Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 15.01.2011, 17:42:17
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Toti calugarii si calugaritele care au parasit lumea pentru a-l urma pe Isus sint exemple de traire ca ale primilor crestini, iar dumneavoastra nu aveti astfel de exemple. In parohia in care m-am nascut eu, acum 200 ani, un preot italian si-a donat toata mostenirea lasata de parinti pentru a constui o biserica (si nu-l mina de la spate dorinta de a cistiga o zeciuiala, ci dorinta ca niste suflete sa se mintuiasca). Astfel de roade, exact ca cele ale primilor crestini lipsesc de la dumneavoastra. Faptul ca cineva merge o luna sau o saptamina, sau un an undeva, dupa care se intoarce la familia si viata lui, nu inseamna ca a renuntat la TOATE pentru Isus. Toate exemplele pe care mi le-ati dat sint exemple ale unor oameni care fac voluntariat, unii cu mai multa traire, altii cu mai putina traire, insa este voluntariat. In cazul profesorului universitar este munca cu plata.

Dumneavoastra mi-ati spus ca imi raspundeti cu argumente din Sfinta Scriptura referitor la credinta dumneavoastra.Atunci eu va intreb:
1.Daca Duhul Sfint va lumineaza si acasa, pe gratis, de ce mai platiti zeciuiala?
2. daca si catolicii si ortodocsii se mintuiesc, asa cum afirmati, urmind invatatura pe care o da fiecare biserica in parte, de ce umblati sa ne convertiti? Este suficient sa spuneti "Urmati invatatura bisericii voastre si va veti mintui."

Deci, in acest context, in care reprezentantii sectelor cred ca noi ne putem mintui atita vreme cit urmez credinta mea catolica, umblarea din casa in casa a reprezentantilor sectelor nu-mi arata decit ca ele nu urmaresc altceva decit racolarea de cotizanti pentru zeciuiala; nu dorinta de mintuire a sufletelor ii mina sa mearga din casa in casa, pentru ca atunci ar spune:respectati invataturile bisericii voastre, iubiti-L pe DUmnezeu; dar voi spuneti: biserica voastra nu are dreptate, noi avem dreptate, veniti la noi (si in final asteptam cotizatia voastra) ; nici asta nu ar fi o problema majora, ca unii platesc zeciuiala; treaba lor. Problema este: daca cu adevarat cei care adera la secte nu se mintuiesc asa cum cu argumente biblice, sustin teologii bisericii noastre? Daca dintr-o mindrie desarta oamenii isi pierd sufletul?

Faptul ca dumneavoastra nu acceptati existenta unor martiri Np, nu inseamna ca ei nu exista. In tari musulmane sunt ucisi si astazi crestini, sunt Np. Credeti ca si-ar da cineva viata numai pentru o credinta in zeciuiala ... ??

De ce nu ma intrebati? De ce aveti convingerea ca le stiti pe toate, pentru ca sunteti foarte departe de realitatea lucrurilor. De unde stiti ca este platit acel profesor universitar?? A-ti luat cateva situatii din jurul dumneavoastra si le-ati generalizat cu valoare de lege ...

Dumneavoastra la ce a-ti renuntat pentru Isus?

1. Zeciuiala o platesc pentru ca imi cere Domnul sa fac acest lucru...

Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi dati zeciuiala din izma, din marar si din chimen si lasati nefacute cele mai insemnate lucruri din Lege: dreptatea, mila si credinciosia; pe acestea trebuia sa le faceti, si pe acelea sa nu le lasati nefacute. (Mat.23:23)

Domnul spune sa nu lasam zeciuiala nedata.

2. Eu nu am chemat pe nimeni la biserica mea, si in nici o postare de pe forum nu am afirmat ca biserica mea este cea care mantuieste. Pentru ca nu cred ca vreo biserica anume mantuieste. Doar Isus o face. Eu nu am spus nimanui sa caute calea bisericii mele, ci am aspus ca doar calea lui Isus mantuieste ...

