Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 04.06.2007, 17:19:50
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dillema: Nu inteleg de ce imi trimiti mie aceste mesaje, de vreme ce eu insami am spus, ca problema se poate rezolva prin educarea corecta a baietilor. Greseala este deci, si conform opiniei mele, la mamele de baieti. Vreau sa-ti spun ca am un baiat si o fata, si amandoi au invatat sa faca treaba in casa, tocmai pentru a putea sta pe picioarele lor, si stau caci au peste 30 de ani, si fac treaba cot la cot cu partenerii lor.
In felul acesta am pus bazele respectului reciproc in familiile copiilor mei.

In cazul in care baiatul nu este obisnuit de acasa sa faca treaba, are DATORIA sotia sa sa-l invete cu rabdare si blandete si va asigur ca va invata si va fi cel putin la fel de bun la toate, ca si sotia lui.

Dar de la a imparti sarcinile familiale si pana la sex liber si alte porcarii, pe care le presupune feminismul e cale lunga. Ar fi cazul, ca femeia romana sa se trezeasca inainte de a patrunde cu adevarat feminismul in Romania, si cand dezastrul familial nu mai poate fi oprit.

Am scris destul despre aspectele pe care le intalnesc intr-o societate care a initiat feminismul si in care dezmatul este dus la extremis. Incestu, violul, betii, sex la intamplare si in grup, sodomie, etc sunt la ordinea zilei.

Sa nu trebuiasca sa dam socoteala in fata lui Dumnezeu pentru instigare la feminism de acest gen descris de mine si care deriva din "drepturile femeilor". Sa nu uitam, ca o femeie isi poate sfinti familia. Iata rolul pe care il are femeia in aceeptiunea lui Dumnezeu. Libertatea nu ne e data ca acopermant pentru pacatele noastre.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 04.06.2007, 20:53:17
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de erzbet
era pus in ghilimele, in sensu ca tot ceea ce reprezinta noutate, ce iese din barierele dogmelor e considerat in mod gresit lucrarea diavolului. Nicidecum nu as afirma ca satanismul ar inseamna iubire, este o aberatie.
Eu nu pot avea influente asupra nimanui, asa cum nimeni nu ar trebui sa aiba asupra vietii celorlalti.(desigur, un sfat ajuta poate cateodata, dar sa ramana un sfat si nu un mod de a-ti impune punctul de vedere)
E bine ca m-am speriat degeaba. Cred ca ai folosit gresit Žcuvantul "satanism", care e in floare acum, si care nu este doar o idee sau un gand ci a devenit fapta.
Da, asa este, nu prea isi avea rostul in fraza cuvantul, l-am folosit intr-un context gresit
Reply With Quote
  #233  
Vechi 20.07.2009, 00:50:46
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@Ancah: cred ca ai dreptate, mai ales la final. Dupa cum spunea si dillema, cum iti asterni asa dormi. Imi pare rau daca cuvintele ei au cu totul alt inteles decat cel pe care l-ar dori ea.

Eu cred ca se face o mare confuzie intre drepturile naturale ale femeii, date de Dumnezeu, si cele date prin lege in diverse culturi si civilizatii, de catre om. Feminismul nu e un curent real de emancipare a femeii, femeie care, daca ne luam dupa ce a spus Dumnezeu, nu are nevoie de nici o emancipare, ci e un sistem de propaganda. Daca am analiza putin istoria crearii acestui curent nu ar fi foarte greu sa vedem ca a aparut cu scop exclusiv politic.

In ce priveste rolurile traditionale femeie-barbat in familie, acestea nu pot si nu vor fi niciodata reglementate prin lege iar in privinta educarii mentalitatilor cred ca avem mult de discutat. Cred ca pe acest topic nu se analizeaza toate aspectele acestei idei, si ea e putin redusa la ce se vede in poza. Daca vedem femeile din lumea islamica cu straie negre si fata acoperita inseamna ca sunt discriminate si nu au "oportunitati profesionale". E mai complicat de atat si analogia cu viata patriarhala a vechilor triburi e fortata. De ce nu luam ca exemplu si vechile triburi cu organizare matriarhala, ca au existat si acestea.

