Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 21.02.2013, 23:09:47
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
te referi la liturghia de duminica, ori la vreun acatist sau maslu?
din câte știu, pomelnicele se pun pe o tavă la pangar, asta dacă ajungi la timp.
și nu stă nimeni să vadă dacă ai pus și bani în grămadă.
banii din gramada ii ia Dumnezeu sa ti rascumpere sufletul la vamile vazduhului
Reply With Quote
  #222  
Vechi 21.02.2013, 23:14:23
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sunt convins aproape 100% că nu există.
asta nu îmi ia dreptul să spun, asemeni unui om de știință al cărui nume nu l-am reținut, "ar fi frumos, dar nu are cum".
atunci imi pare rau ca ti am trimis mesajul,aveam eu o banuiala,si repet poti sa ne judeci.nu ne pasa :)
sunt alte pagini mai "interesante" si pe gustul tau pe facebook.cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 22.02.2013, 15:37:08
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
atunci imi pare rau ca ti am trimis mesajul,aveam eu o banuiala,si repet poti sa ne judeci.nu ne pasa :)
sunt alte pagini mai "interesante" si pe gustul tau pe facebook.cu Dumnezeu.
ți-am dat vreun sfat gresit?
te-am îndemnat să nu te duci?
am vorbit de rău mănăstirile?
de ce mă judeci?
eu știu să fac diferența între subiecte.
și dacă cineva întreabă cum să se spovedeasca ii spun cum.
dacă vrea cineva să se calugareasca, îi spun "du-te", dat îl îndemn să analizeze foarte bine înainte de a face pasul.
mie îmi pare rău că m-am băgat.
sper să nu mai repet greseala.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 22.02.2013, 22:06:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
Siluan Athonitul povesteste in ,pelerinul rus, cum a fost vindecat cu oase de om topite.atunci si dat seama de puterea moastelor.

Hristos a inviat!vrem si noi inviere (la sfarsitul vremurilor).
Esti sigur ca era vorba de oase de om? Moastele nu trebuie topite, pentru a ne vindeca.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 22.02.2013, 22:09:31
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Esti sigur ca era vorba de oase de om? Moastele nu trebuie topite, pentru a ne vindeca.
nu mai tin minte exact citatul din carte,poti sa cauti.cred ca era altul cuvantul.nici nu mai stiu.
stiu ca nu trebuie topite
Reply With Quote
  #226  
Vechi 23.02.2013, 00:10:24
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
Siluan Athonitul povesteste in ,pelerinul rus,
Pardon?........

Last edited by cezar_ioan; 23.02.2013 at 03:54:52.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 23.02.2013, 00:17:29
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin Vezi mesajul
Nimeni nu crede in moaste! Ortodox este sa crezi in Dumnezeul din Sfanta Treime care lucreaza/face minuni prin Sfintii ale caror sfinte moaste se pastreaza in biserici si manastiri!

Idem cu Icoanele. Nu credem in Icoane! Le cinstim doar, dar de crezut, credem doar in Unul Dumnezeu din Sfanta Treime care lucreaza prin Sfintii pictati in ele!

De ce avem nevoie de ele? Cum a spus si Cozia, pt neputinta noastra,...de aceea avem nevoie de intermediari inaintea lui Dumnezeu!
E scris în 2008 și găsesc că e valabil și azi. Și mereu.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 23.02.2013, 01:58:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
nu mai tin minte exact citatul din carte,poti sa cauti.cred ca era altul cuvantul.nici nu mai stiu.
stiu ca nu trebuie topite
Iata citatul din carte, la care te referi:

Pelerinul rus, pagina 55:
Taranul a adunat de pe camp, de prin curti si din gropile de gunoaie, un brat de felurite oase putrede - de animale si de pasari de tot felul - , pe care le-a spalat si le-a tocat marunt cu o piatra si le-a pus intr-un cazan mare. A acoperit cazanul cu un capac gaurit, apoi l-a rasturnat peste o oala bagata in pamant, iar partea de sus a cazanului a lipit-o cu un strat gros de lut, si inconjurandu-l cu o gramada de lemne, le-a dat foc si ele au ars asa mai bine de 24 ore.

A doua zi a scos din pamant oala in care cursese prin gaurile din cazan cam o jumatate de kilogram de lichid gros, rosiatic, unsuros si puternic mirositor, ca de carne vie, cruda; oasele erau albe, curate, stravezii, parca erau de sidef sau de margaritar.

Cu alifia aceea mi-a frictionat puternic picioarele de cinci ori pe zi. Si ce credeti? Peste doua zile am simtit ca pot misca degetele. A treia zi putem indoi si dezdoi picioarele, iar a cincea zi m-am ridicat pe picioare si m-am plimbat, sprijinindu-ma intr-un bat, prin curte, intr-un cuvant, peste o saptamana picioarele mele s-au intarit definitiv ca si mai-nainte.

I-am multumit pentru aceasta lui Dumnezeu si ma gandeam in sinea mea: Ce intelepciune dumnezeiasca se afla in fapturi! Niste oase uscate, putrede, prefacute aproape cu totul in pamant contin o astfel de putere datatoare de viata. Aceasta este o arvuna a viitoarei invieri a trupurilor.

Last edited by Miha-anca; 23.02.2013 at 02:51:40.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 23.02.2013, 03:51:31
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Măi oameni buni, să nu luăm în răspăr cele sfinte!
Mai întâi, Sfântul Siluan Athonitul nu este autorul cărții "Pelerinul rus". Nu se cuvine să atribuim Sfântului ceea ce nu îi aparține. Oare Sfântul s-ar bucura?...
În al doilea rând, facem iar lucru de cutremurătoare rușine dacă luăm ca fiind similare moaștele sfinților cu "un brat de felurite oase putrede - de animale si de pasari de tot felul - , pe care le-a spalat si le-a tocat marunt cu o piatra si le-a pus intr-un cazan mare".....

Last edited by cezar_ioan; 23.02.2013 at 03:59:55.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 23.02.2013, 04:36:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Măi oameni buni, să nu luăm în răspăr cele sfinte!
Mai întâi, Sfântul Siluan Athonitul nu este autorul cărții "Pelerinul rus". Nu se cuvine să atribuim Sfântului ceea ce nu îi aparține. Oare Sfântul s-ar bucura?...
În al doilea rând, facem iar lucru de cutremurătoare rușine dacă luăm ca fiind similare moaștele sfinților cu "un brat de felurite oase putrede - de animale si de pasari de tot felul - , pe care le-a spalat si le-a tocat marunt cu o piatra si le-a pus intr-un cazan mare".....
Greseala a fost rectificata prin citatul dat. Nu e cazul sa facem tam-tam acum pentru o festa jucata de memorie cuiva. Tie nu ti s-a intamplat niciodata sa retii gresit un lucru? Oricui i se poate intampla. Dar daca greseala a fost indreptata, nu mai e cazul sa insistam.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Credinta, adevar, traditie si profan Claudiu_FT Teologie si Stiinta 2 04.09.2011 22:46:40
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34