Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 21.12.2012, 22:41:13
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Înainte de a da un copy/paste la tot felul de articole mizerabile , de folos ți-ar fi să citești de două ori ceea ce postezi. Sau la tine funcționează doar copy/paste fără a mai pune în funcțiune nervul gândirii? Te întreb așa ca pe un frate...cine ești tu, eu sau cine a scris articolul de a ne da cu părarea despre sfințenia părintelui Arsenie? Cei ce au scris articolul nu sunt în măsură să pătrundă adevăratul sens al picturii părintelui. Știi vorba aia, mulți văd puțin pricep, dar mulți își mai dau cu părerea. Numai o minte bolnavă sau care nu știe prea multe, ar îndrăzni să vorbească astfel despre această pictură. Căci o minte sănătoasă ar studia un pic viața părintelui și apoi cu siguranța nu ar mai fi ridicat întrebările astea. Dar nici nu mă mir, este normal ca nu toți să priceapă adevăratul sens al picturii. Unii vin și spun că e o pictură necanonică. Mă apucă râsul când îi aud. Dar am un răspuns simplu pentru cine vrea să creadă și să priceapă: părintele nu a pictat după șabloane, ci i-a pictat pe sfinți așa cum el i-a văzut. Oricum un lucru e cert: cei ce nu știu prea multe se apucă să-și dea cu părerea, de cele mai multe ori bineînțeles greșind.

ps: ai mai postat tu și despre pr Ghelasie informații eronate...grijă mare nu lua de bun tot ce circulă pe net.
-pai nu stiu daca ai citit articolul respectiv ..daca il citeai vedeai ca l-a scris un preot care a studiat mult la viata lui,un preot care se bazeaza foarte mult pe dogmatica ortodoxa,si care a tinut si conferinte impotriva ratacirilor orientale.E vorba de preotul Matei Vulcanescu:are un blog http://ortodoxiacatholica.wordpress.com/
-asa ca nu mai arunca cu noroi,parintele Matei Vulcanescu tine de linia ortodoxa a Sfintilor Parinti,este impotriva ecumenismului si a tuturor ereziilor si ratacirilor.

-zici ca parintele Arsenie i-a pictat pe sfinti asa cum i-a vazut..atunci de ce l-a pictat cu aureola pe ereticul Francisc despre care Sfantul Ignatie Briancianinov zice ca:

” In pustnicie, au ajuns la cea mai vartoasa inselare demonica Francisc de Assisi, Ignatiu de Loyola si alii nevoitori ai latinilor (Dupa caderea Bisericii de Apus de la cea din Rasarit), recunoscuti de ei ca sfinti. “Atunci cand Francisc a fost rapit la cer” spune scriitorul Vietii acestuia, “Dumnezeu Tatal, vazandu-l, S-a intrebat, fiind pentru o clipa in nedumerire: cui sa dea intaietate, Fiului Sau Celui dupa fire, sau fiului dupa har – Francisc”. Ce poate fi mai cumplit, mai had decat aceasta hula, ce poate fi mai intristator decat aceasta amagire !

-tu ce parere ai despre ecumenism si asa zisii sfinti ai catolicilor ?
  #222  
Vechi 21.12.2012, 23:39:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-pai nu stiu daca ai citit articolul respectiv ..daca il citeai vedeai ca l-a scris un preot care a studiat mult la viata lui,un preot care se bazeaza foarte mult pe dogmatica ortodoxa,si care a tinut si conferinte impotriva ratacirilor orientale.E vorba de preotul Matei Vulcanescu:are un blog http://ortodoxiacatholica.wordpress.com/
Dacă studia, nu scria așa ceva. Pe mine m-a lămurit cât știe și cât a l-a înțeles el pe părintele Arsenie. Vezi tu, eu cunosc preoți, călugări care l-au cunscut pe printele Arsenie și care au o altă părere, toatal diferită de aceștia care nu l-au cunoscut, dar se dau mari atotștiutori. Ia vezi ce zice PS Daniil Stoenescu, care l-a cunoscut pe părintele, care a slujit la Mănăstirea Prislop. Ia vezi ce zice părintele Nifon care în prezent slujește la Prislop și care de asemenea l-a cunoscut pe părintele. Și ți-aș putea face o listă cu părinți care l-au cunoscut...

