Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 04.03.2013, 19:12:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu inteleg de ce nu s-a facut acest lucru mai devreme?!?
Fiindca e in dezacord cu insasi esenta Uniunii Europene, care este desfiintarea granitelor, o piata comuna si libera circulatie. E ca si cand ai spune ca nu au voie sa iasa din Bucuresti, ori nu au voie sa intre in judetul Harghita. Ceea ce vrea acest ministru german este reconstruirea Zidului Berlinului. E defazat cu 50 de ani.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #242  
Vechi 04.03.2013, 19:28:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Doamnă Miha-Anca atât de mult iti urăști tara?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #243  
Vechi 04.03.2013, 22:01:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Doamnă Miha-Anca atât de mult iti urăști tara?
Cred ca nu ai inteles nici ce vrea Ministrul de Interne german si nici ce am afirmat eu.
E vorba doar de cei, care au facut fapte rele pe unde au fost.
Crezi ca e chiar asa de normal sa aiba dreptul la libera circulatie dupa furturi, omoruri? Eu cred ca nu.
Daca s-ar fi aplicat o stampila in pasaportul acestora, restrictionandu-le accesul in alte tari, nu ar mai fi suferiti toti romanii din cauza celor care au furat si au ucis in tari straine.
DragpsP, tu crezi ca cei care ucid sau fura, trebuie sa circule liberi prin Europa?

Eu imi iubesc tara.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 04.03.2013, 22:42:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiindca e in dezacord cu insasi esenta Uniunii Europene, care este desfiintarea granitelor, o piata comuna si libera circulatie. E ca si cand ai spune ca nu au voie sa iasa din Bucuresti, ori nu au voie sa intre in judetul Harghita. Ceea ce vrea acest ministru german este reconstruirea Zidului Berlinului. E defazat cu 50 de ani.
Ar trebui sa existe totusi o reglementare pentru cei, care au cazier intr-una din tarile europene, ca sa li se restranga libera circulatie pe o perioada de timp. Nu mi se pare normal, ca un fost detinut, care a stat 6 luni la puscarie in Germania, sa poata merge in alta tara ca sa faca aceleasi faradelegi. Faptul ca are cazier ar trebui sa aiba repercusiuni asupra libertatilor sale, ca cetatean european; temporar, evident.
Nefiind vorba de toti cetatenii, ci doar de cei, cu cazier, nu mi se pare buna comparatia cu reconstruirea Zidului Berlinului. Nu este acelasi lucru, atata timp cat cetatenii care sunt corecti nu sunt afectati de aceasta masura.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 05.03.2013, 00:33:34
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Nimic nu e intamplator

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Omul trebuie sa munceasca ca sa traiasca dar cind muncesti sa supravietuiesti asta nu se mai cheama viata!
Sincer imi este mila de cei ramasi in tara (si eu am toata familia acolo) dar nu-i pot intelege pe cei care ramin din patriotism chinuindu-se pe ei si pe copiii lor.
"In sudoarea fetei tale iti vei manca painea ta, pana te vei intoarce in pamantul din care esti luat; caci pamant esti si in pamant te vei intoarce". (Facere 3:19)

Din cate am observat eu, cei care se duc in alte tari sunt aceia care viseaza la o viata de abundenta lipsita de griji materiale. Visul american (occidental) e foarte ispititor.

"Natiunea nu este o intovarasire economica de productie si consum, nu este o juxtapunere de indivizi cu interesele lor subiective si egoiste, ci este un mare suflet rezultand din sufletele tuturor, stransa impreuna de amintirile trecutului, de primejdia prezentului si aspiratiile viitorului." Barbu Stefanescu Delavrancea

Hai sa nu inlocuim a fi cu a avea. Multi inteleg prin saracie, lipsa unor lucruri pur aditionale fata de cele ce au cu adevarat nevoie. Saracia pentru unii e lipsa de abundenta pe care o poftesc. Multi se plang de saracie si de lipsuri incat rar aud pe cineva care sa fie multumit cu putinul ce-l are.

Eu cred ca Dumnezeu tine aceasta tara smerita si lipsita de anumite excese materiale caci doreste mantuirea multora din acest teritoriu. Unii uita ca cel ce o duce usor in viata asta ii se va cere socoteala mult mai drastica in viata viitoare.

"Si iarasi zic voua ca mai lesne este sa treaca camila prin urechile acului, decat sa intre un bogat in imparatia lui Dumnezeu." (Matei 19:24)

As fi ipocrit sa zic ca nu sunt tentat sa plec, dar mai mult as face-o pentru o experienta culturala, pentru progresul meu intelectual, insa aici e identitatea mea si aici as vrea sa imi intemeiez o familie. E o scuza ipocrita sa zici ca vrei pentru copiii tai ceea ce nu ai avut tu, iar in clipa urmatoare povestesti cu nostalgie cat de frumoasa era copilaria in simplitatea ei materiala cu care ne-au crescut parintii nostri.