Daca ne-am raporta doar la Isus, fiecare in biserica in care se afla, multe lucruri ar capata un alt sens ... Dar, ne raportam la biserici ... Si asta nu face decat sa atate zazania ... Parerea mea ...

Precum am mai spus ... calea mantuirii nu are nimic de a face cu secta sau cu biserica, oricare ar fi ea. Ci cu Isus ...

"10. Caci prin credinta din inima se capata neprihanirea, si prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire,

11. dupa cum zice Scriptura: "Oricine crede in El nu va fi dat de rusine."

12. In adevar, nu este nicio deosebire intre iudeu si grec; caci toti au acelasi Domn, care este bogat in indurare pentru toti cei ce-L cheama.

13. Fiindca "oricine va chema Numele Domnului va fi mantuit." Romani 10

Eu cred ca nu este nici o despsebire intre ortodox, catolic, protestant si Np ... caci peste toti exista un singur Domn, bogat in indurare pentru toti cei ce-L cheama ...

Orice altceva este politica ...
  #232  
Vechi 15.01.2011, 19:36:08
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgel23c Vezi mesajul
Desi nu ma prea pricep sa deschid un topic, voi face totusi o incercare.

Mi s-a intamplat azi sa primesc o vizita. Era o doamna de la Asociatia pentru Sanatate, Educatie si Familie. Scopul vizitei era acela de a verifica tensiunea arteriala in mod gratuit si aici intervine problema de a vinde carti, care spunea nu se gasesc in comert. Uitandu-ma pe lista pe care mi-a dat-o am vazut ca printre ele erau si carti adeventiste. De asemenea, mai spunea ceva despre un post de televiziune, Speranta TV. Asa, ca va rog sa fiti atenti, si sa mai spuneti si altora despre aceste lucruri.
Eu, desi m-am facut ortodoxa de curand, nu pot de nici o culoare sa fiu de acord ca ceilalti crestini sunt doar niste lupi in piei de oi...pur si simplu nu pot.
Stiu ce spun Sfintii Parinti despre ei dar cu toate astea am propria mea gandire si ma raportez la om in functie de ceea ce imi spune si nu in functie de cultul de care apartine. Unii ortodocsi de pe acest site nu fac decat sa repete mecanic ceea ce au citit sau auzit de la preoti fara sa interiorizeze acel adevar. Poate ca e adevarat ca adventistii sunt niste prefacuti asa cum spuneti voi dar pentru mine nu e prea evident...
In fine, eu sunt pentru ecumenism si sper sa invatam intr-un final cine este aproapele nostru.
  #233  
Vechi 15.01.2011, 20:34:12
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Dumneavoastra la ce a-ti renuntat pentru Isus?

1. Zeciuiala o platesc pentru ca imi cere Domnul sa fac acest lucru...

Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi dati zeciuiala din izma, din marar si din chimen si lasati nefacute cele mai insemnate lucruri din Lege: dreptatea, mila si credinciosia; pe acestea trebuia sa le faceti, si pe acelea sa nu le lasati nefacute. (Mat.23:23)

Domnul spune sa nu lasam zeciuiala nedata.

2. Eu nu am chemat pe nimeni la biserica mea, si in nici o postare de pe forum nu am afirmat ca biserica mea este cea care mantuieste. Pentru ca nu cred ca vreo biserica anume mantuieste. Doar Isus o face. Eu nu am spus nimanui sa caute calea bisericii mele, ci am aspus ca doar calea lui Isus mantuieste ...

Precum am mai spus ... calea mantuirii nu are nimic de a face cu secta sau cu biserica, oricare ar fi ea. Ci cu Isus ...

"10. Caci prin credinta din inima se capata neprihanirea, si prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire,

11. dupa cum zice Scriptura: "Oricine crede in El nu va fi dat de rusine."