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-asa ca nu mai arunca cu noroi,parintele Matei Vulcanescu tine de linia ortodoxa a Sfintilor Parinti,este impotriva ecumenismului si a tuturor ereziilor si ratacirilor.
Pe părintele Arsenie nu l-au înțeles și nu-l înțeleg ierarhii, ce mă miră că mult iubitul tău părinte nu ar putea greși. Nu am nimic cu el, o avea și calități nu numai "erori de pilotaj" în combaterea ecumenismului. Dar vezi că nu și-a ales ținta bună. Tocmai lovește în unul din stâlpul bisericii ortodoxe, un mare duhovnic contemporan. Hai să vedem ce spune alb pe negru părintele Arsenie despre biserica ortodoxă, ca să nu mai avem dubii:

• Calea mântuirii e chiar cărarea pe care a mers Dumnezeu însuși ca om adevărat, făcându-ni-Se pildă întru toate și dându-ne îndrăzneală.
• Mântuirea e fapta milostivirii lui Dumnezeu, prin care ne scoate din păcat, dacă vrem și ostenim și noi.
• Calea mântuirii, sau Cărarea, începe când omul vine - de cele mai multe ori abia viu din gâlceava cu moartea - și intră în Biserica văzută, cea adevărată, care e: "Una, sfântă, sobornicească și apostolească Biserică".
• Biserica aceasta, una, e sfântă pentru că Sfânt e Întemeietorul și, ca atare, rămâne mereu sfântă, ba chiar sfințește pe păcătoși.
Celelalte "biserici" - casele de adunare ale sectelor - nu sunt sfinte, pentru că sunt întemeiate de oameni robiți răzvrătirii și, ca atare, nici nu sfințesc pe nimeni.
• Biserica lui Hristos e sobornicească, adică stă pe temelia celor șapte soboare a toată lumea și, prin furtunile istoriei, e carmuită nevăzut de Mantuitorul Însuși, nu de vreun inlocuitor al Său, mai presus de soboare.
• Biserica, în care ne mântuim, e apostolească, adică își are slujitorii urmând, ca dar, prin punerea mâinilor, unii de la alții în șir neîntrerupt, suind până la Apostoli și prin ei până la Iisus Hristos.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-zici ca parintele Arsenie i-a pictat pe sfinti asa cum i-a vazut..atunci de ce l-a pictat cu aureola pe ereticul Francisc despre care Sfantul Ignatie Briancianinov zice ca:
Ai primit răspunsul de la Laurențiu (postul 217), se pare că nu vrei să vezi. Dar ca să nu mai ai dubii, iată ce spune părintele Arsenie despre catolici și chiar Ingnațiu de Loyola și Sf Francisc:

"Evanghelia aceasta (Luca 8, 1-3) ni-L reprezintă pe Iisus în misiune prin orașe și sate, propovăduind și binevestind Împărăția lui Dumnezeu. Era însoțit de cei 12 ucenici și de niște femei cărora le făcuse bine și de aceea se țineau după El și-i aveau grijă din averile lor. Este un tablou simplu și impresionant.
Ingnațiu de Loyola, un militar ambițios și creator, Assisi, are o metodă duhovnicească care se bazează pe imaginație. Îți reprezinți cu mintea pe Iisus, într-o împrejurare oarecare, și te închipui și pe tine amestecat printre auzitorii de atunci ai lui Iisus. Stărui în această închipuire și în toate sentimentele ce le trezește această transpunere. E ceva de folos, dar riscurile imaginației sunt ocolite în duhovnicia Răsăritului (apar nălucile, vederile false, etc.).
De aceea Răsăritul meditează fără imagini, chiar contra imaginilor, chiar vedeniile reale le refuză – nu din rea credință sau din împotrivire, ci din grija de a nu greși primind orice. Și se știe că Dumnezeu nu se mânie, nu se supără când se stă pe acest punct de vedere.
Singură Ortodoxia este cea care pomenește noțiunile fără a pune nici un tipar pe minte care ar stârni vreo imagine, refuzând categoric orice nălucire. De exemplu: Adevăr, Dragoste, Duh".