Nu stiu cine a zis vorba asta: "Poate copilul meu nu o sa fie un om mare, insa vreau sa fie un om cumsecade''.

Oare care e mediul ideal pentru copiii nostri ca ei sa ajunga ''oameni cumsecade''? Un loc strain, departe de spiritualitatea stramosilor, unde e rasfatat de toate deliciile materiale? Sau un loc unde sa se vorbeasca limba parintilor si a bunicilor, unde e inconjurat de Bisericile unde stramosii s-au rugat pentru noi; greutatile ii invata sa fie oameni puternici, iar nedreptatile sociale sa le aduca aminte ca toate sunt din voia lui Dumnezeu si ca va veni rasplata pentru fiecare?

Asta e opinia mea! Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #246  
Vechi 05.03.2013, 00:44:30
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul

Eu imi iubesc tara.
Și eu îi iubesc pe oameni, pe toți oamenii. Îi iubesc de îmi ia foc inima, nu alta.
Dar așa... mai de la distanță... vă rog.... Dacă se poate, doar prin internet!
Cu cât sunteți mai departe, cu atât vă ador mai mult, iubiților!
Reply With Quote
  #247  
Vechi 05.03.2013, 01:01:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Și eu îi iubesc pe oameni, pe toți oamenii. Îi iubesc de îmi ia foc inima, nu alta.
Dar așa... mai de la distanță... vă rog.... Dacă se poate, doar prin internet!
Cu cât sunteți mai departe, cu atât vă ador mai mult, iubiților!
Ca psiholog presupun ca ar trebui sa stii ce e in sufletul romanilor de peste hotare. Ai fost o vreme in strainatate, ca sa stii ce inseamna dorul de tara?
Dar... ne vedem saptamana viitoare in Bucuresti, si putem discuta despre aceste aspecte, pe care nu le prea cunosti, si nici nu le intuiesti.

Preventiv, iti mai scriu un tropar (de pe icoana Sf. Ierarh Nicolae al Myrei):
Indreptator credintei si chip blandetilor, invatator infranarii te-a aratat pe tine turmei tale adevarul lucrurilor.
Pentru aceasta ai castigat cu smerenia cele inalte, cu saracia cele bogate.
Parinte Ierarhe Nicolae, roaga pe Hristos Dumnezeu sa mantuiasca sufletele noastre.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 06.03.2013, 00:48:50
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ca psiholog presupun ca ar trebui sa stii ce e in sufletul romanilor de peste hotare.
Iar te hazardezi să știi ce știu eu! (Încă mai fumegă, aburindă, hipoteza ta despre știința mea în Jung... Îți amintești?)

Ca psiholog nu prea știu, că am avut un singur client cu probleme de adaptare și de doliu (național românist), un pianist din Elveția.
Ca om, însă, știu câte ceva. Am viețuit, o vreme bună, prin țari străine....
Reply With Quote
  #249  
Vechi 06.03.2013, 14:13:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Miha-Anca - eu nu inteleg pozitia ta. Poate explici putin ce doresti.
Inteleg ca esti de acord cu pozitia unor state mai vechi EU.

Eu nu stiu pe unde traiesti tu si daca te afecteaza sau nu anumite decizii si discrminari, dar vreau sa-ti spun ca dor de tara sau nu, mai inati de toate aceste decizii la nivel european lovesc si in existenta oamenilor nevinovati.

In aparenta este vorba de niste conflicte/probleme cu anumite minoritati care creeaza probleme peste tot. Dar deciziile se iau la nivel de tara, deci afecteaza si oameni nevinovati.

Ca la UE si Schengen nu se vorbeste de minoritati ci de Romania si Bulgaria.

Si atunci suntem toti pusi intr-o oala.
Si noi romanii si bulgarii nevinovati sunem discriminati, nu suntem angajati sau avem probleme.

Vesticii traiesc cu un anumit spectru: ca romanii si bulgarii sunt in general si toti hoti si depravati si mai stiu eu cum.

Acum exista doua discutii.
Tu spui de masurile sugerate de nu stiu care ministru neamt. Ar fi O.K. daca s-ar restrange numai la acei romani si bulgari care creeaza probleme.

Ca in ultima vreme aici : "se deschid portile si vin romanii si bulgarii in masa".
Dar... se arata reportaje cu familii si sate de...minoritati romanesti si bulgare, care vin. Si atunci nu este corect.
Se cam amesteca lucrurile si este si in detrimentul majoritatilor.

Ca am ajuns sa cred ca daca se duce un roman sau bulgar sa candideze pentru un loc de munca, neamtul sau francezul vede mai intai in fata ochilor lui un personaj din reportajele de la televizor. Si gata, a aruncat mapa la gunoi.
Chit daca te-ar invita si te-ar vedea cine esti cu adevarat si ce poti, s-ar schimba opinia radical.

A doua discutie se refera la stirile de ultima ora, cum ca statele EU pe rand pe rand pun iar bariere romanilor si bulgarilor la intrarea in Schengen.