12. In adevar, nu este nicio deosebire intre iudeu si grec; caci toti au acelasi Domn, care este bogat in indurare pentru toti cei ce-L cheama.

13. Fiindca "oricine va chema Numele Domnului va fi mantuit." Romani 10

Eu cred ca nu este nici o despsebire intre ortodox, catolic, protestant si Np ... caci peste toti exista un singur Domn, bogat in indurare pentru toti cei ce-L cheama ...

Orice altceva este politica ...
Referitor la ce am renuntat eu pentru Isus: exact ceea ce ne invata Biserica Catolica. Ma straduiesc in fiecare zi sa renunt la pacate, si pentru ca totusi, nu reusesc, incerc sa merg la Isus o data pe saptamina ca sa-mi ierte pacatele; deci, incerc sa ma spovedesc in fiecare saptamina, ca daca cumva ziua aceia, ultima din viata mea pe pamint, va veni pe neasteptate, sa fiu pregatita. Cu alte cuvinte incerc sa respect un verset dintr-un psalm, parca: "Mereu cu candela aprinsa, vom sta in asteptarea Ta." Mai incerc in fiecare saptamina sa fac ceva pentru Isus sau pentru sfinta Fecioara. O data am maturat in jurul bisericii, alta data am pregatit florile care se pun pe altar, alta data am mers cu cafea la tiristii care au ramas inzapeziti in orasul meu, chiar in noaptea de Craciun. Sint lucruri prea putine si prea marunte si stiu ca daca as avea credinta cit un graunte de mustar as muta muntii. Insa biserica ne invata sa nu disperam, pentru ca fiecare secunda este un timp in care putem sa-i aratam lui Isus ca il iubim; ma mai invata ca astazi sa fiu mai buna decit ieri, iar daca cad (lucru care mi se intimpla destul de des), sa-mi atintesc privirea asupra patimii Lui Isus. Si El a cazut, dar oricit de greu a fost, a mers mai departe, pentru ca ne-a iubit din vesnicie, si si-a dat viata pentru noi. Iar uneori ma rog pentru schismatici. Maica Tereza de Calcutta spunea (citez din memorie): "se intreaba unii ce trebuie sa faca pentru a instaura pacea in lume. Raspunsul e simplu: mergi acasa si iubeste-ti familia."

Referitor la zeciuiala Isus ne spune ceea ce ati spus; dar primele cuvinte sint: dreptate, mila si credinciosie. Iar sfintul apostol Pavel ne spune ca tot ceea ce dam sa dam cu inima buna, si ceea ce ne prisoseste, pentru ca asa darul nostru este si in folosul nostru:
"17. Nu că doar caut darul vostru, dar caut rodul care prisosește, în folosul vostru."
Deci ma straduiesc sa dau tot ceea ce-mi prisoseste. Daca e mai mult de 10% nu trebuie sa ma ingrijorez, daca e mai putin, nu trebuie sa ma ingrijorez. Deci noi incercam ca atunci cind dam sa dam cu dragoste, si nu facem calcule, pentru ca asa a spus si Isus, si sfintul apostol Pavel.

Referitor la apostolatul pe care il fac sectele: avind in vedere cele expuse in postarile mele anterioare, eu nu am condamnat membrii sectelor sau cultelor. Multi dintre ei sint de buna credinta si cred ceea ce spun. Insa, daca pastorii dumneavoastra considera ca eu ma mintuiesc daca urmez credinta mea, de ce va mai trimit la usa mea cu intentia de a ma convinge sa merg la adunari. Pentru mine raspunsul e dat de zeciuiala. Ati putea veni sa-mi spuneti: "Poftim Sfinta Scriptura; cititi si meditati cit mai mult; respectati cele 10 porunci ca baza, in rest va va lumina Duhul Sfint.'' Dar stiti prea bine ca nu fac asa, iar mie mi se pare ca aceasta zeciuiala e foarte tentanta.

