Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 04.09.2012, 22:49:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Care ar putea fi explicatia? Ca unul e credincios iar altul nu si Dumnezeu vrea sa-l ajute pe cel credincios sa scape dintr-o relatie nepotrivita? De ce nu se intampla asta inainte de casatorie? Daca cel credincios reuseste sa-l aduca pe celalalt in fata altarului, inseamna ca intr-adevar il iubeste si ii vrea mantuirea si a facut tot ce era omeneste in acest sens. Dar de ce dusmanul nu accepta infrangerea si il cheama inapoi chiar si dupa ce si-a pus cununiile?
Nu cred că e ușor de găsit o explicație la problema pe care o ridici, dragă fallen. Ce știu este că, cel puțin de când te apuci de credință, viața devine o luptă permanentă, pe care o porți în primul rând cu sufletul tău, care e asaltat de tot felul de încercări, dintre care cele mai grele vin din partea celor pe care-i îndrăgești cel mai mult. Pentru că pe nimeni, în afară de Dumnezeu, nu-l primești în cea mai profundă intimitate a inimii. Dacă nu-l primești acolo cred că nu trăiești Taina. Iar dacă l-ai primit, viața ta devine viața lui și viața lui devine viața ta; trăiești prin el, trăiește prin tine. Însă din cauza asta și atunci când te rănește - cu un cuvânt, o atitudine, un păcat - te doare mult mai tare. Iar despărțirea (care poate fi precedată de nenumărate despărțiri petrecute anterior în suflet) devine sfâșietoare și nu poți s-o simți altfel decât ca pe un păcat capital împotriva unității către care tindeați și pe care poate o și realizaserăți cândva.
Cred că tocmai unitatea asta, care te poate duce până la Dumnezeu, o urăște cel mai mult diavolul, și face tot posibilul să o distrugă, ispitind în fel și chip. Pentru ea trebuie luptat, iar lupta e cu adevărat pe viață și pe moarte.
Dar în lupta asta e obligatoriu ca soții să rămână în permanență aliați, să fie conștienți că sunt mereu asaltați de gânduri de reproș, să le respingă de fiecare dată, să taie răul de la rădăcină. Ăsta e un război similar cu al monahilor, cred, chiar dacă ispitele sunt altele. Nu e mai puțin dramatic. Și nu poate fi câștigat decât rămânând împreună în harul lui Dumnezeu.
Cei ce reușesc să iasă biruitori din asta vor putea gusta, poate spre capătul acestei vieți, din vinul cel din urmă, mai bun decât cel dintâi.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 06.09.2012, 18:55:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Parintele Emilian Simonopetritul spune: "Trebuie sa constientizam ca daca dam gres in casatorie, am dat gres mai mult sau mai putin si in viata duhovniceasca. Daca reusim in casatorie, am reusit si in viata duhovniceasca. Reusita sau esecul, sporirea sau naruirea incep in viata duhovniceasca cu casatoria".
Reply With Quote
  #243  
Vechi 20.09.2012, 16:44:25
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
http://www.librariasophia.ro/carti-C....-so-8140.html

O are cineva? A citit-o?
Poate ne este de ajutor....
Da. Este un studiu amplu asupra casatoriei. Pentru mine nu este ceva nou (iertati-mi lipsa de modestie), insa mi-a facut o deosebita placere sa o citesc caci mi-a intarit inca o data convingerile. Este usor de citit si o recomand tuturor, casatoriti sau necasatoriti.
Va redau cateva pasaje care mie mi-au placut.

"Unirea a doi oameni, unire care, desigur, nu se intampla de la sine, este o reusita continua, rezultata dintr-o influenta reciproca a celor doi, care sunt hotarati sa adanceasca legatura lor, transformand problemele in oportunitati.

Hranirea si intarirea unui sot de catre celalalt nu este doar o datorie a convietuirii in casatorie. Este si o poarta deschisa pentru ca sotii sa se implice intr-un proces ziditor in care se implinesc progresiv calitatile daruite de Dumnezeu celor doua existente. Este un mod in care isi implinesc si nevoia lor fundamentala, omeneasca de a iubi si de a fi iubiti.
Unirea nu este ceva ce se poate realiza o data pentru totdeauna, ci trebuie sa fie hranita pe intregul parcurs al casatoriei.

Toate ideile cuprinse in aceasta carte au putina insemnatate pentru sotii care vor neglija rugaciunea unuia pentru celalalt. In realitate, multe dintre aceste idei si sfaturi, mai ales schimbarile pe care trebuie sa le faca sotii, nu se pot realiza fara rugaciune, caci doar Dumnezeu ii poate schimba pe oameni sau casnicia lor, daca oamenii I-o cer. Aceasta nu se face prin mestesuguri invatate din carti. Imbunatatirea casatoriei presupune cu siguranta schimbari din partea ambilor soti, si prefaceri adanci ale caracterului, ale personalitatii celor doi, lucru care este foarte greu, daca nu cu adevarat imposibil dupa masuri omenesti. Dar cu harul lui Dumnezeu se pot intampla, necesitand intotdeauna timp si mult efort.