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-tu ce parere ai despre ecumenism si asa zisii sfinti ai catolicilor ?
Nu sunt de acord cu ecumenismul. Îți recomand cartea pe care o am în semnătură. Cât despre sfinții catolicilor nu sunt în măsură să-mi dau cu părerea, sunt prea mic.
  #223  
Vechi 21.12.2012, 23:46:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iată și cuvântul Pr Iustin Pârvu, care combate cu adevărat ecumenismul:

Socotim ca frumusetea artei scrise si pictate de parintele Arsenie Boca este de toata vrednicia. Toate le incununeaza un suflet inaintea lui Dumnezeu, si pe noi si neamul nostru si toata crestinatatea de pretutindeni. Valorilea acestea ortodoxe au fost pretutindeni si vor ramane in viata noastra ca existenta in eternitate.

Rolul mare pe care l-a avut Parintele Arsenie Boca, ca trimis a lui Dumnezeu, este tocmai aceasta mare lucrare de o deosbita adancime duhovniceasca pe care el a lasat-o, iar noi, ca urmasi ai lui, trebuie sa ne hranim dintr-insa si sa ne ostenim cu toata ravna sa o ducem mai departe ca binecuvantare pentru nepotii si stranepotii nostri. Aceasta a fost si este misiunea parintelui Arsenie Boca, si el nu e mic in fata lui Dumnezeu; de aceea il lauda credinciosii in biserici, la mormantul lui si in casele lor iar temelia credintei este in acesti inchinatori binecredinciosi.

Stiut este de toti ca vrajmasul urla la mormantul Parintelui. Vrajmasi au fost dintotdeauna si vor exista cat timp va ingadui Dumnezeu sa existe omenirea aceasta. Atat timp cat noi vom fi si vom ramane in haina aceasta monahala vom avea si prieteni si neprieteni ca asa a fost dintotdeauna, de la inceputul veacurilor

ps: este de acord cumva cu pr Matei Vulcanescu?
  #224  
Vechi 21.12.2012, 23:52:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Doresc sa ma lamuresc la modul cel mai serios cum se impaca pictura cu sfintenia parintelui Arsenie Boca?
Din păcate stând pe net nu te vei lămuri. Ia și studiază viața părintelui, citește-i scrierile, apoi du-te prin locurile pe unde a fost părintele (Sâmbăta, Prislop, Drăgănescu) și te vei convinge singur.
  #225  
Vechi 22.12.2012, 00:00:39
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Hai să vedem ce spune alb pe negru părintele Arsenie despre biserica ortodoxă, ca să nu mai avem dubii:

• Calea mântuirii e chiar cărarea pe care a mers Dumnezeu însuși ca om adevărat, făcându-ni-Se pildă întru toate și dându-ne îndrăzneală.
• Mântuirea e fapta milostivirii lui Dumnezeu, prin care ne scoate din păcat, dacă vrem și ostenim și noi.
• Calea mântuirii, sau Cărarea, începe când omul vine - de cele mai multe ori abia viu din gâlceava cu moartea - și intră în Biserica văzută, cea adevărată, care e: "Una, sfântă, sobornicească și apostolească Biserică".
• Biserica aceasta, una, e sfântă pentru că Sfânt e Întemeietorul și, ca atare, rămâne mereu sfântă, ba chiar sfințește pe păcătoși.
Celelalte "biserici" - casele de adunare ale sectelor - nu sunt sfinte, pentru că sunt întemeiate de oameni robiți răzvrătirii și, ca atare, nici nu sfințesc pe nimeni.
• Biserica lui Hristos e sobornicească, adică stă pe temelia celor șapte soboare a toată lumea și, prin furtunile istoriei, e carmuită nevăzut de Mantuitorul Însuși, nu de vreun inlocuitor al Său, mai presus de soboare.
• Biserica, în care ne mântuim, e apostolească, adică își are slujitorii urmând, ca dar, prin punerea mâinilor, unii de la alții în șir neîntrerupt, suind până la Apostoli și prin ei până la Iisus Hristos.