Nu exista nici o deosebire intre oameni; insa totusi, Isus nu s-a revelat tuturor. Dupa inviere nu S-a aratat tuturor, nu S-a ridicat la cer in fata tuturor, Duhul Sfint nu a coborit asupra tuturor. Deci Isus ne indruma prin anumiti alesi, iar eu nu pot spune ca nu am nevoie de ajutor in drumul meu catre Isus. Iar cel mai mare ajutor pe care ni-l da Biserica este iertarea pacatelor si impartasirea cu Trupul si Singele Domnului nostru Isus Cristos. Pentru ca numai cel ce "maninca Trupul Meu si bea Singele Meu are viata vesnica." Nu v-ati pus niciodata intrebarea ca v-ati putea pierde viata vesnica pentru ca nu respectati acest verset din biblie? Oare versetul din epistola catre Timotei nu va pune pe ginduri?
"Iar când se luptă cineva, la jocuri, nu ia cununa, dacă nu s-a luptat după regulile jocului." Nici Isus, nici sfintul apostol Petru, Pavel, Ioan sau Iacov nu au vorbit degeaba despre amagitori. Iar eu cred ca conducatorii sectelor (pe care nu prea ii stie lumea, si cine oare lucreaza in intuneric?), sint amagitori; ei cistiga bani, iar dumneavoastra va puteti pierde viata vesnica.

Last edited by nutucutu; 15.01.2011 at 20:45:54.
  #234  
Vechi 15.01.2011, 21:11:19
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Referitor la ce am renuntat eu pentru Isus: exact ceea ce ne invata Biserica Catolica. Ma straduiesc in fiecare zi sa renunt la pacate, si pentru ca totusi, nu reusesc, incerc sa merg la Isus o data pe saptamina ca sa-mi ierte pacatele; deci, incerc sa ma spovedesc in fiecare saptamina, ca daca cumva ziua aceia, ultima din viata mea pe pamint, va veni pe neasteptate, sa fiu pregatita. Cu alte cuvinte incerc sa respect un verset dintr-un psalm, parca: "Mereu cu candela aprinsa, vom sta in asteptarea Ta." Mai incerc in fiecare saptamina sa fac ceva pentru Isus sau pentru sfinta Fecioara. O data am maturat in jurul bisericii, alta data am pregatit florile care se pun pe altar, alta data am mers cu cafea la tiristii care au ramas inzapeziti in orasul meu, chiar in noaptea de Craciun. Sint lucruri prea putine si prea marunte si stiu ca daca as avea credinta cit un graunte de mustar as muta muntii. Insa biserica ne invata sa nu disperam, pentru ca fiecare secunda este un timp in care putem sa-i aratam lui Isus ca il iubim; ma mai invata ca astazi sa fiu mai buna decit ieri, iar daca cad (lucru care mi se intimpla destul de des), sa-mi atintesc privirea asupra patimii Lui Isus. Si El a cazut, dar oricit de greu a fost, a mers mai departe, pentru ca ne-a iubit din vesnicie, si si-a dat viata pentru noi. Iar uneori ma rog pentru schismatici. Maica Tereza de Calcutta spunea (citez din memorie): "se intreaba unii ce trebuie sa faca pentru a instaura pacea in lume. Raspunsul e simplu: mergi acasa si iubeste-ti familia."
Absolut de acord cu ceea ce a-ti spus ...


