Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 10.07.2010, 20:40:12
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
N-am să încep să descriu ce caracterizează viața unui creștin ortodox autentic. Nici nu am să dau, tocmai eu – „ăla bun”, sfaturi preacucernice de smerenie, modestie și nu în cele din urmă respect. N-am de gând să stresez capetele luminate ale unora de spiritul umanist, lipsit de bigotism, ce-i definesc.
Sunt niște oameni raționali, nu-i așa? Domniile lor nu pot să priceapă o regulă elementară de bun simț: de ce dai cu piatra, de ce acuzi nejustificat fără nici un argument? Acuză că biserica va fi construită din banii publici. Banii tăi, banii mei... Fraților, nu ne obligă nici măcar Cel de Sus să dăm ceva dacă nu vrem! Să-și vadă stimabilii de atitudinea lor ingrată și să nu mai lovească o instituție numai pentru că nu intră în calculele domniilor lor de modernitate și de afirmarea unor moravuri care nu au nimic de-a face cu spiritul creștin.
Nu sunt cleric, nu sunt nici măcar laic, sunt pur și simplu un profan care vrea să gândească în termeni de eficiență socială: această catedrală a neamului nu cred că are darul de-a aduce nimic rău pentru societatea românească, ba, dimpotrivă, ar putea contribui la mobilizarea unor resurse latente ale acestui neam, ne-ar putea ancora în istoria europeană a acestui început de mileniu. Îmi vor replica unii că biserica creștină nu are nimic de-a face cu spiritul european prezent. Sincer să fiu, cred că are! Frivolitatea și superficialitatea vieții noastre centrate în promiscuitatea valorilor nu poate să constituie viitorul acestei umanități la răscruce de drumuri. (Chiar societatea capitalistă încearcă să-și redefinească pozițiile).
Nu știu de ce luptă împotriva acestui neam. Singura instituție autentic românească din România este Biserica Ortodoxă Română. Dumnezeu să-i binecuvânteze credincioșii, clerici și mireni deopotrivă! Armata nu mai e a noastră (luptă pentru o alianță și interese străine de noi), poliția n-a fost niciodată, clasa politică nici măcar atât și aș mai putea enumera, dar n-are sens. Cine va vrea să priceapă, va pricepe și așa!
Să lăsăm românilor noștri o speranță: este cineva alături de ei și acel cineva este Biserica Ortodoxă. Nu cred și n-am să cred vreodată că ne-ar putea reprezenta Biserica romano – catolică sau cea numai unită cu Roma, care amândouă reprezintă interesele infailibile ale Papei, nici măcar alte biserici protestante și neoprotestante, nemavorbind de confesiunile necreștine, care sunt supuse unor interese de aiurea ce n-au nimic românesc.
Eu zic așa: să ne iubim rădăcinile, părinții și strămoșii și mai ales, să iubim această Biserică ortodoxă care ne aduce aminte constant și sistematic cine suntem și de unde veni! Să ne ferească Dumnezeu de rău!
...Amin.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #252  
Vechi 12.07.2010, 18:14:51
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
N-am să încep să descriu ..........................................
Și toate acestea le-am scris fără a fi creștin autentic!
Prietene, propaganda ieftina nu-si are locul aici... Din pledoaria asta iti lipseste elementul esential : CREDITUL DE LA BANCI ....?!!?!?!??!

Sa faca cea mai mare catedrala din lume, chiar cate una in fiecare localitate. Dar nu ti se pare ca-i ceva ipocrizie in actiunea lor?
Reply With Quote
  #253  
Vechi 12.07.2010, 18:58:46
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Prietene, propaganda ieftina nu-si are locul aici... Din pledoaria asta iti lipseste elementul esential : CREDITUL DE LA BANCI ....?!!?!?!??!

