Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 30.09.2013, 12:09:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserAZ Vezi mesajul
Tigan nu mai are atatea conotatii etnice, cat a devenit un cuvant folosit in scop peiorativ, mai mult folosit pentru a clasifica o anumita atitudine, fel de a fi sau pe cei cu ten inchis la culoare.
Da, regretabil ca tot ei au contribuit la crearea sensului peiorativ al termenului.

Citat:
Tiganii care au facut cinste Romaniei, in sport de exemplu, de ce se vorbeste despre ei ca jucator roman, antrenor roman, si nu jucator tigan, antrenor tigan, pentru ca tigan ii desemneaza pe aia rai si pentru ca Romania se vrea stat national etnic desi nu e omogen etnic.
Ce se intapla cu cei integrati printre romani? mai sunt ei tigani? sau au devenit romani? presa ne spune ca sunt romani, tigan e folosit doar cand un individ a facut o fapta rea, tigan = personificarea raului, vine tiganul sa te ia daca nu esti cuminte, ala rau din ziare de peste tot
Da, tot tigani raman si chiar sunt dintre ei care vor sa se identifice ca atare.

Am cunoscut astfel de oameni dar nu tin minte sa fie cunoscut vreo unul care sa se rusineze de originile sale, oricat de peiorativ ar fi folosit termenul.

N.B: "tigan imputit" deja nu mai e (doar) peiorativ.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 30.09.2013, 13:20:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cateva precizari la ce a scris coleg de forum Älin B

-Daca eu vreau sa merg pur si simplu sa vad turnul Eifell, mergand pe jos si avand 10 euro in buzunar, ce dovada trebuie sa prezint in acest sens? Sa cumpar in avans un biliet prin Internet? Sa fiu trecut in Guiness Book ca omul care poate face 2000km pe jos cu 10Euro in buzunar?

Astea sunt cazuri de exceptie! Cine calatoreste intradevar in scop turistic, are de obicei doua variante: ori printr-o excursie organizata de o agentie de turism (caz in care ghidul insotitor are toate documentele pe care le prezinta la frontiera), ori pe cont propriu (caz in care obligatoriu , daca esti intradevar turist, trebuie sa poti prezenta : rezervare valabila la hotel, bilet dus-intors, si o suma de bani rezonabila in raport cu perioada declarata de sedere in strainatate, pentru a-ti asigura intretinerea acolo). Daca pe perioada sederii in strainatate locuiesti la alta persoana, atunci aceea persoana trebuie sa: locuiasca legal in statul respectiv si sa-ti trimita o invitatie scrisa, prin care isi asuma obligatia de a-ti asigura cazarea si masa pe perioada sederii in strainatate.
A pretinde ca poti cu numai 10 euro sa ajungi din Romania la Paris, fie si cu bicicleta si dormind prin camping-uri, este absurd!

-Tocmai asta e problema, ca emigrand si facand prostii in tarile respective, nu ajung la puscarie, ci doar sunt trimisi inapoi in tara fara a-si plati macar biletul.
Sunt sigur ca acolo unde stau, incalca suficiente legi, vagabondajul si cersetoria fiind dintre cele mai minore, infractiune care NU se traduce in practica in nici macar o zi de puscarie, probabil nici altele mai serioase, pentru ca autoritatile locale sa nu aiba prea mare bataie de cap.
Nu au pe termen scurt, dar au pe termen lung, pentru ca ei stiu ca facand ce fac, nu pot pati mare lucru.

-Aici e vina autoritatilor din tarile respective! Acuma daca tiganul are cetatenia romana si a comis o infractiune in alta tara, depinde ce spune legislatia- unde trebuie sa execute pedeapsa, in tara a carui cetatean este sau in tara in care a comis infractiunea ?
Aici pe de o parte autoritatile romane n-ar trebui sa permita iesirea din tara a cetatenilor romani care nu-si pot justifica scopul licit al calatoriei, iar pe de alta parte autoritatile franceze sa zicem n-ar trebui sa permita intrarea pe teritoriul Frantei a cetatenilor straini care la fel nu-si pot justifica scopul licit al intrarii in Franta!

-Ma indoiesc ca legile europene lasa prea mult loc de huzureala a tiganilor pe ajutor social.
Nu poti primi ajutor social fara sa fi lucrat o perioada.
Ca or mai fi niste cazuri, inseamna ca oamenii aia chiar au lucrat, adica si-au platit contributiile sociale, etc. deci este perfect legal.

