Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 09.03.2012, 12:03:17
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ceea ce fac eu, nu interesează pe nimeni. Sau n-ar trebui să intereseze..
Aha. Deci numai pe tine ar trebui sa te intereseze ce face altul, anume ca arunca doar vorbe si atat. Ce faci tu nu e treaba nimanui. Bine de stiut...
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Voi aveți de unde învăța, nu trebuie să vă spun eu: Sfânta Scriptură, Sfânta Tradiție e suficient.
Si ce te face sa crezi ca nu am cauta sa invatam din aceste lucruri? Si poate unii np o fac mai mult ca tine...
Dar din moment ce spui ca unul aduce numai vorbe frumoase si numai atat, deja ai judecat fara sa stii. Mai ales ca tu nu aduci nici macar vorbe frumoase, ci numai te contrazici doar asa, ca sa arati ca existi si ca esti contra...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #242  
Vechi 09.03.2012, 12:04:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"coerent" și "deslușit" din punct de vedere gramatical.
Nu din punct de vedere al informațiilor așa zis împărtășite.
Care din informațiile respective ți se par incoerente și nedeslușite, mai ales că erau solid ancorate în învățătura Bibliei?
Reply With Quote
  #243  
Vechi 09.03.2012, 12:16:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Aha. Deci numai pe tine ar trebui sa te intereseze ce face altul, anume ca arunca doar vorbe si atat. Ce faci tu nu e treaba nimanui. Bine de stiut...

Si ce te face sa crezi ca nu am cauta sa invatam din aceste lucruri? Si poate unii np o fac mai mult ca tine...
Pe mine nu mă interesează că aruncă cu vorbe. Mă interesează că aruncă cu vorbe ce contrazic ortodoxia. Sunt convins că unii caută și fac mai multe ca mine în ceea ce privește trăirea ortodoxă. Eu sunt un nimeni.

Citat:
Dar din moment ce spui ca unul aduce numai vorbe frumoase si numai atat, deja ai judecat fara sa stii. Mai ales ca tu nu aduci nici macar vorbe frumoase, ci numai te contrazici doar asa, ca sa arati ca existi si ca esti contra...
Te rog să mă ignori, din tot sufletul te rog să o faci.
Apropos de "a judeca": dacă eu constat că tu scrii versuri când nimic nu ai a spune, nu înseamnă că te judec, sora mea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #244  
Vechi 09.03.2012, 12:17:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Care din informațiile respective ți se par incoerente și nedeslușite, mai ales că erau solid ancorate în învățătura Bibliei?
Ancore solide rupte din context.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #245  
Vechi 09.03.2012, 12:21:45
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ancore solide rupte din context.
Iartă-mă că insist, dar ce anume e rupt din context? Care din idei ți se par a fi deviate din contextul Scripturii (în care spuneam eu că sunt ancorate)?
Mie (care nu sunt nici ortodox, nici penticostal), mi s-a părut o postare deosebit de coerentă și mai ales cristocentrică. Orice ortodox ar putea fi de acord cu ea.

Last edited by osutafaraunu; 09.03.2012 at 12:24:21.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 09.03.2012, 12:23:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Te rog să mă ignori, din tot sufletul te rog să o faci.
Apropos de "a judeca": dacă eu constat că tu scrii versuri când nimic nu ai a spune, nu înseamnă că te judec, sora mea.
Bine, fratele meu, cum vrei tu... Te voi ignora... deocamdata... :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #247  
Vechi 09.03.2012, 12:56:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Fa si tu macar atat. Si dupa aceea si restul, ca sa avem de unde invata si noi. Arata ca poti oferi ceva mai bun, doar ai credinta adevarata. Hai, copacel!
Credinta se traieste ,nu se invata ,asa e la ortodocsi.
Parca am fi la concurs " Arata ca poti oferi ceva mai bun" .Hristos nu obliga pe nimeni ,numai voi sunteti pisalogi si nu tineti seama de poruncile lui
Vad ca ai mai mult de 2000 de postari aici ,ai ravna pt a enerva si dezbina.
Daca ai la fel de multe postari si la site-ul penticostal cand mai muncesti ?
Reply With Quote
  #248  
Vechi 09.03.2012, 13:07:22
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
de ce nu este un singur partid politic si sint mai multe,de ce nu este o singura firma de telefonie si sint mai multe etc.ia zi ca vrei sa te abonezi la o firma de telefonie si vei sta de vorba cu un reprezentant orange,cu unul vodafone ,cu unul rds,cu unul romtelecom,etc.fiecare incearca sa te convinga sa faci abonament la firma lui.daca vb de religii si vei sta de vorba cu un preot ortodox,cu unul catolic,cu un rabin,cu un conducator spiritual budist,cu un pastor adventist,un pastor evanghelist,etc oare ce crezi ca-ti vor spune ?:):):) recomandarea e sa deschizi ochii (valabil si pt telefonie si pt biserici) atentie la firmele/bisericile care te jumulesc de bani
De ce trivializati Biserica comparand-o cu partidele si firmele de telefonie?
Reply With Quote
  #249  
Vechi 09.03.2012, 13:42:50
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Nu cred ca Biserica a fost trivializata, era o discutie despre institutii.
Si in felul ei are dreptate. In domeniul economic exista o lege a concurentei neloiale care interzice unei firme sa-si faca publicitate prin denigrarea celorlalte.

Cu atat mai mult in spatiul religiei crestine ar trebui sa fie evitata atragerea membrilor prin defaimarea institutiilor „concurente”
Reply With Quote
  #250  
Vechi 09.03.2012, 13:52:14
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nu cred ca Biserica a fost trivializata, era o discutie despre institutii.
Si in felul ei are dreptate. In domeniul economic exista o lege a concurentei neloiale care interzice unei firme sa-si faca publicitate prin denigrarea celorlalte.

Cu atat mai mult in spatiul religiei crestine ar trebui sa fie evitata atragerea membrilor prin defaimarea institutiilor „concurente”
Biserica nu e o firma! Nu activeaza in domeniul economic. Dar cine intre preoti defaimeaza alte biserici?
Eu nu am cunoscut in biserica mea ortodoxa asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46