Dragoste cea adevarata incepe atunci cand cineva se daruieste pe sine insusi celuilalt.
Dar ce inseamna sa te daruiesti pe tine insuti? Inseamna sa dai din timpul tau, din talentul tau, din lucrurile tale, din cunostintele tale, din puterea ta, din bucuria ta sau din tristetea ta. Felul acesta de daruire este foarte greu pentru omul care nu s-a maturizat si care a ramas la un stadiu de pruncie narcisista. Omul acesta simte ca a da din ceea ce are este o pierdere. Cand da ceva, o face asteptand ceva in schimb. Multe casatorii se constituie intr-un continuu schimb intre soti, schimb ce nu este intotdeauna echitabil.
Insa cel ce iubeste cu adevarat se da pe sine cu bucurie. Nu da ca sa primeasca ceva la schimb, ci doarece daruirea este expresia vietii lui si a bogatiei personalitatii lui, si, deoarece da pe de o parte de bunavoie, pe de alta parte din larghetea inimii lui, dragostea sa este creatoare, ziditoare."
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)

Last edited by Floare alba; 20.09.2012 at 17:49:19.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 21.09.2012, 20:59:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Parintele Emilian Simonopetritul spune: "Trebuie sa constientizam ca daca dam gres in casatorie, am dat gres mai mult sau mai putin si in viata duhovniceasca. Daca reusim in casatorie, am reusit si in viata duhovniceasca. Reusita sau esecul, sporirea sau naruirea incep in viata duhovniceasca cu casatoria".


http://tainacasatoriei.wordpress.com...or-casatoriti/
Reply With Quote
  #245  
Vechi 22.09.2012, 23:12:53
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că tocmai unitatea asta, care te poate duce până la Dumnezeu, o urăște cel mai mult diavolul, și face tot posibilul să o distrugă, ispitind în fel și chip. Pentru ea trebuie luptat, iar lupta e cu adevărat pe viață și pe moarte.
Dar în lupta asta e obligatoriu ca soții să rămână în permanență aliați, să fie conștienți că sunt mereu asaltați de gânduri de reproș, să le respingă de fiecare dată, să taie răul de la rădăcină. Ăsta e un război similar cu al monahilor, cred, chiar dacă ispitele sunt altele. Nu e mai puțin dramatic. Și nu poate fi câștigat decât rămânând împreună în harul lui Dumnezeu.
Cei ce reușesc să iasă biruitori din asta vor putea gusta, poate spre capătul acestei vieți, din vinul cel din urmă, mai bun decât cel dintâi.
Se intampla insa ca intre soti sa existe si diferente, unul o poate lua inainte, ca sa zic asa, altul ramane in urma pe ici, pe colo. Sunt momente-cheie, acestea. Egoismul isi arata coltii...
Insa dragostea sterge mereu diferentele, care, in fond, sunt doar aparente, cand cei doi sunt sufleteste/duhovniceste "un singur trup".
Reply With Quote
  #246  
Vechi 23.09.2012, 00:08:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit despre soti

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
cei doi sunt sufleteste/duhovniceste "un singur trup".
Wow ! Ditamai paradoxul..
Reply With Quote
  #247  
Vechi 23.09.2012, 01:21:49
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Wow ! Ditamai paradoxul..
Aparent...:) Figurile pe care ni le fac cuvintele...
Reply With Quote
  #248  
Vechi 23.09.2012, 06:12:00
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Aparent...:) Figurile pe care ni le fac cuvintele...
Pai da' lamureste-ne un pic cum vine asta. :) Ca eu una n-am mai auzit de un singur "trup" sufletesc/ duhovnicesc. Si nici nu cred ca se poate, dragule. Ar fi un trup dihotomic si deloc dumnezeiesc, huh? Mult prea polarizat, in majoritatea casniciilor, zic si eu.

Last edited by mirela.t; 23.09.2012 at 06:15:06.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 23.09.2012, 15:22:57
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pai da' lamureste-ne un pic cum vine asta. :) Ca eu una n-am mai auzit de un singur "trup" sufletesc/ duhovnicesc. Si nici nu cred ca se poate, dragule. Ar fi un trup dihotomic si deloc dumnezeiesc, huh? Mult prea polarizat, in majoritatea casniciilor, zic si eu.
Mirela, credeam ca glumesti...
Te rog, mai cugeta un pic, dincolo de aspectul formal al termenilor.
(Uite, ca hint, vorbim de "trupul mistic" al Bisericii, al carui Cap este Hristos. O fi doar trup, cata vreme Dumnezeu e Duh?...:))

Simplu spus asa cum imi vine acum la indemana, ma refer la comuniunea de interese, sentimente, aspiratii, poveri, necazuri, fericiri etc. Asta-i "trupul" comun. Unitatea familiei.
Ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta. Unirea aia, trupul acela, cand toate ale vietii sunt comune si sotii isi poarta unii altora nevoile, cu dragoste. Trupul dragostei lor, inmiresmate de harul care se coboara in Taina Nuntii, Mirela... Dragostea lor, poftim, e un singur trup! Ma refer deci la unitate, cu sensul de organism unic, indivizibil: asta-i cuplul. Ca si cum ar fi un nou individ, individul sui-generis numit "noi". Prin Taina Nuntii, tocmai asta ia nastere! (similar cu nasterea din nou, in duh, la Botez)

Fireste, nu ma refeream la organele anatomice, valeu, asta deja e monstru...:) O fi visul vreunui geneticican frustrat, nicidecum al meu, birrrr...

Last edited by ioan cezar; 23.09.2012 at 15:30:19.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 23.09.2012, 23:24:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Am eu impresia sau ai dat-o un pic (cam mult) la întors ? :) Dar nu m-ai convins !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mataniile mirenilor in Biserica Dacian Reguli in Biserica 30 27.04.2012 17:15:11
casnicia alaturi de un necredincios Aspasia Nunta 38 12.12.2010 22:15:41
Ajutatima sa-mi salvez casnicia eduard40 Rugaciuni 6 06.01.2010 16:19:22
Patericul mirenilor Laurentiu Generalitati 17 20.07.2009 09:49:11