Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 21.01.2014, 11:32:44
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Ortodocsii gresesc cind cred ca numai Ortodocsii se vor mintui. Si Catolicii gresesc cind cred ca numai Catolicii se vor mintui. Si, desigur, si Protestantii gresesc cind considera (unii dintre ei) ca numai Protestantii se vor mintui.
Ortodocsii ca mine sau ca Delia pot gresi cand spun asta. Dar sfintii ortodocsi nu pot gresi cand spun asta. De ce? Pentru ca prin ei vorbeste Duhul Sfant. Si Duhul Sfant nu greseste. Este acelasi Duh Sfant care a vorbit prin prooroci, apostoli si evanghelistii care au scris Biblia acelasi Duh vorbeste si prin Sfintii ortodocsi pana in ziua de astazi. Asta e de fapt problema care se pune, vorbeste Duhul Sfant prin Sfntii ortodocsi?

Catolicii poa sa zica ce vor. Nu au dreptate. La fel si protestantii.

Duhul Sfant are dreptate.

P.S.: Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar vreau sa subliniez ideea ca noi ce spunem spunem din ce am citit la sfinti (sau asa ar trebui), bine intr-o forma mai primitiva, dar ideea de baza cam asta e. Ia daca sfintii spun ca nu este mantuire in afara Bisericii atunci asa e. Sau ca erezia e pacat de hula Impotriva Duhului Sfant, atunci asa e.
__________________
"Orto" - dreapta; "Doxia" - slavire ; si singura adevarata

Last edited by Amistad; 21.01.2014 at 11:38:52.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 21.01.2014, 11:39:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Dar de unde stim noi ca Duhul Sfant vorbeste DOAR prin ortodocsi?
Reply With Quote
  #253  
Vechi 21.01.2014, 12:32:23
Adriann Adriann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2013
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Adriann,

Daca esti dispus la un dialog serios, afla ca si eu sunt.

Dar hai sa o luam de undeva anume, altfel ne risipim.
Sunt dispus sa port un dialog serios. Incep cu o afirmatie si sper ca nu se va divaga (din nou) de la subiect.
Evolutia este reala si exista dovezi care dovedesc asta. De altfel, macroevolutia si microevolutia sunt unul si acelasi lucru. Astept un contraargument viabil si nu atac la persoana.
A se vedea: http://en.wikipedia.org/wiki/Macroevolution
http://scienceblogs.com/startswithab...-and-macroevo/
Reply With Quote
  #254  
Vechi 21.01.2014, 12:46:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Dar de unde stim noi ca Duhul Sfant vorbeste DOAR prin ortodocsi?
Tu n-ai de unde.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 21.01.2014, 12:56:18
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Oh, dar tu ai?!
Reply With Quote
  #256  
Vechi 22.01.2014, 14:51:15
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Dar de unde stim noi ca Duhul Sfant vorbeste DOAR prin ortodocsi?
Pentru ca afirmatiile, invataturile se contrazic.

Daca unii spun ca Maica Domnului a murit (cu moarte pamanteasca) , iar altii spun ca nu a murit, e clar ca nu pot fi amandoua afirmatiile adevarate.

Ori spui ca nici o confesiune nu este importanta si ca nu exista in nici o confesiune invatatura dreapta ci fiecare are bucati din adevar amestecate cu falsuri si minciuna. (Dar in acest caz esti contrazis de multe lucruri printre care si Biblia) ; Ori spui ca adevarul este intr-o confesiune si urmeaza sa vezi si sa cauti care e aceasta confesiune.
__________________
"Orto" - dreapta; "Doxia" - slavire ; si singura adevarata
Reply With Quote
  #257  
Vechi 23.01.2014, 11:07:49
Simion A Simion A is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.01.2014
Mesaje: 6
Implicit religia dreapta

Citat:
În prealabil postat de Hitchens Vezi mesajul
Salutari tuturor si la multi ani!

Acest topic se vrea a fi unul constructiv, fara retorica si fara a ataca convingerile persoanelor care doresc sa participe la discutie.
Mentionez ca nu am citit in totalitate cartea sfanta, doar fragmente, desi intentionez sa o citesc din scoarta in scoarta. Totusi, nu am rabdare si pe masura ce trec pasajele, cu permisiunea dumneavoastra as dori sa va adresez cateva intrebari. Am cateva concepte in cap pe care nu pot sa le inteleg.
Cateva despre mine. In esenta, am crescut intr-o familie religioasa dar care mi-a lasat libertatea sa-mi aleg propriile convingeri bazate pe propria constiinta. Sunt tanar, dar nu mai sunt un copil si tind sa gasesc explicatii stiintifice la absolut toate fenomenele. Momentan tratez ezoteric biblia si sper ca la finalul lecturii sa inteleg aspectele neelucidate.

Generice:
1 - Daca dumnezeu este atotputernic, atotstiutor, etc, teoretic nu ar trebuie sa stie din totdeaua cine se va mantui si va ajunge in rai sa se bucure de viata vesnica si cine va ajunge in iad la chinul etern? Pentru ce deranjul?
2 - Cele mai religioase tari din lume, in general sunt tari sub dezvoltate, cu o economie la pamant, guverne corupte si sisteme de sanatate aproape inexistente. De ce dumnezeu, cu puterea lui nu eradica epidemia de polio si HIV care curma vietile a sute de mii de oameni in Africa si Asia?
3 - Religia, a fost motiv de cearta intotdeauna. Este raspunzatoare pentru moartea a milioane de oameni(Cruciadele, Inchizitia, Jihad si Milkhemet Mitzvah). De ce a permis dumnezeu asta?
4 - Tatal, fiul si sfantul duh. De ce nu exista si o mama?

