Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 09.09.2012, 16:05:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Da, mi-ai adus aminte de bancul acela cu protestantul și ortodoxul care ajung simultan la Poarta Raiului. :) Sfântul Petru le spune că el are hrisov/ poruncă de la stăpânire să lase să intre doar unul singur... Protestantul stătea și el liniștit și aștepta, decizia finală. Dar ortodoxul tot îl descuraja și își bătea joc de el, cum că ce mai așteaptă, ce? el n-a auzit că doar ortodocșii se vor mântui??. Când colo, surprise !! Sau poate nu.
A fi ortodox inseamna a benficia de de niste talanti. Acum depinde si ce facem cu acesti talanti. Caci una e sa-i inmultim si alta e sa-i ingropam in pamant pe toti sau pe o parte dintre ei pentru a fi in rand cu cei care au primit mai putini. Ecumenismul cam asta face: le cere ortodocsilor sa mai ingroape din talanti pentru a fi la fel ca protestantii.

In mod cert nu ne este dat noua sa cunoastem judecatile lui Dumnezeu si sa stim care dintre ortodocsi, catolici sau protestanti se vor mantui care nu. Caci nu numele de ortodox ne mantuieste, totusi. Ar fi prea frumos, prea simplu.

Daca ar fi asa, s-ar inghesui lumea sa vina la Ortodoxie ca sa obtina cel mai usor mantuirea! Insa, conform invataturii ortodoxe, mantuirea este o comoara pentru care trebuie sa depunem un efort s-o obtinem. Unele secte se aventureaza sa o promita cu prea mare usurinta, fapt care poate pune in pericol mantuirea celor care fac ascultare de ei.

Noi suntem chemati sa aparam talantii incredintati si sa-i inmultim. Aici ma refer atat la dreapta credinta a celor care o avem cat si la darurile individuale pe care le au toti oamenii indiferent de confesiune.

In plus, Hristos ne mai arata si alta cale, desavarsirea. Asta ar insemna sa inmultim talantii incredintati noua ca ortodocsi. Dar despre asta nu sunt eu vrednica sa vorbesc, insa putem cerceta scrierile celor vrednici.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 09.09.2012, 21:29:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Păi da, înmulțim noi talanții, de putem, dar s-o facem cu smerenie. Că dacă nu, degeaba suntem (i)luminați a giorno !


Cu ceva timp în urmă eram intr-o biserica (ortodoxă, că numai de-astea frecventez :)), și tocmai se citea pilda talanților, și apoi predica, în Engleză. Și traducerea era "talents", nu "talants"! Sincer, am crezut că am greșit biserica !
Reply With Quote
  #223  
Vechi 09.09.2012, 21:36:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Și traducerea era "talents", nu "talants"! Sincer, am crezut că am greșit biserica !
Dar tocmai folosirea figurată a cuvântului „talant” de către Mântuitorul a dus la cuvântul „talent”. Căutând în DEX, am găsit că asta este etimologia cuvântului „talent” - vine din latinescul „talentum” = lingou, ban.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 09.09.2012, 21:36:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eram gata să zic că gata, e clar, nu sunt ecumenistă! :)
Dar eu mai cred și că toți oamenii își vor găsi un locșor acolo în Rai, din mila lui Dumnezeu !
Ca nu vor ajunge toti oamenii in Rai e clar, altel e erezia condamnata a lui Origene, apocatastaza. De fapt toti oamenii ajungeau in Iad dupa caderea lui Adam, dar bunul Dumnezeu ne-a dat un ajutor gratis si cu ajutorul harului si Sfintelor Taine unii oameni pot ajunge in Rai. Dar asta se intampla doar in Biserica lui Hristos, Biserica Ortodoxa.
Raspunsul si explicatiile la intrebarea ta le-a dat acum sfantul Igantie: http://blog.pustniculdigital.info/articole/54/
P.S. Si eu am avut la inceput conceptii foarte ecumeniste, credeam ca toate cultele sunt la fel (nu stiam prea multe de ortodoxie). Credeam asa, dar urmaream doar emisiuni protestante, ascultam un radio protestant. Nu suntem legati de ceva, azi credem ceva, maine aflam adevarul si credem adevarat, nu e ca ceva dat, de exemplu ca unii sunt femei si unii barbati, asta nu mai putem schimba.

Last edited by catalin2; 09.09.2012 at 21:40:20.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 09.09.2012, 22:28:00
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

N.Priceputule, m-ai mai luminat un pic, merci de termenul latinesc!

Cătăline, m-ai băgat in ceață, again. :)
Deci, cum s-ar zice: Back to square 1! :D Îs curat ecumenistă!!