Sa faca cea mai mare catedrala din lume, chiar cate una in fiecare localitate. Dar nu ti se pare ca-i ceva ipocrizie in actiunea lor?
Sunt împotriva oricărei forme de creditare de la bănci. Prea mult trebuie să plătești pentru domnie și prostie: din prea multă lăcomie, pentru a avea astăzi ceva pe seama veniturilor de mâine, faci credite! Cu alte cuvinte, a mânca păine astăzi din salariul de mâine, a trăi astăzi pe seama zilei de mâine mi se pare, principial vorbind, un lucru lipsit de logică și sens. Ei bine, dar adepții înfocați ai capitalismului, "democrației" și economiei de piață nu ar putea înțelege așa ceva. Mă pun fățiș împotriva unei mentalității acceptate astăzi ca un dat firesc și necesar, nu-i așa? Auzi, dom'le, se trezi unul să spună că nu e bine să te creditezi? E nebun, dom'le...
Și unele din păcatele noastre, care ne duc la prăbușire, sunt tocmai lăcomia și lipsa răbdării!
Mai sus am vorbit de lăcomie.
Soluția: cei 100 - 400 milioane de euro necesari ar trebui adunați în timp. Nu înțeleg: de ce trebuie plătit un credit, cu dobânzi cu tot, timp de 4 ani, când în 4 ani de acumulare, s-ar strânge cu răbdare banii necesari.

Cred că v-am răspuns la întrebare!

P.S. 1. Soluția, stimate domn, e simplă. E simplă ca Evanghelia! Dar cine mai are vreme să asculte și să înțeleagă spiritul legii și nu litera ei.
P.S. 2. Propaganda nu e ieftină: dacă aș fi un creștin autentic nu aș avea ce căuta pe forumuri care au ca obiect polemica! (Asta, în virtutea unui drept la replică.)
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 12.07.2010 at 19:04:01.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 12.07.2010, 23:28:21
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Implicit Catedrala Mantuirii Neamului

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
P.S. 2. Propaganda nu e ieftină: dacă aș fi un creștin autentic nu aș avea ce căuta pe forumuri care au ca obiect polemica! (Asta, în virtutea unui drept la replică.)
Sa intelegem ca ... sunteti un "crestin fals" ? Atuncea de ce mai intrati pe acest Forum ? Nu va inteleg deloc !
Reply With Quote
  #255  
Vechi 13.07.2010, 00:02:43
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Sa intelegem ca ... sunteti un "crestin fals" ? Atuncea de ce mai intrati pe acest Forum ? Nu va inteleg deloc !
Domnule, logica nu este doar aristotelică (adevăr și fals), există o sumedenie de logici polivalente. Citește, dragul meu, citește...

Între autentic (adevăr) și fals, mai poate exista cel puțin o valoare de adevăr, dacă nu o sumedenie. De exemplu, probabil că sunt creștin pe cale, în devenire, nici adevărat și nici fals. Și poate că voi învăța de la dvs. cum e să fii un creștin adevărat și nu un "creștin fals". Probabil că d'aia intru pe acest forum.

Cu dragoste frățească, dragul meu domn.
Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 13.07.2010 at 00:12:09.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 13.07.2010, 01:09:56
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Propaganda "ieftina", propaganda "scumpa", hm...
Un crestin ortodox "desavarsit" graieste, intelept fiind, doar tacerea.
Deci...? Cum ramane cu forumu' ? (fie el polemic ori nu)
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #257  
Vechi 13.07.2010, 01:12:59
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Exclamation Catedrala Mantaririi Neamului

