Prin rugaciunea unui preot [cu inaintevedere] adresata Maicii Domnului.)
Te chinui degeaba. Crezi că unii înțeleg sensul acestui cuvânt. Ei își pun încrederea mai mult în oameni și medicamente decât în Dumnezeu. Nu spun că doctorii sau medicamentele nu își au rolul lor. Doamne ferește! Dar să încercăm ceea ce putem să facem noi să nu cerem de la oameni (doctori) sau de la Dumnezeu. Adică putem renunța la multe mâncăruri grele și nepotrivite, la multe obiceiuri proaste - fumat, alcool, cafea, cola și altele...Putem de asemenea apela la mișcare în aer liber, o plimbare prin parc sau altfel de mișcare și multe altele.

Last edited by ovidiu b.; 21.11.2012 at 12:07:29.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 21.11.2012, 11:58:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
in viunea ta: asta nu inseamna ca e si adevarata. caci, te rog, spune-mi, ce ierburi si infuzii ar trebui eu, sau ar fii trebuit sa ia taranul european de acum cateva secole, cand facea de exemplu:
......
Nu există boală (vorbind la modul general) care nu poate fi tratată, bineînțeles depistată în fază incipientă și nu în fază terminală. Să stau să dau rețeta fiecărei boli inșirate de tine din păcate nu am cum, pentru că nu există o rețetă universal valabilă (bineînțeles sunt anumite idei general valabile specifice bolii respective), ci ea se dă pe individ, luând în calcul particularitățile celui bolnav, plus că nu sunt dietorapeut să pot face acest lucru.

Oricum nu ai înțeles ideea mea, adică apărarea împotriva bolii trebuie să fie preventivă, prin post și rugăciune, printr-o viață liturgică, printr-o alimentație corectă și echilibrată, atunci boala nu mai are efect.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38