Dar ca să nu mai ai dubii, iată ce spune părintele Arsenie despre catolici și chiar Ingnațiu de Loyola și Sf Francisc:

"Evanghelia aceasta (Luca 8, 1-3) ni-L reprezintă pe Iisus în misiune prin orașe și sate, propovăduind și binevestind Împărăția lui Dumnezeu. Era însoțit de cei 12 ucenici și de niște femei cărora le făcuse bine și de aceea se țineau după El și-i aveau grijă din averile lor. Este un tablou simplu și impresionant.
Ingnațiu de Loyola, un militar ambițios și creator, Assisi, are o metodă duhovnicească care se bazează pe imaginație. Îți reprezinți cu mintea pe Iisus, într-o împrejurare oarecare, și te închipui și pe tine amestecat printre auzitorii de atunci ai lui Iisus. Stărui în această închipuire și în toate sentimentele ce le trezește această transpunere. E ceva de folos, dar riscurile imaginației sunt ocolite în duhovnicia Răsăritului (apar nălucile, vederile false, etc.).
De aceea Răsăritul meditează fără imagini, chiar contra imaginilor, chiar vedeniile reale le refuză – nu din rea credință sau din împotrivire, ci din grija de a nu greși primind orice. Și se știe că Dumnezeu nu se mânie, nu se supără când se stă pe acest punct de vedere.
Singură Ortodoxia este cea care pomenește noțiunile fără a pune nici un tipar pe minte care ar stârni vreo imagine, refuzând categoric orice nălucire. De exemplu: Adevăr, Dragoste, Duh".

Nu sunt de acord cu ecumenismul. Îți recomand cartea pe care o am în semnătură. Cât despre sfinții catolicilor nu sunt în măsură să-mi dau cu părerea, sunt prea mic.
-trebuia sa scri de unde sunt fragmentele respective,din ce carte a Parintelui Arsenie Boca
-cartea " Arhim. Haralambie Vasilopoulos-ecumenismul fara masca " am citit-o si eu,si e foarte faina,si eu o recomand tuturor
-pai despre sfintii catolicilor nu trebuie sa-ti dai cu parerea pt ca a zis clar Sfantul Ignatie ca sunt in inselare
  #226  
Vechi 22.12.2012, 00:15:34
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Iată și cuvântul Pr Iustin Pârvu, care combate cu adevărat ecumenismul:

Socotim ca frumusetea artei scrise si pictate de parintele Arsenie Boca este de toata vrednicia. Toate le incununeaza un suflet inaintea lui Dumnezeu, si pe noi si neamul nostru si toata crestinatatea de pretutindeni. Valorilea acestea ortodoxe au fost pretutindeni si vor ramane in viata noastra ca existenta in eternitate.

Rolul mare pe care l-a avut Parintele Arsenie Boca, ca trimis a lui Dumnezeu, este tocmai aceasta mare lucrare de o deosbita adancime duhovniceasca pe care el a lasat-o, iar noi, ca urmasi ai lui, trebuie sa ne hranim dintr-insa si sa ne ostenim cu toata ravna sa o ducem mai departe ca binecuvantare pentru nepotii si stranepotii nostri. Aceasta a fost si este misiunea parintelui Arsenie Boca, si el nu e mic in fata lui Dumnezeu; de aceea il lauda credinciosii in biserici, la mormantul lui si in casele lor iar temelia credintei este in acesti inchinatori binecredinciosi.