Citind postarile postate de diferiti useri am ajuns la ceva care banuiam, dar nu credeam ca este asa de pregnant manifestata pe un Forum care este "supra numit" : cresin-ortodox si care ar sugera mai degraba o APROPIERE intre oameni si nu o INDEPARTARE vadita intre ei.
1.- Unii posteaza numai ... ca sa se vada aparuti pe Forum, fara sa-i intereseze daca ce au postat este corect sau gresit. Acestia sunt, de regula, cei care nu si-au terminat studiile scolare.
2.-Altii, mai in varsta ca primii (oare ?!), isi posteaza toata "nemultumirea" fata de aceasta constructie NUMAI pentru ca ... trebuie sa fie "impotriva" acestui lucru (doar ei sunt impotriva oricarei ideii care nu pleaca de la ei).
3) Altii, cu mult mai motivati decat anteriorii prezentati de mine, sunt impotriva acestei constructie din cauza ca ei sunt subit apucati de ... "grija fata de averea Bisericii Ortodoxe Romane". Aici trebuie sa ma opresc mai mult asupra acestei "grupare" ca sa vedem cine fac parte din ea:
a) Cei care se "auta-intituleaza" ... ATEI. De fapt ce vor ei sa demonstreze ? Nici ei nu stiu de fapt, dar trerbuie sa fie impotriva, asa ca aduc tot felul de "motive" (unul mai de tot rasul decat altul). De ex. s-a gandit vreun asa-sis Ateu cam cati metrii cubi de AER trebuie sa fie asigurati in aceasta constructie considerand ca va fi PLINA la un moment dat ? Le las placerea de a cauta in Legislatia romana raspunsul la aceasta intrebare, dupa ce vor calcula binenteles, si cat a prevazut Proiectantul. Daca tot va dati "isteti" in Constructii si Instalatii, inseamna ca le va fi foarte usor sa afle si daca "sarcinile" au fost "descarcate" corespunzator, etc., etc., etc. Unul din acesti useri facea caz foarte mare de constructie. Daca nu au priceput atunci de ce trebui facuta asa de mare, degeaba li se va demonstra acum. Ideea de "negare" este atat de "infipta" in modul de a gandi, ca ar fi pierdere de vreme ca sa se straduiasca cineva ca sa i-o scoata cineva.
b) Cei care sunt "crestini-ortodocsi" doar cu numele si nu cu fapta. Acestia fac orice pentru a "demonstra" ca numai CREDINTA lor este ADEVARATA, iar cea a BOR este gresita. Din pacate, se alatura acestei "convingeri" si cei pe care BOR vrea sa-i aduca "pe calea cea buna". De ex. Catolicii, care cred ca ... Papa este "urmasul lui Iisus pe Pamant", uitand ca BISERICA este una singura si ca toti sunt "egali" in fata Lui. Dar binenteles, ca acest lucru nu are o prea mare importanta pentru ei ! Patriarhul Romaniei degeaba se straduieste sa-i faca sa inteleaga de acest ADEVAR ca ei se fac ca nu pricep.
c) Cei care, desi nu sunt "diferiti" prea mult de ortodocsii romani, au "interese" ... ne-ortodoxe. Si aici i-as include pe unii din Biserica Ortodoxa Rusa (de rit vechi) care vor "gonirea" BOR din Basarabia, sau pe unii din Biserica Ortodoxa Bulgara sau Sarba care nu vad cu "ochi buni" influienta asupra romanilor ce traiesc in tarile lor, sau unii din Biserica Ortodoxa Elena (Greaca) care pe de o parte sunt "suparati" ca multe din Manastirele de la Athos au beneficiat de "sponsorizari" substantiale din partea unor romani, iar pe de alta parte sunt "suparati" ca Patriarhul Romaniei este "Loctiitor al Tronului Cezareei Capadociei".

