Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 30.11.2009, 22:54:59
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In Occident nu iese nici o cearta si nu este la fel cu Moldova...
Sf Ap Pavel cind a decretat" sa nu existe doi episcopi pe "aceeasi strada" facea referire la ACEEASI natie, asa cum era pe vremuri intr-un teritoriu..o singura natie si citiva evrei rataciti pe ici colo

In lumea de astazi fiecare biserica ortodoxa isi trage dreptul in mod stratificat. Este ca un bloc de 100 de etaje care apartine de 5 episcopi, fiecare extragind la slujba dintr-un manunchi familiile din natia respectiva fara sa existe vre-o comuniune intre ei, poate doar asa din dorinta de "variatie pe aceeasi tema"
A, nu, cred ca nu sunt certuri.
Dar vorbeam de altceva -- ceva mai multa deschidere spre o ortodoxie universala, pentru cei nascuti ortodocsi, dar si cei curiosi doar, si potential noi ortodocsi.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 30.11.2009, 23:08:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nunta in Rep Moldova ( tot un fel de strainatate e): http://www.youtube.com/watch?v=0exVT...eature=related
Eu m-am amuzat grozav, glumet parintele.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 30.11.2009, 23:11:13
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nunta in Rep Moldova ( tot un fel de strainatate e): http://www.youtube.com/watch?v=0exVT...eature=related
Eu m-am amuzat grozav, glumet parintele.
woooooooooooooooooow
Reply With Quote
  #244  
Vechi 01.12.2009, 00:03:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In Occident nu iese nici o cearta si nu este la fel cu Moldova...
Sf Ap Pavel cind a decretat" sa nu existe doi episcopi pe "aceeasi strada" facea referire la ACEEASI natie, asa cum era pe vremuri intr-un teritoriu..o singura natie si citiva evrei rataciti pe ici colo

In lumea de astazi fiecare biserica ortodoxa isi trage dreptul in mod stratificat. Este ca un bloc de 100 de etaje care apartine de 5 episcopi, fiecare extragind la slujba dintr-un manunchi familiile din natia respectiva fara sa existe vre-o comuniune intre ei, poate doar asa din dorinta de "variatie pe aceeasi tema"
Andrei, nu esti de loc bine informat aici.
1) In primul rand, certi exista cu duiumul. De cand stau in occident (20 de ani) am fost implicata direct in cateva (prin parohiile in care am fost). Exista certi care ajung la tribunale, cu dusmanii feroce intre episcopi, preoti si restul oamenilor, din motive de lupta pentru putere si nationalism. As putea cita cateva dar prefer sa ma abtin, de altfel nu mai am timp.
2) Nu zice sfantul Pavel, zic canonele apostolice si dogmele ca Biserica trebuie sa fie UNA intr-un loc. Este unul din principiile de baza ale ecleziologiei ortodoxe. Un loc, un eopiscop. Punct. Ce se intampla acum este erezie ecleziologica. Impartirea pe criterii nationale in loc de criterii locale. Chiar episcopii insisi recunosc asta daca stau la taifas teologic, insa dau din umeri ca de, asta e sitiuatia, in practica.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 01.12.2009 at 00:19:14.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 01.12.2009, 16:51:25
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nunta in Rep Moldova ( tot un fel de strainatate e): http://www.youtube.com/watch?v=0exVT...eature=related
Eu m-am amuzat grozav, glumet parintele.
Ai de capul meu. Mie sincer mi se pare de plans. Saracii miri, as fi murit sa am asa o nunta. Pffffff, cred ca intrerupeam nunta.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #246  
Vechi 01.12.2009, 17:34:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Ai de capul meu. Mie sincer mi se pare de plans. Saracii miri, as fi murit sa am asa o nunta. Pffffff, cred ca intrerupeam nunta.
Faza e ca nu prea cred eu ca mirii erau dintre cei mai religiosi, si nici ca s-au trezit pentru prima oara in fata acestui preot la Cununia lor Religioasa ...deci nu ii mai compatimiti ca stiau ei cam cum va decurge, si se vede ca sunt destul de familiari cu el...deciii
Reply With Quote
  #247  
Vechi 01.12.2009, 18:37:29
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Tot mila mi-e de ei. Nu stiu cat erau de familiari, poate radeau ca no...asa face omul, rade nici el nu stie de ce.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #248  
Vechi 01.12.2009, 19:42:04
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu as spune ca faza asta e foarte tareeeeeeeeeeeeee...insa nu pot identifica prea bine confesiunea....

http://www.youtube.com/watch?v=litsn...eature=related
Reply With Quote
  #249  
Vechi 01.12.2009, 20:05:07
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Dar de asta ce ziceti?

http://www.youtube.com/watch?v=4-94JhLEiN0&feature=fvst
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #250  
Vechi 01.12.2009, 22:20:30
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Da, da stiam de amandoua.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26
Pentru romanii aflati in strainatate- pensii patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 19.02.2009 06:31:42
Radio-Romania pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.01.2009 06:26:08