[/quote]Referitor la zeciuiala Isus ne spune ceea ce ati spus; dar primele cuvinte sint: dreptate, mila si credinciosie. Iar sfintul apostol Pavel ne spune ca tot ceea ce dam sa dam cu inima buna, si ceea ce ne prisoseste, pentru ca asa darul nostru este si in folosul nostru:
"17. Nu că doar caut darul vostru, dar caut rodul care prisosește, în folosul vostru."
Deci ma straduiesc sa dau tot ceea ce-mi prisoseste. Daca e mai mult de 10% nu trebuie sa ma ingrijorez, daca e mai putin, nu trebuie sa ma ingrijorez. Deci noi incercam ca atunci cind dam sa dam cu dragoste, si nu facem calcule, pentru ca asa a spus si Isus, si sfintul apostol Pavel.[/quote]



Zeciuiala inseamna a zecea-parte. De aceea, toata lumea vorbeste despre 10%. Sa stiti ca nu ma verifica nimeni daca o dau sau nu. Sau cat am dat. Nu imi interzice nimeni sa intru in biserica daca nu mi-am dat zeciuiala. Si, aveti dreptate. Domnul se uita la inima celui care da. Totul are legatura cu locul pe care il rezerv Domnului in viata mea. Si zeciuiala, este doar o forma de inchinare, prin care Ii arat Lui ca El este numarul Unu. Mai mult, Domnul isi tine promisiunea, ca de altfel intodeauna, si binecuvanteaza pe cel care da cu o inima bucuroasa. Eu stiu. Traiesc aceste binecuvantari.


[/quote]Referitor la apostolatul pe care il fac sectele: avind in vedere cele expuse in postarile mele anterioare, eu nu am condamnat membrii sectelor sau cultelor. Multi dintre ei sint de buna credinta si cred ceea ce spun. Insa, daca pastorii dumneavoastra considera ca eu ma mintuiesc daca urmez credinta mea, de ce va mai trimit la usa mea cu intentia de a ma convinge sa merg la adunari. Pentru mine raspunsul e dat de zeciuiala. Ati putea veni sa-mi spuneti: "Poftim Sfinta Scriptura; cititi si meditati cit mai mult; respectati cele 10 porunci ca baza, in rest va va lumina Duhul Sfint.'' Dar stiti prea bine ca nu fac asa, iar mie mi se pare ca aceasta zeciuiala e foarte tentanta.[/quote]

Pe mine nu ma trimite nimeni la usa nimanui. Asa ca nu pot raspunde la aceasta intrebare ...

[/quote]Nu exista nici o deosebire intre oameni; insa totusi, Isus nu s-a revelat tuturor. Dupa inviere nu S-a aratat tuturor, nu S-a ridicat la cer in fata tuturor, Duhul Sfint nu a coborit asupra tuturor. Deci Isus ne indruma prin anumiti alesi, iar eu nu pot spune ca nu am nevoie de ajutor in drumul meu catre Isus. Iar cel mai mare ajutor pe care ni-l da Biserica este iertarea pacatelor si impartasirea cu Trupul si Singele Domnului nostru Isus Cristos. Pentru ca numai cel ce "maninca Trupul Meu si bea Singele Meu are viata vesnica." Nu v-ati pus niciodata intrebarea ca v-ati putea pierde viata vesnica pentru ca nu respectati acest verset din biblie? Oare versetul din epistola catre Timotei nu va pune pe ginduri?[/quote]

Nu ... Pentru ca stiu despre ce vorbiti ... Si in biserica unde merg luam Cina Domnului ... in amintirea Sa. Dar, mai este ceva dincolo de acest ritual. Isus este Cuvantul intrupat. A manca trupul Lui inseamna, pentru mine, a ma hrani din Cuvant. Cuvantul este viu, si duhul meu se hraneste din El. " Adevarat, adevarat va spun ca, daca pazeste cineva Cuvantul Meu, in veac nu va vedea moartea." (Ioan.8:51)"

[/quote]"Iar când se luptă cineva, la jocuri, nu ia cununa, dacă nu s-a luptat după regulile jocului." Nici Isus, nici sfintul apostol Petru, Pavel, Ioan sau Iacov nu au vorbit degeaba despre amagitori. Iar eu cred ca conducatorii sectelor (pe care nu prea ii stie lumea, si cine oare lucreaza in intuneric?), sint amagitori; ei cistiga bani, iar dumneavoastra va puteti pierde viata vesnica.[/quote]