Stiut este de toti ca vrajmasul urla la mormantul Parintelui. Vrajmasi au fost dintotdeauna si vor exista cat timp va ingadui Dumnezeu sa existe omenirea aceasta. Atat timp cat noi vom fi si vom ramane in haina aceasta monahala vom avea si prieteni si neprieteni ca asa a fost dintotdeauna, de la inceputul veacurilor

ps: este de acord cumva cu pr Matei Vulcanescu?
-unde zice aceste lucruri Parintele Iustin Parvu?
  #227  
Vechi 22.12.2012, 00:35:12
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit Marturie exceptionala a parintelui Petru Vamvulescu despre parintele Arsenie Boca:

Eram odată la Biserica din Drăgănescu - pentru că numai acolo mi-a zis Părintele să-l caut - și era multă lume. După ce am vorbit puțin cu părintele Arsenie, eu am rămas în spate, iar el s-a dus printre oameni, în față. Mă gândeam să alcătuiesc o rugăciune către Hristos și Maica Domnului, cu care să-i cuprind pe toți oamenii. Am formulat în gând așa: "Doamne Iisuse, Hristoase miluiește-ne, pentru rugăciunile Sfintei Maicii Tale". Părintele a venit repede lângă mine și mi-a zis: "Bine ai gândit". Și mi-a repetat rugăciunea, exact cum o spusesem eu în gând ! Eu săltam de bucurie ! Și m-am gândit să mai zic: "Și pe mine, cel mai păcătos...". Dar oare nu-i prea lungă ?, mă întrebam tot în gândul meu. Și Părintele iar a venit și mi-a zis ce am gândit: "Poți să adaugi și pe mine, cel mai păcătos, deși îi cam lungă". M-am minunat ! Părintele s-a uitat la mine și mi-a zis: "Am un telefon cu Dumnezeu fără fir...".
  #228  
Vechi 22.12.2012, 00:35:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-unde zice aceste lucruri Parintele Iustin Parvu?
E scris pe coperta cărții "Despre îndumnezeirea omului prin Har". Am cartea în față.
  #229  
Vechi 22.12.2012, 00:41:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Eram odată la Biserica din Drăgănescu - pentru că numai acolo mi-a zis Părintele să-l caut - și era multă lume. După ce am vorbit puțin cu părintele Arsenie, eu am rămas în spate, iar el s-a dus printre oameni, în față. Mă gândeam să alcătuiesc o rugăciune către Hristos și Maica Domnului, cu care să-i cuprind pe toți oamenii. Am formulat în gând așa: "Doamne Iisuse, Hristoase miluiește-ne, pentru rugăciunile Sfintei Maicii Tale". Părintele a venit repede lângă mine și mi-a zis: "Bine ai gândit". Și mi-a repetat rugăciunea, exact cum o spusesem eu în gând ! Eu săltam de bucurie ! Și m-am gândit să mai zic: "Și pe mine, cel mai păcătos...". Dar oare nu-i prea lungă ?, mă întrebam tot în gândul meu. Și Părintele iar a venit și mi-a zis ce am gândit: "Poți să adaugi și pe mine, cel mai păcătos, deși îi cam lungă". M-am minunat ! Părintele s-a uitat la mine și mi-a zis: "Am un telefon cu Dumnezeu fără fir...".
Părintele Petru vorbește mereu de părintele Arsenie în predicile sale. Am ocazia să-l văd foarte des, slujește la biserica de metanie.

Last edited by ovidiu b.; 22.12.2012 at 00:45:37.
  #230  
Vechi 22.12.2012, 00:42:55
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-parintele Matei Vulcanescu tine de linia ortodoxa a Sfintilor Parinti
Zici !

tine de linia Sfintilor Parinti, cu viata(trairea) sau cu gura ???

Last edited by tot-Laurentiu; 22.12.2012 at 00:47:13.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10