Pe capitole:
Facerea:
1 - Dupa ce lucrarea divina s-a incheiat, dumnezeu a fost multumit de munca sa. Cateva capitole mai tarziu se declara nemultumit de om si ii pare rau ca l-a facut. Dumnezeu si-a dat seama ca a gresit? Dar nu stia asta de dinainte?
2 - Dumnezeu nu stia de dinainte ca Adam si Eva vor manca din fruct ispititi de sarpe? De ce nu l-a oprit pe sarpe sa-si duca la bun sfarsit planul? Si de ce si-a trimis fiul sa sufere pentru pacatul lor cand toata istoria crestina, uneori tragica, putea fi evitata prin simpla sa interventie in acele secunde de slabiciune al oamenilor naivi.
3 - Adam si Eva au avut doi baieti Cain si Abel. Cain il omoara pe Abel si apoi impreuna cu sotia sa are un fiu pe nume Enoh. Sotia de unde a aparut?


Sper ca o sa fie o discutie interesanta.
Va multumesc
Raspuns:
Generice:
1. Ba da, stie deja cine va ajunge unde, dar vrea sa ne mai ofere o sansa de mantuire. Daca nu intelegi ce zic, nu incerca, pentru ca Dumnezeu lucreaza pe cai misterioase, nu il putem intelege cu mintea noastra.
2.Dumnezeu nu intervine, el ne ofera liberul arbitru. boala e urmarea pacatului, printre altele. Deasemenea, Domnul lucreaza pe cai misterioase, nu il putem intelege.
3. vezi pct 2.
4. exista fecioara Maria. Deasemenea, vezi pct.2

Pe capitole:
1. Stia dinainte, clar, dar a vrut sa o vada si in real time, nu doar in imaginatia sa. Vezi si punctul 2 de mai sus.
2. vezi punctul de mai sus.
3. Dumnezeu lucreaza pe cai misterioase, nu il putem intelege cu mintea noastra limitata, deci nu cauta raspuns la orice intrebare. Nu conteaza de unde a aparut, Domnul e atotputernic si a facut sa apara. Conteaza ca era acolo, nu de unde a aparut.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 23.01.2014, 11:10:10
Simion A Simion A is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.01.2014
Mesaje: 6
Implicit dovezi gresite

Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Sunt dispus sa port un dialog serios. Incep cu o afirmatie si sper ca nu se va divaga (din nou) de la subiect.
Evolutia este reala si exista dovezi care dovedesc asta. De altfel, macroevolutia si microevolutia sunt unul si acelasi lucru. Astept un contraargument viabil si nu atac la persoana.
A se vedea: http://en.wikipedia.org/wiki/Macroevolution
http://scienceblogs.com/startswithab...-and-macroevo/
toate dovezile care sustin evolutia au fost puse acolo de diavol, pentru a-l insela pe om. la fiecare test, la fiecare sapatura, investigatie, diavolul plaseaza dovezi false pentru a il insela pe om si a-l face sa creada ca a evoluat, ca nu a fost creat de Domnul nostru.
deasemenea, diavolul schimba si rezultatele testelor de laborator, pentru a ne indruma catre pierzania sufletului.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 23.01.2014, 11:21:59
Adriann Adriann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2013
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simion A Vezi mesajul
Raspuns:
Generice:
1. Ba da, stie deja cine va ajunge unde, dar vrea sa ne mai ofere o sansa de mantuire. Daca nu intelegi ce zic, nu incerca, pentru ca Dumnezeu lucreaza pe cai misterioase, nu il putem intelege cu mintea noastra.
2.Dumnezeu nu intervine, el ne ofera liberul arbitru. boala e urmarea pacatului, printre altele. Deasemenea, Domnul lucreaza pe cai misterioase, nu il putem intelege.
3. vezi pct 2.
4. exista fecioara Maria. Deasemenea, vezi pct.2

Pe capitole:
1. Stia dinainte, clar, dar a vrut sa o vada si in real time, nu doar in imaginatia sa. Vezi si punctul 2 de mai sus.
2. vezi punctul de mai sus.
3. Dumnezeu lucreaza pe cai misterioase, nu il putem intelege cu mintea noastra limitata, deci nu cauta raspuns la orice intrebare. Nu conteaza de unde a aparut, Domnul e atotputernic si a facut sa apara. Conteaza ca era acolo, nu de unde a aparut.
Hai ca am ras putin citind asta si totusi e trist ca majoritatea crestinilor chiar cred asta.

Last edited by Adriann; 23.01.2014 at 11:26:13.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 23.01.2014, 12:38:50
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Hai ca am ras putin citind asta si totusi e trist ca majoritatea crestinilor chiar cred asta.
Cine ti-a zis ca majortatea crestinilor cred asta? Ai si tras tu repede concluzia.
Oricum multumim pentru compasiunea ta pentru noi saracutii cei putiini la minte care nu intelegem "pseudo - stinta" .
__________________
"Orto" - dreapta; "Doxia" - slavire ; si singura adevarata
Reply With Quote
Răspunde