In biserica pe care eu o frecventez se respecta invaturile biblice. Pastorul nu se crede reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant, este doar un om care Il iubeste pe Dumnezeu si vrea sa vorbeasca despre El tuturor celor vor sa asculte. Eu nu ma duc la el pentru iertarea pacatelor, ci fac acest lucru pe genunchi, in casa mea, in fata lui Isus, de cate ori Duhul Sfant ma mustra pentru vreun pacat ... Patorul meu nu arata catre el, ca fiind cel care cunoaste toate raspunsurile ci arata catre Isus ... Nu sunt amagita. Ceea ce se intampla in viata mea, faptul ca Il cunosc pe Dumnezeu ... Sunt in siguranta. Desigur, atata timp cat nu plec departe de Isus.

"Dar voi, preaiubitilor, ziditi-va sufleteste pe credinta voastra preasfanta, rugati-va prin Duhul Sfant, "(Iuda.1:20)

"De aceea, cine nesocoteste aceste invataturi nesocoteste nu pe un om, ci pe Dumnezeu, care v-a dat si Duhul Sau cel Sfant." (1Tes.4:8)

"Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii. (Efes.4:30)"

"prin curatie, prin intelepciune, prin indelunga rabdare, prin bunatate, prin Duhul Sfant, printr-o dragoste neprefacuta, (2Cor.6:6)"

"Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit" (Efes.1:13)

Eu inteleg din aceste versete ca Duhul Sfant poate fi pentru oricine. Apostolii se adresau bisericilor, nu unei anumite persoane , ci credinciosilor in Hristos Isus.

Last edited by macsim; 15.01.2011 at 21:39:28.
  #235  
Vechi 15.01.2011, 21:32:37
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
In mare parte Ortodoxa..
In Africa? Ha, ha, cred ca vreti sa ne mai destindeti fruntile.
Cum sa ceara catolicii sau penticostalii permisiunea BO cand ortodocsii sunt aproape absenti pe campul misionar?

Africa va fi ortodoxa atunci cand ortodocsii vor intelege semnificatia, valoarea si importanta evanghelizarii si a misiunii transculturale.
Apoi, dupa ce vor invata principii precum: platirea zeciuielii pentru sustinerea eforturilor misionare, contextualizare misionara, metode de comunicare eficienta a Evangheliei in Islam, si dupa ce BOR va trimite 2-3000 de misionari in Africa...abia atunci vor incepe sa se numere printre confesiunile care fac misiune.

BO ar putea incepe sa faca practica prin evanghelizarea serioasa a conationalilor lor: ortodocsii cvasipagani. Cata vreme insa vor dispretui evanghelizarea si o vor considera ca fiind apanajul sectelor, adio frate Danut...vor ramane crestini de doua mii de ani cu crestere numerica 0 (zero).

Adevarul, fara ambalaje colorate, scuze.

Last edited by Iosif77; 15.01.2011 at 22:01:15.
  #236  
Vechi 15.01.2011, 23:11:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
In Africa? Ha, ha, cred ca vreti sa ne mai destindeti fruntile.
Cum sa ceara catolicii sau penticostalii permisiunea BO cand ortodocsii sunt aproape absenti pe campul misionar?

Africa va fi ortodoxa atunci cand ortodocsii vor intelege semnificatia, valoarea si importanta evanghelizarii si a misiunii transculturale.
Apoi, dupa ce vor invata principii precum: platirea zeciuielii pentru sustinerea eforturilor misionare, contextualizare misionara, metode de comunicare eficienta a Evangheliei in Islam, si dupa ce BOR va trimite 2-3000 de misionari in Africa...abia atunci vor incepe sa se numere printre confesiunile care fac misiune.

BO ar putea incepe sa faca practica prin evanghelizarea serioasa a conationalilor lor: ortodocsii cvasipagani. Cata vreme insa vor dispretui evanghelizarea si o vor considera ca fiind apanajul sectelor, adio frate Danut...vor ramane crestini de doua mii de ani cu crestere numerica 0 (zero).