M-am referit la modul cum se acorda ajutoarele sociale in Romania, nu in alte tari europene!

-De ce sa nu-i tragem in tzeapa, direct?
Romanii gasesc o mare placere in povestea lui Tzepes.
Cand se gandesc la altii.

Daca si-ar pune problema direct ar vede ca cel putin un membru al familiei daca nu
jumatate din rubedenii sau chiar propria persoana ar castiga astfel un loc la inaltime si li s-ar taia cheful.

- Indiferent ce etnie ar aveea, un individ care comite una din infractiunile sus-amintite, reprezinta un pericol public, si ca atare nu mai trebuie lasat nicioadata sa traiasca liber printre oameni, meritand pe deplin pedeapsa inchisorii pe viata!
Iar daca tot stau inchisi pe viata, mi se pare normal a-i pune la munca obligatorie, macar sa faca si ei ceva util societatii! Sunt multe variante- ori in mina, ori la carierele de piatra, ori la imbunatatiri funciare, etc!
In plus aceasta masura ar aveea si un efect psihologic: multi care azi comit diverse infractiuni o fac pentru ca prefera sa stea in inchisoare decat in libertate, ei avand urmatoarea mentalitate: in inchisoare stiu ca au mancare buna, un loc caldut si tot felul de facilitati pe care probabil nici acasa nu le au! In schimb, daca ar sti ca in inchisoare este un regim mai dur (asa cum era inainte de 1990 pentru infractorii de drept comun), atunci poate s-ar gandi de doua ori inainte de a comite fapta!

In privinta coruptiei din sistemul judiciar romanesc, aici este cu totul alta discutie, care depaseste subiectul topicului.

In fine, pentru unele infractiuni ar trebui inclusiv pedeapsa cu moartea: tradare de tara, organizarea sau planificarea de atentate teroriste, proxenetism, pedofilie, incest, omor deoasebit de grav, trafic de droguri sau de arme si furturi care pun in pericol siguranta circulatiei feroviare (sa fie incadrate la fapte de terorism sau atentat contra sigurantei nationale).
Reply With Quote
  #253  
Vechi 30.09.2013, 14:55:09
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit legenda populara : De ce nu au tiganii biserica ???!!!

Vazand ca toate neamurile pamantului au bisericile lor,si ei nu aveau nimic, tiganii s-au dus la Dumnezeu si i-au spus :
-Doamne,esti mare si iubitor,ai mila si de ticalosii de noi,ca suntem asa de amarati ca nu indraznim sa te deranjam cu cererile noastre !
- Spuneti fiilor ce bai aveti de va milogiti asa ?
-Pai nu avem si noi colea ,o biserica colea, ici sa !
- Da pai, iaca ,ca s-au terminat meterialele de constructii, ca le-am cheltuit pe alte natii si popoare, si cand am ajunsara la voi ,iaca s-au dus !!! Faceti,din ce puteti ,oameni buni,le-a zis Domnul !

Zis si facut !
Asa ca intr-o buna zi, tiganii s-au strans ciopor, cu alai mare de bulibasi, rudari, laieti si puradei garla ce roiau veseli si zglobii pe langa ei. Vazandu-se asa multi tiganii si-au facut curaj,si au prins ei asa o mandrie tiganeasca de a nu fi mai jos de alte natii si popoare si au purces vitejeste la ridicarea sfantului lacas !

Numai ca, aveau o problema : materiale ioc !!! Ia-le de unde nu-s !

S-au vaietat in gura mare, tigancile au tipat din toate gurile ca la mort, dar pana la urma le-a venit ideea salvatoare si au convocat Marele Stabor Universal.
Au dezbatut ei acolo, mai marii tiganilor cu popor mult adunat, pana cand o idee traznet le-a venit pe loc .

Vor face o biserica mareata ,asa cum nu a mai vazut nimeni, ca la tigani !!!
O biserica de care sa se mire lumea !!!