Apropo de femei și bărbați: unii sunt(em) bărbați în trup de femei, și viceversa. (fără legătură cu homo sex)

Last edited by mirela.t; 09.09.2012 at 22:31:32.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 10.09.2012, 01:33:17
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dar tocmai folosirea figurată a cuvântului „talant” de către Mântuitorul a dus la cuvântul „talent”. Căutând în DEX, am găsit că asta este etimologia cuvântului „talent” - vine din latinescul „talentum” = lingou, ban.
Aha, tot de la bani se trage...:)
Atunci cum de sunt atatia oameni talentati care n-au un ban? De cand e lumea... ("nu am bani dar am taleeeenteeee/hop saridida.../ sunt un bou dar am lingou/hopsaridada")...
Reply With Quote
  #227  
Vechi 10.09.2012, 09:28:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Predica la Duminica a XVI-a dupa Rusalii

Predica la Pilda Talantilor


,,Sfintei Evanghelii de astazi despre inteleapta folosire sau valorificare a talantilor primiti, ne indreapta gandul ia una din marile si permanentele datorii ale vietii noastre pamantesti, anume aceea de a inmulti darurile primite de la Dumnezeu, atat cele referitoare la suflet, cat si cele referitoare la trup.(...)


Pentru a-si putea indeplini menirea de bun chivernisitor sau administrator intelept al avutiilor si bunurilor acestei lumi, omul, cununa a creatiei, zidit dupa chipul lui Dumnezeu, a fost inzestrat cu daruri duhovnices ti si trupesti, care confera firii sale un caracter deosebit.



Aceste daruri, cuprinzand omul intreg, cu suflet si trup, sunt simbolizate prin talantii pe care stapanul i-a incredintat slugilor sale, fiecareia dupa puterea sa. impartirea diferentiata a talantilor, adica a darurilor, nu s-a facut intamplator, si nici in mod nedrept, ci dupa cum a chibzuit adancul stiintei dumnezeiesti ca poate omul folosi mai bine darul, sau talantul dat, dupa locul in care e pus sa lucreze, sau dupa imprejurarile in care este nevoit sa traiasca.(...)


Astfel, unora le-a dat Dumnezeu, in afara de viata, puterea de intelegere a lucrurilor in adancimea sau profunzimea lor, sau ascutirea mintii, puterea inteligentei, dintre acestia facand parte marii intelepti sau filosofii lumii; altora le-a dat o sensibilitate deosebita fata de frumusetile si suferintele lumii acesteia - din aceasta categorie facand parte scriitorii, poetii, compozitorii, marii artisti; altora le-a daruit flacara credintei si a dragostei fata de aproapele, cum ar fi marii dascali ai lumii si ierarhii, slujitori ai lui Dumnezeu; altora, darul oratoriei, cum a fost Sfantul Ioan Gura de Aur si alti Sfinti Parinti, precum si cuvantatorii bisericesti si laici; altora, spiritul organizatoric si strategic, cum au fost marii conducatori de osti - Alexandru cel Mare, Napoleon Bonaparte, spre exemplu; altora li s-a dat o indemanare deosebita in diferite mestesuguri.

Unora dintre oameni le-a dat Dumnezeu daruri cu totul deosebite, chemandu-i la lucruri si misiuni care ies din fagasul comun, cum ar fi: darul proorociei, darul facerii de minuni, darul apostoliei, al vorbirii in limbi diferite. Ne referim la darurile date proorocilor si Sfintilor Apostoli. Nu exista om pe care Dumnezeu sa nu-l fi inzestrat cu vreun talant, cu ajutorul caruia sa poata trai cinstit in viata aceasta si prin care sa dobandeasca mantuirea. (...)''

Sursa:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lii-82092.html

Last edited by antoniap; 10.09.2012 at 09:36:30.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 10.09.2012, 15:04:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am extras din Tinerii, familia și copiii născuți în lanțuri un fragment care amintește de "talanți", respectiv "talanții" lui Dumnezeu.

“Să nu se creadă îngust, că dreptul apare numai în religie. Dreptul poate să se arate în oricare dintre valorile sau talanții lui Dumnezeu. Dacă însă abia în religie apare, asta se datorează faptului că aici se mai știe ceva despre atârnarea omului de Demnezeu. Deci purtătorul oricărei valori, dacă va ajunge la cunoștința atârnării sale de Dumnezeu, va ajunge drept. Drept e omul lui Dumnezeu, ori de poartă slujba preotului, ori pe-a împăratului, ori pe-a învățatului, ori pe-a artistului, ori pe-a vistiernicului, ori pe-a bogatului, ori pe-a săracului. Un singur lucru i se cere pentru aceasta: să se cunoască pe sine ca avându-și obârștia duhovnicească și toată înzestarea de la Dumnezeu. Sunt mulți drepți care nici nu știu despre ei că sunt drepți”.

Last edited by ovidiu b.; 10.09.2012 at 17:42:22.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 10.09.2012, 19:29:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
N.Priceputule, m-ai mai luminat un pic, merci de termenul latinesc!

Cătăline, m-ai băgat in ceață, again. :)
Deci, cum s-ar zice: Back to square 1! :D Îs curat ecumenistă!!

Apropo de femei și bărbați: unii sunt(em) bărbați în trup de femei, și viceversa. (fără legătură cu homo sex)
Se trateaza. :)
Reply With Quote
  #230  
Vechi 11.09.2012, 03:28:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Smile

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se trateaza. :)
Merci de incurajare. :) Cel mai eficient mesaj de pana acum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 03:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 20:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57