Feminismul nu exista. Este o eticheta lipita pe o falsa problema, pentru a ajuta la segmentarea unui public tinta. Si a reusit de minune acest lucru. A transformat segmentul "femeilor emancipate" intr-o tinta perfect conturata pentru un anumit tip de consum (moda, revistele de tip Cosmo, produsele de infrumusetare, fitness-ul, etc.) Fara segmentarea asta femeile ar fi fost imposibil de tintit cu orice strategie comerciala. La fel este si fenomenul "fan group", e o eticheta lipita pe o preocupare indusa unor categorii de oameni, care ajuta la transformarea lor in segmente de public tinta din ratiuni comerciale si electorale.

Oamenii care nu se-ncadreaza in curente, care cred cu tarie in Dumnezeu si duc o viata crestina, sunt mai greu de manipulat si nu pot fi targhetati cu usurinta de strategii comerciale, deci sunt neproductivi pentru curentul consumist care conduce o parte importanta a lumii si e in continua expansiune, motiv pentru care se incearca in permanenta incadrarea lor in diverse curente, cum e si feminismul, si indepartarea lor de Dumnezeu.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #234  
Vechi 19.04.2012, 11:15:50
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet Vezi mesajul
Ce parere aveti de miscarea feminista? Sunteti sau nu de acord? Cum va explicati faptul ca emanciparea femeii are loc cu precadere in tarile dezvoltate, si dorinta femeilor de a avea copii scade invers proportional cu dorinta de emancipare?
Stiu ca in principal aceste lucruri au mai fost discutate si pe alte topicuri, dar as mai vrea sa stiu de ce exista aceasta opozitie din partea Bisericii cu privire la egalitatea femeii cu barbatul?(capul barbatului este biserica si capul femeii este barbatul-nu lasa loc de interpretari,nu?)

Pentru mine, adevarata emancipare a femeii inseamna asumarea libera a rolului care i-a fost harazit de Dumnezeu. Femeia are de indeplinit alte sarcini decat barbatul, sarcini care nu sunt cu nimic mai prejos si care sunt respectabile. Mie feministele infocate mi se par cele mai mari misogine; am vazut in Paris un manifest al lor si foarte multe dintre ele erau tunse periuta si cu barbi false; femeile astea parca lansau un dispret la adresa maternitatii si a eternului feminin. Prin manifestarea lor, ele insele afirmau (in mod paradoxal) suprematia barbatului.

Faptul ca barbatii reprezinta sexul tare iar femeile sexul slab arata clar ca diferenta dintre barbat si femeie nu sta in inteligenta, ci in sensibilitate.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 19.04.2012, 11:27:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
si cu barbi false;
Aici nu înțeleg: cum adică "bărbi false" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #236  
Vechi 19.04.2012, 12:06:15
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aici nu înțeleg: cum adică "bărbi false" ?
Si-au confectionat un fel de barbi (asa cum au si mos craciunii din mall-urile americane) ca doar nu le-a dat Dumnezeu o pilozitate faciala atat de abundenta (desi exista, foarte rar, si exceptii). :)
Reply With Quote
  #237  
Vechi 19.04.2012, 12:07:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet Vezi mesajul
Ce parere aveti de miscarea feminista? Sunteti sau nu de acord? Cum va explicati faptul ca emanciparea femeii are loc cu precadere in tarile dezvoltate, si dorinta femeilor de a avea copii scade invers proportional cu dorinta de emancipare?
La inceput, miscarea feminista a avut implicatii pozitive, a dus la imbunatatirea considerabila a vietii si statutului femeilor, a luptat impotriva discriminarii, deci a militat pentru normalitate. Insa de la debutul ei si pana astazi, au aparut o multime de forme ale feminismului. Azi, curentele feministe par sa lupte mai mult pentru anormalitate, a ajuns un curent impotriva firescului, deci nu pot fi de acord cu acele forme ale miscarii care sprijina actiuni ce incalca morala crestina (separatismul lesbian, avortul etc.) , insa pot fi de acord cu cele axate pe caritate si educatia femeii, pe emanciparea femeilor din lumea a 3-a care traiesc intr-o forma de sclavie, pe incetarea exploatarii sexiste si a opresiunii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Feminism Diana67 Generalitati 22 31.08.2011 10:30:10