Si cum s-au hotarat sa o faca ?
Pai fosrte simplu, din ce aveau la indemana,adica : fundatia din cascaval, peretii din mamaliga cu branza si varuiti cu smantana dulce, cornii din carnat si salam, acoperisul din placinte !
Si au tot lucrat ei ,zis si noapte, cu sarguinta si cerbicie tiganeasca, pana cand minunatul edificiu a fost gata !
Ba au mai gasit si preot tigan !
La praznicul de sfintire, s-a adunat intreaga tiganie, cu muzici, jocuri ,ursi, si tot felul de spectacolo de circ,cu mare bucurie,vazand ca ceea ce au facut e durabil si bun !!!

Numai ,ca stand ei acolo asa, mai multa vreme,si fiind adunat popor mare, a dat la o vreme foamea cea rea in tigani, si nemaiputand rabda ,au purces care mai de care buluc peste gramada ,sa manace ,care mamaliga cu branza ,care telemeaua ,care carnatii, pana cand biserica lor s-a inhait si a fost mancata !!!

De aia se zice ca nu au tiganii biserica !!! (ha,ha,ha !)

Last edited by guardian knight; 30.09.2013 at 15:00:26.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 30.09.2013, 16:36:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De obicei la asta se zice: "gusturile nu se discuta".

Eu prefer sa fiu mai direct si sa zic: de prost gust.
Si nici macar amuzant.

Dar cine isi permite sa rada de preot in biserica pentru ca imaginatia i-o ia razna, poate sa rada si de astfel de "glume".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.09.2013 at 16:43:52.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 30.09.2013, 17:24:50
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Legat de cuvantul tigan.

Eu nu cred in relativisme si in mullticulturism. Adica, nu cred ca natiunea, poporul nu exista, ca englezul este la fel ca si francezul. Da sunt amandoi oameni, dar sunt diferiti. Au si chestiuni in comun, dar totusi, sunt natii diferite. Pana si limba pe care o vrobim dezvolta parti diferite din creier. Nu am sa adopt atitudinea corect politica si sa spun ca toti oameni sunt la fel. Nu suntem le fel. Fiecare om este unic. Fiecare neam este unic. Putem face o unitate in diversitate, fara sa amestecam natiile si sa egalam totul, sa radem tot.

In Romania, populatia majoritate sunt romanii. Apoi, sunt minoritatile, care au cetatenie romaneasca, dar sunt de alta etnie. Nu e corect sa le stergem traditiile si trasaturile neamului, doar de dragul unei ideologii. Tigani se numesc cei care au venit din India si Pakistan. Nu sunt romani, sunt cetateni romani, dar de alta etnie. Nu e nici o rusine sa isi asume si imbratiseze propria etnie. Daca nu tigani, cum sa ii numim? Romi ptr. a se crea confuzie intre natii?

Am auzit si eu de sate de tigani care sunt f.frumoase. Oameni care si-au constuit camin cultural, biserica, scoala. Dar nu se vad la televizor. Stiu si faptul ca un tigan a ajus voieod in Moldova. Eu cand spun tigani acestui grup etnic, nu il folosesc ca pe o jignire, ci nu stiu cum ii cheama, care e numele lor original.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 30.09.2013, 17:42:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ei au dorit sa-si schimbe numele ca sa scape de faima rea creata pe baza etnicitatii.
Dar in toate povestile exista si o doza de adevar;daca nu erau blestemati(in marea lor majoritate)nu ii urmareau acest renume rau,defaimator.Asta este clar ca buna-ziua!

Dar de ce neaparat "rromi",devenit in alte limbi roma,romanes?
De ce nu si bulgaresi,bulga,unga sau serba?
Numai romanii au comunitati de tigani?De ce neaparat asocierea asta cu Romania?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 30.09.2013, 18:23:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cred ca ei au vrut schimbare, a venit ca un soi de "cerinta europeana antidiscriminare" a careui scop a fost si este, inca o data, umilirea Romaniei si a romanului.

Pentru ca romanul tot tigan zice si nu "rrrrrrrrrrrom".

Ar fi interesant de urmarit totusi filiala prin care a venit aceasta cerinta pentru ca pana la urma cred ca este undeva pe la noi prin vreun politician retardat si servil si nu din afara cum s-a afirmat.