Acum as mai face cateva remarci asupra amplasarii acestei constructii :
1.- Istoric :
Amplasarea cladirii a fost discuta de cativa ani buni (chiar si in ... Parlamentul Romaniei). Initial s-a propus de unii din Primaria Capitalei (era ... Basescu atunci Primar General) amplasarea in Parcul din Piata Unirii dar a cazut propunerea din cauza ca ... trebuiau sa schimbe traseele de Metrou si ar fi "blocat" intreaga circulatie "subterane" AUTO si CF.
O a doua amplasare a fost propusa in spatele cladirii preconizate initial de comunisti, sa fie o noua "Biblioteca Nationala". Dar a cazut si aceasta deoarece ... SENATUL pusese pe aceasta constructie si-i deranjau "clopotelor".
O alta amplasare a fost in Parcul Carol prin demolarea Maosoleului (initial Basescu fusese de acord, dar vazand ca Bucurestenii nu sunt de acord si-a schimbat atitudinea - se apropiau ... alegerile).
Ultima amplasare a intrunit "voturile" Consilierilor Primariei Capitalei si s-a stabilit sa fie ... pe teritoriul ARMATEI. Pentru cei care nu stiu toata zona respectiva fusese "rapita ... fara ACTE" de catre "onor Comandantul Suprem" ...
2.- Conform din cele precizate de BOR banii pentru acestei constructii vor fi din ... fondurilor (impozitate) ale Bisericii Ortodoxe Romane (o parte au fost stransi si din DONATII ale ENORIASILOR care i-au donat anterior). Pe de alta parte, creditele acelor Banci vor fi folositi pentru ca sa se construiasca un COMPLEX, care sa fie folositor celor care vor veni din tara sau din strainatate aici. Se pare ca unii cred ca va ramane Roma sau Tel-Aviv -ul ... fara turistii, daca se realizeaza asa ceva si la noi ?!
3.- Banii ulteriori necesari pentru definitivarea constructiei se vor strange prin ... donatii, care se vor incasa NUMAI in Bisericile care tin de BOR (atat din Romania, cat si din Diaspora), cu eliberarea de chitante (asa ca Statul isi va incasa ... impozitul). Deci cine nu este de acord cu aceasta constructie nu va da nici un ban in acest scop. Fiecare Biserica are un Consiliu Parohial care hotareste ce se va face cu banii stransi. Numai cei care ori nu stiu, ori mint intentionat pot sa nege importanta acestui Consiliu Parohial.
A propos :
a) Stiati de ex. ca in Bisericile de tip "NEO" se stie exact ce venituri au fiecare enorias si ca acestia sunt ... OBLIGATI (nu pe fata, evident) sa "cotizeze" cu minim 10% din venit lunar (informatie aflata de la un "credincios" mai "nehotarat") ?
b) Stiati ca toti cei care predau in scolile generale sau licee (colegii) sunt Cadre Didactice (indiferent daca au vreun "grad" si in BOR sau in alta Religie recunoscuta de Statul Roman) si pentru acest lucru ei au DREPTUL sa fie remunerati de Statul Roman ?
c) Stiati cumva, ca multi dintre cei care fac parte din BOR (sau din alte Religii sau Confesiuni) au GRADE UNIVERSITARE recunoscute de ACADEMIA ROMANA si/sau alte ACADEMII INTERNATIONALE ?

Au acuma destule subiecte la care sa se gandeasca ... "dusmanii" construirii acestei "cladiri", inainte de a face afirmatii pur si simplu "rau-voitoare".

Poate (ii) va ajuta :
[ VT ]*Vechiul Testament
[ Lv ]*Leviticul
[ Cap. 21 ]
Sfințenia preoților.

8
Cinstește-l ca pe un sfânt, căci el este cel ce-I aduce daruri Domnului, Dumnezeului tău; sfânt să vă fie, că sfânt sunt Eu, Domnul, Cel ce-i sfințesc pe ei.
Lv 11:44 Lv 22:32
Reply With Quote
  #258  
Vechi 13.07.2010, 01:21:51
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Implicit Catedrala Mantuirii Neamului

Binenteles ca aceasta este doar ... parerea mea si deci puteti fi de acord sau nu cu ea. Adica nu vreau sa creada cineva ca as "obliga" pe cineva ca sa fie de acord cu mine.
Semneaza :
Un biet si "nevrednic" crestin-ortodox roman care are, totusi, ... "incredere in Sfantul Sinod si Patriarhul Roman".
Reply With Quote
  #259  
Vechi 13.07.2010, 07:24:14
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Binenteles ca aceasta este doar ... parerea mea si deci puteti fi de acord sau nu cu ea. Adica nu vreau sa creada cineva ca as "obliga" pe cineva ca sa fie de acord cu mine.
Semneaza :
Un biet si "nevrednic" crestin-ortodox roman care are, totusi, ... "incredere in Sfantul Sinod si Patriarhul Roman".
Sunt de acord, TREBUIE să avem "incredere in Sfantul Sinod si Patriarhul Roman", chiar dacă uneori anumite hotărâri ne contrariază.
Și cum am spus: cred cu tărie în construirea Catedralei, dar cu răbdare, multă și multă răbdare, fiindcă graba și dorința imediată de-a avea ceva nu a dus niciodată la nimic bun.
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 13.07.2010 at 07:26:51.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 18.07.2010, 01:15:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul

Acum as mai face cateva remarci asupra amplasarii acestei constructii :
(...)
Ultima amplasare a intrunit "voturile" Consilierilor Primariei Capitalei si s-a stabilit sa fie ... pe teritoriul ARMATEI. Pentru cei care nu stiu toata zona respectiva fusese "rapita ... fara ACTE" de catre "onor Comandantul Suprem" ...
Unde vine asta mai exact?

Citat:
2.- Conform din cele precizate de BOR banii pentru acestei constructii vor fi din ... fondurilor (impozitate) ale Bisericii Ortodoxe Romane (o parte au fost stransi si din DONATII ale ENORIASILOR care i-au donat anterior). Pe de alta parte, creditele acelor Banci vor fi folositi pentru ca sa se construiasca un COMPLEX, care sa fie folositor celor care vor veni din tara sau din strainatate aici. Se pare ca unii cred ca va ramane Roma sau Tel-Aviv -ul ... fara turistii, daca se realizeaza asa ceva si la noi ?!
Ce intelegi prin "COMPLEX"?
Biserica-Mall?

Nu cred ca ortodocsii au nevoie de asa ceva. Non-ortodocsi au deja Mall -urile lor si alte locuri de distractie.

Din fonduri proprii?
Ajuta-ma te rog sa inteleg, pana acum unde au mers aceste "fonduri proprii"?
Au fost investite in actiuni specifice, sau au mers (cel putin o parte) in conturi bancare?

As fi si eu curios cam cat s-au strans an de an in acest conturi, SAU daca NU e cazul, ce activitati BOR vor fi restranse pentru ca sumele in cauza sa fie redirectionate catre catedrala.

Citat:
3.- Banii ulteriori necesari pentru definitivarea constructiei se vor strange prin ... donatii, care se vor incasa NUMAI in Bisericile care tin de BOR (atat din Romania, cat si din Diaspora), cu eliberarea de chitante (asa ca Statul isi va incasa ... impozitul).
In teorie suna frumos.
Hai sa vedem in practica cum stau lucrurile.
Sa zicem ca necesarul de 200mil de Euro pentru constructia "la rosu" este deja asigurat.

Mai ramane sa se stranga din "donatii benevole" inca 200 milioane de Euro.
In cat timp se preconizeaza a se strange aceasta suma?

Daca vorbim de 2 ani sa zicem si cca. 10mil de potentiali donatori (e o cifra optimista, crede-ma, in ciuda statisticii cu ~87% ortodocsi), inseamna 10 euro de crestin pe an.

Teoretic n-ar fi foarte mult, insa pentru majoritatea cred ca ar fi, mai ales ca, personal cred ca majoritatea romanilor, chiar si ortodocsi practicanti nu sunt convinsi ca acest proiect ii reprezenta, in ciuda denumiri pompoase prin care incearca sa promita ceva ceea ce practic nu poate oferi. In nici un caz o constructie ("Mantuirea Neamului").

In schimb sunt convins ca cele 2000 biserici (sau mai multe) care s-ar putea construi cu cei 400 mil. de Euro + 3-4000 preoti care ar sluji/spovedi in ele ar fi mult mai de folos in directia asta.

Ar inseamna practic pentru BOR un potential spor poate de mai bine de 1.000.000 suflete la mantuire (crestini practicanti, familiile lor, apropiati, etc) ceea ce n-ar fi rau in vremurile astea de criza nu doar economica.

