Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 26.03.2012, 20:43:56
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pritene se pare că nu poți face diferența între frângere și adunare...citește istoricul...
Era vorba de adunare/adunat, nu de frângerea pâinii. Ăsta-i alt subiect (la fel de sensibil)!
  #242  
Vechi 26.03.2012, 20:47:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Cu astfel de argumente vreti sa schimbati Porunca lui Dumnezeu referitoare la singura zi a saptamanii pe care El a binecuvantat-o, a sfintit-o si S-a odihnit in ea?
Dumnezeu hotărăște din nou o zi, învața Apostolul, astăzi rostind prin gura lui David după atata vreme, precum s-a zis: daca veți auzi astăzi glasul Lui, nu învartoșați inimile voastre. Căci dacă Iosua i-ar fi odihnit, Dum*nezeu n-ar mai fi vorbit, dupa acestea, de o alta zi de odihnă. Drept aceea s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu. Sa ne silim deci, ca să intrăm în acea odihnă, ca nimeni sa nu cadă în aceeași pildă a neascultării.

4. Căci undeva, despre ziua a șaptea, a zis astfel: "Și S-a odihnit Dumnezeu în ziua a șaptea de toate lucrurile Sale".
5. Și în același loc, zice iarăși: "Nu vor intra întru odihna Mea!".
6. Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
7. Dumnezeu hotărăște din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veți auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoșați inimile voastre".
8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.
9. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.
10. Pentru că cine a intrat în odihna lui Dumnezeu s-a odihnit și el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.
11. Să ne silim, deci, ca să intrăm în acea odihnă, ca nimeni să nu cadă în aceeași pildă a neascultării, Fapte (cap 4)
  #243  
Vechi 26.03.2012, 20:48:12
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mulțumesc frumos pentru link, o să-l studiez (când îi vine rândul ca prioritate). M-a dezamăgit însă de la început (Conciliul de la Elvira - sec.IV), eu credeam că e un text din secolul I-II, chiar nu mai dormeam noaptea asta!
  #244  
Vechi 26.03.2012, 20:51:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dumnezeu hotărăște din nou o zi, învața Apostolul, astăzi rostind prin gura lui David după atata vreme, precum s-a zis: daca veți auzi astăzi glasul Lui, nu învartoșați inimile voastre. Căci dacă Iosua i-ar fi odihnit, Dum*nezeu n-ar mai fi vorbit, dupa acestea, de o alta zi de odihnă. Drept aceea s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu. Sa ne silim deci, ca să intrăm în acea odihnă, ca nimeni sa nu cadă în aceeași pildă a neascultării.
Domnule ovidiu b., vă dau un sfat prietenesc: nu mai repetați "argumentul" acesta că Grasu o să vadă negru înaintea ochilor (a răspuns deja de zeci de ori la chestiunea în cauză). Uite, și eu am început să văd roșu înaintea ochilor!
  #245  
Vechi 26.03.2012, 20:55:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Era vorba de adunare/adunat, nu de frângerea pâinii. Ăsta-i alt subiect (la fel de sensibil)!
Eu vorbeam strict de apostoli....si era vorba și de frângere.
  #246  
Vechi 26.03.2012, 20:59:41
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu vorbeam strict de apostoli....si era vorba și de frângere.
Bine. "Perla" era cu privire la adunat...
  #247  
Vechi 26.03.2012, 21:01:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Domnule ovidiu b., vă dau un sfat prietenesc: nu mai repetați "argumentul" acesta că Grasu o să vadă negru înaintea ochilor (a răspuns deja de zeci de ori la chestiunea în cauză). Uite, și eu am început să văd roșu înaintea ochilor!
De ce să nu îl repet...este cât se poate de concludent...sunt pe un forum creștin ortodox. Ar trebui cumva să-mi iau jucăriile și să plec?

Sau nu este clar?

ps: am îngoșat ceea ce ar tb să vedeți...
  #248  
Vechi 26.03.2012, 21:03:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mulțumesc frumos pentru link, o să-l studiez (când îi vine rândul ca prioritate). M-a dezamăgit însă de la început (Conciliul de la Elvira - sec.IV), eu credeam că e un text din secolul I-II, chiar nu mai dormeam noaptea asta!


primele mențiuni nebiblice foarte clare despre ținerea duminicii le avem deja spre sfârșitul sec. I, în Didahia, cap. 14. Acest izvor este recunoscut ca unul din sec. I și este studiat de foarte mulți critici eterodocși din lume, recunoscându-i-se autenticitatea.
O altă mărturie despre ținerea duminicii spre sfârșitul sec. I - încep. sec. II, o avem de la Ignatie al Antiohiei, ucenicul lui Ioan Evnaghelistul. Vezi Epistola către Magnezieni 9:1
Documente din sec I-II asa cum ai cerut
  #249  
Vechi 26.03.2012, 21:25:28
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
primele mențiuni nebiblice foarte clare despre ținerea duminicii le avem deja spre sfârșitul sec. I, în Didahia, cap. 14. Acest izvor este recunoscut ca unul din sec. I și este studiat de foarte mulți critici eterodocși din lume, recunoscându-i-se autenticitatea.
O altă mărturie despre ținerea duminicii spre sfârșitul sec. I - încep. sec. II, o avem de la Ignatie al Antiohiei, ucenicul lui Ioan Evnaghelistul. Vezi Epistola către Magnezieni 9:1
Documente din sec I-II asa cum ai cerut
Încep să-ți înțeleg strategia: în timp ce eu vreau să mă apropii de Sursă, tu vrei să mă tot îndepărtezi, punându-mi sub nas documente pe care probabil le stăpânești mai bine (e de notorietate preferința adventiștilor pentru Scriptură și nu pentru Patristică). Dar, fie!
Începe cu care vrei tu.

Last edited by osutafaraunu; 26.03.2012 at 21:27:57.
  #250  
Vechi 27.03.2012, 10:24:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De ce să nu îl repet...este cât se poate de concludent...sunt pe un forum creștin ortodox. Ar trebui cumva să-mi iau jucăriile și să plec?
Sau nu este clar?
ps: am îngoșat ceea ce ar tb să vedeți...
Ai primit si explicatia de ce nu trebuie sa il repeti, pentru ca se imbolnavesc adventistii cand il vad, asta pentru ca le contrazice filozofia in care cred orbeste.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinti cu moaste Seraphim7 Moaste 4 04.11.2011 19:22:06
S-a umplut din nou Casa Domnului de comercianti? Marius22 Generalitati 11 12.08.2010 17:06:14
sfinti...chinezi? mariamary Moaste 3 03.03.2010 13:23:00
Bucuria lui Dumnezeu de a ne darui cerul Ioan_Ciobota Generalitati 2 20.04.2008 18:14:32
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05