Ma intreb si termenul ca atare "rrom", de unde a aparut?? Aveam noi asa ceva in limba? A fost inventat adhoc?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 01.10.2013, 18:35:31
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

N-am zis ca am doar eu dreptate, sigur ca exista diferente, eu ma refer la nivel de om, omul e om. Asa altfel normal ca francezul are anumite particularitati fata de englez, dar si la nivel regional exista, si in Romania exista particularitati de la o zona la alta, sa-i luam pe oseni, sunt parca niste straini prin traditiile populare, daca n-ar vorbi romaneste cu greu i-ai putea clasifica intre romani la prima impresie. Dar treptat diferentele dispar ca se impune de la centru sau alte motive, si toti romanii vor devenii cam la fel, se uita graiurile, muzica traditionala, portul popular, asta e lumea in care traim.

Muzica din Tara Oasului http://www.youtube.com/watch?v=xfbBTPKVQfE

E un topic diferit dar uitam ca si crestinismul e un fenomen de nivel mondial, se poate sa fie fost printre primele fenomene care sa le asemanam cu tendintele astea mondialiste, apostolii au raspandut Cuvantul diferitelor popoare, tuturor oamenilor, o Biserica universala, soborniceasca. Acum vin multi si zic ca a aparut new age si asta e religia universala, crestinismul e mai universal ca unele religii orientale care se inchina unor zei doar indieni si reprezinta mai mult doar o cultura decat crestinismul care caracterizeaza multe culturi, tari, continente, crestinismul are adepti, sfinti de diferite etnii, ne rugam si sfintilor greci si celor rusi si altora, am adoptat sfinti straini ca ai nostri. Am gasit si un link despre Biserica ortodoxa din Africa http://misiuneinafrica.wordpress.com...xa-din-africa/ , Biserica ortodoxa in Brazilia si America de Sud http://www.ecclesia.com.br/

Cam tot ce am zis eu se rezuma la a nu-i uri pe altii, fiecare popor, neam e cu povestea sa, fiecare rasa, si Dumnezeu stie fiecare incotro, dar daca generalizam am considerat ca e gresit, daca din toti tiganii, unul singur e om de treaba atunci noi am gresit cand am generalizat si am judecat totul cu mintea noastra in functie de cei pe care noi ii cunoastem. Si intotdeauna cand judecam alte etnii, rase, oameni, sa ne gandim ca noi datorita lui Dumnezeu suntem aici, in tara asta, doar prin mila Lui, altfel puteam fi in Africa sau pe altundeva uitati de lume, si de-asta n-avem de ce sa-i ocaram pe altii, poate ca ne-am nascut asa si Dumnezeu ne incearca daca cadem in pacatul de a ne crede superiori altora, al mandriei ca suntem mai grozavi ca altii, poate ca de ne nasteam printre tigani, printre africani eram mai rai ca ei, poate sunt atatea variante.
Sigur ca nu sunt intamplatoare etnia, rasa dar daca le consideram un dar din mila lui Dumnezeu va dati seama cat de ridicoli am putea parea in fata lui Dumnezeu, sa ne luam la cearta cu altii si sa le zicem ceva de genul "bai paduchilor, noi suntem de neam ales, rasa pura, darul nostru e mai valoros ca al vostru paduchiosilor".

Si sa stiti ca multi dintre cei din India si alte tari din Asia de Sud-Est nu sunt fericiti cu culoarea pielii lor, exista chiar un complex al culorii pielii, va recomand videoclipul asta, in engleza doar, din pacate http://www.youtube.com/watch?v=TT7x1BIEhY0

Last edited by UserAZ; 01.10.2013 at 20:17:14.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 01.10.2013, 21:06:04
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Inca cateva videoclipuri despre culoarea pielii in lume, exista o adevarata industrie de produse care sa-i faca mai deschisi la piele, selectia naturala, foarte multe popoare vor ten mai deschis, si folosesc creme cosmetice, albii vor sa fie mai inchisi la piele, multi, ca de aia merg la bronzat. Cum depind lucrurile in functie de cultura popoarelor.

Obsesia pentru culoarea pielii in India, un reportaj la TV
http://www.youtube.com/watch?v=Z269dOL9r_k

Africa de Sud
http://www.youtube.com/watch?v=usR-uTFc30g

Jamaica
http://www.youtube.com/watch?v=T9T9SNi-u6M

Last edited by UserAZ; 01.10.2013 at 21:18:30.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 21.10.2013, 21:19:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

http://www.romaniatv.net/nunta-cu-re...ne_103757.html

Vai de Romania!
Cand privesc aceste realitati,imi amintesc motivele pt care am parasit tara fiind prea nevolnica sa lupt de una singura impotriva sistemului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18