Adevarul, fara ambalaje colorate, scuze.
http://orthodoxwiki.org/Orthodoxy_in_Sub-Saharan_Africa , mai razi?Ortodoxia e in Africa de 2000 de ani ignorantule...
  #237  
Vechi 16.01.2011, 11:34:02
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Absolut de acord cu ceea ce a-ti spus ...



"Dar voi, preaiubitilor, ziditi-va sufleteste pe credinta voastra preasfanta, rugati-va prin Duhul Sfant, "(Iuda.1:20)

"De aceea, cine nesocoteste aceste invataturi nesocoteste nu pe un om, ci pe Dumnezeu, care v-a dat si Duhul Sau cel Sfant." (1Tes.4:8)

"Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii. (Efes.4:30)"

"prin curatie, prin intelepciune, prin indelunga rabdare, prin bunatate, prin Duhul Sfant, printr-o dragoste neprefacuta, (2Cor.6:6)"

"Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit" (Efes.1:13)

Eu inteleg din aceste versete ca Duhul Sfant poate fi pentru oricine. Apostolii se adresau bisericilor, nu unei anumite persoane , ci credinciosilor in Hristos Isus.
Asta intelegeti, insa atunci nu mai au nici o valoare toata grija lui Isus si a apostolilor de a ne cere sa-i cercetam pe cei care vestesc cuvintul si care in fapt sint amagitori. Daca Duhul Sfint se releva tuturor, atunci de ce nu s-a intimplat acest lucru pe vremea apostolilor? Pentru ca numai UNII L-au primit, iar acestia l-au transmis mai departe.

Asa cum v-am spus si inainte, si nu mi-ati raspuns, cel mai grav la pastorii dumneavoastra, din puncul meu de vedere, este ca incearca prin toate metodele sa va indeparteze de mintuire si am sa va spun unde, din analiza pe care am facut-o eu, la contactul cu sectele/cultele neoprotestante:
-va indeparteaza atunci cind va indeamna sa va botezati copii la virste adulte, iar din Faptele Apostolilor stim ca cei care auzeau Cuvintul se botezau imediat, ei si casa lor. Deci un numar mare de copii sint tinuti departe de Isus iar pina la virsta adulta unii din ei nici nu vor sa-L mai cunoasca.
-va indeparteaza de mintuire atunci cind nu recunosc sacramentele spovezii (iertarea pacatelor) si ale sfintei impartasanii, prin care noi primim viata vesnica si dobindim puterea ca inca de aici, de pe pamint, sa comunicam cu Isus si astfel sa-I facem voia; astfel multi mor si indura chinuri pentru ca nu si-au alocat jumatate de ora ca sa marturiseasca pacatele facute intr-o viata si nu au crezut in cuvintele Lui Isus:"Acesta este Trupul meu..."
-va indeparteaza de mintuire cind va indeamna sa nu va rugati pentru cei decedati, in acest fel raul e dublu: nici dumneavoastra nu faceti un bine rugindu-va pentru cei pe care ii iubiti, nici ei nu beneficiaza de rugaciunile voastre
-va indeparteaza de mintuire atunci cind nu va invata si nu va indeamna sa va rugati in general, iar daca ne amintim de Isus, mereu se ruga (chiar si o noapte intreaga). Nu am auzit nici o secta sa rosteasca Tatal Nostru, rugaciunea care am invatat-o de la Isus. Va indeamna sa cititi Biblia, am vazut ca aveti si teme pe care trebuie sa le pregatiti de la o saptamina la alta, insa temele va sint date cu rezolvare cu tot. Adica, vi se dau pasaje din Biblie pe care sa le cititi, iar mai jos vi se da si interpretarea pasajelor. Pai ce rol mai are Duhul Sfint in acest caz? Rezultatul este ca fiecare secta are o interpretare foarte clara a bibliei, adeptii ei stiu foarte bine ce sustine secta respectiva, insa toate interpretarile sint complet diferite de la unii la altii. Si asta e si motivul pentru care sectele nu au roade: roadele sint date de Duhul Sfint, iar El actioneaza cind oamenii sint liberi si deschisi sa primeasca indrumarea Lui, dar daca oamenii cred ca le stiu pe toate, cum sa mai actioneze Duhul Sfint? Iar reprezentantii sectelor, le cam stiu pe toate.