Si aici suntem afectati tot cu totii. Ca la granita si pe tine si pe mine si pe minoritati ne controleaza si ne produc dezavantaje. La un loc.

De aia intreb care este pozitia ta.

Pozitia mea este ca trebuie lucrat diferentiat si fara discriminari. Adica sa se ia masuri numai impotriva celor ce nu vor sa intre in randul lumii (bune).

Referitor la subiectul firului:

1. Cei care pleaca din tara o fac din anumite motive, si nu intotdeauna unele materiale.
Ca sa fiu sincera eu n-am inteles problema cu "pentru copii, sa le fie mai bine", pentru ca la ora actuala nu inteleg bine ce probleme mai sunt in tara si de ce le-ar fi mai bine copiilor in alta tara.
Adica depinde ce se are in vedere: scoala, sistem sanitar, siguranta. Ce anume?

Spun asta pentru ca eu am ajuns la concluzia ca peste tot e cam la fel.
Probleme si lipsuri sunt peste tot.

Ah da, a fost o vreme cand era o mare diferenta. Acum nu mai stiu.

Este si o spun a nu stiu cata oara, o mare dezinformare si lumea viseaza ca vai ce bine este in alte tari. Si nu este asa.
"Sau hai ca ma duc fara sa stiu limba si fara nimic, in fac valiza iau copilul si ma duc in tara cutare si ma descurc eu."

Dar cum te descurci? Nu stiu, poate ca exista tari care te iau asa cum esti, fara limba, fara scoala si etc. Dar ce faci acolo? Ce serviciu gasesti, unde locuiesti?

Acum depinde: sunt oameni care in tara nu au casa, nu au serviciu, sunt saraci amarati, sau mai stiu eu. Aia cauta o sansa sa supravietuiasca. Si sunt dispusi sa faca orice.
Sau sunt oameni care vor ceva mai bun: o cariera, sau un loc de munca conform visurilor, sau locuinta mai buna, masini, averi. Si astia chiar gasesc ceea ce cauta? Poate ca unii da...Depinde de tara...

Si cati au curajul sa se intoarca in tara si sa spuna adevarul: "nu e asa cum am crezut, nu m-am descurcat"?

E greu este tot acum si nu putem sa ne tot mutam cu catrafuse si serviciu si case. Si trebuie sa fim mai rezonabili si sa vedem ce anume ne dorim si sa deschidem ochii. Trebuie pus in balanta daca merita pasul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #250  
Vechi 06.03.2013, 14:16:39
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
"In sudoarea fetei tale iti vei manca painea ta, pana te vei intoarce in pamantul din care esti luat; caci pamant esti si in pamant te vei intoarce". (Facere 3:19)

Din cate am observat eu, cei care se duc in alte tari sunt aceia care viseaza la o viata de abundenta lipsita de griji materiale. Visul american (occidental) e foarte ispititor.
Eu cred ca cei ce merg in alte tari isi doresc o viata decenta, normala. Trebuie sa recunosti ca in Romania normalitatea este pasare rara. In sudoarea fruntii isi mananca si cei ce pleaca din tara painea, ca nu le da nimeni nimic daca nu muncesc.

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Hai sa nu inlocuim a fi cu a avea. Multi inteleg prin saracie, lipsa unor lucruri pur aditionale fata de cele ce au cu adevarat nevoie. Saracia pentru unii e lipsa de abundenta pe care o poftesc. Multi se plang de saracie si de lipsuri incat rar aud pe cineva care sa fie multumit cu putinul ce-l are.
Totusi sa nu ai o casa in care sa locuiesti, sa nu ai siguranta locului de munca si in consecinta nici ce sa pui pe masa, sunt lucruri grave la care se adauga stresul, birocratia, coruptia, care se intalnesc mai mult decat oriunde in tara noastra. Toate astea te fac sa-ti doresti sa pleci si sa traiesti intr-o tara civilizata si normala.

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Oare care e mediul ideal pentru copiii nostri ca ei sa ajunga ''oameni cumsecade''? Un loc strain, departe de spiritualitatea stramosilor, unde e rasfatat de toate deliciile materiale? Sau un loc unde sa se vorbeasca limba parintilor si a bunicilor, unde e inconjurat de Bisericile unde stramosii s-au rugat pentru noi; greutatile ii invata sa fie oameni puternici, iar nedreptatile sociale sa le aduca aminte ca toate sunt din voia lui Dumnezeu si ca va veni rasplata pentru fiecare?

Asta e opinia mea! Toate cele bune!
Consider ca privesti lucrurile la modul idealist. Pierzi din vedere si calea de mijloc. Cu siguranta ca ne dorim sa ramanem in tara, dar sa se poata trai si aici, nu vrem bogatie, dar nici umilinta la care asistam neputinciosi nu ne face bine si nu ne ajuta, sa nu credem ca avem masura sfintilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31