Ce se ofera in schimb? O constructie extravaganta, mai degraba Mall decat biserica, si asistenta spirituala pentru cat? Teoretic cateva mii de suflete care ar putea asista la slujbe si in mod clar mult mai putine care ar putea efectiv primi consiliere spirituala acolo, doar daca nu vor sluji cativa zeci de preoti.

Citat:
Deci cine nu este de acord cu aceasta constructie nu va da nici un ban in acest scop. Fiecare Biserica are un Consiliu Parohial care hotareste ce se va face cu banii stransi. Numai cei care ori nu stiu, ori mint intentionat pot sa nege importanta acestui Consiliu Parohial.
Si ce se va intampla daca "de sus" se va decide infiinatara unui "fond pentru Catedrala" cu contributii minimale obligatorii?
Punem un mic pariu ca lucrul asta se va intampla?

Citat:
A propos :
a) Stiati de ex. ca in Bisericile de tip "NEO" se stie exact ce venituri au fiecare enorias si ca acestia sunt ... OBLIGATI (nu pe fata, evident) sa "cotizeze" cu minim 10% din venit lunar (informatie aflata de la un "credincios" mai "nehotarat") ?
1. Nu la toti se practica filosofia celor 10%
2. Chestia cu "cunoasterea exacta a veniturilor enoriasilor" nu cred ca exista pe undeva, poate eventual la vreo secta obscura, in rest nimeni nu este obligat sa declare nimic. Dar daca poti sa vii cu exemple in acest sens, as fi curios sa le aud.
3. Aduci aceasta chestiune in discutie in sensul: "vedeti, poate fi si mai rau"?
Nu cred ca este o tactica prea stralucita..

Citat:
b) Stiati ca toti cei care predau in scolile generale sau licee (colegii) sunt Cadre Didactice (indiferent daca au vreun "grad" si in BOR sau in alta Religie recunoscuta de Statul Roman) si pentru acest lucru ei au DREPTUL sa fie remunerati de Statul Roman ?
Te referi la profesorii de religie?
Relevanta care este?

Citat:
c) Stiati cumva, ca multi dintre cei care fac parte din BOR (sau din alte Religii sau Confesiuni) au GRADE UNIVERSITARE recunoscute de ACADEMIA ROMANA si/sau alte ACADEMII INTERNATIONALE ?
Care e relevanta?

Citat:
Au acuma destule subiecte la care sa se gandeasca ... "dusmanii" construirii acestei "cladiri", inainte de a face afirmatii pur si simplu "rau-voitoare".
Astept sa-mi semnalezi care sunt afirmatiile rauvoitoare in ceea ce am scris mai sus, eventual daca poti sa-mi raspunzi la nelamuriri eventual sa-mi arati unde gresesc.

Citat:
Cinstește-l ca pe un sfânt, căci el este cel ce-I aduce daruri Domnului, Dumnezeului tău; sfânt să vă fie, că sfânt sunt Eu, Domnul, Cel ce-i sfințesc pe ei.
Lv 11:44 Lv 22:32
Asta nu inseamna ca doar preotii/episcopii au dreptul sa decida pe spatele buzunarelor credinciosilor, iar daca credinciosii nu sunt de acord cu proiecte care implica financiar intr-o directie periculoasa Biserica si fara argumente SPIRITUALE solide, atunci nu isi respecta preotii.

Sa nu uitam ca sedintele BOR in care s-au discutat aceste aspecte NU sunt publice, si cred ca asta spune destul de mult, mai ales cand este vorba de un proiect public care priveste intreaga Biserica (a se vedea proprietatile Bisericii cu care se vor garanta imprumuturile).

De ce nu s-a incercat sa se faca in prealabil sondaj in randul credinciosilor apropo de utilitatea acestei investitii si s-a asumat un "DA" care este evident zic eu, destul de indoelnic?

Cine va fi vinovat daca BOR va ajunge la executare silita?
Binenteles, credinciosii care n-au vrut sa contribuie financiar la acest proiect pe care nu si l-au dorit niciodata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 22:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41