Sa nu uitam ca Isus, sfintul apostol Petru, Pavel, Ioan, Iacov, Iuda, toti au vorbit despre amagitori. Nu este nici o carte a Noului Testament in care sa nu se vorbeasca despre amagitori. Deci eu nu pot considera ca toate sint bune. Cred ca unii vor sa amageasca , iar dupa o analiza care s-a intins pe mai multi ani, am ajuns la concluzia ca mai marii acestor secte/culte neoprotestanta indeamna oamenii pe drumuri gresite; concluzia e bazata pe ceea ce ne-a spus Isus sa facem: analizam roadele, conform Ioan 14.12:
"Vă spun că, într-adevăr, cel care crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu - și va face lucrări mai mari, pentru că Eu mă duc la Tatăl"
Nu am intinit si nici auzit de nici un reprezentant al sectelor sa faca lucrarile pe care le-a facut Isus. In Biserica Catolica sint, ultimul exemplui ar fi al cel al maicii Tereza de Calcutta. Acestea sint exemple de roade supranaturale pe care Duhul Sfint le face atunci cind un om se lasa condus de EL.
  #238  
Vechi 16.01.2011, 14:15:04
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Foarte interesant cea ce zici.E bine sa vada(dar pot vedea?) protestantii! America e pe drumul ateist si spiritist! In Franta bisericile sunt goale si nu numai! De aceea s-a inventat neoprotestantismul! Ca sa readuca oamenii protestanti din nou in biserica! Totusi nu inteleg pe ce calcule ai dedus ca aveti cele mai multe roade? Te referi si la inchizitie?
  #239  
Vechi 16.01.2011, 15:23:41
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Foarte interesant cea ce zici.E bine sa vada(dar pot vedea?) protestantii! America e pe drumul ateist si spiritist! In Franta bisericile sunt goale si nu numai! De aceea s-a inventat neoprotestantismul! Ca sa readuca oamenii protestanti din nou in biserica! Totusi nu inteleg pe ce calcule ai dedus ca aveti cele mai multe roade? Te referi si la inchizitie?
Aiurea !
Neoprotestantismul s-a inventat ca sa va ia voua fraierilor zeciuiala adica 10% din venituri pe care le dati unor burtosi de pastori escroci.
  #240  
Vechi 16.01.2011, 15:37:22
iulian bracau iulian bracau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 1
Lightbulb e vin fiert

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Iti pot confirma acest lucru.E vin fiert pt ca astfel iese alcoolul.Rezista si iarna acest must minune.Ce.i drept e bun cu apa minerala ca e natural,dar de aici pana la a spune ca Iisus a prefacut apa in must...sau ca la Cina cea de Taina tot must era in cupa....si eu am ramas socata cand mi.a zis asta colega mea adventista.E ca un fel de ROBBY BUBLLE SAMPANIE PT COPII

Nu te luau dupa rataciri citeste si Biblia si nu uita Traditia Apostolica mostenica de Biserica ortodoxa acum 2000 de ani de la Sfintii Apostoli

IICorinteni 20. Când vă adunați deci laolaltă, nu se poate mânca Cina Domnului;
21. Căci, șezând la masă, fiecare se grăbește să ia mâncarea sa, încât unuia îi este foame, iar altul se îmbată.

Te poti imbata cu must?
Asadar e vin nu must si toti sectarii sunt intro mare ratacire .Ciuperci aparute dupa ploaie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38